İlk balsa ve nitro uçağım ve uçuş videoları

Bu arada ben o elevatördeki sistemi elden geçirip locktite ile bir güzel sıkarım. Yeterince sağlam olur diye düşünüyorum.

Diğer konuda kafamı karıştıran şey şu :) Neden esc beci kullandığımda mis gibi çalışıyor da Ubec kullanınca sorun yapıyor?

Bugün Ömer abiden nitro motor nasıl çalıştırılırla alakalı bilgi alıp motoru çalıştırmaya çalıştım. İki kere çalıştırabildim. İlki uçak ters motor düzken. İkincisi uçak düz motor tersken. Motor çalıştıktan sonra hafif hafif gaz verdiğimde bir süre sonra stop ediyor. Biraz devir alıyor ama sanki yakıt yeterli gelmiyor gibi yavaşlamaya başlıyor. Bende gazı kesiyorum ama yine de stop ediyor. Büyük iğne manuelde yazıldığı gibi 1.5 /2 tur açık. Gerçekten yakıt yeterince gelmiyor olabilir mi?

Bunu düşünme sebebim yakıt gelirken en azından ilk zamanlarda yakıt baloncuk baloncuk geliyor. Öyle vakumlayıp rahatça yakıtı alamıyor. Depo yarım dolu. Büyük iğnenin olduğu yerden ıslaklık gördüm. Yakıt oradan çıkıyorsa aynı şekilde hava da alıyor olabilir mi?

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Problemin başında karbüratörün içinde toz kaçmasın diye koyulmuş tam olarak oraya uygun Bir plastik varmış. Motor hava alamadığı için sorun çıkarıyor. Şuan o problemi Ömer abi sayesinde çözdüm :D Geri kalan ayarlara yarın devam :D

Problemin başında karbüratörün içinde toz kaçmasın diye koyulmuş tam olarak oraya uygun Bir plastik varmış. Motor hava alamadığı için sorun çıkarıyor. Şuan o problemi Ömer abi sayesinde çözdüm :D Geri kalan ayarlara yarın devam :D
Zavallı motor nefes alamıyormuş meğerse...;D

Görünüşe göre motor güzel çalışıyor kırımsız uçuşlarını da görürüz inşallah:). Pervane ebatı nedir sanki maksimum devri biraz düşük gibi geldi sesinden anladığım kadarıyla.

İlk olarak ubec te kullandığınız voltajdan ziyade amper önemlidir, o nedenle amperi kullandığınız servoların çektiği akımı karşılamadığı için servolarınız saçmalar. o yüzden amperi yüksek ubec kullanmalısınız. yada nimah 4 adet kalem pil kullanarakta bu işi çözebilirsiniz. lipo kullanmak zorunda değilsiniz.
motorunuzun devri ile alakalı olarak manualinde o motorun maximum ve minumum devir turlarına bakıp kontrol edebilirsiniz. elinizde takometre varsa tabi. yoksa hıgh speed ve low speed iyne ayarıyla oynayarak bulabilirsiniz ama bu konuda çok tecrübeniz yoksa havada sıkıntı yaşayabilirsiniz. bence nitro motor konusunda tecrübeli birinin de motorun durumunu görmesini tavsiye ederim. yerdeki durumu ile havadaki durumu motorların çok fark eder.

İnşallah :D Farklı bir telefondan çektim. Ses duyduğum ses değil. Belki o yüzden sana da devirsiz gibi gelmiş olabilir. Pervane 8.5 inç sanırım. Belki gerçekten devirsiz de olabilir. Henüz yeni yeni büyük iğne ve küçük iğne mantığını kavramaya başladım. Kaba bir ayar oldu gibi. Ama fakir kalmış heralde cimcik testine göre. Tekrar güzel güzel bir ince ayar yapacağım.

İlk olarak ubec te kullandığınız voltajdan ziyade amper önemlidir, o nedenle amperi kullandığınız servoların çektiği akımı karşılamadığı için servolarınız saçmalar. o yüzden amperi yüksek ubec kullanmalısınız. yada nimah 4 adet kalem pil kullanarakta bu işi çözebilirsiniz. lipo kullanmak zorunda değilsiniz.
motorunuzun devri ile alakalı olarak manualinde o motorun maximum ve minumum devir turlarına bakıp kontrol edebilirsiniz. elinizde takometre varsa tabi. yoksa hıgh speed ve low speed iyne ayarıyla oynayarak bulabilirsiniz ama bu konuda çok tecrübeniz yoksa havada sıkıntı yaşayabilirsiniz. bence nitro motor konusunda tecrübeli birinin de motorun durumunu görmesini tavsiye ederim. yerdeki durumu ile havadaki durumu motorların çok fark eder.
8a sürekli 15a Max veriyor diyor bu Ubec için. Yeterli gelmesi lazım ama veremiyor demek ki söylediklerini.

Üstadlar sağolsun her şeyi yazmışlar forumda. Oradan bakarak çözmeye çalışıyorum. İmkanım olsa isterim üstadların yanına ama bu aralar pek mümkün görünmüyor.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi