Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

YNT;) Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

ERHAN YILMAZ' Alıntı:
sen farkında değilsin ama, ama adamlar onları götürüyordu, ben adamlara laf atınca :p :p :p :p :p :p :p adam da benim cüsseye bakınca. abi bunlar fazla isterseniz yiyebilirsiniz dediler. hemen bende arkadaşla tatlarına baktım. size bişey olmasın diye :):):):):)

hahaha :D :D bıdahakıne yanından ayrılmıyacagım erhan :D

Onur İLGAR' Alıntı:
BEnim Turnigy 20 c den sonra 30 c de göz kırpmaya başladı tek hücre stabil değil ya. Batarya havalrın etkisiyle de olsa gerek artık sıcak iniyor. Her inişinde hafif bir şişlik oluyor. Batarya soğuyunca şişlikte %95 iniyor. Ambalajı söküp bu bataryanın da hücrelerine bir göz attım fiziksel bir sorun gözükmüyor. Fakat bir hücre puff olmaya dogru gidiyor.
Onur Bey, ucuşlar sırasında 3.7 VDC altına düşmemeye dikkat ediyorsunuz değil mi ??

YNT:) Lipo Pilin Ömrünü Kısaltan Ana Etkenler - Lipo Kullanımı

Selam İlker hocam,

Kesinlikle vermiş olduğunuz teknik bilgiler için teşekkür ederim. %p

Vermiş olduğunuz kesin derece bilgilerini, uçuşlarda kullanmak üzere not aldım. ;) keyifli forumlar dilerim. :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Onur Bey, ucuşlar sırasında 3.7 VDC altına düşmemeye dikkat ediyorsunuz değil mi ??

Lipo alarm 3.3 e ayarlı bende. 3.3 e dikkat ediyorum yanlışmı yapıyorum acaba?

Kesinlikle 3.7 altına düşmeyin. Pillerin ömrü %80 kısalır. Çok ısınır alev alıp patlayabilir.

İlker Sönmez' Alıntı:
Kesinlikle 3.7 altına düşmeyin. Pillerin ömrü %80 kısalır. Çok ısınır alev alıp patlayabilir.

Üstad bende birşey sormak istiyorum,, helikopteri 4-5 dk arası uçuruyorum 2200 lik pillerim,, voltaj 3.7 hatta 3.8 lerde oluyor, kafama takılan soru şarj aletinde 12.60 a çıkarken 1.000 amper falan alıyor pil, bu pilleri 2.200 olarak kullanamıyormuyuz? yada kullanmamız mı gerekli onu anlayamadım. İzmirde bazı arkadaşlar 3.2 lere in 3.7 daha hiçbir şey falan diyorlar, ikilemde kaldım.

Pillerin maksimum hücre başı voltajı 4.2V dur. 3 hücreli 3S pillerin maksimum voltajı toplamda 12.6 volt olur. Ancak hücre ayısı ve toplam voltaj değiştiği için hep hücre başına voltajı esas alırız. Pilden pile hafif değişiklik gösterse bile kabaca hücrenin voltajına göre doluluk oranı şöyledir:
4.20V--100%
4.00V--84%
3.96---77%
3.93---70%
3.90---63%
3.86---56%
3.83---48%
3.80---43%
3.76---35%
3.73---27%
3.70---21%
3.67---14%

Pilin Hücre voltajı %20 in altına düştükçe ömründen yemeye başlar.

Bir başka önemli nokta yük altında hücre voltajı 0.3V düşük çıkar. Yukarıdaki değerler dinlenme hali değerleridir. Yani 4.0 V olan voltaj helikopter yük çektiğinde 3.7 çıkar. Pil ne kadar kaliteli ise düşme o kadar az olur. O yüzden alarm kullanıyorsak alarmı 3.7 (sınır değer) - 0.3 (yük altında düşme payı) = 3.4 volta ayarlarız. Alarm ilk öttüğünde modeli indirmemiz gerekiyor demektir. Yüksüz olarak 3.7 ye düşmüş demektir. %80'i boşalmış demektir.

Pilin mah değeri depolama kapasitesini gösterir. Pilin ömrü azaldıkça kapasitede azalır. 2200 mah bir pilin hücre voltajı 3.7 olmuşsa %80'i boş demektir, şarj esnasında 2200x0.8=1760 mah enerji depolaması gerekir. 3.8 voltsa %67 boş demektir 2200x0,67=1474 mah alması gerekir. Bu değerlerin altında olan değerler genelde pilin kötü kullanıldığını ve yapısının , depolama kapasitesinin azaldığını gösterir.

ESC içinde voltaj çok düştüğünde motoru yavaş yavaş kapatma ayarı vardır. Soft cut denir. Motor aniden durmaz ancak devir düşmeye başlar anlarız ki voltaj çok düştü esc soft cut yapıyor. Bu soft cut ayarınıda 3.3 volta ayarlarız. Yük altında bu değeri gördüğünde pilleri öldürmemek veyaalev almasını önlemek için otomatik olarak gücü yavaşça keser.

Tabi 10 dolarlık hobbyking pillerinde çok öenmli değildir , ancak tanesi 400-500 liraya çıkan piller kullandığımızda pilin ömrünün uzun olmasını isteriz. İyi kullanılan kaliteli bir pil bin uçuş yapabilir.

Bütün bu bilgilerin ışığında 3.2 ile 3.7 arasında fark yok diyen arkadaşları foruma link verin bir okusunlar modelleri havada alev almasın. Çünkü pillerin içindeki aseton benzeri organik bazlı çözelti 65 derece civarı alev alıp patlamaya sebep olur.

Lipo patlama videosu:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İlker Sönmez' Alıntı:
Pilin mah değeri depolama kapasitesini gösterir. Pilin ömrü azaldıkça kapasitede azalır. 2200 mah bir pilin hücre voltajı 3.7 olmuşsa %80'i boş demektir, şarj esnasında 2200x0.8=1760 mah enerji depolaması gerekir. 3.8 voltsa %67 boş demektir 2200x0,67=1474 mah alması gerekir. Bu değerlerin altında olan değerler genelde pilin kötü kullanıldığını ve yapısının , depolama kapasitesinin azaldığını gösterir.
Değerli bilgileriniz için teşekkürler,, pillerim hk pilleri ama sıfır piller rodajınıda yaptım .. ozaman normal modda 4 dk. uçarak pillerin %50 sini kullanıyorum anlamına geliyor doğrumudur?

indiğinde hücre voltajı 3.84-3.85 çıkıyorsa yarısı duruyor demektir. Dediğim gibi oranlar pilden pile farklılık ufak farklılıklar gösterebilir.

Uçuş süresini kısaltan nedenler sert uçuşlar ve yüksek kafaturudur. Mesela Bir 700 makinede 2200 kafa turu ile 4 dakika uçarken 1300 kafaturunda aynı pille 7 dakika uçmak mümkündür. Tabi makina hantallaşır. O yüzden uçuş süresinden bahsederken pilotlar genelde nasıl uçtuklarından ve kafaturu hızından da bahseder ki anlaşılır olsun.

Aynı düz yolda 90 la giden arabanın az yakması (düşük kafaturu hızı), 180 ile çok yakması (yüksek kafaturu hızı) , aynı hızda gitmesine rağmen yokuş aşağı az yakması (zorlamadan kullanım) , yokuş yukarı çok yakması gibi (hard 3D kullanım)

İlker Sönmez' Alıntı:
indiğinde hücre voltajı 3.84-3.85 çıkıyorsa yarısı duruyor demektir. Dediğim gibi oranlar pilden pile farklılık ufak farklılıklar gösterebilir.

Uçuş süresini kısaltan nedenler sert uçuşlar ve yüksek kafaturudur. Mesela Bir 700 makinede 2200 kafa turu ile 4 dakika uçarken 1300 kafaturunda aynı pille 7 dakika uçmak mümkündür. Tabi makina hantallaşır. O yüzden uçuş süresinden bahsederken pilotlar genelde nasıl uçtuklarından ve kafaturu hızından da bahseder ki anlaşılır olsun.

Aynı düz yolda 90 la giden arabanın az yakması (düşük kafaturu hızı), 180 ile çok yakması (yüksek kafaturu hızı) , aynı hızda gitmesine rağmen yokuş aşağı az yakması (zorlamadan kullanım) , yokuş yukarı çok yakması gibi (hard 3D kullanım)

Doğru söylüyorsunuz,, şimdi modele buzzeri taktım 450 olduğu için pilleri de çok uygun geldiğinden gereksinim duymamıştım kumanda timer i ile kullanıyordum... buzzeri 3.50 e ayarladığım öttüğü anda çağırım indiririm kuşu bakalım uçuş stilime göre kaç dakika havada kalıyorum yardımlarınız için tekrar teşekkürler üstadım.

BEnim anlayamadığım şu, Buzzer 3.3 volta ayarlı iken ötmeye başlayınca indirdiğimde ötmesi kesiliyor ve bütün hücreler 3.8 civarında voltaj gösteriyor. Yani hücreler yük altında 3.3 e kadar düşerken yüksüz 3.8 gösteriyo. Şimdi 3.3 e düştüğü için aşırımı yüklenmiş oluyorum yoksa indiğinde 3.8 diye normalmi kullanmış oluyorum ?

Pillerde voltaj dalgalanması çok oluyor. Buna ripple deniyor. Ripple sevdiğimiz birşey değildir. Hücre başına 0.3V kabul edilebilir değerdir , 0.5 değişiklik gösteriyorsa 3 hücrede 1.5V civarı toplam bir dalgalanma yapacaktır ki buda ESC'ye zararlıdır. Yüksek ripple değerleri ESC'nin yanmasına sebep olabilir.

Normalde 3.8 ile iniyorsa iyi bir kullanımdır ancak 3.3 düşmesi sağlıksız bir pil olduğunu gösterir. Piller çöpe atılmaz tabi ama çok zorlamayın. Bir iki tane iyi marka pil edinin , bu pilleride yavaş yavaş emekli edersiniz.

İlker Sönmez' Alıntı:

uçarken yanımıza gelen masum köylü amcan sorduğunda ''yiyen bu kaç dakka uçuyor'' dediğin de bu cevabı vericem :):):):):):):) adam artık 1 hafta kendine gelemez.

İlker Sönmez' Alıntı:
Pillerin maksimum hücre başı voltajı 4.2V dur. 3 hücreli 3S pillerin maksimum voltajı toplamda 12.6 volt olur. Ancak hücre ayısı ve toplam voltaj değiştiği için hep hücre başına voltajı esas alırız. Pilden pile hafif değişiklik gösterse bile kabaca hücrenin voltajına göre doluluk oranı şöyledir:
.....................
Tabi 10 dolarlık hobbyking pillerinde çok öenmli değildir , ancak tanesi 400-500 liraya çıkan piller kullandığımızda pilin ömrünün uzun olmasını isteriz. İyi kullanılan kaliteli bir pil bin uçuş yapabilir.
İlker hocam eline sağlık. Aylar önce paylaşılan bu konu değerli katkıların ile çok daha güzel hala geldi :thumbup: Son paylaştığın bilgileri daha kolay erişilebilir olması amacı ile ilk sayfanın 2.mesajında topladım :yuppi:

Şu alarm buzzer set değeri konusu hep kafa karıştıran bir konu olmuştur oldum olası. Hele bir de soft 3D yapmaya başlayınca susmak bilmeyen HK pilleri :lol:

İşin özü senin de dediğin gibi pillerin kalitesinde. Modelciliğin ilk zamanları, HK pilleri gerçekten çok yeterli geliyor. Ama yavaş yavaş Soft 3D ya da hard 3d yapmaya başlayınca, özellikle hücreler arası yük altında voltaj düşmesi çok aşırı olmaya başlıyor. Bu durumda da genel de ya Alarm Buzzer takılmamaya ya da alarm değerleri 3.2 VDC kadar düşürülmeye başlıyor.

Pil seçimi, saklama koşulları, balanslama ve kullanımı başlı başına çok dikkat edilmesi gereken bir husus. Hele bir de kaliteli pil alıp da dünya para verince, insan 2 kat daha dikkatli olmak zorunda kalıyor.

Ama her ne olursa olsun kullanılan tüm piller dengesi çok çabuk bozulabilen bir yapıya sahip. İster model üstünde, isterse de şarj anında her zaman istenmeyen şeylerin yaşanma ihitmali var. Bu nedenle ne kullanıyor olursak olalım, piller konusunda tüm modelciler azimi dikkat içerisinde olması gerekiyor.

Bu yüzden B-Grade pillerden yanayım :D iki tanesi bir Turnigy fiyatına. Biri bozulursa öbürüne geç ikiside bozulursa hücreleri ayır sağlamalrı birleştir bir tane yap. Hatta iki 3s si parçalayıp bir 4s yapmışlığım var. Pil komple şişse atıcam. Bütün hücreler ölse gene atıcam ya arkadaş hep bir hücre zayıflıyor insan atmaya kıyamıyor. Zayıf mayıf ucuyosun tek hücre bütün pilin ısınmasına yol açıyor sonra sinirlenip söküyorsun.

Arkadaşlar bu dediklerimi ne yaptığınızı bilmiyosanız denemeyinz. Mazallah bir kısa devre yada hücreyi delme durumu söz konusu olduğunda işler çok çirkinleşebilr ayrıca lehim işleminde ustalık gerektirir.