İlk balsa ve nitro uçağım ve uçuş videoları

Kanat ve daha önemlisi aileron yapısı ile ilgili bir ekleme yapayım, Sümer abinin dediği gibi bu tür kanatlar zaten uçtan stall olmaya meyillidir, daha da kötüsü fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla aileronun kordu da sabit, ki bu da işi iyice kötüleştiriyor. Uca doğru incelen kanatlarda aileronun kordu da uca doğru incelmelidir, yani kanadın herhangi bir kesitinde aileron kordu ile kanat kordu arasındaki oranın sabit kalması faydalıdır. Aksi halde, buradaki örnekteki gibi, kanat ucuna doğru gittikçe aileron kordunun kanat korduna oranı artar, bu da sabit bir atım açısında bile kanadın ucuna doğru olan hücum açısının artacağı anlamına gelir, e stall dediğimiz şey de tamamen hücum açısıyla alakalı olduğuna göre, bu şekilde bir kanatta aileron komutu varken stallun kanadın en en en ucundan başlamasını garantilemiş oluruz...

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Kanat ve daha önemlisi aileron yapısı ile ilgili bir ekleme yapayım, Sümer abinin dediği gibi bu tür kanatlar zaten uçtan stall olmaya meyillidir, daha da kötüsü fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla aileronun kordu da sabit, ki bu da işi iyice kötüleştiriyor. Uca doğru incelen kanatlarda aileronun kordu da uca doğru incelmelidir, yani kanadın herhangi bir kesitinde aileron kordu ile kanat kordu arasındaki oranın sabit kalması faydalıdır. Aksi halde, buradaki örnekteki gibi, kanat ucuna doğru gittikçe aileron kordunun kanat korduna oranı artar, bu da sabit bir atım açısında bile kanadın ucuna doğru olan hücum açısının artacağı anlamına gelir, e stall dediğimiz şey de tamamen hücum açısıyla alakalı olduğuna göre, bu şekilde bir kanatta aileron komutu varken stallun kanadın en en en ucundan başlamasını garantilemiş oluruz...
Peki abi bu uçağın faydası nedir ? :D Yapan adam neden böyle bir uçak yapmayı tercih etmiş. Benim gibi bilmediği için mi yoksa iyi tarafları var mı bu uçağın?

Motorun karbüratöründe toprak vardı biraz. Söküp temizledim. Bu iki vida yalama yapmış heralde. Tamamen sıkılmıyor. Geriye de rahat çıkmıyor ama anlamadım.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gövde hasarı bu şekilde. Anladığım kadarıyla bir yerlerden kesip yeni bir burun yapmam lazım. Aynı zamanda motor ve depo yeri yapıp iki yan duvarı birbirine sabitlemem lazım. Sonra tekrar kaplama yapmam lazım. Kanatlar da sağlam ama kaplamalar gergin değil bazı yerlerde. Ve bir yer de yırtılmış. Ama iskelet olarak sağlam.

Birde ben bu uçağa flap eklesem nasıl olur :D Ne kadar yardımcı olur? Boyumdan büyük işlere mi kalkıyorum :D

Peki abi bu uçağın faydası nedir ? :D Yapan adam neden böyle bir uçak yapmayı tercih etmiş. Benim gibi bilmediği için mi yoksa iyi tarafları var mı bu uçağın?

Uçak efsane bir motoplanör, gerçeği tabi, sorun elindeki modelin üreticisinde :)

Gövde kesinlikle tamir edilebilir. Kanatlardaki kaplamalar içerde de hasar olabileceğine işaret ediyor, dikkatlice kontrol etmekte fayda var. Flapla falan uğraşma, çok fazla modifikasyon gerektirir, onla harcayacağın zamanı uçmaya ayır daha faydalı olur..

Peki abi bu uçağın faydası nedir ? :D
Bu uçağın tasarım amacı hızlı uçması ve yavaşlamadan uzun süre süzülmesi... Şansına, sana lazım olanın tam tersi.
Öncelikle tabi ki sana geçmiş olsun; ama ben uçağa da ayrı yandım... İçim cızzz etti valla.:D Orijinal bir uçak olduğu her halinden, tipinden, uçuşundan belli%p
Neyse ki o fotolarda gördüğümüz, hasardan sayılmaz bile. O kuş yeniden uçar%pÇok güzel tamir edilebilecek temiz bir kırım olmuş. Bu çok sevindirici... Kaplama işine girecek olursan hem yeni bir tecrübe edinmiş olursun; hem de daha temiz, ayrıntılı bir tamir yapmış olursun.
(O sıkamadığın-gevşetemediğin vidalar karbüratörü yerinde tutuyor. Yerinde duruyorsa sorun yok; ama birleşme yerindeki contanın oradan hava kaçağı yapıp yapmadığını kontrol etmeye çalış. Egzost portunu parmağınla kapatıp, karb. deliğinden üfleyerek dinle)

@Ali Haydar GÖK kırım sonrası tamir mesajlarını “Modifikasyon/Tamir” bölümü altına yeni konu açarak taşıdım. İleride birilerinin de işine yarar, güzel bilgiler paylaşılmaya başlandı.

Tamir konularını buradan devam edelim lütfen. :saygilar:

Güncelleme yapmanın vakti geldi geçti.

Uçağın tamiri bitmişti. En son motoru çalıştıramıyordum. Veya çalışıyordu sonra çalışmıyordu falan. Problem karbüratörün çatlamasıymış. Bir tane de vidası düşmüş. Tamir etmeye çalıştım ama sonuç olarak karbüratörün değişmesi lazım. Bir tane aynı karbüratörden buldum. Onu alıp tekrar motoru ayarlamak için uğraşıcam.

Motoru ayarlamak için uçaktan çıkarmıştım. Elektrik motorunu taksam nasıl olur acaba diye düşündüm. Bi baktım delikler baya baya birbirine uyuyor. Takayım bari elektrikli bir şekilde uçayım dedim. Hem alışmış olurum balsa uçağa.

Maiden sorunsuzdu. Ama ikinci uçuşun inişinde kameramana çarptım :( Kameramanda hiç bişey yok. Uçakta küçük bir tamirat istiyor.

İlk olarak uçak yavaş uçabiliyor ama uçak yavaşlayamıyor... Yakıtlı motorla uçarken rölantiden diye düşünüyorduk ama huyu böyleymiş bunun :D 10sn hiç gaz vermediğim halde ve nispeten alçak bir şekilde inişe yaklaştığım halde gayet hızlı bir şekilde uçuyor. Köpük uçaklarda alıştığım hızlı yön değiştirebilme kapasitesi az. Mesela 2. Uçuşta iniş yaparken yolun diğer tarafındaydım. Biraz bu tarafa gelmek istediğimde fazlaca bu tarafa geldi ve diğer tarafa gitmesini 1-2sn önceden istediğim halde başaramadım :) kanadın yatıklığını düzelterek rudder vermiş olsam daha doğru olurdu heralde.

Uçak stall olduğunda direk tepe taklak oluyor :D

Genel olarak havada görüntüsü dönüşleri falan çok hoş. Kaplamalardan dolayı konumunu ayırt etmek zor olsa da havadaki iskelet görüntü hoşuma gitti. Havada uçuşunu baya garipsiyorum :D Alıştığım şekilde değil. Biraz Ultimateyi andırıyor diyebilirim. O da gaz vermeden alıp başını gidebiliyor. Havadaki uçuşu onun da alışık olduğumdan farklı. Ama bunun kadar değil.

Uçak sanki gidiş yönü istikametinde kararlı değil. Bunun sebebi motor açıları da olabilir. Yada kuyruğunun kısa olmasından dolayı da olabilir. Yani şunu demek istiyorum. Giderken gidiş yönünü hafif sağ veya sol yapmak istediğimde ya kayıtsız kalıyor yada istediğimden fazla oluyor.

Velhasıl iki uçuşta bu kadar kanıya varmak pek doğru olmayabilir :D Ama tekrar sorun yaşamamak için aklıma gelen, o zamana dair hatırladığım veya düşündüğüm her şeyi yapıyorum. Reçetemi hazırlarken yardımcı olması umuduyla :D

Hasar

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Dün 10 kadar uçuş yaptım. Hem Ultimate ile hem balsa uçak ile. Balsa uçağın motor açısı olması gerekenden aşağıda bu sefer de. Yanımda alet edevat getirmemek biraz saçma oldu. Haliyle düzeltemedim. İnişte falan gazı kapattığımda uçak burun kaldırıyordu :D Zaten pisti tutturmak mesele. Birde burun basmakla uğraştım inişlerde. Birde pervane yere 2-3 cm uzakta kalıyor. Haliyle inişlerde pervane ve motorun hasar alabilme ihtimali var. Her şeye rağmen 3 pil uçtum. Video yarıda kesildi. Çünkü telefonun hafızası dolmuş. Ama hikaye ondan sonra başlıyor :D

Bu son uçuşta biraz zorladım uçağı. Üst kaput havada ufaktan bir açıldı. Sonra tamamen açıldı gitti. Kaputa bağlı bişey yoktu. O yüzden uçak sorunsuz uçmaya devam etti. İnişi yaptım ve kaput aramaya çıktım. Baktım derenin diğer kıyısında duruyor. Bi oh çekip Ultimate ile uçuşa devam ettim :D Sonra keyifli keyifli eve döndüm :)

Son düzenleme: