Kullandiginiz EXPO tercihiniz

Sümer Abi öncelikle anlatması ve anlaşılması zor olan bu konuyu bana göre olabildiğince kısa bir şekilde, sıkmadan şahane anlatmışsın, eline sağlık. :bravo: :bravo:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Benim bir gözlemim var genel olarak. Modelci arkadaşların bir bölümü expo gibi bir uygulamayı, delikanlılığa dokunacağı korkusuyla kullanmaktan kaçınıyorlar. Bu arkadaşların bir bölümü genç ve taze modelci. Bir bölümü de eski modelcilerden...
Ben modelciliği bildim bileli hiç bitmemiş bir tartışmadır bu, biteceğini de hiç sanmıyorum. :laugh:
- Konunun bir ucunda Expo ve Dual-Rate'i bile zinhar kabul etmeyen, pilotajı törpülediğini düşünen muhafazakar modelciler,
- Diğer ucunda ise Expo, Dual Rate, Auto Pilot sistemleri, eksen gyroları gibi gibi tüm imkanları sonuna kadar kullanan daha az delikanlı bir grup var. :laugh:
Modelcilerin çoğunluğu ise tahmin ediyorum bu iki ucun arasında biryerlerde olsalar gerek. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
....
"Asla expo kullanacak kadar yeteneksiz değilim" diyen arkadaşlara helikopterlerinde gyro da kullanmamalarını önersem... Ne de olsa o da otomatik bir sistem ve delikanlıyı bozar :lol: ;D
Aman helicilere söyle abi bunları, uçakçılara söylersen pek yürümez bu muhabbet. ;D Ben en son bıraktığımda kumandadan Timer ayarlama oranı bile %10 falandı uçakçılarda. :lol: :lol: :lol:

Türker Akgün' Alıntı:
Ben en son bıraktığımda kumandadan Timer ayarlama oranı bile %10 falandı uçakçılarda. :lol: :lol: :lol:

Türker'ciğim olayın bence bir açıklaması var. Otuz kırk sene önceye gittiğinde ortalıkta helikopterci neredeyse yoktur. Çünkü en basit bir helikopter için bile aslında oldukça sofistike elektronik sistemler gerekiyor. Gyro örneğin. Çok kolay ve ucuza temin edebiliyoruz ama bundan otuz sene önce bugünkü gyroları anlatsan sana uzaylı görmüş gibi bakarlardı. Yani o zamanın son derece kısıtlı, 27 MHz AM bandında çalışan, üç ya da dört kanallı, ON/OFF switch dışında bir ayarı ve kontrolü olmayan kumandaları ile modelcilik yapmış birisi % 99 oranında uçakçıdır. Dolayısıyla şu anda ortalıkta birkaç istisna dışında duayen helikopter modelcisi bulamazsın. Ya da lafı dolandırmadan söyleyeyim. Bugün dinozorların çoğu uçakçı. O nedenle timer ayarlama oranı % 10! :lol: