İlk balsa ve nitro uçağım ve uçuş videoları

Üstadlar sağolsun yazmışlar her şeyi. Benim gibi nitro motorlarda büyük iğne, küçük iğne nedir, karbüratör nedir, gibi hiçbirşey bilmeyen bir kişi bile motorun hem küçük hem büyük iğnesini ayarlayabiliyor onlar sayesinde. Çok teşekkür ediyorum hepsine :)

Sanki motor da çok nazlı değil anladığım kadarıyla. Yoksa bu kadar rahat ayar yapacağımı sanmıyordum. Buji de os8. Bu Buji ile daha büyük motorlarda bile sorun yaşayanlar oldu heralde okuduğum kadarıyla.

İnşallah havada da üzmez :)

Ters olmasına karşın sorunsuz çalışıyor görünen. Ben daha fazla sorun çıkarır diye düşünüyordum, ama bayağı iyi.

Kötü haber uçak düştü :(

Uçak durmuyor. Videoda isyanım var zaten :D Dakika 3:30dan beri iniş yapmaya çalışıyorum. Ama uçak bir türlü yavaşlamadı.
Uçak rölantideyken karbüratör 0.5-0.8mm arasında açık olmalı diye okudum. Bende aynen o şekilde iğne ucu kadar açık kalacak şekilde rölanti ayarlamıştım. Daha sonra hiç o ayara falan dokunmadım. Yani motorun rölantisi yüksek değil.

Gazı kestiğim halde uçak hiç yavaşlamıyor. Kendi kendine gidiyor. Rölanti yüksek olabilir mi diye biraz düşürdüm rölantiyi kırım öncesi. Yakıt da bitmeye başladı heralde. Motor öksürmeye başladı. Döneyim derkende stall olduk ve mefta. Uçağın kafa kısmı dağıldı. Pervane kırıldı. Motora toz toprak kaçacak gibi değil. Spinner biraz topraklı sadece.

Velhasıl ya pist olacak yada havada fren yapacak bir sistem yapmak lazım.

Video 10 dakika ama fırsat olduğunda izleyip hatalarımı söyleyen olursa memnun olurum. Belki benim yaptığım yanlış yüzünden bu kadar hızlı bu uçak.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçak durmuyor. Videoda isyanım var zaten :D Dakika 3:30dan beri iniş yapmaya çalışıyorum. Ama uçak bir türlü yavaşlamadı.
Uçak rölantideyken karbüratör 0.5-0.8mm arasında açık olmalı diye okudum. Bende aynen o şekilde iğne ucu kadar açık kalacak şekilde rölanti ayarlamıştım. Daha sonra hiç o ayara falan dokunmadım. Yani motorun rölantisi yüksek değil.

Gazı kestiğim halde uçak hiç yavaşlamıyor. Kendi kendine gidiyor. Rölanti yüksek olabilir mi diye biraz düşürdüm rölantiyi kırım öncesi. Yakıt da bitmeye başladı heralde. Motor öksürmeye başladı. Döneyim derkende stall olduk ve mefta. Uçağın kafa kısmı dağıldı. Pervane kırıldı. Motora toz toprak kaçacak gibi değil. Spinner biraz topraklı sadece.

Video 10 dakika ama fırsat olduğunda izleyip hatalarımı söyleyen olursa memnun olurum. Belki benim yaptığım yanlış yüzünden bu kadar hızlı bu uçak.
Ali Haydar geçmiş olsun.:embarras: Rölantide neden hala daha bu kadar çok thrust vardı beni aşar biraz ama havada uçak iniş hattına oturunca motoru kendin kapatsan sağlıklı bir iniş olabilirdi sanırım. Throttle cut ayarı yapmamış mıydın? Tam dönüş esnasında stop etmiş talihsizlik olmuş inşallah tamir edilebilecek durumdadır.

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK

Geçmiş olsun, üzüldüm ? Son denemelerin birinde neredeyse indin sandım. Hendek var diye yukseldin ama o kadar yere yakınken keşke motoru kapatsaydın cunku o seviyede oldukça uzun gittin gibi görünüyor. Umarım kolayca toplarsın. Bunun gibi tecrübeler olmadan da kokart alınmıyor iste?

En yavaş yaklaşımı o hendek meselesi. Evet belki oraya inebilirdim. Ama uçak sürekli bizden uzaklaştığı için aslında hızı çok da yavaş değil. Sadece biz göremiyoruz. Muhtemelen hasar alacaktı. Şuan tamir edileceğini sanmıyorum ben. Çünkü burunun bir yanı koptu neredeyse. Diğer yanı duruyor ama motor mount falanda dağıldı. Yeni lazım :d Ama önce hatalarımı öğrenmem lazım.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç
Çok üzüldüm ama bunlar öğretici kırımlar. Naçizane izlenimlerim ve tespitlerim:
1- Uçuş sırasındaki fazla yunusluyor, yani ağırlık merkezi doğruysa ya atımların fazla yüksek veya kumanda çubuklarını fazla oynatıyorsun. Yaklaşmalarda kontrolü zor olur.
2- Uçak gerektiği gibi uçuyor. Motorun sesinden de herşey olması gerektiğini gibi bence. Havada rölanti yerdekinden yüksek olur. Bu normaldir. Daha yavaş bir süratle inmemen lazım zaten. Daha da yavaş inmeye çalışmak helikopterci alışkanlığıdır.
3- Küçük hacimli motorların rölantisi alışılmadık seviyede yüksek olur. Aldanman çok normal.
4- Throttle Cut ayarı yapman gerekirdi. Yani motoru kumandadan kapatabilmelisin. İmkanın yoksa trim düşürerek stop ettirebilmen lazım.
5- Havada yüksekteyken stall hızını ölçebilirdin. Göz kararı hangi hıza düşünce stall olacağını bilmenin faydası çok büyük.
6- Nereye ineceğini planladıktan sonra yaklaşmanı yapıp motoru stop ettirip inmeliydin. Olması gereken buydu.

Fotoğraf koymamışsın ama yazıdan anlayabildiğim kadarıyla tamir edilebilir. Darmadağın görünce insanın morali bozuluyor. Ama sakin kafayla karşına alıp kaplamalarını da sökünce çok kolay olacağını farkedersin. Dediğim gibi, bu kırımlar biz ayakları yere basan pilotlara çok şey öğretir...
Geçmiş olsun.
Benim açtığım bir konu var forumda, 'çöpten çıkardığım uçak' diye. İncelemeni tavsiye ederim.

Son düzenleme:
En yavaş yaklaşımı o hendek meselesi. Evet belki oraya inebilirdim. Ama uçak sürekli bizden uzaklaştığı için aslında hızı çok da yavaş değil. Sadece biz göremiyoruz. Muhtemelen hasar alacaktı. Şuan tamir edileceğini sanmıyorum ben. Çünkü burunun bir yanı koptu neredeyse. Diğer yanı duruyor ama motor mount falanda dağıldı. Yeni lazım :d Ama önce hatalarımı öğrenmem lazım.
Deniz abiye tamamen katılıyorum ayrıca eklemek istediğim bir şey var. Videoda görüldüğü kadarıyla uçuş alanı baya çukurlu tümsekli bir yer. Bence iniş "kaymak gibi" bile olsa uçağın burnu o tümseklerden birine çarpar yine kırılırdı. Karbüratörden içeri az bir toprak gitmesi de motoru kolayca öldürebilir.

Çok üzüldüm ama bunlar öğretici kırımlar. Naçizane izlenimlerim ve tespitlerim:
1- Uçuş sırasındaki fazla yunusluyor, yani ağırlık merkezi doğruysa ya atımların fazla yüksek veya kumanda çubuklarını fazla oynatıyorsun. Yaklaşmalarda kontrolü zor olur.
2- Uçak gerektiği gibi uçuyor. Motorun sesinden de herşey olması gerektiğini gibi bence. Havada rölanti yerdekinden yüksek olur. Bu normaldir. Daha yavaş bir süratle inmemen lazım zaten. Daha da yavaş inmeye çalışmak helikopterci alışkanlığıdır.
3- Küçük hacimli motorların rölantisi alışılmadık seviyede yüksek olur. Aldanman çok normal.
4- Throttle Cut ayarı yapman gerekirdi. Yani motoru kumandadan kapatabilmelisin. İmkanın yoksa trim düşürerek stop ettirebilmen lazım.
5- Havada yüksekteyken stall hızını ölçebilirdin. Göz kararı hangi hıza düşünce stall olacağını bilmenin faydası çok büyük.
6- Nereye ineceğini planladıktan sonra yaklaşmanı yapıp motoru stop ettirip inmeliydin. Olması gereken buydu.

Fotoğraf koymamışsın ama yazıdan anlayabildiğim kadarıyla tamir edilebilir. Darmadağın görünce insanın morali bozuluyor. Ama sakin kafayla karşına alıp kaplamalarını da sökünce çok kolay olacağını farkedersin. Dediğim gibi, bu kırımlar biz ayakları yere basan pilotlara çok şey öğretir...
Geçmiş olsun.
Benim açtığım bir konu var forumda, 'çöpten çıkardığım uçak' diye. İncelemeni tavsiye ederim.
Bu hızda inmem gerekiyorsa pist şart. Uçak 30sn süzülüp hala hızını koruyabiliyor. Motor stopunu düşündüm ama motor rölantide olduğu için bu süzülmenin balsa olmasından kaynaklı olduğunu düşündüm. Yani faydası olmaz diye düşündüm. Ayrıca yine uçak durmazsa kalkış yapamayacaktım. Bu sefer nereye çakacağım belli değildi. Ama sanırım uzaktayken stop edip süzülerek bir şekilde indirebilirdim. Ama bu günü kurtarırdı sadece. E her inişi bu şekilde yapmak çok mantıklı olmaz heralde.

Açıkçası kırmak çokda umrumda değil. Tamir etmek için uğraşırım. Olmazsa yine alttan kanatlı bir uçak yapmayı düşünüyorum. Onu yapabilirim. Canımı sıkan nokta bu kadar hızlı olması. Defalarca kere geçiş yaptım. Her seferinde çok hızlıydı. İstediğim yere teker koymam mümkün değil. Bu hızla yere dokunursam her iniş bir tamir anlamına gelir :D Yani keyif alacam derken moralimi bozarım bu sahada gibi geliyor.

Acaba yanlış mı düşünüyorum :D

Son düzenleme:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçağın ön tarafı bu şekilde kopuk. Karşı taraf da hasar görmüş. Yani kopuk sayılır.

Motoru stop eder etmez teker koyman gerekmiyor. Yeterli bir miktar süzüleceksin. Sana mantıklı gelmiyor ama doğrusu bu. Pist şart değil, otları kısa olan bir parça düz zemin de yeterli. Uçağı 'tutmayı' öğrenmen lazım. Doğru bir yaklaşmayla bu boyuttaki bir uçağa 'belly landing' yaptırabilirsin. Hem de hasar almadan.
Uçağı uçurmak kolay kısmı, çoğu acemi önce uçmayı öğrenmeyi düşünür. Tonolar, looplar atmaya çalışır, ama uçağı 'tutmayı' öğrenmek, inişe yaklaşmayı planlamayı, alçak ve düz uçuşu öğrenmeye çalışmak öncelikli olmalı ve güzell inişler yapmayı öğrenmek gerekir önce.
Uçmak kolay, kalkış yapmak biraz daha zor, güzel inmek en zoru!
O nedenle üstten kanat trainer tavsiye ediyoruz. Alttan kanat uçaklar daha spor (hızlı uçan) ucaklardır. Hız doğalarında var.
Tamir olayına gelince, çok da kritik bir kırım değil. Her kötü iniş sonrasında yeni bir uçak yapmanın ekonomik tarafı da yok.
RC uçak modelciliği aynı zamanda iyi bir tamir yapabilmeyi de gerektiriyor.
Daha önce dediğim gibi öğretici bir kırım bu. Her açıdan...

Son düzenleme:
Üşenmedim, videoyu bir daha seyrettim. Gazı kapattığında rölanti sesi gayet normal, hele sona doğru trim ile bir miktar daha da düşürüyorsun. Bir kaç saniye daha rölantide kalsa zaten soğuyup stop edecek.
Ama daha önce gözden kaçırdığım bir detayı duyunca bir hata daha keşfettim: DAİMA RÜZGARA KARŞI iniş ve kalkış yapılır!

Bu uçak spor bir model, üstüne üstlük atımların yüksek, hassas kumanda edemiyorsun.
- Stall hızını az çok kestirebilmelisin,
- İnişini planlamalısın,
- Stop ettikten sonra alçalarak planladığın konumda uçağı tutmalısın,
- Stall hızına ulaştığını düşündüğünde, alçakta tuttuğun uçağın elevatörünü HAFİFÇE çekerek karın üstüne inebilirsin.

Deniz abi havada rüzgar var mı yok mu bilmiyorum. Yerde çok çok az bir rüzgar var. Nereden geldiğini kestiremedim bile. Belki yok bile. Bu yüzden rüzgar meselesini dikkate almadım. Yine de kalkış öncesi hissettiğim tarafa sürekli inmeye çalıştım. Tatlı bir esinti olsa tabi biraz daha rahat olabilirdi.

Stall hızı meselesine gelince. Ben ilk defa bu kadar hızlı uçan uçak gördüm. Videolarda adamlar gazı kesince uçak yavaşlıyor ve stall oluyor hatta duruyor. Benim uçağım hiç stall olmadı ki stall hızını ölçebileyim. Tabi dönüşlerde stall oldu ama bunun bana faydası olur mu bilmiyorum. Eğer havada yavaşlasa uçak, ben ona göre stall hızını deneyip, yavaşlayıp inerim ama bu yavaşlamıyor.

Atımlarım biraz yüksek. Aslında her zaman ki gibi ama uçak normalden hızlı gidince haliyle atımlar baya yüksek kaldı. Benim bu zamana kadar uçurduğum uçakların en hızlı hali; bu uçağın 30sn gaz kapalı haldeyken olan hızıyla aynı.

Bu uçuşta ben inemeyeceğimi 6.5 dakika boyunca anlamadım. Hala uzağa gidip yavaşlatıp inebilirim gibi gibi düşündüm. Uçarken düşünüp mantıklı bir karar veremedim. Aslında motoru kapatıp inmekten başka çarem olmadığını düşünüp bu planı uygulasam bu kadar fazla hasar olmazdı yüksek ihtimal. Tecrübe oldu diyelim.

Ama şöyle bir sorunumuz var. Yada ben mi sorun olarak görüyorum bilmiyorum. Bu sahada kalkış yapmak büyük sorun. İniş nisbeten daha kolay olabilir tabi uçak yavaşlarsa. Yani bu uçağı veya benzer uçakları uçurmak için farklı bir alan bulmam lazım. Yada burundan tekerli olsa bir nebze daha rahat iniş kalkış yapılabilir.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan