Helilerde Kullandığınız BEC Unite Tavsiyeleri

Valla düşmek helikopterin kaderinde varsa düşüyor , ana pile paralel bağlanan bec'in lehimleri çıkıyorsa , ayrı pile bağlanan Bec'in de lehimleri çıkabilir. Pil iki şekilde bozulur ya hücresi gider yada aşırı ısınır toptan patlar. Toptan patlarsa model daha havada patlar yanar yapacak bişi yok , hücresi ölürse ESC soft cutoff yapar. Beni gördüğüm ve okuduğum kadarıyla ESC BEC gibi elektronik devrelerin bozulma ihtimali pilin bozulmasından çok daha fazla.Zaten ESC BEC'ini kullanmıyorsak (kullanma taraftarı değilim) zaten ESC işini devreden çıkarıyoruz . BEC bozulacak olursa ama o pilden ama bu pilden farketmez Backup guard yoksa her türlü düşeriz.

Genel kabul olarak pahalı bir model alacaksak , misal goblin gibi , bozulma ihtimali en az olan parçaları (tabi gücümüz yettiğince) tercih etmeliyiz. Kastettiğim illa HV olsun değildir , çünkü 550 pallerin gerektirdiği torku , en azından benim için , 6V servolarda karşılayabiliyor. Demek istediğim mümkün mertebe iyi markaları seçmektir. Ha eğer eğitim modeli yapacam ucuz olsun deniyorsa o zaman kiti goblin seçmemek gerekir. Zaten modelin uçuş karekterinin %50 sini kit belirliyorsa %50 sini üzerindeki elektronik belirler.

ucuz bec olarak yep bec 'i var cidden fiyatına göre çok başarılı gurkan goblin 630 sıkıntısız kullanıyor ... ( hv bec direk 12s den besliyor , çıkış voltajı ayarlanıyor )

Hobbyking YEP 20A HV (2~12S) SBEC w/Selectable Voltage Output

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

- goblin 700 de bec olarak Gryphon QUASAR Hyper 75V 20A HV Switching BEC GSR-7075 LMT olan versiyonu kullanıyorum , extra olarak led li olan swich anahtarınıda kullanıyorum havada fena çakıyor led ;)

- titan x50 de bec olarak gene Gryphon 45V 15A Hyper BEC (GSR-5045LMT) olan versiyonu kullanıyorum on-off swich anahtarı ile ...

extra olarak goblınde scorp. back up guard kullanıyorum ... gryphon bec bır sıkıntı yasamadım bu gune kadar sorunsuz ve sıkıntısız kullanıyorum , sk720 de gosterdıgı ( log da ) voltaj olarak da sureklı olarak 7.4 volt alıyorum ...

merhaba arkadaşlar
goblin 630 toplamak üzereyim elektronik olarak futaba hv receiver,beastx fbl unit,hv servo ve gyrphon quasor bec kullanacağım.Sormak istediğim bec çıkışı 2 adet kabloyu futaba alıcı ve fbl ünitesini ayrı ayrı beslemek mi olmalı.En sağlıklı bağlantıyı nasıl yapmalıyım.Ayrıca thk da satılan savox hv brusless servoları kalite yönünden önerirmisiniz.değerli bilgilerinizi bekliyorum.sevgiler

Beast X üzerinde boş slot kalıyormuydu hatırlamıyorum , boş slot varsa ikiside üniteye girebilir , kalmıyorsa biri alıcı batarya girişine girebilir. S-Bus ile ikisi birbirine bağlı zaten. Ama biri mutlaka FBL ünitede olsun.
Servo konusuna girince , şehir efsanesimidir doğrumudur bilmem ama savox ile align servolar aynı yerde yapılıyor diye bir bilgi var , kendim gidip görmedim , sadece aktarıyorum. Model büyük bir 600 olduğu için model HV servoyu uçuş stiline göre hakeder diyebiliriz.
Pil olarak 3800 mah 45C piller ağırlık , uçuş süresi ve amperaj olarak ideal diyor kullananlar. 4000 mah üzeri piller modeli hantallaştırıyormuş.
Motor olarak 4035-560kv (4000 watt) yada 4035-500 (3500 watt) motor öneririm. Scorpion istenmiyorsa benzer kv ve güçlerde diğer bilinen markalar tercih edilebilir. ESC olarak bence 120 HV tercih edilmeli . 4035-500 için 80 HV de yeterli olsa da ilerde 700 edinirseniz 80'i kullanamazsınız , bir başka esc daha gerekir.

Becden cıkan 2 adet servo soketini kalın y kablo yaparak üniteye girersek 10 amperi aktarabilirmiyiz?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

servo uç soketi darboğaz oluşturuyor. Kalın uçlar var onlar kullanılabilir ama tam 10 olurmu bilmiyorum.

Benim 700 ümde tek kablosu baglı deli gibi yükleniyorum ama yetmediğini görmedim. Yalnız kabloları normal servo kablosundan kalın tabiki.

İlker Sönmez' Alıntı:
servo uç soketi darboğaz oluşturuyor. Kalın uçlar var onlar kullanılabilir ama tam 10 olurmu bilmiyorum.
Ilker hocam müsadenle kafalarda oluşan 5-10 A taşıma sorusunu netleştirmek adına şöyle bir özet yapayım :

Örnek olarak kullanacağımız BEC Unitesi "Hercules Super BEC Pro 18s 16A/22A Peak" olsun

- Şimdi diyoruz ki standard servo soketi max 5A geçirir.
- Elimizdeki BEC çıkışı zaten söylenen akımı verecek kesitte.
- Eğer biz bu BEC ünitenin çıkışını tek bir servo söketi ile FBL ünitemize bağlar isek, kullanılan servo soketi kapasite değeri her ne kadar 16/22A çıkış veriyor olsa da, FBL ünite max 5A akım alabilir. Buna en iyi çözüm ise BEC çıkış uçuna Y şeklinde 2 adet servo uçu bağlamaktır.
- Şayet alıcısız bir şekilde FBL ünitesi kullanıyor isek : BEC'den çıkan 1 servo ucunu FBL ana beslemesine, diğer 2 ucu ise var ise FBL boşta kalan bir kanalına bağlamalıyız
- Şayet Alıcı - FBL kullanıyor isek, örneğin Futaba S-Bus alıcı, bu durumda alıcı ile FBL S-Bus üzerinden bağlı oldukları için : BEC'in 1 çıkışını FBL üniteye, diğer çıkışını alıcıya bağlamak daha mantıklıdır.

DenizSERT' Alıntı:
Benim 700 ümde tek kablosu baglı deli gibi yükleniyorum ama yetmediğini görmedim. Yalnız kabloları normal servo kablosundan kalın tabiki.

Deniz burada problem olan BEC'in çıkış kablosunun kesiti değil, uç bağlantısında kullanılan "SERVO Konnektör" kapasitesi ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Deniz burada problem olan BEC'in çıkış kablosunun kesiti değil, uç bağlantısında kullanılan "SERVO Konnektör" kapasitesi ;)
Şimdi Mehmet Abi sen diyorsunki ben 500$ HC3-X'e vericem, yetmedi 100$'da bu BEC ünitesine vericem ve sonra bu ünitenin akım kapasitesini layığıyla kullanabilmek için çıkış kablosuna iki tane uyduruk servo jakını lehimleyerek bağlamam gerekicek öyle mi. :eek:

Valla pes diyorum ben, koskoca uzay teknolojisi kullanan rescue sistemli FBL üniteler 10 amper akım geçirme kabiliyetinde bir port koyamıyorlar mı yani ünite üzerine. :mad:

Servo dediğimiz şey aslında sinyalle bir yöne dönen motorlardır. Mesela helikopterin ana motoruna yeterli volt gidiyosa ama amper gitmiyorsa ne olur ? Motor yeterli gücü üretemez. voltaj düşerse kafa turu düşer. Yani servolara yeteri kadar amper (wattr=voltxamper) voltaj sabit olsa bile gücü düşer. Servoları kapasitesinden daha az kullanıyoruz demektir. Yetiyorsa problem yok ama kullanılmayan bir rezerv oluyor.
Digital servolarda analoglardan farklı olarak her komutta servolar bir anlığına stall current (max akım çeker) bu akım 3 cyclic servo için 8.4 amperdir. (Ben ölçmedim yabancılar ölçmüş) Kuyrugada hareket verirsen 10 un üzerine çıkar.

Daha detaylı bilgi için aşağıda linki olan konuyu bi okuyun. Dikkat konu baya uzundur sabır gerektirir.

Türker Akgün' Alıntı:
Şimdi Mehmet Abi sen diyorsunki ben 500$ HC3-X'e vericem, yetmedi 100$'da bu BEC ünitesine vericem ve sonra bu ünitenin akım kapasitesini layığıyla kullanabilmek için çıkış kablosuna iki tane uyduruk servo jakını lehimleyerek bağlamam gerekicek öyle mi. :eek:

Valla pes diyorum ben, koskoca uzay teknolojisi kullanan rescue sistemli FBL üniteler 10 amper akım geçirme kabiliyetinde bir port koyamıyorlar mı yani ünite üzerine. :mad:
Ilker hocamın paylaştığı bilgiler aslında temelde hepimiz bildiği ama "BEC-Alıcı-Servo" bağlantısında hiç aklımıza gelmeyecek şeyler, yani en azından benim için.
Büyük ihtimalde sebebi de LV sistemlerdeki alışkanlığımız. Malum orada zaten ESC çıkışlarının hazır olarak geliyor

Biz de sağlosun üreticiler henüz bunu standard hale getirmediği için hiç düşünmeden eski alışkanlık ile hareket ediyoruz.Dediğim gibi burada esas olarak ben de üreticilere ciddi olarak kızgınım.

İlerleyen günlerde eminim bu da yeni bir standard olarak yerini alacak, o zamana kadar bizim yapacağımız lehime güvenmekten başka çare yok :)

Şimdi dikkat ettim de aslında bazı üreticiler bunu yapmaya başlamış bile.

Hatta YEP için şöyle bir not düşmüşler:

The voltage output is selectable by jumper for 5V, 5.5V, 6V, 7V or 9V operation. Additionally, this unit features dual output leads which not only provides power redundancy, it also spreads the current load over two sets of leads to ensure you are not putting too many Amps through one lead.

Fakat ALICI / FBL tarafında bu kısım henüz standard haline gelmemiş diyebiliriz. Şahsen $500 verdiğim ve HV servoları beslediğini özellikle belirten HC-3X'den özel bir 10A sokete uygun besleme girişinin olmasını beklerdim :-\

İlker Sönmez' Alıntı:
....Daha detaylı bilgi için aşağıda linki olan konuyu bi okuyun. Dikkat konu baya uzundur sabır gerektirir.
Ilker hocam dediğin gibi biraz uzun ama şahsen sıkılmadan okudum paylaşım için teşekkürler :thumbup:

Özetle HV vazgeçmeye başladım :laugh: Şöyle ki bu yazı 2010 tarihinde Analog Servolardan Digital servolara geçiş artıkça ortaya çıkan ESC ve BEC arızaları üzerine yazılmış. Hepimizin merak ettiği servolar ne kadar akım çeker konusunu ise epey uğraşlardan sonra hesaplayarak şu şekilde özetlemiş :

Idle Current - 3mA when stopped
Running Current - 200mA at 4.8 volts, 240mA at 6.0 volts (No load applied)
Stall Current - 2400mA at 4.8 volts, 3000ma at 6.0 volts

ve BEC ünite seçimi konusuna özellikle dikkat edilmesini tavsiye etmiş. Şimdi benzer durum Digital- HV geçişi söz konusu :)

Konu harika oldu doğrusu. Katkıları için tüm arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkürler. Ilk mesaja LINKLER eklenmiştir :RCKolik:

Üyelerimizin Tercihleri
- BEC seçiminde dikkat edilmesi gereken Temel Detaylar, ÇIFT Kablo Beslemesi - Ilker Sönmez
, , , , , ,

- Skyrc 2-3s 10a peak regulator - Deniz Sert
- Turnigy dlux 10A (10~60V) HV SBEC - Mesut Akın ,
- Castle Creations Voltage Regulator 20A Pro + Scorpion Backup Guard (SC-BUG) - Erhan Yılmaz ,
- Hercules Super BEC Pro 18s 16A/22A Peak + Scorpion Backup Guard (SC-BUG) - Ilker Sönmez
- Hobbyking YEP 20A HV (2~12S) SBEC w/Selectable Voltage Output, QUASAR Hyper 75V 20A HV Switching BEC GSR-7075 LMT, Gryphon 45V 15A Hyper BEC (GSR-5045LMT), Scorpion Backup Guard (SC-BUG) - Ediz Dumankaya

Ynt: Ynt: Ynt: Helilerde Kullandığınız BEC Unite Tavsiyeleri

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Bu dediklerin eski sistemde evet haklısın. Ama artık çözümler çoğalıyor.

Modelde ekstra alıcı pili kullanmak biraz eziyet. Normal pilin yerine alıcı pilini de KOntrol etmen lazım. 12s veya 6 s setuplarda. Direk pil den bec İ beslemek en mantıklısı. Hem ekstra ağırlıktan kurtuluyısunuz. Hemde ya Alıcı pili dolumuydu boşmuydu. Derdiniz olmuyor. Direk Esc ye alacağınız iki paralel kabloyla iş bitiyor.

Ee şimdi diceksiniz. Havada bec veya pil veya Kablolara bişey olursa ne olucak. çözümü sadece 25dolar.

scorpion backup guard. Bu 2s lik pil kibrit kutusu büyüklüğünde. Bec in fbl ye giden kablolarının birine Y kablo ile bunu ekliyoruz. Helikopterde voltaj 5 V altına düştüğünde yani bec iniz devre dışı kaldığında. Bu arkadaş hemen devreye giriyor. Ve güvenli şekilde heliye elektirik kaynağını sağlıyor.

Daha ne olsun. Bence tüm sorulara en iyi cevap bu olur. Castle in 40 dolarlık bec ini alın yanına da scorpion backup guard o alın arkanız yere gelmez.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

:) bunlari bende biliyorum merak etmeyin , siz kendi yonteminizi tavsiye edin bende benimkini olurmu ;)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi