Kendi Yakıtımızı Nasıl Yapabiliriz ?

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi jetoil i bulamam diye düşünüyorum hiç kontak yok bulabileceğim,
o zaman komple hintyağı ile deneyeceğim ilkini.

0.25 lt nitro
0.25 lt hintyağı
0.45 lt hint yağı
0.05 lt aseton

ile ilk karışımı denemeyi düşünüyorum.
1 -2 damla kırmızı gıda boyası atacağım.

Saf asetonu nereden bulabilirim abi sence?

Motorun çalışmayacağına garanti veriyorum. :lol:

Abi koptum :lol: :lol:
Neden çalışmaz yağdan mı ?
Bildiğim kadarıyla helilerde 22%'e kadar çıkıyor

Edit: haaa şimdi gördüm ya

0.25 lt nitro
0.25 lt hintyağı
0.45 lt methanol
0.05 lt aseton
olacaktı :lol: :lol: :lollol: :lollol:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi koptum :lol: :lol:
Neden çalışmaz yağdan mı ?
Bildiğim kadarıyla helilerde 22%'e kadar çıkıyor

Edit: haaa şimdi gördüm ya

0.25 lt nitro
0.25 lt hintyağı
0.45 lt methanol
0.05 lt aseton
olacaktı :lol: :lol: :lollol: :lollol:

Saf aseton bulman zor. Bulsan da helikopter için mantıklı değil. Asetonun amacı rölantiyi düzenli tutmak. Sizde rölanti pek yok gibi.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Tamam kasap bulduk danaya gerek kalmadı

1 lt hint yağı 3.75 usd+kdv
5 lt metanol 7.5 usd+ kdv
1 lt nitro 11.5 usd+kdv

Olarak linki arayıp öğrendim.kargo imkanı da var.
...

Kaptan, biz bu kasabı bir süredir kullanıyoruz. Burada iki üç arkadaş sipariş veriyoruz, danayı (haliyle danamız biraz küçük) kargo yerine ambar ile gönderiyor, o açıdan da hesaplı oluyor. Her tür malzeme var, asetonundan izopropiline kadar.

Bu sene ilk kez yakıta %3 aseton koydum, ama belirgin bir avantajını göremedim. Hint yağı oranını kirlenme konusunda fark eder mi diye % 18'e indirmiştim, o da bir şey fark etmedi. Elimde bir kaç sene önce indirimden aldığım bir miktar %20 nitro heli yakıtı var. Yakıtımı normalde nitrosuz %20 hint yağı ile hazırlayıp, sonra toplamda nitro oranı %5-10 arasına gelecek şekilde içine heli yakıtı karıştırıyorum. Şimdiye kadar tüm motorlarımda bu şekilde kullandım, bir sorun yaratmadı. Heli yakıtı bitince nitroyu da kendim katarak tamamen %20 hint yağlı devam edeceğim.

Omer Erkan' Alıntı:
Kaptan, biz bu kasabı bir süredir kullanıyoruz. Burada iki üç arkadaş sipariş veriyoruz, danayı (haliyle danamız biraz küçük) kargo yerine ambar ile gönderiyor, o açıdan da hesaplı oluyor. Her tür malzeme var, asetonundan izopropiline kadar.

Bu sene ilk kez yakıta %3 aseton koydum, ama belirgin bir avantajını göremedim. Hint yağı oranını kirlenme konusunda fark eder mi diye % 18'e indirmiştim, o da bir şey fark etmedi. Elimde bir kaç sene önce indirimden aldığım bir miktar %20 nitro heli yakıtı var. Yakıtımı normalde nitrosuz %20 hint yağı ile hazırlayıp, sonra toplamda nitro oranı %5-10 arasına gelecek şekilde içine heli yakıtı karıştırıyorum. Şimdiye kadar tüm motorlarımda bu şekilde kullandım, bir sorun yaratmadı. Heli yakıtı bitince nitroyu da kendim katarak tamamen %20 hint yağlı devam edeceğim.
Zaten adama şunlarda var mı deyince ben ticari kar peşinde değilim ve bu camiadan ciddi alıcılarım var demişti.Birisi de sizmişsiniz.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer abi 10w-40 tam sentetik motor yağını hint yağıyla karıştırarak kullansak olur mu?

Helifreakte de klotz öneriyorlar da daha önce yazdığın gibi tedariği masraflı ve zor.

Klotz'un yağı da yağ sonuçta deyip motor yağı alıp karıştırayım mı?
Sadece hint yağı bekleyince kesin pistonu ringi yapışıtırır diyorlar helifreakte,

Malzemelerim geldi. Kendi yakıtımı istediğim şekilde yapmak istiyorum ancak çok bilinmezli denklem oldu mu iş sıkıntıya saracak gibi. Çıkma jet oil imkansız. Şu yağ işini bir anlayabilsem çözebilsem süper olacak, haftasonu denemek istiyorum.

Cevabı buldum galiba, şimdi bu tip yağı bulmak kaldı : polyalkylene glycol

Sümer abi cevap verecektir ama o dediğin yağ olmaz Kaan içine katacağın yağın metanol ile tam karışacak bir yağ olması lazım.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abi bir türlü bulamadım doğru cevabı, ama araştırırken hint yağının ne kadar süper birşey olduğunu öğrendim :) çok farklı bir yağ karakteristiği varmış.

Okumak isteyenlere link paylaşayım:

Hint yağı ile segmanın yapışacağını iddia etmek abesle iştigal. Bir çevirmelik işi var. Yapışacak yer karbüratör bareli ve dört zamanlı motorda süpaplar. Onbeş dakikada halledilebilir bir şey. Ama metal yüzeylere sağladığı koruma paha biçilemez. Hintyağlı yakıt kullanan bir motoru on sene sonra bile kolayca çalıştırabilirsin. Segman yapıştı diyelim. Açılması hiçbir metal yüzeye zarar vermeden sağlanabilir.
Yağ için olmazsa olmaz şart metanolde tam erimek.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hint yağı ile segmanın yapışacağını iddia etmek abesle iştigal. Bir çevirmelik işi var. Yapışacak yer karbüratör bareli ve dört zamanlı motorda süpaplar. Onbeş dakikada halledilebilir bir şey. Ama metal yüzeylere sağladığı koruma paha biçilemez. Hintyağlı yakıt kullanan bir motoru on sene sonra bile kolayca çalıştırabilirsin. Segman yapıştı diyelim. Açılması hiçbir metal yüzeye zarar vermeden sağlanabilir.
Yağ için olmazsa olmaz şart metanolde tam erimek.

Abi çok sağol cevapladığın için. Hint yağını iyi yapan şey sıcaklık arttıkça sentetikler yanıp kaybolup koruma yapamaz hale gelmişken hint yağının artan vizkozitesiyle daha da koruyucu hale gelmesiymiş. Bu nedenle de sentetik yağın bittiği yerde hint yağı başlıyormuş :)
Ancak öte yandan sentetik yağlarında temizleyici etkileri olduğundan ikisinin de faydalarını almak adına karışım yapıyorlarmış.
Benim kafama takılan şu, mesela 10w-40 tam sentetik motor yağı alsam bu işe yarar mı ? Biraz da ondan koysam daha iyi olur mu? Tek çekincem yakıtın yanma performansını azaltır mı?

Sadece bir tane yazıda bulabildim hangi çeşit yağ kullanabileceğimi, polialkilen glikol yağlar kullanılabilir diye,
senin bir marka model tedarikçi tavsiyen var mı?

Çok önce yakıt yapmaya çalışırken makina fakültesindeki bir arkadaşa iki zamanlı motorlarda 20W/50 motor yağı kullanılabilir mi diye sormuştum. O zamanlar piyasada musilajsız (degummed) hint yağı bulunmuyordu. İki zamanlı motorlarda 20W/50 gibi çift viskoziteli yağ kullanmayı tavsiye etmem demişti.

İşin sonunu şuna bağlamayalım ;D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kendi yaptığım yakıtla uçuşum
22.5%nitro ile

Kağan Kazancı' Alıntı:
Kendi yaptığım yakıtla uçuşum
22.5%nitro ile

Nitrodan pek anlamam ama ara ara kafa devrindeki küçük düşüşler (belki henüz ayarların tam bitmemiş olabilir) haricinde performans iyi gibi geldi bana :thumbup:

Bir de yağ olarak en son ne kullandın ?

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Nitrodan pek anlamam ama ara ara kafa devrindeki küçük düşüşler (belki henüz ayarların tam bitmemiş olabilir) haricinde performans iyi gibi geldi bana :thumbup:

Bir de yağ olarak en son ne kullandın ?

Sadece hintyağı ( Sümer abiyle yazışmalarımız sonunda )

Uçuş hissiyatı olarak ben çok keyif aldım, ancak arada bayılmalar var, ben 2050 rpm ile daha düşük rpm de uçacağım diye ( 91 motor - dişli oranı ) collective pitch açımı biraz abarttım 14derece ile. Bir de keyif almak için ikondan cyclic rotational speed 'i 480deg/s olarak ayarladım. Bunlar biraz agresif olduğundan boğuluyor. Özellikle pitch açımı 13dereceye düşüreceğim,
Bir sebep governor, biraz daha ince ayar istiyor. Ben bu helide değişik birşey yaptım. Ikon'un governor menüsündeki rpm1 değerine rölanti için 780 rpm girdim. Gov sürekli devrede takılıyorum, hold çekince rpm1 'i yani rölantiyi sabit tutmaya çalışıyor governor :evil:
Bu nedenle governor advanced menüsünü baya bir kurcaladım, daha tam değerlerine oturmadı. Ama oturunca iyi olacak :halay: :yuppi:

Bir diğer sebep de
22.5% nitro
17.5% hint yağı
60.0% methanol
tarifiyle yaptığım yakıtın nitrosunu azaltıp yağını artırıp iğneyi biraz daha kısabilirim diye düşünüyorum. Sümer abi bu satırları okuyor olursa bu konuda fikrini almak isterim. Yani yakıtı
20% nitro
20% hintyağı
60% methanol olarak yapsam hiç ünite ayarlarına dokunmadan; biraz daha iğneyi kısıp daha çok güç elde edebilir miyim?

Yada
18% nitro
22% hintyağı
60% methanol yapsam?

Kesin birşey söylemek güç ancak bir yakıt karışımı konusunda tecrübeli bir üstadın öngörüsü işime çok yarar :halay: