Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

Birbirine zıt şeyler söylemiyorsunuz ki. Farklı şeylerden söz ediliyor. :)

Pil denilen nesne elektrik akımını bir kimyasal tepkimenin sonucu olarak oluşturduğu için genellikle sıcaklığın artışı bu tepkimeyi hızlandırıp elektrik akımını artıracaktır. Şöyle düşünün: Çok soğuk havalarda nasıl bir performans alıyorsunuz pillerinizden? Ya da otomobilinizin aküsü neden hep kışın karlı bir havada su koyveriyor? :)

Ediz'in söylediği ise bambaşka bir boyut. Çünkü pil akım üretirken oluşan tepkime sonucu aynı zamanda bir de ısı enerjisi üretilerek sıcaklık artıyor. (Tamam bı sıcaklık bir yere kadar da verimi artırıyor ona söz yok). Eğer kullanım sırasında sıcaklık aşırı yükseliyorsa pil kapasite ve/veya C değeri seçimi yetersiz kalmış demektir. Bu da başka bir doğru.

Ynt: Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

Sümer Yamaner' Alıntı:
Birbirine zıt şeyler söylemiyorsunuz ki. Farklı şeylerden söz ediliyor. :)

Pil denilen nesne elektrik akımını bir kimyasal tepkimenin sonucu olarak oluşturduğu için genellikle sıcaklığın artışı bu tepkimeyi hızlandırıp elektrik akımını artıracaktır. Şöyle düşünün: Çok soğuk havalarda nasıl bir performans alıyorsunuz pillerinizden? Ya da otomobilinizin aküsü neden hep kışın karlı bir havada su koyveriyor? :)

Ediz'in söylediği ise bambaşka bir boyut. Çünkü pil akım üretirken oluşan tepkime sonucu aynı zamanda bir de ısı enerjisi üretilerek sıcaklık artıyor. (Tamam bı sıcaklık bir yere kadar da verimi artırıyor ona söz yok). Eğer kullanım sırasında sıcaklık aşırı yükseliyorsa pil kapasite ve/veya C değeri seçimi yetersiz kalmış demektir. Bu da başka bir doğru.

Saygilar hurmetler hocam , aynen bunu soyluyorum , lipolar kimyasal piller zaten kimyasal tepkimenin olustugu illaki bir optimum seviye veya aralik vardir , ama bunun artmasi pilin iyi calistigi anlamina gelmiyor diyr dusunuyorum ..

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

YNT;) Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

Selam Byedz kardeşim,

estafurullah kardeşim ben illaki haklıyım demiyorum, ben bu konuda açemi biri olarak bildiklerimi yazdım, yada yazmaya çalıştım,dikkat ederisen benim yazım

alıntıdır, illaki budur da demiyorum heleki konundur da demiyorum, sadece ve sadece benim doğru olarak bildiğim doğru değilmiş. :saygilar:

Selam Sümer bey,

Teşşekkür ederim bizlere yardımçı olduğunuz için. :saygilar:

Allah bu forumdaki saygı ve sevgi ortamını hiç bozmasın diyorum :halay:

SIRRI TABAKOĞLU' Alıntı:
Selam Byedz kardeşim,

estafurullah kardeşim ben illaki haklıyım demiyorum, ben bu konuda açemi biri olarak bildiklerimi yazdım, yada yazmaya çalıştım,dikkat ederisen benim yazım

alıntıdır, illaki budur da demiyorum heleki konundur da demiyorum, sadece ve sadece benim doğru olarak bildiğim doğru değilmiş. :saygilar:

abı hepımız acemıyız aslında yetişemyoruz ki hızına ;)

teşekkur ederim abi anlayışınız için ;)

Herşeyi Allah'tan beklemeyelim. Saygı sevgi ortamını biz kendimiz muhafaza edelim. :D

SIRRI TABAKOĞLU' Alıntı:
Selam arkadaşlar yazmış olduğunuz üzere tüm yazılanlara dikkat ediyorum, birde benim eklemek istediğim yazılanlara lipo bataryamı ani darbelerden vede

şarj esnasında ısı değerlerine dikkat ediyorum. Uçuş sonrası ise bir miktar şarj ederek saklama kutusuna ( alimünyum ) koyarak , bataryanın olası bir alev almasına

karşın, yanabileçek eşyalardan uzakta tutuyorum. %p

C değerinde ise anlık deşarj veya sürekli deşarj olayına dikkat ediyorum. Ben kaliteli 3 adet lipo batarya kulanıyorum, kesinlikle sürelerinde bir zaman eksik

yaşamıyorum. lipo bataryalar kullanım esnasında nekadar ısınıyorsa o kadar işini iyi yapıyor anlamına geldiğini biliyorum. :saygilar: :RCKolik:

o zaman burda ne kadar çok ısısı artıyorsa dan ne anlamalıyız. demenk istediğiniz pilin sıcaklığı ne kadar çok artarsa o kadar iyi mi çalışır demek istiyosanız. ne yazıkki yanlış yoldasınız. piliniz in ne kadar sıcaklığı yüksekse ve ya ısı sı yüksekse o kadar fazla enerji ısıya dönüşüyor, o kadar fazla enerjiniz hepa oluyor hatta modeliniz tehlikede olabilir. :)

