Ilk ucagimi topluyorum ve bazi sorularim var

Tekrardan merhaba sevgili RCKolik ailesi bugün okulda hoca pilini getirdi bende şarj aletini götürdüm şarj aleti o pili balanslı şarj etti hocada bana yeni pil al dedi.Sana verdiğim motor 4s de iyi çalışıyor ama sen istediğini alabilirsin dedi 4s alırsan 50C den aşağı olmasın yoksa pil şişer dedi Bende forumu biraz inceledim forum üyeleride pillerin sıcaklık değeri düşük olmasın diyorlar
Sonuç olarak yeni pil alıyorum tavsiyelerinizi bekliyorum

Bence bu konuda hocan sana daha güzel yardımcı olacaktir.

Ondan istesene tam olarak hangi pil elindeki modele en uygun olacak. Sen özelliklerini öğren biz sana alabileceğin siteleri söyleriz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bence bu konuda hocan sana daha güzel yardımcı olacaktir.

Ondan istesene tam olarak hangi pil elindeki modele en uygun olacak. Sen özelliklerini öğren biz sana alabileceğin siteleri söyleriz.

Mehmet abi hoca sana verdiğim motor 4s pilde iyi çalışıyor dedi . Benim şimdiki pil 50C.50C nin altında alma dedi.3S alacaksan 60C nin altında olmasın dedi.

Hoca 4s ve 50c(ve üstü) sınırı koydu bu yönde tavsiyeleriniz çok yardımcı olacaktır.Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Hocanın pil fiyatlarından haberi var mı acaba... Ne yapacaksınuz da 60C pil gerekecek??? 4000 mAh 60C pilin verebileceği akım 240 Amper. Hangi kablo, hangi konnektör, hangi ESC, hangi motor???

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar,

Okulda bir proje kapsamında uçak yapacağız. Otopilot ve kumanda sistemi uyumluluğu konusunda bir sorum olacaktı.
Pixhawk2 almayı düşünüyoruz ve kumanda olarak futaba 10 JA düşünülüyor. Kumanda konusunda ise kararsızız. Neye dikkat etmeliyiz yada bu kumanda uygun mudur?

Teşekkür ederim.

Merhaba Saygıdeğer RCKolik üyeleri
Değerli abilerim lise sınavı olan teog bitti.Çok şükür iyi geçti atlattık.
Bir kenarda duran modelimle ilgilenmeye yeniden başladım.Şimdi hikayeyi baştan alalım.Şarj aletim var ve çalışıyor.İmax B6 mini balance charger.
Yeni bir pile ihtiyacım var.Sizin dediklerinizi hocama söyledim.C değeri ne kadar az olursa pilin ömrü o kadar kısa olur dedi.3500-5000 Mah arası 40-50C arası bir pilden almamı tavsiye ediyor.Hücre sayısı önemli değil dedi.Ne kadar az hücreli olursa C değeri o kadar fazla olmalı dedi sadece.

Son olarak ta pil sipariş verdiğim zaman boş kalmamak için sim çalışmak istiyorum.Elimdeki 4 kanal ART-TECH kumandayı hocamın dediğine göre bilgisayarın mikrofon/hoparlör girişinden bağlayabilirsin dedi .Dün iki ucuda stereo olan bir kablo aldım.Kumandanın arkasındaki yere ve bilgisayara bağladım.Fakat hangi programın mikrofon/hoparlör çıkışından kumanda tanıdığını bilmiyorum.FMS yi indirdim fakat herhangi bir şey olmadı.

Son olarak pil alacağım.3500-5000 Mah 40-50C aralıklarında
Sim çalışacağım ama kablosu ve hangi sim olmalı.?

(sim konusunu inceledim ve ordaki sim leri indirdim fakat daha ileri gidemedim)

Öncelikle simden başlayalım. Bilgisayarının mikrofon girişini dinleyip, ordan duyduklarını veriye çevirecek bir sanal seri port programı bulman lazım. Zamanında FMS ile bu şekilde kullanmayı becermiştim. Ancak yeterince iyi bir sonuç alamazsın. Aradaki dönüşümden dolayı bir miktar gecikme oluyor. FMS de iyi bir sim değil. Bence uygun fiyatlı bir simulatör kumandası al.

Pil konusunda ise hocanın kafası karışık anladığım kadarıyla. Hücre sayısı önemli değil ne demek yahu? Elindeki motorun kv değeri ve esc'nin voltaj kapasitesiyle birebir ilişkilidir hücre sayısı! 3500-5000 mah aralığı da oldukça geniş bir aralık. Bu kadar geniş bir aralıkta ağırlık oldukça fark eder. C değeri ise özellikle basit bir uçak için en son düşünmen gereken şey bence. Yüksek C değerli bir pil daha uzun süre performans gösterir evet, ama bu pilin her zerresini kullanan yüksek güç gerektiren akrobasi modelleri için gereklidir. Diğer türlü, her pilin ömrü maksimum iki yıldır.

Son kez anlatalım, sen de daha fazla aklını karıştırma. Uçağın için önerilen thrust değerini bul. Elindeki motor için önerilen parvane ve pil özelliklerinin olduğu tabloyu bul, bu thrust değerini verebiliyor mu öğren. O tabloda o değerler için bir amper değeri de verilir. O amperi elindeki esc karşılayabiliyor mu, öğren. Son olarak pilin mah değeri ile C değerini çarp, gereken amperden en az %20 daha fazlasını verebiliyor mu öğren.

Ya da, elindeki uçağa benzer özelliklerde uçakların nasıl bir konfigürasyon kullandığını araştır, aynısından topla.

Su an elindeki malzemeler neler markasını ve modelini yazabilirmisin. Sanırım elinde sadece motor var . Eğer modelin yoksa biz sana motoruna gore nasıl bir model yapman gerektiğini ve o model için nelere ihtiyacın olabileceğini söyleyelim.

Simulator işine gelince ortalama 50 ile 100 arası simulator kumandaları var onlardan bitane almanı tavsiye ederim. 2. El sarış yapılan yerlerde de araştırırsan daha uyguna bir sim kumanda alabilirsin. Kumanda bulana kadar android markette ''Absolute rc plane sim'' diye bir uygulama var onunlada bir miktar kendini geliştirebilirsin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ek boyutu yüzünden resimleri tek tek atıyorum

Abilerim resimlerde boyut hatası verdiği için atamıyorum link koyuyorum gene hata veriyor neyse.
Motorun üstünde herhangi bir şey yazmıyor.Bir tane motor daha var o galiba benzin gibi bir yakıtı varmış onunla çalışıyor üstünde ASP yazıyor.
ESC MYSTERY 60A 2-6s lipo BEC 3A@5V yazıyor.
Alıcı ART-TECH 40MHz GCH PPM/FM yazıyor.
Markaları MERLİN ve ART-TECH olan iki tane 4 kanal kumandam var.
İki tane trainer tipi üstten kanatlı modelim var konunun başında resimleri var.Şimdi atamadım boyut hatası verdi.
Abilerim bildiğim bunlar tüm bu malzemeleri hocam verdiği için ürünlerin üstünde yazanlardan başka herhangi bir bilgim yok.

Emre Kaman' Alıntı:
Öncelikle simden başlayalım. Bilgisayarının mikrofon girişini dinleyip, ordan duyduklarını veriye çevirecek bir sanal seri port programı bulman lazım. Zamanında FMS ile bu şekilde kullanmayı becermiştim. Ancak yeterince iyi bir sonuç alamazsın. Aradaki dönüşümden dolayı bir miktar gecikme oluyor. FMS de iyi bir sim değil. Bence uygun fiyatlı bir simulatör kumandası al.

Pil konusunda ise hocanın kafası karışık anladığım kadarıyla. Hücre sayısı önemli değil ne demek yahu? Elindeki motorun kv değeri ve esc'nin voltaj kapasitesiyle birebir ilişkilidir hücre sayısı! 3500-5000 mah aralığı da oldukça geniş bir aralık. Bu kadar geniş bir aralıkta ağırlık oldukça fark eder. C değeri ise özellikle basit bir uçak için en son düşünmen gereken şey bence. Yüksek C değerli bir pil daha uzun süre performans gösterir evet, ama bu pilin her zerresini kullanan yüksek güç gerektiren akrobasi modelleri için gereklidir. Diğer türlü, her pilin ömrü maksimum iki yıldır.

Son kez anlatalım, sen de daha fazla aklını karıştırma. Uçağın için önerilen thrust değerini bul. Elindeki motor için önerilen parvane ve pil özelliklerinin olduğu tabloyu bul, bu thrust değerini verebiliyor mu öğren. O tabloda o değerler için bir amper değeri de verilir. O amperi elindeki esc karşılayabiliyor mu, öğren. Son olarak pilin mah değeri ile C değerini çarp, gereken amperden en az %20 daha fazlasını verebiliyor mu öğren.

Ya da, elindeki uçağa benzer özelliklerde uçakların nasıl bir konfigürasyon kullandığını araştır, aynısından topla.

O dediğin sanal port programlarını denedim.İnternette PPJoy SmartProPlus gibi programlar var ama kullanamadım.
Emre abi uğraşıp bu kadar yazdığın için teşekkür ederim.Dediklerini araştıracağım.

hasan arda sulak' Alıntı:
O dediğin sanal port programlarını denedim.İnternette PPJoy SmartProPlus gibi programlar var ama kullanamadım.
Emre abi uğraşıp bu kadar yazdığın için teşekkür ederim.Dediklerini araştıracağım.
Onların hiçbiri çalışmıyor. Zamanında ben de araştırmıştım. En güzeli ayrı bir sim kumandası almak.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Onların hiçbiri çalışmıyor. Zamanında ben de araştırmıştım. En güzeli ayrı bir sim kumandası almak.

Teşekkür ederim mehmet abi.
Aranıyor konusu açayım mı Mehmet abi.
Çünkü aldığım bursla pili alabilirim o yüzden sim kumandasını ikinci el falan bulabilirsem.

Abilerim elinde sim kumandası olan var mı?Uygun fiyata bulabilirsem alırım inşallah.

Arıyor kısmına elbette konu açabilirsin.