Helilerde Kullandığınız BEC Unite Tavsiyeleri

Ynt: Helilerde Kullandığınız BEC Unite Tavsiyeleri

Mehmet abi HV den neden vazgeciyorsun anlamadim ! senin aliciya verdigin voltaj , servolara verdigin voltaj nekadar yuksek olursa ihtiyac duyulan amper o oranda dusecek ,

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

ozkanc' Alıntı:
merhaba arkadaşlar
goblin 630 toplamak üzereyim elektronik olarak futaba hv receiver,beastx fbl unit,hv servo ve gyrphon quasor bec kullanacağım.Sormak istediğim bec çıkışı 2 adet kabloyu futaba alıcı ve fbl ünitesini ayrı ayrı beslemek mi olmalı.En sağlıklı bağlantıyı nasıl yapmalıyım.Ayrıca thk da satılan savox hv brusless servoları kalite yönünden önerirmisiniz.değerli bilgilerinizi bekliyorum.sevgiler

Gryphondan iki adet uc cikiyor ama 1 tanesini kullandim bugune kadar oda fbl uniteye yalnis bisey olmasin yakmayin ortaligi manueline bakin en iyisi ..

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi HV den neden vazgeciyorsun anlamadim ! .......
Yok üstad vazgeçtim demedim ki, büyük ihtimal yine gidip dayanamayıp HV servo alacağım :D

HC3-sx için ayrı bir sokete gerek yok , her soketinden enerji girişi bağlanabiliyor. Birini servo-4 soketine (dört servolu kafa kullanımı için ayrılmış sokete) , birinide bilgisayar bağlantısı için kullanılan sokete takarsak iş bitmiş oluyor. Söylediklerimden illa biri alıcıya takılacak gibi algılanmasın ben öyle tercih ediyorum sadece.

Ünite 4-10V ve 10 amp devamlı akım altında güvenli çalışabiliyor. Tabi herkes kendi sisteminin kullanma kılavuzuna bakıp bu aralıkları teyid ettikten sonra bağlantıları yapmalı.

Re: Helilerde Kullandığınız BEC Unite Tavsiyeleri

Abi selam ben butun modellerimde Castle BEC Pro kullaniyorum
2 adet Power cikisi ile hem FBL sistemi hemde receiveri ayrica besleyebiliyorum.Su anda bende aktif gorevde 5 adet var.Hergangi bir sorun ile karsilasmadim ve baska bir marka ihtiyaci duymadim.

50V enerji baglayip istedigin Voltajda cikis alabilirsin.Ornek olarak benim cikisim 6V ayarli.

Bu arada bence tek dezavantaji acma kapama tusu yok.Fakat basitce yapilabilir.FBL ayarlarinda falan bazen lazim olabiliyor.

AirbusDriver's SpaceShipOne...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
- Şayet Alıcı - FBL kullanıyor isek, örneğin Futaba S-Bus alıcı, bu durumda alıcı ile FBL S-Bus üzerinden bağlı oldukları için : BEC'in 1 çıkışını FBL üniteye, diğer çıkışını alıcıya bağlamak daha mantıklıdır.

Şimdi benim ESC HW130 V4, Governor sinyal kablosunu saymassak ESC-den 2 tane kablo çıkıyor. Birini direk alıcının qaz kanalına takdım. Diğeri - BEC kablosunu Y şeklinde kablo yapıb birini gene alıcının boş kanalına diğerini de FBL ünitenin boş bir soketine mi takayım yoksa BEC kablosunu y şeklinde yapmadan direk FBL ünitesinemi takayım? Yani detaya girecek olursak 10amper veren HW130 bu 10amperin 5-ni Throttle kablosu ile 5ni de BEC kablosu ile mi aktarıyor yoksa 10 amperin hepsini bi tek BEC kablosu ilemi aktarıyo? :rolleyes:

Alici ne marka? Alici ile unite arasinda nasil bir baglanti var?

Emre Kaman' Alıntı:
Alici ne marka? Alici ile unite arasinda nasil bir baglanti var?

Alıcı Devo 10-nu alıcıs RX1002, ünite microbeast. Alıcı ile üniteyi 2 tane kalın servo kablosuyla beslenme aktarımını yapmış durumdayım.

Bu bec'lerdeki iki kablonun amaci senin de soyledigin gibi amper yukunu bolmek. Asil amper ceken elemanlar da servolar. Yani iki kablo da bir sekilde servolara ulasiyorsa sorun yok demektir. Senin durumda bir kablo direk uniteye, bir kablo da alicinin uzerinden uniteye gidiyor, yani sorun yok :)

Emre Kaman' Alıntı:
bir kablo da alicinin uzerinden uniteye gidiyor, yani sorun yok :)
Tam da sormak istediyim şeyi sen söylemişsin Emre abi :halay: Bana da gene bir soruyu detaya girmek kalıyor :laugh: Şimdi merakdan alıcının içini sökerken kafamda bi soru daha doğdu. Acaba alıcının bu kadar ince bir zemini 5amper ve fazlasını kaldırırmı? Eğer ince ise ben artıları bir, eksileri bir sıra olmak üzere bolca bir kalaylı lehim yapsammı? yoksa gerek yok - fantaziye girmeyimmi? :rolleyes:

he bi de Emre abi, benim alıcı 10 kanal yani boş soket çok, bir de ayrı bi BATT soketi var, ben şimdi qaz kanalının sinyal kablosuna değmeden artı ve eksisini çıkarıb BATT yazılan soketemi takayım yoksa gene fantazi yapmayayım, Throttle slotundan 5amperi üniteye ileteyim?

Biliyorum fazla detaylı ve abartılı oluyor sorduklarım ama cahillik işte, şimdiye kadar öğrenmeyib şimdiden sonra öğrenmek hevesi var bende :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bence hic fanteziye girme [emoji1] fotodan da goruldugu gibi, butun + ve -'ler birbirine bagli.

2m bir ucagin olup 18-20 servo kullaniyor olsan, zaten ayri bir powermodule kullanacaktin, ama alt tarafi 4 servo, onlar da normalde 4-5A ancak cekiyorlar. Cift kablonun maksati isi garantiye almak, yoksa tek kablo da yeterli olur aslinda :)

Emre Kaman' Alıntı:
Bence hic fanteziye girme [emoji1] fotodan da goruldugu gibi, butun + ve -'ler birbirine bagli.

2m bir ucagin olup 18-20 servo kullaniyor olsan, zaten ayri bir powermodule kullanacaktin, ama alt tarafi 4 servo, onlar da normalde 4-5A ancak cekiyorlar. Cift kablonun maksati isi garantiye almak, yoksa tek kablo da yeterli olur aslinda :)

Birini alıcıda qaz soketine birini de fbl ünitesine takdım fantaziye girmeden :) Yardımların için de teşekkürler Emre abi :saygilar: