konu silinebilir

O.S. Max 46 AX Mı Yoksa O.S. Max 55 AX Mı ?

40-46'lık model deniliyorsa 0.40 - 0.46 kübik inch nitro motor öneriliyor demektir. Bir uçağa uygun motorlar çok fazla parametreye bağlı. Başlangıçta üretici önerilerine uymak mantıklı olur.
Sorduğun iki motor da iyidir. 55 alırsan bir üst sınıf uçakta da kullanma imkanın olabilir.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sümer abime katılıyorum.Aynı uçağı olan bir abim OS55AX ile uçuyor bizim grubumuzda.Aslında OS46AX'da alınabilir fakat OS55AX alırsanız ileride farklı modellerde de kullanabilirsiniz.Boyutsal ve ağırlık açısından sorun olmayacağı gibi, OS55AX daha güçlü bir motor. :)

Emre Kacan' Alıntı:
Eyvallah Tamer.Simulasyon sonrasında gerçekte uçak simulasyon ile aynı tepkiyi verir inşallah . Yoksa kamikaze olacak gibi :laugh:

Şimdi alacağım malzemeler

Kumandayı aldım 2 hafta sonra gelir (Radiolink at10 II)
Motor
Model uçak
4-6 adet arası servo
Nitro yakıt
Buji ısıtıcısı
Pervane
Alıcı için pil

Başka neler gerekiyor ?
Hayırlı olsun Emre kardeşim.Gerçek uçuş ile simülatör arasında dağlar kadar fark var.İlk uçuşta dizlerin titreyebilir heyecandan ama panik yapma gayet doğal ;D. uygun buji, buji anahtarı,silikon yakıt hortumu,on/off switch,servo uzatma kablosu,y kablo,starter,starter için lipo veya akü gibi ekipmanlar lazım olur.Diğer modelcilerle uçma şansın olursa starter ve buji ısıtıcısını alana kadar onlardan ödünç alabilirsin :)

Motoru parmakla çalıştıracaksan öncelikle motoru değil parmağını düşünmelisin. Parmak kesin olarak acemi işi değil. Ama starter yerine çubuk kullanabilirsin.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fuzuli değil aslında parmak işi bence riskli.Diğer alternatif uygun matkap varsa ucuna aparat yaptırmak ve kullanmak olabilir.

Emre Kacan' Alıntı:
Fiyatları yüksek ya , 50 lira falan olsa neyse de 200 tl yazıyor
Çubukla falan çözeceğiz :D
Benim ilan daki starteri vereyim.özel mesaj atıyorum.

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Motoru çalıştırmak için elinizi kullanmayın. Çok tehlikelidir. Tornavida veya sopa gibi sert cisimler sert darbeyle pervaneye zarar verir. Tornavida gibi cisimleri, motor çalıştığı anda hemen pervaneden uzaklaştırmak gerekir ki bu da zordur. En iyisi starterdir.

Celalettin beyin ilanındaki gibi bir starter almanız iyi olur. 150 lira fiyat ta kullanılmamış bir starter için çok iyi.

Bu arada konu açılmışken sorayım.Starterler yeni alındığından maşa uçları ile birlikte geliyor.Bu maşalar kablolara lehimli olarak mı geliyor? yoksa tak-çıkar yapabileceğimiz konnektör var mı bağlantı yerinde? Şahsen yeni starter almış olsam lipo ile kullanmak için kesmeye kıyamazdım kabloyu. :)

Tamer Öztürk' Alıntı:
Bu arada konu açılmışken sorayım.Starterler yeni alındığından maşa uçları ile birlikte geliyor.Bu maşalar kablolara lehimli olarak mı geliyor? yoksa tak-çıkar yapabileceğimiz konnektör var mı bağlantı yerinde? Şahsen yeni starter almış olsam lipo ile kullanmak için kesmeye kıyamazdım kabloyu. :)
Lipo kullanırsan zaten öbür maşalara ihtiyaç kalmaz.Hatıra olarak saklarsın.

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Lipo kullanırsan zaten öbür maşalara ihtiyaç kalmaz.Hatıra olarak saklarsın.

Maşalar kolayca sökülüp takılıyorsa hem lipoda hem araba aküsü ile beraber kullanabileceğimi düşünmüştüm Celalettin abi.Kafamda farklı farklı fikirler var aslında bu konuda.Belki lipoya bile gerek kalmayabilir.O nedenle merak etmiştim. :)

Tamer Öztürk' Alıntı:

Kablo güzelce kesilir. T konnektör lehimlenir. 3S LiPo takılır. LiPo da starter gövdesine lastikle, kablo bağı ile tespit edilir. Kalan kablo başka işlerde kullanılır. Ucunda gelen krokodiller ahşap onarımı yaparken sıkıştırmak için gayet güzel işe yarar.

Tamer Öztürk' Alıntı:
Maşalar kolayca sökülüp takılıyorsa hem lipoda hem araba aküsü ile beraber kullanabileceğimi düşünmüştüm Celalettin abi.Kafamda farklı farklı fikirler var aslında bu konuda.Belki lipoya bile gerek kalmayabilir.O nedenle merak etmiştim. :)
O maşalar daha çok kuru tip 12v aküler içindir araba da olur ama kullanırken uzun kablolar sıkıntı yaratır o nedenle hepimiz lipoya döndük.