Kendi Yakıtımızı Nasıl Yapabiliriz ?

Kağan Kazancı' Alıntı:
Sümer abi kıymetli bilgilerin için teşekkürler,
Castor oil diye geçen yağ çeşidi hint yağı diye biliyoruz ama bu biraz maliyetli gibi, motor yağı olarak kullanmak için olanını göremedim.
Ayrıca sentetik yağ da kullanılıyor nildiğim kadarıyla helikopterler için, hangisini kulanmak gerekiyor nitro motor için?

Yakıt için "degummed castor oil" gerekiyor. Ben senelerce önce bir kimya firmasından 25 kg almıştım. Bostancı taraflarında bir yerdi. Hala onu kullanıyorum. Maliyet yüksek değildi (rakamlar aklımda değil). Sentetik yağ çok pahalıya geliyor.
Eğer imkanınız varsa havayolu teknik ekiplerinden çıkma jet oil alıp kullanabilirsiniz.

2 tane kimya fabrikasını aradım 225 kg varil halinde satıyorlar kilosu 2 usd artı kdv

Danaya girer gibi 7 ortak alırsa ki buna mahsus 9 da olabilir adam başı 25 kg düşer.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Celalettin Yazkan' Alıntı:
2 tane kimya fabrikasını aradım 225 kg varil halinde satıyorlar kilosu 2 usd artı kdv

Danaya girer gibi 7 ortak alırsa ki buna mahsus 9 da olabilir adam başı 25 kg düşer.
Abi teşekkür ederim, 9 kişi bulamayız gibi görünüyor.

Sümer abi sentetik yağ heli yakıtlarında var diye biliyorum ondan soruyorum,

teşekkür ederim

şöyle bir yer var, daha küçük ambalajlar var gibi görünüyor.

Burak Küçükerol' Alıntı:
şöyle bir yer var, daha küçük ambalajlar var gibi görünüyor.

Tamam kasap bulduk danaya gerek kalmadı

1 lt hint yağı 3.75 usd+kdv
5 lt metanol 7.5 usd+ kdv
1 lt nitro 11.5 usd+kdv

Olarak linki arayıp öğrendim.kargo imkanı da var.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Simdi Celalettin abinin listeye gore 5lt %20 nitro yakit 80-85 liraya geliyor. Arti kargo

Ben %20 rapicon'u 4 bidon koli olarak kargo dahil 360 veya 380'e aldim en son. Tam hatitlamiyorum. Aradaki fark cok kucuk bu hesaba gore.

ambalaj küçüldükçe fiyat artıyor tabi.
bu hesapla bile %5 nitroda tam yarı parasına geliyor ticari yakıtın. zira pahalı olan şey nitro zaten. nitro arttıkça aradaki makas da daralıyordur otomatikman.

bir de maksat hintyağlı yakıt yapmak, hintyağlı ticari yakıt var mı bilemiyorum?

Emre Kaman' Alıntı:
Simdi Celalettin abinin listeye gore 5lt %20 nitro yakit 80-85 liraya geliyor. Arti kargo

Ben %20 rapicon'u 4 bidon koli olarak kargo dahil 360 veya 380'e aldim en son. Tam hatitlamiyorum. Aradaki fark cok kucuk bu hesaba gore.

Emre bu şekilde zaten çok avantajlı olmaz Burak ın dediği gibi dana misali varil işine girersen fiyat düşer.Nerden almıştın?

Burak Küçükerol' Alıntı:
ambalaj küçüldükçe fiyat artıyor tabi.
bu hesapla bile %5 nitroda tam yarı parasına geliyor ticari yakıtın. zira pahalı olan şey nitro zaten. nitro arttıkça aradaki makas da daralıyordur otomatikman.

bir de maksat hintyağlı yakıt yapmak, hintyağlı ticari yakıt var mı bilemiyorum?

Bildiğim kadarıyla ticariler sentetik yağ kullanıyor ,bazı tecrübeli abiler oranını kendisi ayarlayarak bir miktar hint yağı ekliyorlar.

Emre Kaman' Alıntı:

Benim maliyet hesabım daha düşük,

yakıtı yapayım paylaşırım ;)

Abi bu arada aklıma sonradan geldi,

Rappy'e dikkat et, insanı modelden modelcilikten soğutan yegane yakıttır kendisi. Hakan abi ilk partiyi getirdiğinde çok güzeldi, ancak şuan piyasada gezenler çok taze olmayanlar, kutusu bombe yapmış ise kullanmamanı tavsiye ederim. Güzeller güzeli goblinden soğutur seni,
yen önemli problemi düzensiz hararet yapması, sürekli uğraştırması.

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi teşekkür ederim, 9 kişi bulamayız gibi görünüyor.

Sümer abi sentetik yağ heli yakıtlarında var diye biliyorum ondan soruyorum,

teşekkür ederim

Aslında olay şöyle...
Batıda yakıt için uygun "degummed" hint yağı oldukça pahalı. Sentetik yağ ise göreceli olarak ucuz. Ancak şimdi Towerhobbies sitesine girip sentetik yağ almak istesek alamıyoruz. Çünkü sıvıları göndermiyorlar. Türkiye'de de ara ara bulabiliyoruz ama gerçekten ticari yakıt fiyatına geliyor son tahlilde. Biz de o nedenle yakıt için uygun olup olmadığına bakmaksızın hint yağı kullanıyoruz yakıt için.
Ben sonuçta bir OS120 dört zamanlı (1/4 Piper) ve bir OS55AX (46'lık P51) motor kullanıyorum nitro yakıtla. Aman aman bir performans arayışım yok. Pisliği de umurumda değil. Dolayısıyla benim işimi görüyor.

Yakıtınızda hiç değilse % 4 kadar hint yağı bulunması uzun süreli depolamada (modeli!) after run oil gibi abukluklardan koruyor. Bence en önemli faydası bu. Ayrıca iyi ayarlanmamış bir motor hararet yaptığında hint yağının koruyuculuğu daha belirginleşiyor.

Hesabı yapalım (1 USD 3.6 TL olarak):
Nitro 55 TL/L (Biraz önce aldım)
Metanol 6.5 TL/L (Celalettin Kaptan'ın verisi)
Hint yağı 16 TL/L (Celalettin Kaptan'ın verisi)

3 Litre yakıtı ben 0.5L nitro, 0.5 L hint yağı ve 2 L metanol ile yapıyorum. (% 17 nitro)

27.5 + 8 + 13 = 48.5 TL

Galona tamamlarsak 61.5 TL ediyor.

Şu anda % 15 nitrolu yakıtın galonunu kaça alıyorsunuz?
( ) 134 TL !!!

Abi sen tarifi maliyeti yazmşsın süprizi kaçmış :lollol:

Bu arada eline sağlık tabi ki de. bizim fantilatörler için genelde sentetik yağ ve hint yağı karışımları tavsiye edliliyor yabancı forumlarda ancak ben sentetik yağın cinsinden bahseden bir yer bulamadım. Yani hangi vizkoziteye sahip nasıl bir yağ olmalı? Bildiğin motor yağı mı? Komple hint yağı ile yapsak performans kaynı nasıl olur acaba?
Bir de kırmızı gıda boyasıyla renklendireceğim ama koku için de birşeyler katsam mı :evil:

Açıklamaya çalıştım yukarıda. Sentetik yağ kullanımının temeli tamamen duygusal. Oran değişmedikçe yağın performansa hissedilebilir bir katkısı olmaz. Yeter ki metanol ve nitro yeterli saflıkta olsun. Ayrıca jetoil konusunu atlamayın...
Yağ için tek koşul metanolde çözünmesi.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Açıklamaya çalıştım yukarıda. Sentetik yağ kullanımının temeli tamamen duygusal. Oran değişmedikçe yağın performansa hissedilebilir bir katkısı olmaz. Yeter ki metanol ve nitro yeterli saflıkta olsun. Ayrıca jetoil konusunu atlamayın...
Yağ için tek koşul metanolde çözünmesi.

Abi jetoil i bulamam diye düşünüyorum hiç kontak yok bulabileceğim,
o zaman komple hintyağı ile deneyeceğim ilkini.

0.25 lt nitro
0.25 lt hintyağı
0.45 lt hint yağı
0.05 lt aseton

ile ilk karışımı denemeyi düşünüyorum.
1 -2 damla kırmızı gıda boyası atacağım.

Saf asetonu nereden bulabilirim abi sence?