Kaliteli Uçuş Videosu Paylaşım Tiyoları : FPS, Bitrate Seçimi

Emre Kaman' Alıntı:
Peki arkadaşlar, bit hızlarını, fps'leri gördük, tanıdık. Peki hangi makine? Ben kendi makinemi neredeyse 1 yıl oldu satalı, 6-7 aydır bir makine alacağım diyip duruyorum, ama hala daha alcağım :) Ne alayım? Bana lazım olan özellikleri şöyle bir sıralarsam;
- Yakın ve uzak çekimler için sürekli lens değiştirmek bana pratik gelmiyor, en azından sahada tek lens ile idare edebilmeliyim. Bu açıdan 18-135 gibi bir lens işimi görebilir. Ancak eşimin işine de yaraması için yakın çekimlerde de kullanılabilecek bir makine lazım.
- Sahada havadaki modeli netlemek en büyük sıkıntılarımızdan biri, bunun önüne geçmek için hangi parametresi kuvvetli bir kamera almalıyız?
- Harici bir mikrofon girişi olması ve mümkünse döner ekranı olması da eşimin kullanımı açısından önemli olacaktır.
Bu özellikleri destekleyecek DSLR veya SLR veya adını bilmediğim türlerde kameralar önerebilir misiniz?

Abi kriterlerini belirlemen çok iyi olmuş, seçim yapmamız kolay olacak.

Ama öncelikle maximum çıkabilceğin rakamı öğrenmem lazım, ona göre öneride bulunayım. :)

Açık çek ;D

Burak Öğüt' Alıntı:
Abi kriterlerini belirlemen çok iyi olmuş, seçim yapmamız kolay olacak.

Ama öncelikle maximum çıkabilceğin rakamı öğrenmem lazım, ona göre öneride bulunayım. :)

Burak aklımdan geçen 1500 gibi olabilir. Ama şu kamera hayatının kamerası olur veya ben olsam şuna verdiğim paraya acımazdım gibisinden bir önerin de varsa, onu da bir incelemek isterim :)

Emre Kaman' Alıntı:
Burak aklımdan geçen 1500 gibi olabilir. Ama şu kamera hayatının kamerası olur veya ben olsam şuna verdiğim paraya acımazdım gibisinden bir önerin de varsa, onu da bir incelemek isterim :)

Emra abi öncelikle kritelerlerini değerlendirelim:

- Yakın ve uzak çekimler için sürekli lens değiştirmek bana pratik gelmiyor, en azından sahada tek lens ile idare edebilmeliyim. Bu açıdan 18-135 gibi bir lens işimi görebilir. Ancak eşimin işine de yaraması için yakın çekimlerde de kullanılabilecek bir makine lazım.

*** Dslr makineler için (yani lensi değişebilir) kullanman gereken lens tak gez diye adlandırılan lensler. Yani 18-200 , 18-135, 18-250 gibi. Yakın çekimlerde de kullanılacaksa bu lensin macro büyütmesi olması gerekli. Bu aralıkta 1:1 denen yani 1 e 1 büyütme oranı olan tam macro lens yok. Ancak 1:2 büyütme oranı lensler mecvut. Bunlardan birini seçmemiz gerekli. Yakın çekim için gayet yeterli olacaktır.

- Sahada havadaki modeli netlemek en büyük sıkıntılarımızdan biri, bunun önüne geçmek için hangi parametresi kuvvetli bir kamera almalıyız?

***İşte bu en büyük sıkıntı, bunun için af netlemesi çok hızlı ve kararlı olan bir makine şart. Benimde seçim yapmadan önceki birinci kriterimdi. Bu kriter için kendi makineme kefil olabilirim, çünkü bizzat testini yapıyorum sürekli. :laugh: Ama bu gövdeye senin istediğin gibi tak gez lensi seçeneğimiz çok kısıtlı. Bir kaç model var, onlarda 2000-3000 tl arası sadece lens.

Ama diğer makinelerinde oldukça hızlı autofokusları var, tam olarak emin olamasamda sıkıntı çıkarcaklarınıda sanmıyorum.

- Harici bir mikrofon girişi olması ve mümkünse döner ekranı olması da eşimin kullanımı açısından önemli olacaktır.

***Harici mikrofon girişi çoğu Dlsr makinede var artık. Döner ekranda çoğunda mevcut.

Şimdi gelelim bütçeye göre seçimlere:

1500 liraya bu kritelerde Dslr body ve tak gez lensi almamız imkansız diyebilirim. Bunun için min 2500 civarına çıkmamız gerekli.

Eğer 2500 civarına çıkarsak aşağıdaki kombinasyonlarla işi çözeriz. Canon kombinasyonunun tek dezavantajı var; video çekimi malesef max 30p. Canon bu konuda biraz cimri davranıyor. 50-60 p istediğimiz zaman 7D'ye çıkmamız lazım. Onunda fiyatı uçuk.
50-60p olmazsa olmaz denilirse ozaman ikinci seçenek Nikon'a kaymak lazım.

1)

2)

Bunlar için hayatının kamerası olur diyemem ama üst düzey kalitede fotoğraf ve video çekersin. Verilen parayada değer mutlaka. Hayatının kamerası olur noktasına çıkarsakda 4-5 bin civarına çıkmamız lazım.

Slr like makinelere gelirsek; hem zoomları çok iyi, makro modları başarılı (yakın çekimde iyiler), video konusunda da başarılılar. Döner ekran çoğunda mevcut. Lakin harici mikrofon girişi yok. Tabiki lens değiştirme şansın yok. Ufak sensöre sahip olmalarından dolayıda ise yüksek isoda ve gece çekimlerinde çok iyi olmayabilirler.

Seçenek oldukça bol; bunlar değerlendirilebilir.

*** Son olarak bir makine daha var. Efsane diyebileceğim bir cihaz. Sony DSC-RX100 IV

Kompakt görünümlü ama sensörü slr like makinalardan daha büyük, Dslr makinalara çok rahat kafa tutacak fotoğraf ve video kalitesi var. Video netleme konusu müthiş. 1080p de 120fps çekim yapıyor, artı olarak 4k çekim yapıyor. Döner ekran mecvut. Dezavantajları ise mikrofon girişi yok ve zoomu maalesefki 3x. Fiyatta uçuk tabiki.

Biraz karışık oldu farkındayım ama kriterleri değerlendirdiğimizde işler biraz karışıyor. Az bütçede hepsinin bir arada olduğu model bulmak zor. Min 2500-3000 ve üzerine çıkarsak daha rahatlıyoruz. Burda önemli olan senin kararın abi. Kesin olarak karar vermen lazım, hangi özellikleri istiyorsun, hepsini istiyorum diyorsan çıkabileceğin max bütçe gibi. Seçenekleri ona göre tekrar değerlendirebiliriz. :)

Burak ellerine saglik, hepsini inceleyip detaya girecegim en yakin bos zamanda :)

Benimde dün baktığım yalnız gözden kaçırıp yazmayı unuttuğum bir modeli Emre abinin hatırlatmasıyla eklemiş olayım üstteki yazıma. :)

Canon Hs60sx; slr like bir cihaz. Yani sabit lensli, 1600 tl civarı bir fiyatı var.

Döner ekran, harici mic girişi, yüksek zoom kabiliyeti, macro çekim, hızlı bir af. Bu kriterleri sağlayan bu fiyat bandında güzel ve alınabilecek bir cihaz.

Sadece Dslr makinelere göre küçük sensörlü olmasından dolayı yüksek iso ve gece çekimlerinden grain dediğimiz kumlanmayı daha fazla yapabilir. Ama bunun haricinde oldukça başarılı bir cihaz.

Emre abi özelden de yazdım. :)

valla emre abi burak ın önerdiği modeller gayet güzel modeller bende baya bir süre araştırmıştım bu konuları hatta hala baya bi araştırma içindeyim

Yanılmıyorsam burak sony a6000 kullanıyor belki yanlış hatırlıyor da olabilirim.

bende Sony A58 Kullanıyorum Sony sensör lens ve bu cihazların işlemcilerin de baya bi üst seğment özellikle aynasız olması sony ayrı kılıyor.

Yukarıda burak önermiş şuan benimde yakından takip ettiğim sony RX100 mark 4 olağanüstü bir cihaz hem video olsun hem resim olsun bu kadar küçük makine bunları nasıl yapıyor diyip daha da bir araştırma içerisine sokuyor Tek Lens :halay:
Bende şu ara çıkmasını beklediğim daha doğrusu biraz da kullanıcı yorumlarını beklediğim a6300 cihazı

Sony a6300 Cihazı ile Neredeyse bütün kullanılaca hitap ediyor Değiştirilir lens 4 k video çekimi 1800p de 120fps video kaydı yapabiliyor

aynı zamanda cihaz Yukarıda bahsettim rx100 Mark 4 cihazdaki aynı sönsörü kullanıyor süper bir sensör 5 EKSEN GÖRÜNTÜ SABİTLEME teknolejisi kullanıyor

Gövde Çarpmalara Karşı magnezyum alaşımlı Birazdaha kaliteli diyelim ;D
Bakir iletim kablolari sayesinde daha buyuk foto diyotlar kullanılmasından dolayı yüksek iso performansı veriyor
sessiz şutter vsvsvs

Aaslında bizim kısıma gelirken helikopter videosu çekmek en çok lazım olan bu :halay: :halay: :halay:

cihazda 425 af noktası yatay dikey ve çapraz yani ekranın her bir karesinde af noktası mevcut yanı heli sağdan sola yukarıdan aşağıya nereden nereye giderse gittin sadece kadrj içinde olsun yeter :halay: :halay: :halay:

cihaz şuan ön sipariş te mart ilk haftası gibi türkiye de teslimata başlanıyor şuanlık fiyat 900 $ civarında bir rakam bi göz atmanı tavsiye ederim :saygilar:

Mustafa TEMURALAY' Alıntı:
valla emre abi burak ın önerdiği modeller gayet güzel modeller bende baya bir süre araştırmıştım bu konuları hatta hala baya bi araştırma içindeyim
Yanılmıyorsam burak sony a6000 kullanıyor belki yanlış hatırlıyor da olabilirim.
bende Sony A58 Kullanıyorum Sony sensör lens ve bu cihazların işlemcilerin de baya bi üst seğment özellikle aynasız olması sony ayrı kılıyor.
Yukarıda burak önermiş şuan benimde yakından takip ettiğim sony RX100 mark 4 olağanüstü bir cihaz hem video olsun hem resim olsun bu kadar küçük makine bunları nasıl yapıyor diyip daha da bir araştırma içerisine sokuyor Tek Lens :halay:
Bende şu ara çıkmasını beklediğim daha doğrusu biraz da kullanıcı yorumlarını beklediğim a6300 cihazı
Sony a6300 Cihazı ile Neredeyse bütün kullanılaca hitap ediyor Değiştirilir lens 4 k video çekimi 1800p de 120fps video kaydı yapabiliyor
aynı zamanda cihaz Yukarıda bahsettim rx100 Mark 4 cihazdaki aynı sönsörü kullanıyor süper bir sensör 5 EKSEN GÖRÜNTÜ SABİTLEME teknolejisi kullanıyor
Gövde Çarpmalara Karşı magnezyum alaşımlı Birazdaha kaliteli diyelim ;D
Bakir iletim kablolari sayesinde daha buyuk foto diyotlar kullanılmasından dolayı yüksek iso performansı veriyor
sessiz şutter vsvsvs
Aaslında bizim kısıma gelirken helikopter videosu çekmek en çok lazım olan bu :halay: :halay: :halay:
cihazda 425 af noktası yatay dikey ve çapraz yani ekranın her bir karesinde af noktası mevcut yanı heli sağdan sola yukarıdan aşağıya nereden nereye giderse gittin sadece kadrj içinde olsun yeter :halay: :halay: :halay:
cihaz şuan ön sipariş te mart ilk haftası gibi türkiye de teslimata başlanıyor şuanlık fiyat 900 $ civarında bir rakam bi göz atmanı tavsiye ederim :saygilar:

Aynen Mustafa, ben a6000 kullanıyorum ve çok memnunum. Af olarak aşmışlar diyebilirim.

A6300 ise gerçekten müthiş bir body olarak geliyor. Ben a6000le 179 noktada vizördeki her ince alanda bile hatasız netleme yapabiliyorken 6300 herhalde 425 noktasıyla kusursuz hale gelmiştir. :thumbup: :thumbup: 4k çekim ve diğer geliştirmeleri saymıyorum bile. ;D

Yalnız fiyat olarak 900$ dan daha fazla olacak bildiğim kadarıyla. Amerikada 1000$, Avrupa piyasasında ise belirlenen fiyat kit lens ile beraber 1400€. B&H'den ve Fransa Sony sitesinden bu fiyattan ön sipariş almaya başladılar. Ama Türkiye fiyatı dahada uçuk olacaktır, bende merakla bekliyorum. :laugh:

Tüyoları aldık , video düzenlemelerine başladım. Dün akşam biraz uğraştım , bu akşamda düzenlemeye devam edeceğim. Kayıtları 1080p 50fps ile çektim. 40 saniyelik videoyu 25mb gibi komik bir rakamla youtube'a yükledim çok mutlu oldum :lollol:

Son halini ayrı bir başlıkta paylaşırım şimdilik bu şekilde ilerliyor :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Burak bey değerli bilgilerin için teşekkür ederim. Bir sorum olacak Gopro hero 3 black edition video çekim modlarında 4k ve 4k Cin , 2.7k ve 2.7k Cin modları var arasındaki farklar nelerdir acaba? Bir de görüş alanını Wide, Medium, Narrow bunlardan hangisini seçmeliyiz? Teşekkürler

Doğukan Ocak' Alıntı:
Tüyoları aldık , video düzenlemelerine başladım. Dün akşam biraz uğraştım , bu akşamda düzenlemeye devam edeceğim. Kayıtları 1080p 50fps ile çektim. 40 saniyelik videoyu 25mb gibi komik bir rakamla youtube'a yükledim çok mutlu oldum :lollol:

Hiç fena değil :laugh: hatta çok güzel :D :bravo: :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hiç fena değil :laugh: hatta çok güzel :D :bravo: :thumbup:

Teşekkürler Mehmet abi , 1-2 saat içerisinde böyle bir şey çıktı. Yöresel müzikler koyarak geleneksel hava çekim videoları yapmak istemedim , daha farklı hareketli ve müzik ritmine uygun bir tarz oluşturmak istiyorum. Vaktim olursa bu hafta sonuna kadar bu videoyu tamamen bitirip sizlerin beğenisine sunarım :) Daha çok çok işi var , renk ayarları , filtreler , geçişler vs.. :laugh:

mevlüt yılmaz' Alıntı:
Burak bey değerli bilgilerin için teşekkür ederim. Bir sorum olacak Gopro hero 3 black edition video çekim modlarında 4k ve 4k Cin , 2.7k ve 2.7k Cin modları var arasındaki farklar nelerdir acaba? Bir de görüş alanını Wide, Medium, Narrow bunlardan hangisini seçmeliyiz? Teşekkürler

Ben teşekkür ederim Mevlüt abi.

Gopro hero 3'te; 4k ve 2.7k, çözünürlükleri gösteriyor. Yani 4k:3840x2160, 2.7k:2704x1528 çözünürlükte video çekiyor. Bu modların en boy oranları 16:9.

Cin modları ise 17:9 dediğimiz en boy oranına sahip. 4k modunda genişliği 3840'tan 4096'ya arttırıp yüksekliği sabit tutarak daha geniş bir video çekimi sağlıyor.
2.7k'da ise yüksekliği 1528'den 1440a çekerek daha geniş video çekimi sağlıyor. Tabi bu arada 4k ve 2.7kda fpsler oldukça düşük. 4kda 15fps, 2.7kda ise 24-30 fps.

Wide, Medium, Narrow modları; geniş açı, biraz daha düz ama halen geniş açı ve tamemen düz açı seçenekleri.

Şu videodan daha iyi anlayabilirsiniz;

Doğukan Ocak' Alıntı:

Eline sağlık Doğukan çok güzel olmuş. Son halini merakla bekliyorum. :thumbup:

Doğukan şunu fark ettim videolarda müzik kullanırken ilk başlarda başka müzik veya müziği kesip yeniden başlatmak gibi değişiklikler yapıldığında youtube içerik lisans filtresine takılmiyor veya bu ayrıcalığı sadece bana yapıyor ben en güncel yabancı parçalardan ekliyorum video ya youtube yakalayamiyor.

SM-G900F cihazımdan gönderildi