İlk Uçağımı Topluyorum

Eyüpcan, modelin ağırlık merkezini hesapladınız mı? Hesaplanmasında yarar var. Bir de modeli uçurmaya çalışırken kendinizden ve diğer insanlardan uzakta, tam gaz vermeden uçurmayı deneyin. Model uçmayabilir, dikkatli olmak gerekli tabii.
Zamaninda cevap veremediğim için özür dilerim. Dediğinizi dikkate alacağım bu pazar denemesinini yapacagim insaallah ama bana şu denge hesaplama konusunda bilgi verseniz yani ben yaptigim bu uçağımın denge merkezini nasıl bulabilirim ? :)

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
Eyüpcan, modelin üzerindeki motor dahil bütün donanımları sök. Yatay ve dikey dümenleri gövdeye kanatla aynı düzlemde olacak şekilde yapıştır. Kanadın ortasına, yani en kalın yerine denk gelecek şekilde iki ucundan tut, burnu hafifse ağırlık koy dengele. Sonra da elinden ileriye doğru yere paralel olarak hızlıca at. Düzgün bir şekilde süzülür, inerse donanımı takıp deneyebilirsin. Yok uçmazsa, forumda bir sürü kaynak var, basit bir şey yaparsın. Donanımını ziyan etmemiş olursun. Bu arada, pervane de multi pervanesi galiba. Uçaklarda pervanenin dönüş yönü önden bakıldığında saatın dönüş yönünün tersidir.
Cevap veremediğim için ozur dilerim. Saolun dediklerinizi uygulayacağım.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
Ağırlık merkezini kanadın hücum kenarının 1/3'ü hizasında olacak şekilde kendin ayarlayacaksın. artık pilin yerini değiştirerek ya da dummy ağırlık kullanarak ayarlamak sana kalmış.

• Beğen
Tepkiler: Eyupcan altıntaş
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
sky hunter tarzı birsey yapcam hangi airfoili kullansam daha iyi süzulur acaba.

Üstteki profil daha iyi. Alttaki profilde bir kanat kesimi zor olur. Bundan başka iki profil arasında süzülme bakımından fazla bir fark olmayacak.

Planörlerde ve geniş kanat açıklığına sahip motorlu modellerde alt yüzeyi tıpkı üst yüzeyi gibi yukarı kavisli profil kullanılır. Bu da modelin daha çabuk irtifa kazanması, uçuculuğunun artması için. Ancak Skyhunter gibi bir modelde böyle bir kanat profiline gerek yok.

• Beğen
Üstteki profil daha iyi. Alttaki profilde bir kanat kesimi zor olur. Bundan başka iki profil arasında süzülme bakımından fazla bir fark olmayacak.

Planörlerde ve geniş kanat açıklığına sahip motorlu modellerde alt yüzeyi tıpkı üst yüzeyi gibi yukarı kavisli profil kullanılır. Bu da modelin daha çabuk irtifa kazanması, uçuculuğunun artması için. Ancak Skyhunter gibi bir modelde böyle bir kanat profiline gerek yok.
teşekkur ederim .

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
olmusmu yoksa cok mü buyuk ? Kaplama yapayımmı ne dersiniz sky hunter

İlk sayfadaki resme bakınca bildiğiniz herşeyi unutup bence yeniden başlamalısınız demek için ikinci sayfaya geçtim ama kanat kesimini gördükten sonra işi yavaş yavaş öğrenmeye başladığınızı gördüm.
Bence ilk fotodaki uçakla zaman kaybetmeyin ve elinizdeki elektroniğe göre uygun bir model planı bulup, plana sadık kalarak yeni bir model üretin. Üstten kanatlı modeller için genellikle 1000kw lık motorlar önerilir. Sizin motorunuz 2200kw ve yüksek hızda çalışan küçük pervane için uygun bir model. Onunla başarılı bir üstten kanatlı modeli uçuramazsınız.

böyle bir modele ne dersiniz ? Ucar mı acaba xdxddx :) arka kanatlarini ekleyip deneme yapcam.

Eyüpcan, kanat profil kesimi iyi olmuş. İstersen hazır bir plandan model yap. Planda kanat ve kuyruk şekilleri hesaplanmış olduğundan daha kolay olur. Uçuşta da tecrübe kazanırsan ondan sonra kendi modellerini tasarlarsın.

• Beğen
Eyüpcan, kanat profil kesimi iyi olmuş. İstersen hazır bir plandan model yap. Planda kanat ve kuyruk şekilleri hesaplanmış olduğundan daha kolay olur. Uçuşta da tecrübe kazanırsan ondan sonra kendi modellerini tasarlarsın.
Şuan bi kere daha deneyeyim sonrakini senin dediğin gibi hazir modelden yapcam ama baslangic olarak nasil bir modelden baslasam iyi olur ?? Amacim zagi yapmak ama biraz zor dediler baslangıç olarak, o yüzden baska modellerle uğraşıyorum biraz geliştikten sonra fpv zagi yapcam :)