Ilk ucagimi topluyorum ve bazi sorularim var

Yeni şarj aletiyle sorunlarım
imax b6 mini aldım
4s 5000 mah pilimi kaç A ile şarj etmem gerekiyor .Hocama mesaj attım 2 A ile şarj et dedi ama balance da şarj edecekken ötmeye başlıyor batteri vol err cell connect diye error veriyor fast chargerda bir sorun yok
normal chargeda balance takılıysa aynı uyarıyı veriyor ama balansı takmadan direk rtı eksiyle o uyarıyı vermiyor.
Yani pilimi kaç A ile şarj etmeliyim?
Battery vol err cell connect hatasını nasıl çözerim?

Çinden gelmesini o kadar bekledim .Ama sonuç biraz moral bozdu.İnşalllah bir yolu vardır?

İlke olarak LiPo piller 1C ile şarj edilirler. Yani 5000 mAh bir pil 5A ile şarj edilir. Yeni nesil piller 4 - 5 C değerine kadar şarj edilebiliyor. Yani üzerinde bu şekilde yazılı ise 5000 mAh pili örneğin 20 Amper ile de şarj edebilirsin demektir. Ama unutma ki ne kadar düşük akımla şarj edersen pilinin ömrü o kadar uzun olur. O nedenle 0.5 - 1 C değerinden şaşmamanı öneririm.
Senin pilini ben olsam ve şarj cihazım o kadar akım verebiliyor olsa 5 Amper ile şarj ederdim.

Aldığın hata mesajı benim bildiğim kadarıyla balans bağlantıları ile ilgili bir sorunu gösterir. Bu sorun pilin içindeki kablolamada olabileceği gibi balans soketlerinde ya da şarj cihazının içinde de olabilir.

Şimdi o şarj aletinize, kaç watt lık bir adaptör bağladınız, o şarj aleti 60 watt, yani siz 60 watt tam güç veren bir adaptör bağladığınızı düşünürsek (mesela 12 volt 10 amp =120 watt), pillerinizi maxsimum 60 watt / ( 4.2 volt x 4 s) = 3, 57 amp ile şarj edebilirsiniz.

Hataya gelince balans soketlerini takmadığınızı söylüyor. Pilin +, - ucu dışında kalan küçük beyaz 5 pinli kabloyu, şarj cihazınızda aynı yere takacaksınız.

taktım zaten ama o hatayı veriyor peki balansı kullanmadan şarj etsem bir sorun olurmu

hasan arda sulak' Alıntı:
taktım zaten ama o hatayı veriyor peki balansı kullanmadan şarj etsem bir sorun olurmu
Lipolar Cell dediğimiz farklı hücre gruplarından oluştuğu için her hücrenin eşit miktarda yani 4.2 V olarak dolabilmesi için balanslı şarj edilmesi gerekmektedir.

Şu konuya baktın mı acaba ?

mehmet abi sormadan önce oraya baktım ama cevap bulamadım balance geldiğimde ilk 3 saniyede sorun yok sonra battery vol err cell connect uyarısı geliyor pili balance yerine taktım pilin artı eksiyide bağladım ama hata alıyorum

hasan arda sulak' Alıntı:
mehmet abi sormadan önce oraya baktım ama cevap bulamadım balance geldiğimde ilk 3 saniyede sorun yok sonra battery vol err cell connect uyarısı geliyor pili balance yerine taktım pilin artı eksiyide bağladım ama hata alıyorum
Şarj cihazının markasi Imax 6 değil mi ? Google bu hatayı sorunca şu konuya yönlendirdi ;)

Foruma döndüğüme göre sorlarıma başlayabilirim.8.sınıf olduğum için teogla uğraşıyordum ve hala uğraşıyorum.O yüzden pek vaktim olmadı uçağa.Balance error hatasını hocama söyledim o balance kablolarının ucunu normal elektrik girişindeki siyah kaboyla tek tek ölçtür elektrikçide dedi.Siyah hariç hepsinde aynı voltaj varsa sıkıntı yoktur dedi.Bende gittim ölçtürdüm beyaz kabloda hiç yok.iki tane pembe kablo var.En sağ ikisinde 8V ölçtüm 3.de 4V 4.de 0 Siyahta nötr müş
Şimdi ne yapmam lazım şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

Muhtemelen balans kablolarından beyaz olanı içeriden kopmuş. Bu işlerden anlayan birisi onarabilir ama sen bulaşma sakın. Ya da yeni pil gerekecek.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Muhtemelen balans kablolarından beyaz olanı içeriden kopmuş. Bu işlerden anlayan birisi onarabilir ama sen bulaşma sakın. Ya da yeni pil gerekecek.

sağolasın sümer abi hocya söyledim kabloların çıktığı yerden kes kabloyu lehimle sonra silikonla yapıştır dedi.Elektrikçi falan anlarmı bu işten sadece lehim değilde farklı bir inceliği varmı dikkat etmemiz gereken

Kablolar genellikle pilin içindeki kontaktlara lehimlendikleri yerden ayrılıyorlar. O nedenle pilin tabakalarını açıp müdahale etmek gerekiyor. O sırada olabilecek kısa devre yangın olasılığı anlamı taşıyor. Hocanın çözümü benim aklıma yatmadı. Sıradan bir elektrikçinin anlayacağı bir şey değil.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kablolar genellikle pilin içindeki kontaktlara lehimlendikleri yerden ayrılıyorlar. O nedenle pilin tabakalarını açıp müdahale etmek gerekiyor. O sırada olabilecek kısa devre yangın olasılığı anlamı taşıyor. Hocanın çözümü benim aklıma yatmadı. Sıradan bir elektrikçinin anlayacağı bir şey değil.
Ne yapabilirim hocaya gidip ben yapamadım siz mi yapın desem