Kaliteli Uçuş Videosu Paylaşım Tiyoları : FPS, Bitrate Seçimi

Rasim Öztürk' Alıntı:
4dk bi video çektim... 980mb tuttu... 1920*1080@50p... (35 Mbps)

Sonra onu Corel'de 1920*1080@50p (15 Mbps) ye dönüştürdüm. 390mb a düştü...

Sonra Yozgat günlerim aklıma geldi, cahilliğime üzüldüm :( :'( ;D

Konuyu takip ediyorum da üzülmene gerek yok yeni bir şey öğrenmiş oldun %p
Sayende bizler de öğrendik.
Teşekkürler herkese bilgilendirmelerden dolayı :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Sonra Yozgat günlerim aklıma geldi, cahilliğime üzüldüm :( :'( ;D

Harika. ;D
Artık upload süreleri düşsün, paylaşımlar hızlansın. :yuppi:

Harika bir konu olmuş. Ellerinize sağlık :bravo:

Masraflı bir hobimiz var,

**Uçuyorsunuz ama iyi bir kameraya ihtiyacınız var. ;D

**Videoları işlemek ve simulatör uçuşlarını rahatlıkla yapabilmeniz için iyide bir sisteme ihtiyacınız var. ;D

**Videoları upload etmek içinde hızlı bir internete ihtiyacınız var :lol:

Rasim Öztürk' Alıntı:

Vay maşallah, o ne düşüş öyle. :eek: :eek: :eek:

Rakamlara göre düşüş beklenen bi durum abi ama asıl cahillik noktası bu düşüşün "gözle görülür" bir fark oluşturmadığıydı :)

Neyse bundan sonra standardı oturttuk Burak'ın yardımlarıyla :saygilar:

Ben video editleme işleri ile bi ara baya kafa yormuştum. Canon Legria HF200 camera almıştım ve Sony Vegas kullanıyordum. O zaman bu bit rate olayını anlamıştım ama gel gör ki bilgisayarım kaldırmıyor video edit işini. Çok geç render alıyorum.
O nedenle bıraktım ve camerayı da satmıştım. Ben yalnızken Mobius ile çekim yapıp kartı telefona takıyorum ve upload ediyorum. Bilgisayarı hiç kullanmıyorum. Kalite olarak çok iyi değil ama idare eder.
Biri varsa telefonla çekim yapıyorum. Daha kaliteli ama o da her zaman olmuyor.

Rasim Öztürk' Alıntı:
Rakamlara göre düşüş beklenen bi durum abi ama asıl cahillik noktası bu düşüşün "gözle görülür" bir fark oluşturmadığıydı :)

Neyse bundan sonra standardı oturttuk Burak'ın yardımlarıyla :saygilar:

Telefonla çektiğimiz videoları uzun sürelerde ve yüksek mb yüklerken bu kalitede nasıl bu kadar düşük mb ile yükleyebiliyoruz dediğimde bende şaşırmıştım.:D Gerçekten yararlı güzel bir tiyo :thumbup:

Bu konu üzerine Youtube'un kalite parametrelerini detaylı bir şekilde araştırdım;
15 olarak belirlediğimiz bitrate değerini 12ye düşürebileceğimizi gördüm. Biraz daha kardayız bu durumda. :laugh:

Youtube kendi support bölümünde değerlerini vermiş aslında.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sonuç olarak renderlarken bitrate değerimizi 1080 çözünürlük ve 50-60 fps için 12 mbps öneriyor. 720 için ise 7.5 mbps. Bizde sözünü dinleyip kara geçelim. :laugh:

Bu olayın dezavantaj olduğu nokta, görüntüyü pcde düşük bitratede saklayıp daha sonra üzerinde işlem yapmak. Düşük bitrateli bir videoda renk düzenlemesi yada hızlandırma, yavaşlatma vs. gibi herhangi bir işlem uyguladığımızda aldığımız çıktıda bozulma çok fazla olur. Ama yüksek bitrateli görüntüde bu durum çok daha minimum oluşacaktır.

Çok güzel ve yararlı bir konu olmuş tesekkurler bende uygulamak için çalışmalara başlayacağım.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Burak Öğüt' Alıntı:
Bu konu üzerine Youtube'un kalite parametrelerini detaylı bir şekilde araştırdım;
....
Eline sağlık Burak'çım, resmen forum olarak aydınlattın bizi teşekkürler. :bravo: :halay: :halay:

Bizim emektarı (Canon Powershot SX30) artık değiştirme zamanı gelmiş mi ne :-\

Ne yazık ki 30 fps (4,320x3,240 pixels/ 1,280x720 at 30fps) üzerinde çekim yapamıyor :embarras:

Gerçi 2010 yılında piyasaya çıktığı düşünür ve benim de 2011 ylında aldığım düşünülürse, yine de maşallahı var %p

Ben de Yozgat öncesi jet hızıyla araştırmalara girdiğimde dikkat ettiğim konuların başında geliyordu çekim modları.

Sırf 50p çekebiliyor diye bunu aldım açıkçası (Canon Legria HF R606), başka bir iki alternatif daha vardı... Tabii kendi serisi arasında ufak farklılıklar vardı, sonradan pişman olmamak için 606 modelini aldım.

Alt modeli ile arasında hızlı çekim, ağır çekim modları farkı var. Belki sonradan programsal olarak da düzenlenebilirdi ama aralarında çok da bir fark yoktu, olmuşken bu olsun dedim :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bizim emektarı (Canon Powershot SX30) artık değiştirme zamanı gelmiş mi ne :-\
Ne yazık ki 30 fps (4,320x3,240 pixels/ 1,280x720 at 30fps) üzerinde çekim yapamıyor :embarras:
Gerçi 2010 yılında piyasaya çıktığı düşünür ve benim de 2011 ylında aldığım düşünülürse, yine de maşallahı var %p

6 sene öncesinin makinesi olmasına rağmen gayet iyi Mehmet abi. :thumbup: O yıllarda slr makinelere bile 720p 15 fps video çekimini yeni eklemişlerdi. :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Eline sağlık Burak'çım, resmen forum olarak aydınlattın bizi teşekkürler. :bravo: :halay: :halay:

Ne demek Türker abi, ben teşekkür ederim. :saygilar:

Rasim Öztürk' Alıntı:
Ben de Yozgat öncesi jet hızıyla araştırmalara girdiğimde dikkat ettiğim konuların başında geliyordu çekim modları.
Sırf 50p çekebiliyor diye bunu aldım açıkçası (Canon Legria HF R606), başka bir iki alternatif daha vardı... Tabii kendi serisi arasında ufak farklılıklar vardı, sonradan pişman olmamak için 606 modelini aldım.
Alt modeli ile arasında hızlı çekim, ağır çekim modları farkı var. Belki sonradan programsal olarak da düzenlenebilirdi ama aralarında çok da bir fark yoktu, olmuşken bu olsun dedim :)

Handycamler içerisinde bende en çok Canon ve Panasonic'i beğeniyorum. HFR606 'da çok güzel özellikleri olan ideal bir makine. :)

Peki arkadaşlar, bit hızlarını, fps'leri gördük, tanıdık. Peki hangi makine? Ben kendi makinemi neredeyse 1 yıl oldu satalı, 6-7 aydır bir makine alacağım diyip duruyorum, ama hala daha alcağım :) Ne alayım? Bana lazım olan özellikleri şöyle bir sıralarsam;

- Yakın ve uzak çekimler için sürekli lens değiştirmek bana pratik gelmiyor, en azından sahada tek lens ile idare edebilmeliyim. Bu açıdan 18-135 gibi bir lens işimi görebilir. Ancak eşimin işine de yaraması için yakın çekimlerde de kullanılabilecek bir makine lazım.
- Sahada havadaki modeli netlemek en büyük sıkıntılarımızdan biri, bunun önüne geçmek için hangi parametresi kuvvetli bir kamera almalıyız?
- Harici bir mikrofon girişi olması ve mümkünse döner ekranı olması da eşimin kullanımı açısından önemli olacaktır.

Bu özellikleri destekleyecek DSLR veya SLR veya adını bilmediğim türlerde kameralar önerebilir misiniz?

Emre Bey
Döner ekran deyince
Ben aynası olmayan Samsung Nx mini aldım

Oldukça iyi fiyatıda güzel ve teknolojide her yıl kırıldığından
fazla para vermedim vermemde
sadece öneri %p