Kds 450 swashplate problemi

Türker Akgün' Alıntı:
Mehmet Bey elevatör hareketi CCPM sisteminde sadece elevatör servosunun hareket ederek yaptığı bir kontrol değil. Zaten sizde farketmişsinizdir elevatör kontrolü verdiğinizde 3 servo birden hareket eder. Örnek olarak helikopterin önüne doğru swahplate eğilirken önceki iki tanesi ( Aileron ve Pitch servoları ) aşağı, arkadaki elevatör servosu ise yukarı hareket eder. Böylece swashplate'i öne doğru eğerek helikopterin burnunun aşağı doğru hareket etmesini sağlayan fiziki koşulu sağlarlar.

Bu sebeple eğer hareket ters ise sadece elevatör servosunu reverse ederseniz öndeki servoların yönleri reverse olmayacağı için swashplate'iniz doğru çalışmaz.
CCPM sisteminde Elevatör, Aileron ve Pitch kanallarının reverse'lerini SWASH menüsündeki ilgili kanalın değerini " + "dan " - "ye geçirerek yapmanız gerekir. ayarları ilk yaptığımda swash tersti senin dediğin gibi swash menüsünden '' + '' idi ben '' -'' ye çekerek bunu düzeltmiştim.elevator ayarını yaparken 5-6 dereceyi yakalamak için bu değeri değiştirdiğimizde yine swash ın ters çalışması mümkünmü.o gün kendimi okadar çok kaptırdım ki ayar olayına bazı yerlerde neler yapıp düzelttiğimi unuttum.kumanda farklılığından dolayı.ama not alırsam bu problemi aşarım.ağalar bana kısa sürede bu kadar bilgi verip sabırla yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim... :saygilar:

Yalnız bir kötü haberim varki eğer herhangi bir kanalı reverse etmeniz gerekirse swahplate'inizin paralellik ayarı bozulacaktır.
Paralellik ayarını tekrar yapmanız gerekecek. :(

Mehmet elevatör ve aileron atım miktarlarını Aileron ve Elevatör yüzdelerini değiştirerek ayarlamalısın.

Sen anladığım kadarıyla Pitch değerini değiştirerek yakalamaya çalışmışsın, o şekilde olmaz. Çünkü örnek olarak elevatörde 6 dereceyi yakalamak için Pitch değerini azalttığında bu sefer swashplate'inin maksimum ve minimum hareket açı değerinide değiştirmiş olursun. Oysaki yapmamız gereken Pitch değerini değiştirerek "+" " - " 11 derece doğru yönde hareketi sağladıktan sonra elevatör ve aileron atım değeri ve yönlerini kendi sekmelerden ayarlamak olmalı.

Örnek:
1. Adım : Pitch değerini +45 yaptığında +11 / - 11 maksimum minimda ve doğru yönde hareket gördün diyelim. ( Gaz kolu ortada sevolar 90 dereykende 0 görüyor olman gerekir. )

2. Adım : Gaz kolunu ortaya getirirsin, helikopterinin palini elevör açısını ölçebileceğin doğru pozisyona döndürür ve maksimum elevatör kontrolü verdiğinde bu açının 5 - 6 derece olacağı yüzde değeri bulmaya çalırsın. Bu ayarı ve doğru yöne hareket ettiği işareti " + " " - " yönü Elevatör sekmesinden yapmalısın.

3. Adım : Gaz kolunu ortaya getirirsin, helikopterinin palini aileron açısını ölçebileceğin doğru pozisyona döndürür ve maksimum aileron kontrolü verdiğinde bu açının 5 - 6 derece olacağı yüzde değeri bulmaya çalırsın. Bu ayarı ve doğru yöne hareket ettiği işareti " + " " - " yönü Aileron sekmesinden yapmalısın.

Sonuçta SWASH menünde örnek olarak şuna benzer bir dağılım olacaktır :

Pitch : +46
Elevator : -43
Aileron : +42

türker okadar iyi anlatmışsınki akşamki düğüne gidesim yok.ne bahane uydursam acaba.... ;D

evet adımları hem yazdığın şekilde hemde evde internet olmadığı için videonda izledim servoların hereket yönü doğru,sevolar 90 da swash paralel pitch açı değeri ''+ 100 '' de gaz maximumda iken okuduğum değer '' + - '' 8-9.bunu 10-11 e getirmek için ne yapabilirim.geri kalan hiç bişeyde problemim yok.fazla olduk ama..... :embarras:

mehmet yıldırım' Alıntı:
evet adımları hem yazdığın şekilde hemde evde internet olmadığı için videonda izledim servoların hereket yönü doğru,sevolar 90 da swash paralel pitch açı değeri ''+ 100 '' de gaz maximumda iken okuduğum değer '' + - '' 8-9.bunu 10-11 e getirmek için ne yapabilirim.geri kalan hiç bişeyde problemim yok.fazla olduk ama..... :embarras:
Estağrufullah Mehmet, sen modelini uçuruncaya kadar biz elimizden gelen yardımı yapacağız sana. ;)

Bu işin iki türlü çözümü olabilir :

Birincisi swashplate'in negatif yöne fazla kayık ise eğer " + " değerleri istediğin kadar yakalayamıyor olabilirsin. Bunu anlamak çok basit, gaz stickin tam orta noktadayken açını ölçmelisin. Eğer okuduğun açı " 0 " derece ise bu olasılık iptal oluyor. Yok eğer burada örnek olarak " -4 " gibi bir değer okuduysan bu pervanenin " + " açı hareketinden çaldığın bir değer. Pervane açın muhtemen şu şekilde değişiyor :

Gaz Stickin minimumdayken : - 14
Gaz Stickin ortadayken : - 4
Gaz Stickin maksimumdayken : +8

Bizim olmasını istediğimiz ise :

Gaz Stickin minimumdayken : - 11
Gaz Stickin ortadayken : - 0
Gaz Stickin maksimumdayken : +11

Bu arada çok önemli bir detayı söylemeliyim bu ayarı yaparken kumandanda idle-up aktif olmalı ve Pitch Curve değerlerin 0 , 25 , 50, 75, 100 (default değerdir) olarak girilmiş olmalıdır.

Eğer problem bu ise yapman gereken şey swahplate'ine servolardan giden linkleri çıkarmak ve hepsini aynı tur sayısında açarak (açının swashplate'inin yukarı doğru hareket ettiğinde pozitif yönde arttığı kabulüyle) gaz stickin ortadayken " 0 " dereceyi görecek şekilde ayarlamak. bunu yaptığında artık pervane açının " + " ve " - " yönde aynı miktarda hareket ettiğini göreceksin ve istediğin ayarı yakalamış olacaksın. Link boyları fiziki olarak o kadar açmana izin vermiyorsa eğer o zaman yapacak birşey yok 3 servo kolunuda çıkarıp gerektiği kadar yukarıya takacaksın. İstemediğimiz birşey ama eğer olmuyorsa yapacak birşey yok.

Gelelim ikici olasılığa:
Gaz stickin ortadayken açın " 0 " derece ve Swash menüsündeki Pitch ayarında maksimumda (%100) olmasına rağmen yinede " +11 " göremiyosan ne olacak.
O zaman yapabileceğin en mantıklı şey swahplate'ine giden linklerin servo kolu üzerinde bağlı olduğu yeri değiştirmek. Servonun hareket ekseni ile linkin bağlı olduğu nokta muhtemelen çok kısa ve bu yüzden servo hareket ettiğinde bu mesafede kat ettiği yol istediğimiz değeri yakalamana izin vermiyor. Öncelikle swahplate'e giden linkin bağlı olduğu yeri servo kolundaki en uzak yere takmalı o da kurtarmazsa daha uzun bir sevo kolu bularak servo kollarını değiştirmelisin. Böylece servonun aynı hareket miktarıyla önceden +8 yakalıyorken yeni durumda aynı hareketle +11 yakalıyabiliyor olduğunu göreceksin. ;)

mehmet yıldırım' Alıntı:

her iki yonede + - 9 değer alıyor ve 11 yada 12 ye yükseltmek istiyorsanız swash mix menüsünden Pitch değerini arttırmanız lazım +60 ise +70 75 yapın -60 ise - 70 75 yapın

türker idle up modunda ama 0 dan 100 e doğru bi eğride değildi ayar yaptığım zaman.geri kalan kontrollerde hiç bi problem yok.ozaman akşama 0 dan 100 e alıp tekrar deneyim olmadı diğer söylediklerini yapayım.bu arada mesutta yorum yaptı ya sevindim bizi helide yalnız bırakmayacak. :bravo:

mehmet yıldırım' Alıntı:
türker idle up modunda ama 0 dan 100 e doğru bi eğride değildi ayar yaptığım zaman.geri kalan kontrollerde hiç bi problem yok.ozaman akşama 0 dan 100 e alıp tekrar deneyim olmadı diğer söylediklerini yapayım.bu arada mesutta yorum yaptı ya sevindim bizi helide yalnız bırakmayacak. :bravo:

0 - 100 arası dümdüz artan bir curve'ün olmalı Mehmet. Muhtemelen grafik olarakta gösteriyordur kumandan. Örnek olarak Curve girişin 5 kademe ise :

0 - 25 - 50 - 75 - 100 (Pitch Curve değerleri)

evet 0-25-50-75-100 beş kademe fakat ben ayarları yaparken bu şekilde değildi.ozaman normal konumuna getirip tüm ayarları bi daha yapacam.sıkıntı bundan mıdır türker.

mehmet yıldırım' Alıntı:
evet 0-25-50-75-100 beş kademe fakat ben ayarları yaparken bu şekilde değildi.ozaman normal konumuna getirip tüm ayarları bi daha yapacam.sıkıntı bundan mıdır türker.
Malesef Mehmet bu şekildeyken ayarlaman gerekiyor. :( Son değerini %100 yaptığında rahatlıkla 11 dereceyi yakaladığını göreceksin diye tahmin ediyorum, hatta muhtemelen fazla gelecek SWASH menüsünden kısacaksın belkide.

ok.hiç önemli değil yeterki bilgi birikimi ve öğrenme olsun sabrederim.bağlama çalmayıda sabırla öğrendik..... :laugh: