Ilk projem mark ıv champ

Ali sakaoglu

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar oglumla ilk projemiz olan mark ıv camp'ı toplamaya basladik formu takip ederek bir hayli de yol aldik fakat iki konuda yardima ihtiyacim var;

1. Ucagin pil, alici ve inis takimi haric agirligi su an 340 gr. Civari secmis oldugum motor ise a2212 13t 1000kv pervane 10.45 dir. Ucagin projesi bittiginde agirliginin 550-600gr arasinda olmasini bekliyorum bu motor bu agirligi kaldirabilirmi. (youtube ta bu motorun thrust tesleri var 720 gr.a kadar cikiyor fakat kullanilan pil nedir onu da bilmiyorum)

2. Kanatin uzunlugu 118 cm. Genisligi 25 cm. Dir ailerona cift mi tek mi servo yerlestireyim. Cift servo koysam kumandadan ayarini nasil yapabilirim.

Şu indekslere bakınız:

Merhabalar oglumla ilk projemiz olan mark ıv camp'ı toplamaya basladik formu takip ederek bir hayli de yol aldik fakat iki konuda yardima ihtiyacim var;

1. Ucagin pil, alici ve inis takimi haric agirligi su an 340 gr. Civari secmis oldugum motor ise a2212 13t 1000kv pervane 10.45 dir. Ucagin projesi bittiginde agirliginin 550-600gr arasinda olmasini bekliyorum bu motor bu agirligi kaldirabilirmi. (youtube ta bu motorun thrust tesleri var 720 gr.a kadar cikiyor fakat kullanilan pil nedir onu da bilmiyorum)

2. Kanatin uzunlugu 118 cm. Genisligi 25 cm. Dir ailerona cift mi tek mi servo yerlestireyim. Cift servo koysam kumandadan ayarini nasil yapabilirim.
Uçak nasıl bir şey, fotoğraf var mı?
İki servoyu Y kablo ile tek kanala bağlayıp kullanbilirsiniz.

Yolun başındayken, motorun uçağın ağırlığını kaldırması fikrini unutun. Uçağın ağırlığını kanatlar taşır. Motor ileri hareket sağlar. Dolayısıyla uçağınızın ağırlığının yarısı ya da % 75'i kadar çekiş üreten bir motorla uçabilirsiniz.

Motorun gücü sınırda kalıyor. Teknik dokumanda en çok 800 grama kadar modellerde kullanılabileceği yazılı:

Champ Mk IV modeli planında .15 inç küp karşılığı elektrik motoru -E-flite 15 gibi- kullanılabileceği yazıyor. E-flite 15 iin özellikleri ve Watt/ağırlık hakkında kısa bilgi şu dosyada var:

Son düzenleme:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sn kadir kurt bey uçağın fotosunu ancak bu şekilde ekleyebildim y kablo ile bağlayınca ailerona tek hareket vermiş olmazmi biri aşağı biri yukarı nasıl bakacak çözemediğim nokta bu alicim fs ia6b tşk.ederim.

Sn levent suberk uçağın şu anki ağırlığı 452 gr pil ve alıcı hariç sipariş verdiğim lipo 2800 mah 220 gr civarı diyor alici ise 14 gr toplamda 656 gr civarı olacak gibi gorunuyor. Yukarıdaki hesabim biraz şaştı oranlandığında %82 ye tekamül ediyor.
Ama paylasmış olduğunuz dokümanda thrustı 800 gr gösteriyor umutlarım biraz yeserdi :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Okan akça
Aileron servolarının konumları birbirine zıt olacak mesela birinin kolu sağa diğeri sola doğru olursa biri iterken diğeri çeker. Bir de kanatlarda dihedral acısı olsa daha stabil olur:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk