Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

Acaba doğru mu anladım? Benim gibi mikro heli sahibi olanlar yani 1s lipo kullananlar 3.2 voltun altına düşürmeyecek pili. Çünkü zaten toplam voltaj da tek cell olduğu için hücre başı voltaja aynı yani yine 3.2 ... 3.7 ile 3.2 volt arasında çalışacağız.

Ynt: Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

cem aslan' Alıntı:
Acaba doğru mu anladım? Benim gibi mikro heli sahibi olanlar yani 1s lipo kullananlar 3.2 voltun altına düşürmeyecek pili. Çünkü zaten toplam voltaj da tek cell olduğu için hücre başı voltaja aynı yani yine 3.2 ... 3.7 ile 3.2 volt arasında çalışacağız.

Yalnis anlamisssin ;)
Micro helide olsa 1s lipo dolu iken 4.20 volt verir , sen mumkun oldugunca ki herkes icin 3.70 altina cok fazla inmemek ...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sizce peki kaliteli bir pil kaç uçuş luk ömrü vardır. Yani kaç uçuşun sonunda hard 3d yine yapılabilir.

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
Sizce peki kaliteli bir pil kaç uçuş luk ömrü vardır. Yani kaç uçuşun sonunda hard 3d yine yapılabilir.
Bir rivayete göre kaliteli pil, kaliteli şarj aleti ve uygun kullanım ve saklama koşulları ile 300 uçuş ve üzeri imiş, ama henüz şahit olmadım :laugh:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bir rivayete göre kaliteli pil, kaliteli şarj aleti ve uygun kullanım ve saklama koşulları ile 300 uçuş ve üzeri imiş, ama henüz şahit olmadım :laugh:

Mehmet abi bu arada yeni oyuncak için hangi pil düşünüyorsunuz stephan lipo diye alman bir marka var izmirde kullanan arkadaşların dediğine göre sipariş üzerine çalışıyor bu sayade beklemiş bayat pil satmıyormuş diye bir duyum aldım

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

kadir kocaman' Alıntı:
Mehmet abi bu arada yeni oyuncak için hangi pil düşünüyorsunuz stephan lipo diye alman bir marka var izmirde kullanan arkadaşların dediğine göre sipariş üzerine çalışıyor bu sayade beklemiş bayat pil satmıyormuş diye bir duyum aldım

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Bu markayı duymadım ama taze yeni çıkan Pulse pillerden alacağım inşallah. Su an alacağım yerde stoklarda yok, onu bekliyorum :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu markayı duymadım ama taze yeni çıkan Pulse pillerden alacağım inşallah. Su an alacağım yerde stoklarda yok, onu bekliyorum :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bahsettiğim yer burası

Kadir Bey şöyle bir durum var , bu pillerin adı üzerinde ana maddesi olan Lityumun dünyadaki rezervlerinin tamamına yakın bölümü Çin'den çıkmaktadır. Bu yüzden ticari oalrakta rekabet edebilmek için bütün üreticiler Lipo pillerini uzakdoğuda üretmektedir. Gens Ace , Thunder Tiger , Hyperion , Turnigy muhtemelen pulse pillerde uzakdoğu malıdır.
Üretilen hücreler test edilerek kalitelerine göre C değerleri belirlenip ona göre gruplandırılır. Pilin üzerindeki "matched cells = eşleşmiş hücre" ibaresi bunu anlatır. Adı geçen pil firmaları bu tesislere iş yaptırmaktadırlar ve kalite kontrollerini yaptıkları pillere kendi markalarını vurmaktadırlar.

Bu yüzden sipariş üzerine pil yapma işi çok akla yatkın gelmiyor , muhtemelen sipariş üzerine fabrikadan taze çıkan seri üzerine marka vurmak anlamına geliyor. Ben pulse ultra series pillerden kullanıyorum ve pillerim Amerikadan geliyor. Pillerin üzerinde üretim tarihi oluyor. O kadar çok pil satıyorlar ki şimdiye kadar hiç iki aylık pil gelmedi hep aynı ay üretilmiş piller geldi. Bir buçuk senedir kullanıyorum , uygun şartlarda saklıyorum , herhangi bir kapasite kaybı yada performans kaybı oluşmadı. Erhan kardeşim benden çok daha fazla uçuyor aynı piller ile geçende hesap ettik 350 şarj görmüş pilleri . Özellikle baktık tam üzerinde yazan değer kadar mah değeri şarj etti (%80 boşken , yazan eğerin %80'i kadar mah) ve iç dirençleri ilk günkü gibi duruyor. Yani iyi bakılan kaliteli pilin 1000 cycle çıkarması mümkün görünüyor.

YNT;) Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

Selam arkadaşlar yazmış olduğunuz üzere tüm yazılanlara dikkat ediyorum, birde benim eklemek istediğim yazılanlara lipo bataryamı ani darbelerden vede

şarj esnasında ısı değerlerine dikkat ediyorum. Uçuş sonrası ise bir miktar şarj ederek saklama kutusuna ( alimünyum ) koyarak , bataryanın olası bir alev almasına

karşın, yanabileçek eşyalardan uzakta tutuyorum. %p

C değerinde ise anlık deşarj veya sürekli deşarj olayına dikkat ediyorum. Ben kaliteli 3 adet lipo batarya kulanıyorum, kesinlikle sürelerinde bir zaman eksik

yaşamıyorum. lipo bataryalar kullanım esnasında nekadar ısınıyorsa o kadar işini iyi yapıyor anlamına geldiğini biliyorum. :saygilar: :RCKolik:

Erhana bak sen 300 kere hangi ara ucmus :D
300-350 ben raziydim , ilker abi citayi yukselttin:D

Isinma anlami sanirim yalnis biliyorsunuz isinmiyorsa iyidir ;) i

Ukalalık olarak algılamamanızı rica ederek birşey söyleyeceğim.
"ISI" ile "SICAKLIK" farklı şeylerdir.
Isı bir enerji türüdür. Dolayısıyla onu tanımlayacak birimler kWh, Wh, Joule, cal, kcal olabilir. Ama "derece" olamaz. Yani pilin ısısı 40 dereceyi geçemez. 40 dereceyi geçen pilin "sıcaklığı"'dır. Benzer şekilde hasta olup ateşimiz çıktığında vücut "ısımız" değil "sıcaklığımız" 38 derece olur.

YNT;) Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

Selam Byedz,

'' Isı bir enerji türüdür '' Hibrid lipo bataryalarla ilgili ilginç bir özellik ısındıkça iyon değişim hızının artmasıdır,(Buna kimyada reaksiyon deniyor ) bu kimyasal olarak

tepkimenin ısı ile hızlanması ile ilgilidir. Uçuşun ilk dakikasından itibaren bazen piden daha fazla güçalabildimizi görebilirsiniz. :saygilar:

Merhaba,
Forumunuza az önce katıldım. Harika bir video ve bilgilendirme olmuş ellerinize sağlık. Nitrolu bir aracım vardı ilave olarak bu hafta fırçasız bir model de aldım. Tabi devamında lipo pil teknolojisine de girdik ister istemez. Videonuz lipo pil olayına yeni insanlar için son derece yol gösterici olacaktır. Hatta buzzer da aldım ama ayarlandığını bilmiyordum. :laugh: sayenizde öğrendim.
İyi forumlar

Ynt: YNT;) Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

SIRRI TABAKOĞLU' Alıntı:
Selam Byedz,

'' Isı bir enerji türüdür '' Hibrid lipo bataryalarla ilgili ilginç bir özellik ısındıkça iyon değişim hızının artmasıdır,(Buna kimyada reaksiyon deniyor ) bu kimyasal olarak

tepkimenin ısı ile hızlanması ile ilgilidir. Uçuşun ilk dakikasından itibaren bazen piden daha fazla güçalabildimizi görebilirsiniz. :saygilar:

Selam lar sirri bey ukalalik olarak algilammasin ama benim bildigim su yonde ,

- sizin lipo piliniz sistemin talep ettigi gucu karsilayamaz veya altinda kalir ise ( burda pilin C degeri onemlidir ) isinmaya baslar( sicakligi artar ) , isinmaya başlayan piller kimyasal tepkimeler sonucuda şismeye başlar... pillerin isidan dolayisi ile kimyasal tepkimeden dolayi isinip sismemesi icinde , sistemi iyi analiz edip ona gore uygun lipo batarya secilmelidir ... yani lipo nun isinmasi demek sistemin istedigi gucun ya altinda yada civarinda(sinirlarinda oldugunu da tahmin edebiliriz sayet log tutan bir esc niz yok ise )) ... ki keza pilin isinmasi sistemin istedigi gucu verirken veya vermeye calisirken , vermeye calistigi gucun bir miktari isiya donusmesi demek hissedilir veya hissedilmez bu kismi tartismiyorum talep edilen guc bir kismida isiya donusur , yani verim azalir ...

Ayrica lipo lar hem isinmadan hemde hucre seviyeleri azalmasindan oturu , belli bir dakikadan sonra performanslari duser , siz bu dususe ragmen helikopteri halan daha zorlar ve fazla guc talep etmeye devam ederseniz pilleriniz kimyasal tepkimeye girip sisicek ( gaz ini alan abiler arkadaslar var ;))

Bunlar benim sahsi goruşlerim , dogru veya yalnisligi tartişmaya aciktir , kanun degiller henuz teori asamasinda :D :D

Lityum polimer yani lipo piller forumda konusu var ben tam hatirlamiyorum basligi ama arastirirsaniz bulabilirsiniz isiya bagli performans grafikleri bulnuyor ...

Saygilar ;)

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi