Katana 260 - Şamil 58 Profil uçak lazer kesim dosyası ve planlari

• Konbuyu başlatan l3ycerkez
  • Başlangıç tarihi
  • 16,939
Ynt: Şamil 58 Profil uçak lazer kesim dosyası ve plan

Yavuz DEMİRTAŞ' Alıntı:
Mehmet Bey; şu eklediğim videoları bi düzeltirsen sevinirim beceramadim yav
Düzelttim %p Bir de bu konuyu TIYOLAR kısmında açıklamaya çalışmıştır. Bir göz at istersen ;)

Ynt: Ynt: Şamil 58 Profil uçak lazer kesim dosyası ve plan

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yavuz DEMİRTAŞ' Alıntı:
Mehmet Bey; şu eklediğim videoları bi düzeltirsen sevinirim beceramadim yav
Düzelttim %p Bir de bu konuyu TIYOLAR kısmında açıklamaya çalışmıştır. Bir göz at istersen ;)

O biri aynı zamandada konuyu kilitlemiş sanırım. :lollol:

Ynt: Ynt: Ynt: Şamil 58 Profil uçak lazer kesim dosyası ve plan

Yavuz DEMİRTAŞ' Alıntı:
O biri aynı zamandada konuyu kilitlemiş sanırım. :lollol:
Konu özellikle ve bilerek KILIT li. Sadece konu ile ilgili mesajlar olsun diye. Böylece yeni gelenler hepsini derli sadece konu mesajlarını görüyor :laugh:

Bu arada kilitli konu hala OKUNABILIYOR, yeter ki iste :lol: :lol:

Yavuz, eline sağlık. Uçuşunu da görmek istiyoruz. Yapmak isteyenler için çok faydalı olacak anlatımlar, resimler çok açık ve net. Yalnız, kanat inşaatı esnasında, kanat kesiti simetrik olduğu için, sinirleri plana nasıl oturtuyorsun? Yani, sinirlerin firar kenarı tarafını yükselterekmi yerleştiriyorsun? Düzgün bir sonuç için nasıl bir yol izliyorsun?

Bir de, sağ kanat üzerindeki kapak alıcı ve pil gözü sanıyorum, doğrumudur?

Omer Erkan' Alıntı:
Yavuz, eline sağlık. Uçuşunu da görmek istiyoruz. Yapmak isteyenler için çok faydalı olacak anlatımlar, resimler çok açık ve net. Yalnız, kanat inşaatı esnasında, kanat kesiti simetrik olduğu için, sinirleri plana nasıl oturtuyorsun? Yani, sinirlerin firar kenarı tarafını yükselterekmi yerleştiriyorsun? Düzgün bir sonuç için nasıl bir yol izliyorsun?

Bir de, sağ kanat üzerindeki kapak alıcı ve pil gözü sanıyorum, doğrumudur?

Ömer abi lazer kesim dosyasına baktığımızda sinirlerin firar kenarı altında ayakları mevcut,ben görsellik bozulmasın ve katı modellemede ikinci bir işçilik çıkmasın diye çizime eklemedim ancak haklısın ayaklar olmasa idi sinirler düzgün yerleşemezdi. ( Bknz Lazer kesim dosyası)

Ya Yavuz, ne zamandır aklımda hep unutuyorum. Bu ŞAMIL 58 ismi nerden geliyor ?? :rolleyes: Google amca bizim konu hariç hiçbir şey bulup gelmiyor. Bu arada KATANA ile arasında ne gibi farklar var, merak ettim doğrusu :)

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• Katana.JPG
    Katana.JPG
    132.1 KB · Görülme: 116

[attachimg=1] Katana ile arasında bakış açısına göre farklılıklar var eğer yalnızca uçak diye bakarsak ikiside uçuyor :lollol: ama kanat ve kuyruk yapısına bakar isek farkları göreceğiz, kanat gövde uzunluk oranlarına bakarsak farkları göreceğiz, iksininde aynı anda uçması halinde birinin tono atarken savrulduğunu ( Gövde kısa olduğu için) diğerinin yani Şamilin savrulmadığını (Gövde Katanaya göre uzun olduğu için) göreceğiz. Uçağın ismine gelince; Ben kendi kattığım bazı değişiklikler ( Ölçüsel ve görsel olarak) ile bu modeli oluşturdum :coolxf: uçarmı uçmazmı derseniz eğer ben bu işi azda olsa biliyor isem Katanaya göre kıyasla %300 daha kararlı bir uçuş sergileyecek tabi bunu lafla anlatmak zor olacak, sahada hep birlikte göreceğiz.

Bir diğer konu ise eğer arama motorları bulamıyor ise modelin isminimi değiştirmek gerekiyor? bence mahsuru yok, Mehmet bey konuyu Katana 260 profil uçak yapımı diye bir sayfa açıp oraya alır ve arayan :lol: :lol: uçağı bulmuş olur %p sorunun çözüldüğünü ve anlaşıldığını umarım.

Ekli dosyalar

• Þamil 58 Kuyruk ve elevatör çizimi.PNG
    Þamil 58 Kuyruk ve elevatör çizimi.PNG
    9 KB · Görülme: 100

Yavuz DEMİRTAŞ' Alıntı:
Ömer abi lazer kesim dosyasına baktığımızda sinirlerin firar kenarı altında ayakları mevcut,ben görsellik bozulmasın ve katı modellemede ikinci bir işçilik çıkmasın diye çizime eklemedim ancak haklısın ayaklar olmasa idi sinirler düzgün yerleşemezdi. ( Bknz Lazer kesim dosyası)

Yavuz, şimdi hatırladım, sinirlerdeki o ayakları görmüştüm. Resimlerde göremeyince acaba dedim. Teşekkürler.

Yavuz DEMİRTAŞ' Alıntı:
Katana ile arasında bakış açısına göre farklılıklar var eğer yalnızca uçak diye bakarsak ikiside uçuyor :lollol: ama kanat ve kuyruk yapısına bakar isek farkları göreceğiz, kanat gövde uzunluk oranlarına bakarsak farkları göreceğiz, iksininde aynı anda uçması halinde birinin tono atarken savrulduğunu ( Gövde kısa olduğu için) diğerinin yani Şamilin savrulmadığını (Gövde Katanaya göre uzun olduğu için) göreceğiz. Uçağın ismine gelince; Ben kendi kattığım bazı değişiklikler ( Ölçüsel ve görsel olarak) ile bu modeli oluşturdum :coolxf: uçarmı uçmazmı derseniz eğer ben bu işi azda olsa biliyor isem Katanaya göre kıyasla %300 daha kararlı bir uçuş sergileyecek tabi bunu lafla anlatmak zor olacak, sahada hep birlikte göreceğiz.

Bir diğer konu ise eğer arama motorları bulamıyor ise modelin isminimi değiştirmek gerekiyor? bence mahsuru yok, Mehmet bey konuyu Katana 260 profil uçak yapımı diye bir sayfa açıp oraya alır ve arayan :lol: :lol: uçağı bulmuş olur %p sorunun çözüldüğünü ve anlaşıldığını umarım.
Ya baştan desene mubarek, isim babası benim diye ;D Biz de boşu boşuna arayıp duruyoruz :laugh:

Bu arada artık GOOGLE sorunca çıkıyor.

Bu arada uçmazsa yukarda yazdıklarını hatırlatırım sana :lollol:

Kanadın gövdeye montaj yerleri civatayla olucak galiba sadece civata ile olursa çok sağlam olmaz. Fakat Yavuz bey buna bir çare düşünmüştür kanatların ortasından aliminyum boru geçirir diye düşünüyorüm.

Mehmet Bey;
Sen genede konuyu taşısan Katana 260 yapımı diye, bence daha iyi olur, hem sitemiz açısından iyi olur, hemde diğer modelcilerin daha kolay ulaşmaları sağlanabilir.

Ragıp SARI' Alıntı:
Kanadın gövdeye montaj yerleri civatayla olucak galiba sadece civata ile olursa çok sağlam olmaz. Fakat Yavuz bey buna bir çare düşünmüştür kanatların ortasından aliminyum boru geçirir diye düşünüyorüm.

Uyanık Ragıp , gördün sinirlerdeki delikleri hala esprik yapıyosun :lol: ama ben M24 Saplama ile bağlamayı düşünüyorum ;D yada karbon boru :lol:

Evet arkadaşlar nerede kalmıştık vallahi şaşırdım laf lafı açtı konu dağıldı, sanırım kanat ana montajı bitmişti, kanatları son hali ile bırakıp Aileronlara geçelim burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta plana sadık kalarak montajı plan üzerinde yapmanızdır. Aileronda kullanılan tüm çıtaların Balsa olması tavsiye edilir, zira aşırı yüke maruz kalmayacağından ve kesitlerinin küçük olması dolayısı ile balsa hem yeterli olacak hemde hafif bir model yapmış olmak adına iyi olacaktır.
konuyu 3 resimle geçiyorum aileron montajında da 5 dakikalık epoksi kullanmanızı CA türü yapıştırıcı kullanmamanızı öneririm zira esnek bir malzemeyi sert bir yapışkanla yapıştırmak pek akıl işi olmayacaktır.

[attachimg=1][attachimg=2][attachimg=3]

Ekli dosyalar

• Aileron Montajý1.PNG
    Aileron Montajý1.PNG
    15.4 KB · Görülme: 59
  • Aileron Montajý 2.PNG
    Aileron Montajý 2.PNG
    11.9 KB · Görülme: 60
  • Aileron Montajý 3.PNG
    Aileron Montajý 3.PNG
    35.6 KB · Görülme: 61

Yavuz DEMİRTAŞ' Alıntı:
Mehmet Bey;
Sen genede konuyu taşısan Katana 260 yapımı diye, bence daha iyi olur, hem sitemiz açısından iyi olur, hemde diğer modelcilerin daha kolay ulaşmaları sağlanabilir.
Ne demek Yavuz Bey, konunun ismine Katana 260 da ilave ettim :thumbup:

Ynt: Katana 260 - Şamil 58 Profil uçak lazer kesim dosyası ve planlari

Şimdi Kanat kısmını bir yana bırakıp Kuyruk ve Elevatör Montajına başlayalım burada da Aileronlar için verdiğim tavsiyeler birebir geçerlidir. Size tavsiyem işe resim 1 deki parça sayısına dikkat ederek başlamanız ve ilk olarak da resim 2 de kırmızı daire içerisindeki Kuyruğu oluşturmanız ve akabinde resim 3 elevatör montajına geçmenizdir burada da plana sadık kalmanızı ısrarla tevsiye ederim.

You must be registered for see images attach

Ekli dosyalar

• Kuyruk Montajý 1.PNG
    Kuyruk Montajý 1.PNG
    30 KB · Görülme: 10
  • Kuyruk Montajý 2.PNG
    Kuyruk Montajý 2.PNG
    30.8 KB · Görülme: 7
  • Kuyruk Montajý 3.PNG