Ilk kırım ?

SerhatYanardağ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Heli
Herkese selamlar.

Yeni pilim geldikten sonra rodajı yapip 2 - 3 dakika sakince uçurmaya çalışıyordum. Simulatorde de yaşadığım ve basima gelmesinden korktugum bir durumu yasadim. Helinin saga mi yoksa sola mi yatik oldugunu anlayamadim. Vermem gereken komutun tersini verince heliyi hizlica tarlaya dusurdum.

Kuyruk borusu yamuldu. Ana paller yamuldu. Ana pal tutucusunun vidası sıyırdı. Ana şaft yamuldu. Bir servoyu elimle oynatınca çıt diye ses geliyor. (Kumanda ile hareket edince sorunsuz çalışıyor)

Kırım çok kötü ve üzücü bir olaymış. ?

Yeni parçaları almam bayağı uzun surecek. Şunu sormak istiyorum. Farkli bir markanin ana bicak tutucusu benim heliye uyar mi yokda ayni markanin ayni parcasini bulmak zorunda miyim?

• Üzüldüm
Tepkiler: Alp Serin
Gözünü sevdiğim uçak. Kırımlar şuan yaşadığınız ruh halini hiç yaşatmıyor. En fazla "of şimdi yeni uçak yapmakla kim uğraşacak" diye hayıflanıyor insan. Tabi köpük helikopter olmadığı için de böyle olabilir :)

Geçmiş olsun diyerek başlayalım. İlk hatanız simde başınıza gelmesinden korktuğunuz birşey varken gerçekte uçmaya çalışmak olmuş. Ama çok normal bir durum bana göre.

Farklı marka bıçak tutucu muhtemelen uymaz. Uysa bile takım olarak almak ve ana rotoru tamamen değiştirmek mantıklı olur. Tabi uyumlu olduğundan emin olun.

Servo konusuna gelince; ne zaman işi bırakacağı belli olmayan bir servonuz var. Ben bu şekilde servo kullandım. Sorun yaşamadım. Tabi bu size ilk uçuşta modelin kendini yere çarpmayacağının garantisini vermez. O servo sağlam gibi gözüken ve davranan bir servo. Tabi aslında değil. Ama ne kadar zaman daha böyle görünür bilemem.

Gözünü sevdiğim uçak. Kırımlar şuan yaşadığınız ruh halini hiç yaşatmıyor. En fazla "of şimdi yeni uçak yapmakla kim uğraşacak" diye hayıflanıyor insan. Tabi köpük helikopter olmadığı için de böyle olabilir :)

Geçmiş olsun diyerek başlayalım. İlk hatanız simde başınıza gelmesinden korktuğunuz birşey varken gerçekte uçmaya çalışmak olmuş. Ama çok normal bir durum bana göre.

Farklı marka bıçak tutucu muhtemelen uymaz. Uysa bile takım olarak almak ve ana rotoru tamamen değiştirmek mantıklı olur. Tabi uyumlu olduğundan emin olun.

Servo konusuna gelince; ne zaman işi bırakacağı belli olmayan bir servonuz var. Ben bu şekilde servo kullandım. Sorun yaşamadım. Tabi bu size ilk uçuşta modelin kendini yere çarpmayacağının garantisini vermez. O servo sağlam gibi gözüken ve davranan bir servo. Tabi aslında değil. Ama ne kadar zaman daha böyle görünür bilemem.

Bir önceki gün daha rüzgarlı bir havada uçup sıkıntısız bir şekilde indirmiştim. Bugün ise helikopteri düşüreceğim aklıma bile gelmedi. Sanırım bu yaptığım ilk hataydı. Diğer hatam ise heliyi biraz fazla uzağa gönderdim diye düşünüyorum. Eğer daha yakında olsaydı kanopiden veya skidlerden helinin oryantasyonunu anlayabilirdim diye düşünüyorum. Maalesef tecrübeyi pahalı yoldan kazandım.

En üzücü olanı ise pili yeni almıştım ve bir kaç uçuş yaparım diye düşünüyordum. Şuan en az 8 ay heliden uzak kalacağım. Sağlık olsun. :)

Öyleyse ileride tarot 450 fbl kafa alıp değiştireceğim diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
Geçmiş olsun, üzücü bir durum ama bu işte kırımda var maalesef. Kısa zamanda toplar tekrar havalanırsınız umarım.

• Beğen
Tepkiler: SerhatYanardağ
Geçmiş olsun ,sorulara gelince farklı bir parça olmaz ,ikincisi o servolara ben olsam güvenmem,kırım bu işte var ,
nacizane önerim daha küçük ve uysal bir modelle alıştırma yapmanızı tavsiye ederim ,modelcinin en başlarda en çok zorlandığı şey helinin burnu size bakarken uçmak çünkü tam tersi komutlar ister ,bunuda bol bol sim çalışarak ve micro modelle uçarak rahatlıkla aşarsınız.:saygilar:

• Beğen

Bulabildiğim en benzer Align parçası bu. Tam set fbl kafa almadan toparlayabilirim umarım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bendeki fbl ise bu. Dişler sıyırdığı için linki tutmuyor artık.

Güncelleme: Sanırım buldum. Kodu Align H45139 olacak galiba.

Son düzenleme:
Serhat o kırım bayağı yeri etkilemiş gibi görünüyor, kafa içerisindeki bütün parçalara iyice bir bak derim zaten ana mil ve feathering shaft (kafadaki kısa mil) değişecektir her türlü ama linkler olsun, diğer parçalar olsun güzelce kontrol etmen lazım yoksa en ufak bir parçada sorun olsa kafada o helide sorun yaratır.

• Beğen
Serhat kardeşim ,kafadaki kısa mil ve bilyaları takım olarak değiştir, linkleri kontrol et ,toplarkende mutlaka civata sabitleyici kullan
sanıyorum işin olacaktır. Mustafanın da söylediği gibi olacaktır.%p

• Beğen