JR ve Spektrum Kumanda - Alıcı BIND (Birbirine Tanıtılması) İşlemi

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu yazımızda JR ve Spektrum marka kumanlarda, kumanda - alıcı " BIND " (Birbirine Tanıtılması) işlemi adım adım basit bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

BIND işleminin ne olduğunu, konusunda sizlerle paylaşmıştık.

Kumanda ve Alıcıyı Birbirine Tanıtma (Bind)

1- İlk olarak alıcı üzerindeki batt/bind yuvasına "BIND PLUG" ımızı takıyoruz.

[attachimg=1]​

2- Daha sonra alıcı pilimizi takıp alıcımıza güç veriyoruz.

“Güç vereceğim yere bind plug taktım, gücü nerden vereyim” diye sorarsanız, herhangi bir girişten güç verebilirsiniz çünkü alıcılarda + ve uçlar içeriden paralel olup sadece sinyal girişleri farklıdır. Modelimiz alıcı pili kullanmayan bir model ise (Uçak ya da Trex450-500 gibi) modelimizin ana pilini ESC ye takıp modelimize güç veriyoruz.

DIKKAT !!!: Eğer ESC kullanarak ana pili bağlayacaksanız, ESC ve motor arasındaki bağlantıyı kesmekte fayda vardır. Aksi halde motor komut alıp kazaya sebebiyet verebilir.

3- Güç verince alıcımız hızlı hızlı yanıp sönmeye başlar.

4- Bu durumda Kumandamızın bind tuşuna basılı tutarak kumandamızı açıyoruz. Eğer Spektrum DX6 gibi bind tuşu olmayan bir kumanda kullanıyorsak trainer switch’i yukarı doğru kaldırıp o şekilde tutarak kumandamızı açıyoruz.

[attachimg=2]​

5- Bu işlemi yapınca ana alıcı ve remote (küçük) alıcı kısa bir süre sonra hızlı hızlı yanıp sönme işini keser ve ikisinde de sabit ışık yanmaya başlar.

6- Sabit ışık yandıktan sonra bind plug takılı olduğu yerden sökülür.

7- Modelimizin gücü kesiyoruz.

Bind işlemi bitmiştir, geçmiş olsun . ;)

Ekli dosyalar

• JR_Bind_01.jpg
    JR_Bind_01.jpg
    19.5 KB · Görülme: 706
  • JR_Bind_02.jpg
    JR_Bind_02.jpg
    49.3 KB · Görülme: 644
  • Beğen
Tepkiler: Serdal
Ynt: JR ve Spektrum Kumanda - Alıcı BIND (Birbirine Tanıtılması) İşlemi

Kısmet olursa Spectrumla yeni tanışacak bir kullanıcı olarak tamda ihtiyacım olan şey, teşekkürler. :thumbup:

tesekkürler hocam.

Merhaba...

Merhaba DX6 ve AR6000 arasında BAT a Bind jumper ını takıp THR dan gücü verdim ve turuncu yanıp sönen ışık başladı yanmaya. Tamam dedim doğru gidiyoruz Tabi bind prosedürlerini yutup başladım bunlara fakat DX6 nın arkasındaki bind butona basarak RC u açtığımda butondaki yeşil ışık yanıp söndü ve arkasından devamlı 2 sn yandı ve tamamen söndü..

AR6000 de durum ne? Hala turuncu ışık yanıp sönüyor. Yeşil olması gerekiyormuş; bizim receiver de tık yok.

Bind konusunda thrt. ın 0 da olması gerektiği vs. yazıyor ki yaptım. Pili de değiştirdim.

Mutlaka bilginiz vardır.

Teşekkürler

Ynt: Ynt: JR ve Spektrum Kumanda - Alıcı BIND (Birbirine Tanıtılması) İşlemi

Merhaba Mehmet Bey,

Hosgeldiniz :saygilar: Öncelikle TANISMA bölümünde kendinizden kısaca bahseder iseniz (kimsiniz, kaç yaşınızdasınız, nerde yaşıyorsunuz, modelcilik geçmişiniz..) sizi daha yakından tanımış ve bundan sonra soracağınız sorulara daha doğru bir şekilde cevap verebiliyor oluruz.

Gelelim sorunuza. Şahsen ben Futaba kumanda kullanıyorum. Sadece Turnigy 9XR'ya Specktrum modul taktım geçenlerde ve yukarda anlattığım şekilde bind işlemi problemsiz gerçekleştirdim.

Mesajınızda "DX6 nın arkasındaki bind butona basarak " yazmısınız. Bildiğim kadarı ile DX6 larda bind tuşu yok. Yazıda belirtildiği üzere Training Switch kullanıyor. Ekte bu durumu anlatan bir video var.

Bu arada kumanda ve alıcı sıfır mı ? Özellikle 2.el alıcılar her ne kadar sağlam diye satılsa da, tanıdık birisinden almadı iseniz problem çıkabiliyor. Eğer mümkün ise başka bir alıcı ile yeniden denemenizi öneririm :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Farklı markalarda kumanda ve alıcıların bind edilmesi mümkün müdür?

Merhabalar;

Spektrum DX6i kumanda kullanıyorum. Uçağımda (Hobbyzone Super Cub LP) ise kumandayla uyumlu built-in ESC/Receiver ünitesi var. Sözkonusu ünite dün yine bozuldu (daha önce de bozulmuştu ve satıcı firma ücretsiz değiştirmişti). Modelcilikte yeniyim ama kullanım hatası nedeniyle bozulmadığına eminim. Sanırım elektronik bir sorun. Havadayken durduk yere kendiliğinden stall olup çakılıyordu.
Acaba, herhangi bir 6 kanal alıcı (receiver) alsam örneğin Futaba, Multiplex ya da Graupner Spektrum kumandamla bind edebilir miyim? Yoksa sadece spektrum markası mı almak zorundayım. Veya Hobbyking'in Orange alıcıları sanırım Spektrum uyumlu.

Değerlendirmelerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.

Fatih bey yeni olduğunuz anlaşılıyor :) ben yardımcı olayım

her markanın kendine has iletişim protokolü vardır bunu şöyle düşünün , nasıl her ülkenin kendine has dili var ve sadece o dille konuşarak anlaşabiliyor isek her kumandanında kendi dili var ve sadece kjendi dilini konuşan alıcılarla anlaşabilir.

bu bağlamda size en iyi çözüm HK daki orange DSM2 alıcılardır :)

Anlaşıldı.

O zaman ya orijinal spektrum alacağız ya da Orange.

Peki Spektrum AR610 DSMX ile Spektrum AR600 X arasında ne gibi bir fark var? 3 kanallı uçağım için bunlardan birisini alsam iş görür mü?

Teşekkürler.

fatih ekinci' Alıntı:
Anlaşıldı.

O zaman ya orijinal spektrum alacağız ya da Orange.

Peki Spektrum AR610 DSMX ile Spektrum AR600 X arasında ne gibi bir fark var? 3 kanallı uçağım için bunlardan birisini alsam iş görür mü?

Teşekkürler.

Fatih bey bakın tam anlaşılmamış , ben size DSM2 alıcı almanız lazım dedim, siz DSMX ten bahsediyorsunuz DSMX ile DSM2 aynı şey değil dikkatli olun, bağzı DSMX alıcılar DSM' kumandaları desteklemez

şimdi size en uygun yine söylüyorum HK daki DSM2 6 kanallı alıcılardır ben birçok modelimde kullanıyorum sıkıntısız 6 7 dolara alabileceğiniz en iyi seçenek, 50 dolar vermeye hiç gerek yok

Merhaba,

Geçen bahsetmiştim. Hobbyzone Super Cub uçağımın built-in esc/receiver ünitesi bozuldu. Hobbyking'den Dx6i kumandam ile uyumlu Orange R800 receiver ve YEP 40A ESC aldım. Bind işlemini yaptım. Ama, motor (Pichler Boost 15, BL - 1000 KV) throttle stick'in hareketlerine çok geç tepki veriyor. Yani gönderdiğim komutu motor yerine getirene kadar 1-2 saniye geçiyor. BU şekilde uçmayı denemedim ama sanırım zaten uçamaz.

Bu sorunla karşılaşan oldu mu?

fatih ekinci' Alıntı:
Merhaba,

Geçen bahsetmiştim. Hobbyzone Super Cub uçağımın built-in esc/receiver ünitesi bozuldu. Hobbyking'den Dx6i kumandam ile uyumlu Orange R800 receiver ve YEP 40A ESC aldım. Bind işlemini yaptım. Ama, motor (Pichler Boost 15, BL - 1000 KV) throttle stick'in hareketlerine çok geç tepki veriyor. Yani gönderdiğim komutu motor yerine getirene kadar 1-2 saniye geçiyor. BU şekilde uçmayı denemedim ama sanırım zaten uçamaz.

Bu sorunla karşılaşan oldu mu?
Fatih Bey durum ESC'nizin heli için ayarlanmış olmasından kaynaklanıyor. Şu an Soft Start özelliği aktif durumda. Ayarlama menüsüne girerek Soft Start özelliğini disable ettiğinizde sorun çözülecektir. Aşağıdaki konular size yardımcı olabilir :

:saygilar:

Linklerde yer alan konuları inceledim. Video'yu da izledim. Ama sorun çözülmedi.
Konu bütünlüğü açısınadn mesajlarıma ESC programlama bölümünden devam edeceğim.

arkadaşlar kolay gelsin. benim E-SKY honey bee cp2 helikopterim var. üzerinde E-SKY 4 in 1 esc bulunmakta. Acaba ben bu helikopteri futaba kumandama tanıtıp kullanabilirmiyim. ESC üzerinde bind tuşu yok nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Gülsüm kocrak

malesef olmaz

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

benimde bir sıkıntım var bunu paylaşmak istedim. HK dan aldığım klon alıcılar sinyal kesip duruyor bende Jr xg8 kumandamın orjinal alıcısını kullanmak istedim fakat alıcının telemetri bölümünü çıkardığımda bind işlemi olmuyor. telemetri kullanmadığım için uçağın içinde kalabalık yapıyor ve boşu boşuna duruyor. bu yüzden telemetriyi çıkarmak istiyorum ama deminde söylediğim gibi bind işlemi olmuyor. durum hakkında bilgisi olan varmı.