Hobbyking P-51D Gunfighter 1600mm

Sinan Bey elinize sağlık çok güzel bir paylaşım bence. :halay: :yuppi:

Model benim tahminimden çok daha fazla gerçekçi duruyor. Bittiğinde harika birşey olacak belliki. :thumbup:

İnşallah maiden uçuş videosunu da keyifle izleriz. :saygilar:

Uzun bir süredir zaman sorunu yaşamaktan dolayı bu güne dek sallana sallana yapmaya çalıştıgım upgrade işlemlerimi paylaşmak istedim.
Modelin girdiği ilk savaş benimle yaşadığı mücadele oldu xd
Bunca zamandır hala uçuş yapamamış olmak bir yana modelin upgrade işleri hala tam bitmemiş olmasının sebepleri arasında birazda yeni parçaların geliş süresi
modelde stok sistemin bazı yerlerinin upgrade yaparken sorun cıkartmasından ve benim modele ayırabildiğim zamanla ilgili oldu.
Aheste aheste gidiyorum xd

Resim yükleyebilmek için rcgroups.com a öncelikle üye olmak ve orada model konusuna resimlerimi yüklemek zorunda kaldım.Oradan linkleri verebiliyorum..

Elevator ve rudder ucus sırasında yada arabayla taşıma sırasında bagaja koyup çıkarırken darbe alabiliyor yada zamanla menteseler yoksa veya yetersiz ise
illaki köpük modelde narin noktasından çatlama yamulma kopma vb yaşatabiliyor ve tamir gerektiriyor bunu baştan sağlam yapmak,modelin uçuşta elevator ve
rudderden yana risk yaşamaması veya kırıma neden olmaması için benim için olmazsa olmazlardandı.Elevatorde balsa alüminyum parcalar kullandım.
Ayrıca elevator ve rudderı menteseler ilave ederek güçlendirip montajladım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Stok motor yaptığım upgrade ile oluşan yeni uçuş ağırlığında tork olarak modeli hantallaştıracağı için sistem dışında kaldı.Onun yerine Ntm 50-50 580kv motor
montajlandım.Burada motoru eski montaj yerine oranla hafif yükselttim buda motorun hafif açısı ile birlikte spiner ve uçak burnu arasındaki hizada uyum sagladı.
ntm 5050 580kv motor şaftına 4 kanat pervane olmadıgı için ben bu motorla hem 2 hemde 4 ü kolayca kullanabilmek için ayrıca aldıgım 4inc spinnerda biraz mod yaparak
bunun olmasını sağladım.wattmeter ile ampere göre gerekli gaz ayarını kumandadan yaparak bu mümkün oluyor.Amper dikkate alınmazsa sonuç mangal keyfi olur xd

Stok kanat birleşim noktasında gövde içindeki plastik kalıba gömülü olan ve kanat montaj vidalarının girdiği somunlardan birinin daha ikinci takmada
plastik içinde boşa dönmesi kanat civatasını sökerken bana baya bir kelime saydırdı.Bu sebeple oraya operasyon yaparak somunları plastik içinden çıkarttım
ve U şeklinde uzerıne uygun noktalardan somun kaynaklı yeni bir metal parcayı kullanarak hem gövde tabanına hemde gövde yan duvarlarına da monte edilmesini
sağladım.
Modelin agırlıgı 4.3kg civarında olusacak olmasıda modelin ucus karakterine benim pilotluğuma olumsuzluk yapabilecek sınıra yaklaşma yolunda olduğunu gösteriyor gibi ;D.
Ancak fms 1700mm p-51 lerde 5-5.5kg uçuş ağırlığında uçanlarda var ancak dönüşlerde tuğla diye adlandırdıkları karakteri modele veriyor :lol:.
Bu güne dek bu köpük modelde ses sistemi montajlanmış halde 4.5kg uçuş agırlı ile uçan videosu olan bi kişi gordum. :eek:
Bakalım benim model video da nasıl görülecek xd umarım kırımsız gerçekleşir yani :rolleyes:

Çünkü genelde 6s yapılan modlarda bendeki gibi govde içi yan duvarlarına balsa,esc ilave sogutma ayrıca fan,govde ve kanat birleşim noktasına
ilave U şeklinde üzerine somun kaynaklı parça,retractlarda kanat içine ek alüminyum spar ve motor arkasına ilave lamine parca kullanan olmamış.
Ayrıca esc olarak yep120a opto bec olarak ise retractlar için ayrı sistem için ayrı becler kullandım.Fanı hiç sormayın tamamen hava olsun diye.. :lol: Tüm bunlar benim için bu modelde olmazsa olmazlardandı.. :coolxf:

Arka iniş takımı kapattıgımızda arka teker ve govde ortasında bulunan servosu arasındaki kontrol tellerinin gövde içinde manasız salına kalması, tekrar arka
teker açılışında tellerin bazen kasıntıda kalarak arka retract servosunda kasmalara sebep olduğundan bu tellere gövde içinde yumusak düz ve yeterince uzunlukta
bir plastik şeridi yan duran bir U harfi şeklinde bükerek şeridin uzun kenarlarına telleri montajladım.Böylece arka teker kapanışta telleri gövde içinde
gevsek hale getirirken plastik yan U yani C şerit de gövde içinde kendisini açmak istiyor ve tellerinde gamını almaya yeterli oluyordu.

Bütün bu faktorler modeli ağırlaştırmasının yanında bu tip kanat uzunluğunda modelin uçuş karakterinde avantajda saglamıyor değil.
Nitekim kanat kaldırma taşıma gücüne oranla uçuş ağırlığı fazla hafif olan model inişlerde hafif rüzgarda saçmalayabiliyor.
Bu güne dek yaptıgım mikro modellerde her zaman modelin uçuş agırlıgını azami limitine yakın seviyeye getirerek daha istikrarlı uçuş stili kazanmak
ilkem olmuştu.Bu modelde hover mover olmayacagına göre aynı ilkeyi uygulamaya çalışıyorum.Fakat tek dezavantajım stok kurulum ile ilk uçuş yapmamış olmam.Bu avantaj sağlayabilirdi.

Tabi burada agırlık arttıkca motorun tork gucunun modelin agırlıgına olan orantısına göre motor montajı yapmak önem kazanmakta.
Bu sebeple bu modelde motor açısını 1-2 derece arası bir montajla tamamladım.İlk uçuş sonrası yeni bir değerlendirme gerekebilir..

BURAYA DİKKAT RETRACTLARIN PİL BİTİRMESİNE SON NOKTAYI KOYDUM BENDEN SÖYLEMESİ...

BEĞENİLİR BEĞENİLMEZ BİLEMEM AMA RETRACTLARDA YAPTIĞIM MOD DÜNYADA İLK OLMUŞ OLABİLİR.

İniş takımlarına gelince onlarda sağlamlaştırıldı.Hk-514 stoklarda olmadıgı için ben şunlardan 4 adet getirdim ve mod yaptım.

HERHANGİ BİR iniş takımının içlerindeki akım kesme devresi üzerinde bulunan stop stikler ya çok narin dandiktendir yada belli bir sayı sonunda tukemmez kalemin yay mekanizması gibi ömrünü tamamladığında da bozulur ve bu bozulma yere inmeden önce gerçekleşirse inişte uçak gövde,karın üstüne olmak zorundadır ve risk almak zorunda olursunuz.Kısaca sözüm ona dandik stop stickler Bence güvenilmez şeyler.

Bu güvenilmez küçük şeyler kırılma yada bozulma yaptıklarında retract ta sıkışma durumundaki gibi zorlanma ve yüksek amper çekme isteği oluşturuyor
ve sadece otomatik akım kesmeye tabii kalıyoruz.

Otomatik akım kesme işlemi ise hemen gerçekleşmediği için arada geçen sürede tek bir retract için çekilen 3.7a yük esc-bec,ayrı kullanılan pil yada ubec e
biniyor..(bendeki o dandik stok retractlar adet başına 3.7a)

Retractların içindeki motorunda bu kısa zaman içinde aşırı bir ısınma yaşıyor olmalarıysa ayrı bir risk oluşturuyor.
Otomatik akım kesme özelliği olmayan retracklarda ise durum daha vahim oluyor.(modelin orjinallerindeki retractlarda akım kesme yoktu)

Hemen bozulmaz demeyin neden derseniz benim arka teker aç kapa yaparken 5-6.seferde bozuldu.

Nasıl anladım tamamen tesadüf o sıra ampermetre baglıydı ve baktım sistemde servo hareketi yapmıyor olsamda amper düşmedi yükseklik var
diğer servoları çıkarınca arka teker tek kaldı ama ekran 3.7a gösteriyor evet akım kesmiyordu.Yuh (pardon xd) dedim içini açtığımda anladıgım tekşey
o stop stiklerinin çok dayanıksız şeyler olduklarını anlamam oldu.Bunun çaresini sonunda kendi yöntemimle buldum.

Bakır bir kablodan bir düzenek hazırladım.
Bir tarafta tek parça diğer yüzde ise iki parca olmak üzere ve bu parcalara birer kablo lehim yaptım.
Burada önemli olan faktörler sırayla:
1-) yerleşimlerinin retract iç mekaniğinin çalışmasını engellememesidir.
2-) retract açılma son noktası ve kapanma son noktasının parçaların geçici olarak yerleştirilerek elle mil çevrilerek son noktalarının tespitidir.
resimlerden birinde deneme aşaması var ancak son noktada değilken çekmiştim yani resim aldatmasın bunu yazmakta fayda var xd
3-) Bu tespitten sonra bakır parcalara her birine bir ince kablo lehimlenir lehim fazla kacmamalı kaçarsa kalaylama gibi lehimi bakır tel üzerine
yayabilirsiniz de yada bir kablo ile fazla lehim alınabilir seçim sizinxd...
4-) epoxy ile sabitleniyor.Epoxy retract iç mekanizmasının kanallarına gelmeyecek şekilde.
4-) Son olarak devrelerdeki lehimler yapılarak denenir.ve bitti.xd
5-) sanırım bu mod Dünya da ilk bana ait olmuş oldu xd

Merhaba Sinan Bey,

Epeydir ses çıkmayınca, biz de merak etmeye başlamıştık doğrusu ;) Neyse geçte olsa sizden ve gelişmelerden haber almak güzel.

Valla modeli baştan aşağı değiştirdiğiniz. Nerede ise dış kasa kaldı bir tek :D Köpük konusunda epey bir tecrübeniz var, o yüzden teknik detaylara girecek bilgim de olmadı için çok fazla yorum yapamayacağım. Ama size şu konu da kesinlikle katılıyorum, keşke tüm bu modları yapmadan önce stok hali ile 1-2 test uçuşu yapıp, orjinal karakteriğini bir görseydiniz.

Destek amaçlı koydunuz balsalar olsun, diğer revizyonlarla olsun model gerçekten epey ağırlaşmıştır. Gerçi siz bunu rüzgarlı havalarda bir avantaj olarak ele almışsınız ama bundan çok da emin olamadım :embarras:

Inşallah güzel ve başarılı bir maiden uçuşu olur ve biz de keyifle izleriz :thumbup:

Iniş takımlarınız da yaptığınız modda gerçekten ilginc ve basarılı olmuş. Güzel çalışma için elinize sağlık :bravo:

Sinan Bey epey bir ardan sonra sizi ve modelinizi görmek güzel. :halay:

Öncelikle böylesine güzel görsellerle destekli, emek vererek bizlerle paylaşmış olduğunuz detaylar için teşekkür ederiz. :RCKolik:

Modelinizin tam istediğiniz gibi olmasını dilerim, uçuş sonrası yorumlarınızı merakla bekliyoruz. :saygilar:

:saygilar: tüm iyi dilekleriniz için çok teşekkürler..

Benim uçuş ağırlığı ile alakalı güzel bie paylaşım videosu yayınlandı.Videosu olan modelde ses modülü ekli henüz ülkemizde bunu pek kullanan ben görmedim ama elektrikli model için fantastik olmuş bence.Modelin videoa 400kv stok motoru ile 4s 4400mah 65c batarya ve extra kullanılmış olan ses modülü ile toplam auw(uçuş ağırlığı) 3.75kg.

Videoda modelin uçuş ve teker koyma hız ve mesafesi oldukça başarılı.Tabi videoda yan rüzgarda var yani rüzgarsız havada benim modelin de videodakinden daha ağır olduğu için biraz daha hızlı olarak aynı iniş performansına sahip olacağını söyleyebiliriz.

Benim modelime montajladığım motor ise 580kv max 90a ve esc ise yep120a kısaca bende modelimi 4s yada 5s yada 6s ile uygun amperaj dikkate alarak 2 yada 4 kanat pervanelerle de hem ağırlık konusunda hemde hız konusunda daha esnek seçeneklerimle uçuş yapabilirim diye düşünüyorum.2 kanat 15x10 14x10 tgs pervaneler 4 kanat stok pervaneden daha fazla hız sağlayacaklardır.zaten spinerda yaptıgım mod bu alternaflerin olabilmesi içindi...

İniş sırasında Flipleri FULL açılmış ama :) Bu arada ses modulü biraz bende hayal kırıklığı yarattı :-\ Nedeyse ben şöyle daha yüksek bir ses bekliyordum galiba :laugh: :laugh: :D

evet ses modülü kolonlarını içerde tutuyor başka bir modelde de kullanabilmek için kolay sökülebilir yapmış ve kolonları gövde içinde kapalı alanda montajlı dışa verebildiği ses bu biraz delik açarak arttırabilir.

Bu da 6s sistemde ses modülü yapılmış başka bir örnek.Uçuş ağırlığı 4.7kg ses kolonları biraz daha büyük kullanılmış..

Ama bence ses için pahalı bir sistem...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sinan.' Alıntı:
.....Bu da 6s sistemde ses modülü yapılmış başka bir örnek.Uçuş ağırlığı 4.7kg ses kolonları biraz daha büyük kullanılmış..

Ama bence ses için pahalı bir sistem...
Fiyatına bir şey diyemeyeceğim ama benim beklediğim böyle bir ses idi Sinan Bey :thumbup:

Sinan bey elinize sağlık, detaylar için teşekkürler :) elevatör güçlendirmesini neden karbon ile yapmadınız ? ağırlık nekadar arttı bu modifiyelerden sonra ?

:saygilar:
Aslında bu paylaşım yaptığım resimlerdeki işlemlerimi daha temiz ve modelciye daha çok yakışan tarzda parçalar (karbonda buna dahil vb) ile yapmış olmayı bende isterdim fakat modele ramazan ayı içinde ve genellikle oruçlu olarak işyerinden eve gelerek kısa kısa zaman dilimleri ayırabildiğim için birazda sallapati işler yaptım.Ve eldeki malzemeleri kullanmayı tercih ettim.Kargo uçağından kalan balsalar vardı değerlendireyim dedim...

Sallapati işlerden biride gövde içine kanat montajı desteği olarak kullandığım U demir lame parcadır.Ramazanda yürüyerek en yakın demircide yaptım ağırlığı neredeyse 200gr yakın ve gereğinden fazla mukavemetli taşlayacaktık ama demirci tel gelince işi çıktı gitmesi gerekti.Bende sıcakta başka aramak istemedim eve döndüm.Mesela bu parça gereken mukavemeti gösterebilecek aluminyum parça ile değiştirdiğimde en azından 70-80 gr ağırlık eksiltebilirim.Köpük ve kontraplak yapıştırmak suretiyle uygun delikleri açıp 50gr ile işi bitirip demiri komple kaldırabilirimde.Ama o gün için onu yaptırdım ve o denli ağır olacağını ummamıştım ve birazda işten kaçmak adına model biraz daha ağırlaşsın nelcak dedim kendi kendime ve öyle de kaldı.. :lollol:

Gene kablolama sisteminde kabloları masada uçuş öncesi servo vb denemelerde kanat gövde kablo bağlantısı rahatlık sağlasın diye uzun tuttum ve gereksiz bantlamar var bunlarda da son noktada en az 40-50 gr eksiltme olacaktır.Batarya için gövde içinde yapışkan bantlar fazla. Aslında evde düzenekte cg denemesinden sonra bunlarda da en azından bir şerit iptal edilerek 20-25gr bir azalma olacak.Kanat hala tam bitmedi eski retract yerleri boşluklarını kapatmak için biraz depron kullanacağım.Ama bu 30gr anca ilave edecektir.

Stok teker lastikleri yumusak ve jantlarda laçkalık vardı bunların arasına sıcak slikon kullandım ve lastikleride ince yapıda slikon kapladım.Değişene kadar idare edecektir.
Daha hafif aynı işi görebilecek tekerlerden alabilirim aslında...

Fazlalıkları henüz uzaklaştırmamış olsamda bu haliyle ağırlığım 6s pil(900gr) ile 4.3kg geçmiyor.Düşürmek istersem uçuş ağırlığımı aslında 4kg yakalayabilirim.Ve eğer 4s pil takarsam o zaman zaten videosu bulunan linkteki model gibi 3.7kg oluyorum.

Bir hafta içinde 4.5kg uçuşunu youtube da yayınlayacaklar 25/50 derece flap kullanacaklar sanırım performansını bende merak ediyorum doğrusu.