Arkadaşlar benim lipo pil kullanımdan hemen sonra şarja konduğunda şarj ışığını yakmıyor. Aradan belli bir süre geçince tekrar bağlıyorum şarja bu sefer yanıyor neden olabilir acaba?

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
o zaman burda ne kadar çok ısısı artıyorsa dan ne anlamalıyız. demenk istediğiniz pilin sıcaklığı ne kadar çok artarsa o kadar iyi mi çalışır demek istiyosanız. ne yazıkki yanlış yoldasınız. piliniz in ne kadar sıcaklığı yüksekse ve ya ısı sı yüksekse o kadar fazla enerji ısıya dönüşüyor, o kadar fazla enerjiniz hepa oluyor hatta modeliniz tehlikede olabilir. :)

yada çadıra battanıye varmı diye bakmaya giden arkadaşları uzun süre beklemicen , sen onları cadır avına cıkmış sanırsın onlar ise kebapları yuvarlar , biz model toplarken , arkadaşlar yatıcak yer arar sanırsın sonra aclıkdan kıvranırsın :D uykusuzluk aclıga dönüşür , uyku katsayın artar kalori alamazsın uyıyım der bazal metobolizma takılırsın enerjıyı daha verımlı kullanmak için :D :D dimi erhan :D

Selam Erhan'cığım,

Alakana teşekkür ederim, :) Burada aceleden yazılmış bir düşük cümle yanlış anlaşılmaktadır, sizin uçuştan sonra elinize aldığınız batarya ısınmış olmuyor mu? belli bir aralıkta ısınan

batarya demek ki enerji sağlıyor, yoksa sizin batarya buz gibi mi? anlatmak istediğim budur. ;)

Derece olayını netleştirelim :
Pİller kimyasal tepkimelerini en iyi 40-45 derece arasında verirler
Lipo pillerin içindeki aseton benzeri anyon katyon arasında elektron akışını sağlayan kimyasal madde 65 derecede tutuşur.
İnsan eli 60 derece bir objeyi beş saniyeden uzun tutamaz buna beş saniye kuralı denir.

Özetlersek pil uçuştan sonra elde beş saniyeden fazla tutulamıyorsa o pil her an patlayabilir demektir , kullanmayınız ,

SIRRI TABAKOĞLU' Alıntı:
Selam Erhan'cığım,

Alakana teşekkür ederim, :) Burada aceleden yazılmış bir düşük cümle yanlış anlaşılmaktadır, sizin uçuştan sonra elinize aldığınız batarya ısınmış olmuyor mu? belli bir aralıkta ısınan

batarya demek ki enerji sağlıyor, yoksa sizin batarya buz gibi mi? anlatmak istediğim budur. ;)

cümlenizi okuyunca yanlış anladım. benim batarya buz gibi olmuyor. keşke olsa. :):):):):)

byedz' Alıntı:
yada çadıra battanıye varmı diye bakmaya giden arkadaşları uzun süre beklemicen , sen onları cadır avına cıkmış sanırsın onlar ise kebapları yuvarlar , biz model toplarken , arkadaşlar yatıcak yer arar sanırsın sonra aclıkdan kıvranırsın :D uykusuzluk aclıga dönüşür , uyku katsayın artar kalori alamazsın uyıyım der bazal metobolizma takılırsın enerjıyı daha verımlı kullanmak için :D :D dimi erhan :D

sen farkında değilsin ama, ama adamlar onları götürüyordu, ben adamlara laf atınca :p :p :p :p :p :p :p adam da benim cüsseye bakınca. abi bunlar fazla isterseniz yiyebilirsiniz dediler. hemen bende arkadaşla tatlarına baktım. size bişey olmasın diye :):):):):)

BEnim Turnigy 20 c den sonra 30 c de göz kırpmaya başladı tek hücre stabil değil ya. Batarya havalrın etkisiyle de olsa gerek artık sıcak iniyor. Her inişinde hafif bir şişlik oluyor. Batarya soğuyunca şişlikte %95 iniyor. Ambalajı söküp bu bataryanın da hücrelerine bir göz attım fiziksel bir sorun gözükmüyor. Fakat bir hücre puff olmaya dogru gidiyor.