Helikopter elektroniği ile uçak yapmak?

Youtube 'da Julius Perdana diye bir adam var. Geçenlerde forumda da paylaşmıştım. Tamamen kendi tasarımı olan harika modeller yapıyor. Adeta yokluktan yaratıyor. İzlemenizi tavsiye ederim. Kendi aramızda konuşsak "olur mu canım öyle" diyeceğimiz şeyler yapıyor.
Denizcim onu hiç söyleme. Adamın yaptıklarını görünce (boing 737 ler filan) modelciliği bırakmayı düşündüm desem yeridir.:rolleyes:

• Haha
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Denizcim onu hiç söyleme. Adamın yaptıklarını görünce (boing 737 ler filan) modelciliği bırakmayı düşündüm desem yeridir.:rolleyes:

Abi senin kusurun da bu işte: aşırı mütevazisin! Ben bu adamı ilk seyrettiğimde aklıma ilk olarak sen geldin. Beni bu işe bulaştırırken sorduğum sorulara verdiğin pratik çözümler hala kulağımda.

Youtube 'da Julius Perdana diye bir adam var. Geçenlerde forumda da paylaşmıştım. Tamamen kendi tasarımı olan harika modeller yapıyor. Adeta yokluktan yaratıyor. İzlemenizi tavsiye ederim. Kendi aramızda konuşsak "olur mu canım öyle" diyeceğimiz şeyler yapıyor.
Ağzım açık kaldı:D Harika!

Abi senin kusurun da bu işte: aşırı mütevazisin! Ben bu adamı ilk seyrettiğimde aklıma ilk olarak sen geldin. Beni bu işe bulaştırırken sorduğum sorulara verdiğin pratik çözümler hala kulağımda.
Mütevazi nitlemesini iltifat kabul ediyorum. Sağol.:saygilar:
10 yıl önce olsa özenir benzerlerini yapmaya çalışırdık da, şimdilerde zor artık. :(
Seni de bu işlere bulaştırma konusu ise "sadece içindeki cevheri" ortaya çıkarmana vesile olmuşum. :) .

Evet üstadlar :D Aşırı basit bir hata yüzünden maket perte çıktı sayılır. aileronları ters ayarlamışım. 2 başarısız atış sonrası umudumuzu kesmişken güzel bir atışla havalandık. Güzel bir şekilde yaklaşık 10 metre kadar havalandıktan sonra sola yatmaya başladı. Sağa kontrol verincede daha çok yattı ve çakıldı. Ben önceleri 2 başarısız atış sonrası aileronların çalışmadığını falan düşündüm. Bu yüzden düştük diye düşünürken ters ayarladığımı farkettim. 2 aileron servo dişlileri kırıldı. Bir motorun mili kırıldı uçtan.
Tekrar aynı uçağı daha hafif şekilde yapabilrim. Fakat elle atmak şart. Küçük yapsam bu sefer elektronik çok ağır geliyor. 650 gram civarı. Acaba bu tarz bir modeli çimenli bir yerden kaldırabilecek şekilde bir iniş takımı var mı?

Geçmiş olsun.:( Eh biraz başlarda olur böyle şeyler.
Motor mili kırıldığına göre tek motorlu birşey yapsan ve yerde kızaklar üstünde kayarak gitse, Helinin alışkanlıklarını atana kadar yardımcı olsa, Motor, pervane kırma riski taşımasa olmaz mı? Üstelik iniş takımı derdi de olmaz. :)
Sonrasında yine bu uçaktan 600 gr. cıvarı bitecek bir tane deneyimlerini de kullanarak yaparsın.
Abi heli alışkanlığı sorun değil. Çünkü zaten 2 sinide uçuracam. Elimde aynı motordan bi tane daha var. Ama tek motorlu birşeyde olabilir tabi. Motor 3sde 1.3 kg 2sde 600 gram çekiyor tam gazda. Nasıl bi model yapılabilir sence ?

Biraz ara verdikten sonra bol bol düşündüm. Farklı bir uçak yapmak istemiyorum. Bu uçakla bi nevi bağ kurdum :D Ya bu olsun yada olmasın diye düşündüm. Zaten küçük uçaklar yapabilmek için elimde ona uygun motor yada pil yok. Belki yine de bunlarla birşeyler yapılsa da küçük uçak istemiyorum.

Tekrardan daha dikkatli bir şekilde inşaata başladım. Diğerinden tek farkı kuyruk tekerli sistem olacak. Kuyruk tekeri olmayacak. Ve biraz daha güzel olacak diye umut ediyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Oyuncakların arasında kuyruğa koymak için plastik ararken teker buldum. Sağa sola dönmesede kuyrukta bi tekerimiz var :D
Bugünlük bu kadar

Biraz geniş bi kanat yaptım. Plana göre yaklaşık 4-5cm daha geniş Ama gövdeye bağlanan kısım yine aynı olacak. Ayrıca elevatör ve rudder kanatlarını yanlış kestiğimi farkettim. Yani 1 fotoblokdan tüm kanatlar çıkıyorken düzgün kesmediğim için ana kanatlara fotoblok yetmedi. Bende beyaz fotoblokdan ekleme yaptım ve gayet şık durdu. Daha önce kanatları olması gerektiği gibi yapmamıştım. Çok baştan savmaydı. Fakat bu kanat gayet güzel oldu. Elektronikler tamam. Geriye 3-5 bişey kaldı. Onlar da yarın biter inşallah.