Parkzone corsair normalde 115cm civarıydı sanırım orjinal uçuş ağırlıgı 900gr idi ama bunu 1370gr ile uçuruyorum flapsız olarak yinede yere daha tok iniş yapıyor orjinal haline göre daha oturaklı oluyor.Sadece dönüşlerde ve süzülmede hıza bağlı dezavantajları oluyor o da normal çünkü uçurtma gibi salınarak uçsun istemiyorum zaten ;D

Model için bazı ayrıntıları yine resimlerle ilerki günlerde paylaşacağım ama öncesinde model ile ilgili bazı konularda biraz daha detay vermek istiyorum:

1-)Daha önce inceleme videosunda süre olarak kırpmak zorunda kaldığım bir nokta ise Rudder için çift pushrod(kontrol telleri) mevcuttu.Belirtmeyi sanırım unuttum.
Rudder menteşelerle falan sağlamlaştırılarak takılırken ayrıca rudder yekelerinin arasına rudderin içine dogru ayrı bir yassı şiş gibi sağlam ve sert ahşap kullandım.
Çünkü yekeler zamanla rudderda bağlantı noktasında köpükte yer yaparak sorun çıkarabilirlerdi.

2-)modelin orjinal halinde kanat içine giren göstermiş olduğum spar haricinde ayrıca gene model orjinal halinde kanat içlerinde karbon çubuklar mevcuttu.

3-) orjinal halinde Elevator içindede yine karbon çubuk kullanılmış. Benim yaptığım balsa extra oldu.Çünkü elevatorun o kısmında karbon yoktu elimdede kaRbon çubuk yoktu o sebeple yani..

:saygilar:

Sinan kardeşim, ilgilenenlere yol gösterecek çok güzel bir inceleme konusu olmuş! Yazmaya üşenmemişsiniz elinize sağlık! %p Bayramda Bursadaydım, bilseydim yakından da görmek isterdim!

Dediğiniz mümkün olabilirdi hemde bayramlaşmış olurduk.Aslında sizin bu yazınız bana bayram hakkında bir şey hatırlattı ve kendime birazda kızdım o seble geçte olsa yazmak istiyorum.
Buradan herkesin geçmiş bayramını kutlarım..

Aslında bu benim son büyük modelim sanırım ve artık evi fazla dağıtma şansım pek kalmıyor çünkü eşim hamile bebek bekliyoruz :yuppi: bu haberi yeni aldık 8ay sonra Allah Hayırlısıyla elimize almayı nasip etsin inşallah. :halay: :halay: :halay:
İşte bu haber modelle uğraşırken bazen bende modele olan uğraşı heyecanımı bazen biraz azaltıyor.Çünkü aklımda hep bebek var. :yuppi: :halay: :halay:
Yinede hem kendime hem sizlere kendimce bir anı paylaşımı olması çabasıyla elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

:saygilar: :saygilar: :saygilar: :saygilar: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay:

Sinan.' Alıntı:
....
Aslında bu benim son büyük modelim sanırım ve artık evi fazla dağıtma şansım pek kalmıyor çünkü eşim hamile bebek bekliyoruz :yuppi: bu haberi yeni aldık 8ay sonra Allah Hayırlısıyla elimize almayı nasip etsin inşallah. :halay: :halay: :halay:
....
Allah analı babalı büyütsün, şansı bahtı hep açık olsun Sinan Bey. :) :halay:

Sinan.' Alıntı:
Dediğiniz mümkün olabilirdi hemde bayramlaşmış olurduk.Aslında sizin bu yazınız bana bayram hakkında bir şey hatırlattı ve kendime birazda kızdım o seble geçte olsa yazmak istiyorum.

İşte bu haber modelle uğraşırken bazen bende modele olan uğraşı heyecanımı bazen biraz azaltıyor.Çünkü aklımda hep bebek var. :yuppi: :halay: :halay:
Yinede hem kendime hem sizlere kendimce bir anı paylaşımı olması çabasıyla elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

:saygilar: :saygilar: :saygilar: :saygilar: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay: :halay:

Rabbim sağ salim kucağınıza almayı nasip etsin, bahtı açık olsun, yalnız bebek modele olan sevgiyi arttırıyor doğunca :D bende öyle oldu :D bebek okadar çok insanı yoruyor sterss yapıtırıyorki kafa dağıtacak uğraş iyi geliyor :D

Sinan.' Alıntı:

Harika bir haber. İlk bebeğiniz anlaşılan. Şimdi bakın. Bu bebekler RTF olarak geliyorlar ama yine de bir sürü ayar gerektiriyorlar. Seneler boyu sabırla o ayarları yapacaksınız. Ayrıca tek bebekle olmaz. Nasıl ki tek modelle idare edemiyorsak tek bebekle de idare edemeyiz. Demek ki çok çalışmanız gerekecek. Ama muhteşem olacak. Şimdiden hayırlı olsun. :D