Lipo Pilleri Seri ve Parallel Bağlama

LİPO PİLLERİ SERİ VE PARALEL BAĞLAMA

serdar yen' Alıntı:
arkadaşlar merhaba konuyu hortlattığım için öncelikle özür dilerim. pillerimi paralel olarak bağlamak istiyorum iki pilimde özdeş piller fakat bu videodaki y kablodan temin etmem gerekiyor ama Türkiye kaynaklı bir site bulamadım bilgisi olan yardımcı olabilir mi acaba nerden temin edebilirim iyi günler dilerim herkese.
Kullanılan pil konnektör tipine ve uygulama yerine göre kablo uzunluğu değişken olabildiği için, genelde bu tür kablolar pek hazır satılmıyor. Bulunan ender kablolar da zaten yurtdışında.

Kendimiz uygun çapta Silikon kablo alarak yapıyoruz.

Tavsiyem kullandığınız konnektörlere göre kabloyu kendinizin yapması yönünde ;)

LİPO PİLLERİ SERİ VE PARALEL BAĞLAMA

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Kullanılan pil konnektör tipine ve uygulama yerine göre kablo uzunluğu değişken olabildiği için, genelde bu tür kablolar pek hazır satılmıyor. Bulunan ender kablolar da zaten yurtdışında.

Kendimiz uygun çapta Silikon kablo alarak yapıyoruz.

Tavsiyem kullandığınız konnektörlere göre kabloyu kendinizin yapması yönünde ;)

yanıtınız için çok teşekkür ederim saygılar :)

Affınıza sığınarak bir sorum daha olacak :) konnektörün doğru olup olmadığını nasıl anlayabilirim,kablo üzerindeki kablo kalınlığı hakkında vs. yazılar var (10 AWG gibi) ama konnektör için aynı şey mevcut değil ve gördüğüm üzere bir çok konnektör mevcut,bunu anlayabileceğim bir yöntem var mı? farklı bir konnektör alıp hata yapmak istemiyorum :) sevgilerimle.

Benimde 2 adet 6s 3000 mah pile ihtiyacım var. Sizce 2 adet 6s pil almak mı daha mantıklı olur yoksa 4 tane 3s 3000 mah pil alıp ihtiyaca göre hem 3s hemde 6s pil kullanmak mı daha mantıklı olur. Sanırım ağırlıktan dolayı bi dezavantajı olur 2 adet 3s pilin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

serdar yen' Alıntı:
Affınıza sığınarak bir sorum daha olacak :) konnektörün doğru olup olmadığını nasıl anlayabilirim,kablo üzerindeki kablo kalınlığı hakkında vs. yazılar var (10 AWG gibi) ama konnektör için aynı şey mevcut değil ve gördüğüm üzere bir çok konnektör mevcut,bunu anlayabileceğim bir yöntem var mı? farklı bir konnektör alıp hata yapmak istemiyorum :) sevgilerimle.
Modelcilikte yaygın olarak XT60 ve T Plug konnektörler kullanılmakta. Aldığınız lipo pilin üzerinde bulunan konnektör tipi açıklamalarında belirtilir. Konnektör seçerken pilin üzerindeki konnektörden seçmeniz sizin için doğru tercih olacaktır. Aksi halde pilin üzerindeki konnektörleride söküp elinizdeki konnektörlerden lehimlemeniz gerekebilir.

XT60 konnektör.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

T plug konnektör.

İbrahim ÜNAL' Alıntı:
Benimde 2 adet 6s 3000 mah pile ihtiyacım var. Sizce 2 adet 6s pil almak mı daha mantıklı olur yoksa 4 tane 3s 3000 mah pil alıp ihtiyaca göre hem 3s hemde 6s pil kullanmak mı daha mantıklı olur. Sanırım ağırlıktan dolayı bi dezavantajı olur 2 adet 3s pilin.

İbrahim 6s pilleri nerede kullanacaksın, yanı hangi modelde ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 tane 6s pilin ağırlığı, 2 adet 3s pil ağırlığından yaklaşık 50 ila 200 gram daha az. Ayrıca, 2 tane 3s pilin boyutu, bir 6s pil boyutundan daha büyük. Bu durumda 6s pil almak daha iyi olur.

İbrahim 6s pilleri nerede kullanacaksın, yanı hangi modelde ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu uçakta kullanacağım abi. Sk3 5045 450 kw motor aldım bu uçak için şimdi birde 6s pile ihtiyacım var.

Levent Suberk' Alıntı:
1 tane 6s pilin ağırlığı, 2 adet 3s pil ağırlığından yaklaşık 50 ila 200 gram daha az. Ayrıca, 2 tane 3s pilin boyutu, bir 6s pil boyutundan daha büyük. Bu durumda 6s pil almak daha iyi olur.
Teşekkürler

Levent Suberk' Alıntı:
Hali hazırda elde 2 adet 3S pil olmadına göre bence de almışken 6s tek pil almak çok daha mantıklı İbrahim ;)

Bu arada yeni modelin hayırlı olsun :thumbup: Ufaklık ile beraber maşallah çok güzel görünüyorlar :halay:

Hali hazırda elde 2 adet 3S pil olmadına göre bence de almışken 6s tek pil almak çok daha mantıklı İbrahim ;)

Bu arada yeni modelin hayırlı olsun :thumbup: Ufaklık ile beraber maşallah çok güzel görünüyorlar :halay:
Askında elimde iki adet 3s pil var ama birinin tek hücresinde sorun olduğunu düşünüyorum o yüzden bu uçakta kullanmak istemiyorum ki zaten şu an bu uçağı uçuracak cesaret ve tecrübeyide bulamıyorum kendimde. Biraz kendimi geliştirip öyle uçuracağım bu uçağı şimdilik eksikliklerini tamamlayıp uçuşa hazır hale getirip kenara koymak. Sizde öyle diyorsanız en güzeli 6s pil almak olacak [emoji2]

İbrahim ÜNAL' Alıntı:
Askında elimde iki adet 3s pil var ama birinin tek hücresinde sorun olduğunu düşünüyorum o yüzden bu uçakta kullanmak istemiyorum ki zaten şu an bu uçağı uçuracak cesaret ve tecrübeyide bulamıyorum kendimde. Biraz kendimi geliştirip öyle uçuracağım bu uçağı şimdilik eksikliklerini tamamlayıp uçuşa hazır hale getirip kenara koymak. Sizde öyle diyorsanız en güzeli 6s pil almak olacak [emoji2]
Kesinlikle aceleye gerek yok İbrahim ;) Ne zaman hazır hissedersen o zaman uçurursun.

Şöyle keyfine süre süre rahat bir şekilde topla. Sonra arada bir karşısına geç ve çayını yudumla :D Bunlar da en az uçurmak kadar keyifli şeyler, en azından benim için öyle :hoppa:

Merhabalar. Hep pilleri birleştirme konuşulmuş, ayırmak hiç konuşulmamış. Eski pillerimi kurcalıyordum, crawler da kullandığım pillerden bazıları sismis bazılari deepdischarge olmuş ancak çalışan hücreleri de var bitik olan da. Bozulan 0v veren hücreyi ayırmaya calisiyorum ancak hücrelerin arasındaki bantı ayıramadım bir türlü. Alkol denedim olmadı, wd40 sıktım olmadı. Zorlayıp çekiştirince de hücrenin dışındaki folyo sismis pil gibi ayrılıyor deforme oluyor. Ayirabildiklerimi ucakta kullanmayı planlıyorum. Bu hücreleri neyle ayırmak lazım yöntemi nedir?

Yöntemi nedir bilmiyorum ama toplam 3 tane pil ayırdım. 3üde çöp oldu. Eski güçleri kalmadı. Bunu da buraya yazayım :)

Yöntemi nedir bilmiyorum ama toplam 3 tane pil ayırdım. 3üde çöp oldu. Eski güçleri kalmadı. Bunu da buraya yazayım :)
Tecrübenize saygı duyuyorum Ali haydar bey, ancak zaten kullanilamaz durumdaki pilleri geri dönüşüme yollamaktansa biraz daha değerlendirmeye çalışıyorum. Oldugu kadar artık 🙂
Farklı hücrelerle yeni blok yapmak biraz soru işareti ama eski 3s yeni 2s olarak hayatına devam edecek. hücrelerin ic direnç vs aynı, üzerinde devre de yok, mümkün görünüyor.

Bir de bazi markalı bataryalarda devre var, 18650lerdeki gibi koruma amaçlı mı yoksa sayaç mı ?