Helikopter elektroniği ile uçak yapmak?

Ali Haydar eline sağlık. Hani yalan söylemeyeyim:evil:. Pek harika olmadı, ama ilk defa için çok güzel.?
Burun tekeri sabit olmasına rağmen koşarken modelde biraz hız olursa rudder kısmen etkin olur.
Ağırlık hayli fazla çıkmış. Motor ve pervanelerin yeterli gelmeyebilir, yada limitlerde olacak gibi. Öyle olunca da kalkış için koşu mesafesi fazla olacak.
Her ne kadar heli tecrüben olsa da, uçakla ikisinin kontrolleri farklı, Resimden pek anlayamadım, kanat boyu ve chord kaç cm? Eklediiğin video linkindekinin boyutlarındaysa 500-600 gr. civarı hafif bir model olsaydı iyi olurdu.
Başlarken soğumanı hiç istemeyiz.:)

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Ali Haydar eline sağlık. Hani yalan söylemeyeyim:evil:. Pek harika olmadı, ama ilk defa için çok güzel.?
Burun tekeri sabit olmasına rağmen koşarken modelde biraz hız olursa rudder kısmen etkin olur.
Ağırlık hayli fazla çıkmış. Motor ve pervanelerin yeterli gelmeyebilir, yada limitlerde olacak gibi. Öyle olunca da kalkış için koşu mesafesi fazla olacak.
Her ne kadar heli tecrüben olsa da, uçakla ikisinin kontrolleri farklı, Resimden pek anlayamadım, kanat boyu ve chord kaç cm? Eklediiğin video linkindekinin boyutlarındaysa 500-600 gr. civarı hafif bir model olsaydı iyi olurdu.
Başlarken soğumanı hiç istemeyiz.:)

Abi açık konuşmak gerekirse bende pek beğenmedim ama beğenmek içinde hiç uğraşmadım :D çünkü daha ilk 10 saniyede bile düşebilir. Hatalı yaptığım yerler var bol bol. Tecrübelendik yani.
Modelin bu kadar ağır olma sebebi kullandığım motor uzatma kabloları hem iki kat uzun hemde kalın. Çelik telde çok fazla kalındı. Silikonu çok fazla kullandım. Yani toplama etki ettiğinde bana kalsa en az 200 gram etki ederdi. Ama elimde aynı uçaktan bi tane daha yapacak malzeme var. Yani hele uçsun olmazsa çöpe atar yenisini yaparız :D
Bu model videodaki modelden büyük. Videodaki modelin kanat açıklığı 80-87 cm. Benimkinin 120-130 arası. Adamın yaptığı model 715 gram. Bu 1.3 kg. Hakikaten biraz ağır gibi ama gaz verince model hiç yerinde duracak gibi değil :D Tek problem 2 dakikada pil (2s 2200mah) bitecek. Bakalım deneyecez.

Ufak bir Maidende yaptık evin önünde. Fakat model hakikaten çok ağır. 2sde tam gazda anca kalkar diye düşünüyorum. 3sde 20 metre gittikten sonra kalktı 1-2 metre. Sürekli elevatör veriyordum. Gazı kestim. 2 metre süzüldü ama burun ağır geldi pil 3s olunca heralde. Burun üstü düştü. Biraz hafiften burun parçalandı ama toplanır. Uçtuğunu gördük yani :D

Elden atarak mı uçuralım abi. Neyi test edicez?
Sorunlardan 1 tanesi modelin sol motoru bana kalırsa bazen çok yavaş dönüyor bazen normal dönüyor. Çünkü çok ağır sola çekiyor bazı zamanlarda. Motorun güçsüz çalıştığınıda farkediyorum. Ama bazen model ok gibi gidiyor nerdeyse.
İkinci sorun ön teker ne kadar sabit de olsa tekerler sağa sola dönüyor. Bu yüzdende model pistte kalmıyor.
Bu iki sorun çözülürse bence 3sde model gayet güzel uçacak. Havalanması, süzülmesi falan gayet güzeldi. Ön kısımda tam esclerin tarafına 1.5e 5cmlik bir delik açtım. Kuyruk da açık. Zararı olmazsa escler uçarken biraz daha rahat olabilir?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elden atarak mı uçuralım abi. Neyi test edicez?
Sorunlardan 1 tanesi modelin sol motoru bana kalırsa bazen çok yavaş dönüyor bazen normal dönüyor. Çünkü çok ağır sola çekiyor bazı zamanlarda. Motorun güçsüz çalıştığınıda farkediyorum. Ama bazen model ok gibi gidiyor nerdeyse.
İkinci sorun ön teker ne kadar sabit de olsa tekerler sağa sola dönüyor. Bu yüzdende model pistte kalmıyor.
Bu iki sorun çözülürse bence 3sde model gayet güzel uçacak. Havalanması, süzülmesi falan gayet güzeldi. Ön kısımda tam esclerin tarafına 1.5e 5cmlik bir delik açtım. Kuyruk da açık. Zararı olmazsa escler uçarken biraz daha rahat olabilir?
Motor çalıştırmadan elden atıp CG kontrol amaçlı süzülme testini kast ettim.
Sol motor yada esc de sorun var olabilir. ESC kalibrasyonunu yaptıgını varsayıyorum.
Ön tekerlek boşluğunu kısmen rudder ile telafi etmek gerek.
Ana tekerleler CG hattının çok gerisindeyse ön tekerleğe ağırlık fazla düşer rudder etkisi azalabilir ve kalkış koşusu uzun olabilir.

• Beğen
Esc kalibrasyonunu ayrı ayrı yaptım. Beraber mi yapmak gerekir acaba?
Arka tekerler dengeden 15 santim geride. Modeli elden atma işini sahada yapmak lazım.
Bu şekilde birkaç deneme yapıp sorunlardan emin olduktan sonra gerekirse düzeltme yapılabilir.

Esc kalibrasyonunu ayrı ayrı yaptım. Beraber mi yapmak gerekir acaba?
Arka tekerler dengeden 15 santim geride. Modeli elden atma işini sahada yapmak lazım.
Bu şekilde birkaç deneme yapıp sorunlardan emin olduktan sonra gerekirse düzeltme yapılabilir.
Esc kalibrasyonlarını tek tek yapmakta yeterlı. Sanırım başka sorun var. motor ve esc leri ayrı ayrı test etmek gerek.
CG hattının 15 cm gerisi bence çok fazla. Genelde modelin boyutuna göre ayarlıyorum ama bu boyutta 2-4 cm. yeterli olmalı.
Kalkışta buruna düşen ağırlık (tekerlek ekseninden ileri) fazla olmamalı.

Esc kalibrasyonlarını tek tek yapmakta yeterlı. Sanırım başka sorun var. motor ve esc leri ayrı ayrı test etmek gerek.
CG hattının 15 cm gerisi bence çok fazla. Genelde modelin boyutuna göre ayarlıyorum ama bu boyutta 2-4 cm. yeterli olmalı.
Kalkışta buruna düşen ağırlık (tekerlek ekseninden ileri) fazla olmamalı.
Peki abi iniş takımını tamamen değiştirmeyi düşünsek ve kuyruk tekerli şekle çevirsek? Ve sağlam bir şekilde. Nasıl yapmamız lazım sence? Yada yapılabilir mi :D

Abi şöyle bir problem var :D bana kalsa arka iniş takımı da hiç iş yapacak gibi değil. Çok fazla esniyor.

Yani şunu demek istiyorum. Arka iniş takımı önde olsa bile yeterince sağlam, sert durmuyor. Kalın çelik telden yaptım. Modele giren kısmı tahtalar ve slikon ile sabitledim. Çitalar koydum falan ama hala esniyor. Muhtemelen çok sert inmediğim sürece birşey olmaz ama çok da dayanacak gibi durmuyor. Yani nasıl güzel bir iniş takımı yapabilirim acaba? @Mehmet Sarıkaya abi

Yani şunu demek istiyorum. Arka iniş takımı önde olsa bile yeterince sağlam, sert durmuyor. Kalın çelik telden yaptım. Modele giren kısmı tahtalar ve slikon ile sabitledim. Çitalar koydum falan ama hala esniyor. Muhtemelen çok sert inmediğim sürece birşey olmaz ama çok da dayanacak gibi durmuyor. Yani nasıl güzel bir iniş takımı yapabilirim acaba? @Mehmet Sarıkaya abi
İniş takımlarının makul seviyede esnek olması zaten istenen bir şeydir...?

Bence bu modele hiç iniş takımı koyma. Ağırlıktan da tasarruf etmiş olursun. Eden atar, uçarsa çayır çimen üstüne inersin. Uçmazsa, zaten yerden de olsa uçmayacaktır, yenisine sağlık dersin.
yarın ilk işim geniş bir çimenliğe gitmek. orada arazi toprak olduğu için eğer kalkış yapamazsam iniş takımları yüzünden; orada çıkartırım. Duruma göre yenileme yaparım.
Uçma konusuna gelince 2 metre kadar havaya kalktı model gayet talı bir şekilde. gazı hemen kesip elevatörü bırakınca süzülerek aşağı indi. kalkışda süzülmede güzeldi bence. uçacak diye umut ediyorum yani :D

Youtube 'da Julius Perdana diye bir adam var. Geçenlerde forumda da paylaşmıştım. Tamamen kendi tasarımı olan harika modeller yapıyor. Adeta yokluktan yaratıyor. İzlemenizi tavsiye ederim. Kendi aramızda konuşsak "olur mu canım öyle" diyeceğimiz şeyler yapıyor.

• Beğen