Acaba kanatlardaki fazlalık kısım uçağa sürekli fren yaptırır mı? Yada burun aşağı inmek ister mi bu kanat yapısından dolayı?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Kanadı beğenmedim...:) Zaten o fazlalık kısım dediğin parça aileron olması gerek.

Fotoblok deprondan daha ağırdır ve klasik Clark-Y profili ile belli bir ölçünün üstüne çıkmadan AĞIRLIK- YÜZEY ALANI oranı bakımından istediğiniz sonucu alamazsınız.
İlk resimdeki gibi (siyah) tek kat kanadı bombelendirerek yapabilirsiniz. Formunu koruması içinde kırmızı kanat sinirlerinden yeterli sayıda kesip alt yüzeye yapıştırınca hafif birkanat elde edebilirsiniz. (Kırmızı olan yeterli sayıda, mesela 10 cm aralıklarla kanat altına yapıştırılacak parçalar...)
Bu tarz kanatla 15 yıl kadar önce küçük sayılacak ölçeklerde (70-80 cm ) model yapıp uçurdum . Yavaş ve hafif modellerdi.
Formu elde etmek için alt kısma gelecek yüzeyin kagıdının kaldırılması gerekebilir.
Yok eğer sizin yaptıgınız gibi yapacaksanız da alttaki resim gibi yapmaya çalışın.

Şu sayfalarda da işe yarayacak bilgiler bulunabilir.

Teşekkür ediyorum abi. Ben o zaman aileron kısımları düz bir şekilde yapıştırarak düz bir kanat elde edeyim.
Ben her ne kadar ilk yaptığım uçak düşsede onu uçtu olarak kabul ediyorum :D Çünkü kısa zamanlarlada olsa uçtuğunu gördüm. Bu yüzden aynı kanadı yaptım. Sadece biraz daha uzun bıraktım aileronları. Bu da fayda sağlar diye düşündüm.
Tek parçayı güçlendirerek kanadı yapmakda güzel olabilirdi belki. Ama elde fotoblok kalmadı :( Bir de tek parça kanat 700-800 gram taşırken biraz sağlamlık konusunda sorun yaşamazmıydı? Çünkü ağır bir uçak oluyor ister istemez.

Teşekkür ediyorum abi. Ben o zaman aileron kısımları düz bir şekilde yapıştırarak düz bir kanat elde edeyim.
Ben her ne kadar ilk yaptığım uçak düşsede onu uçtu olarak kabul ediyorum :D Çünkü kısa zamanlarlada olsa uçtuğunu gördüm. Bu yüzden aynı kanadı yaptım. Sadece biraz daha uzun bıraktım aileronları. Bu da fayda sağlar diye düşündüm.
Tek parçayı güçlendirerek kanadı yapmakda güzel olabilirdi belki. Ama elde fotoblok kalmadı :( Bir de tek parça kanat 700-800 gram taşırken biraz sağlamlık konusunda sorun yaşamazmıydı? Çünkü ağır bir uçak oluyor ister istemez.
Kanattan başlayarak hafif yapılmasına gayret edilirse zaten ağır bir uçak olmaz.
Arka kısımda aileron olarak kullanılacak kısımları bant menteşe yaptıktan sonra ikisi aynı hizada uçuşa göre ayarlanır. Görünür durumda flap gibi çalışır ve drag oluşturur.
Alt yüzeyi konkav ( deep camber) kanat yaptıgımızda. CG hattına denk gelecek hizada; bulabilirsek 3-5 mm . çap karbon boru veya aluminyum boru yapıştırıp kanat sinirleri de üstüne yapışınca sağlam oluyordu.
Resimdeki mavi..

Sonunda uçak bitti. Mehmet abi yardımların için çok teşekkür ediyorum. Hala uçmadı ama yinede eskisine göre güzel bi uçak yaptım. Tabi ki yine bir sürü hatamız vardır.
Sadede gelirsek toplam yine 1.350-1.400g civarı bir uçak oldu. İniş takımı çok sağlam oldu. Bi tane kovanın sap kısmı ile yaptım. Kanatların aileron dışındaki fazlalıklarını kanadın alt tarafı ile aynı hizaya gelecek şekilde düzleyip yapıştırdım. Son durum bu:

Şimdi iki önemli sorum var :)
Birincisi bu uçak uçar mı? :D
İkincisi escleri soğutmak amaçlı burunun yan taraflarına iki tane delik açıp bi konik şekil yapıştırıp içeri hava akımı sağlamak problem oluşturur mu?