Mikado LOGO 800 XXTREME Kutu Açılım ve İnceleme

Bir tane marka yok ki şu rodu hazır montajlı getiren... Hepsi epoksi demiş, CA demiş... Goblini, mikadosu, gauisi hepsi aynı...

Hal böyle olunca kimse kimsenin markasına giydiremiyor ne güzel ;D

Yani bazı çalışmalar var ki zorunluluk değil ama yapılsa iyi olur. Vacip gibi... O esc nin soketlere silikon sıkan arkadaş için de öyle... Onun başına gelmiş, silikon sıkmayıp öylece takan, kullanan onlarca kişi vardır eminim. Ama öyleleri var diye risk almaya değer mi, değmez...

Üniteden soketler çıkmasın diye bant yapıştırıyoruz, bu da onun gibi bir uygulama mesela...

Böyle ileri seviye makinelerde ben de anlamam bu tür kullanıcıya bırakılan uygulamaları. Gerçi uçaklarda birçok şey kullanıcıya kalıyor ama helilerde öyle olmamalı.
Raptor G4 te sadece vida var. Yetmiyor mu ki vida ile tutturmak

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bir tane marka yok ki şu rodu hazır montajlı getiren... Hepsi epoksi demiş, CA demiş... Goblini, mikadosu, gauisi hepsi aynı...

Hal böyle olunca kimse kimsenin markasına giydiremiyor ne güzel ;D
...

Atışmak gibi olmasın ama, Gaui'de öyle değil ;D Kuyruk destek çubuklarının uçları vidalı, gerçi manuelde vidalamadan önce epoksi de gösteriyor ama ben X5'de de X7'de de epoksi kullanmadım, sadece vida. Kuyruk rodu ise farklı, baştan sona kadar devam eden metal rodun üstünde karbon-plastik karışımı bir kaplama hazır olarak geliyor. Sanırım sonradan birleştirilen bir şey de değil, direk o şekilde imal ediliyor. Uçlarına güzel görünmesi için iki tane kırmızı alüminyum kılıf geçirilip sabit dursun diye japonlanıyor. Ben çok takılmıyorum bu işlere, sonuçta sabit parçalar, TT üstüne rulman sabitlemek daha zor ve ince bir iş bence. Bu tarz işlerin en kötü tarafı zorluktan ziyade tam hızı almış montaja devam ederken o parçaları bir gece kurumaya bırakıp yapacak başka bir şey de yoksa montaja ara vermek zorunda kalmak. :D Çok başıma geldi, artık modele başlamadan önce varsa böyle gıcık işleri yapıp aradan çıkarıyorum :D

Bu sefer duygularımla değil mantığımla hareket ettim. Tercihimi Goblin 500 sport tan yana kullandım. Bu model benim için bir hayal ve öyle de kalacak.

Cahit Kaş' Alıntı:
Bu sefer duygularımla değil mantığımla hareket ettim. Tercihimi Goblin 500 sport tan yana kullandım. Bu model benim için bir hayal ve öyle de kalacak.
Mantikli olmak her daim iyidir %p Tercihim kullandim derken yoksa Goblin 500 Sport mu siparis verdin Cahit hocam ??

Pal buyuklugu nedeniyle Havada tutunma orani daha iyi oldugu ve ayrica Raptor pilleri olan 6s 5000 mAh daha uyumlu olacagi icin sanki Goblin 570 daha guzel bir secenek olabilir diye dusunuyorum :)

Pal buyuklugu ile ilgili olarak Ilker hocamin su yazisini bir hatirlayalim.

Tahmin edileceği üzere, Pal uzunluğu arttıkça motorun yenmesi gereken hava direnci artmaktadır. Aynen arabalarda 90 km hıza kadar hava direncinin hızın karesiyle artması 90 km den yüksek hızlarda hızın küpü ile artması gibidir. Arabalarda 90 km geçiş noktası olduğu gibi helikopterlerde de 600 mm pal geçiş noktasıdır. Bu fizik kurallarının doğası ile belirlenir , bizim karar verdiğimiz bir şey değildir.

Aslında henüz verdim sayılmaz siparişi. İlker Beyin satışa koyduğu heliyi almaya karar versim ama satılmış. Şimdi başka bir kit sipariş etmeyi düşünüyordum.
O konuyu okumuştum be tekrar okudum. Haklısınız aslında. Ama 500 sport modelin beni çeken taraflarından biri de görünümü. Diğer goblinlerin görünümü açıkçası çok çekmiyor beni.
Pil konusunda da 500 sportta 6s 5000 ya da 4500 pillerin kullanılabildiğini okumuştum

Her 5000 girmiyor. Mesela haiyinler girmedi benim 500'e

Silme giriyorsa da sorun yok diyemeyiz. Yarın öbür gün pil şişer girmez olur. Pil girer ama etrafına sardığın velcrodan dolayı girmez falan...

Benim oyum da 570 den yana... Acısız kullanım adına ve büyük rotor diski... Tabi yine de herkesin zevkine kimse karışamaz :)

500 sport 1880 gram , 570 2400 gram (sab verisi) 570 %25 daha ağır
500 den 550 ye stretch edince disk alanı %16 büyüdü. 570 de herhalde yaklaşık %24 falan olur.
O yüzden iki makina da aynı ataklıkta diyebiliriz.
İkisinin pil haznesi arasında sadece bir yönde 6mm fark var. Boy zaten önemli değil. (50x60x200 , 50x54x180)
Standart Gens ace 45c 5000 mah pilin boyutları "Dimensions: 157*45.94*49.53 mm (L * W * H)" ,
Thunder power 70C 5000 mah 6S Dimensions (mm): 49 x 46 x 156
Alınacak pilin boyutları önceden kontrol edilirse sığacak piller çok.
Benim için 500'ün sıkıntısı mini servo kullanmasıydı , şimdi standart servo kullanarak onu aşmışlar.
Bana göre ikisi de aynı makine , bu durumda görsellik ön plana geçiyor.
Ayrıca 500 lerin stretch kit ile 550 yapılabilmesi de ekstrası.
Ben tercihimi bu yüzden 500'den yana kullandım

Thunder, opti, gens sığar... Kare prizma tipinde ve uzunlar... Boyutları maks 50*50*(150-160) gibiler...
Zippy, haiyinler sığmaz çünkü dikdörtgen prizma tipindeler. Boyutları ende veya yükseklikte 60mm ye varabiliyor. Kısalar ama kısalığın bir faydası yok zaten.
Cahit abi zaten raptor g4 ündeki pilleri kullanacak muhtemelen, pil alınmayacak. O yüzden o sığardı bu sığmazdı çok önemli değil. Onun elindeki piller sığacak mı o mesele...

Goblin 570 batarya bölümü ölçüleri; 50*60*200
Goblin 500S batarya bölümü ölçüleri; 50*54*180 (sab verileri)

G570 burundan kuyruğa 1072mm
G500 burundan kuyruğa 1011mm

Büyüklük olarak, havadaki görüntü olarak, bilmiyorum kullanıcı tercihi...

Stretch de maliyet ama yapacağım diyene, Goblin570 de 620 olabiliyor... 600 kullanan da var. Tabii o durumda 12s daha mantıklı seçenek.

Şu kit;

Şunlar da çeşitli örnekler;

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ölçülere göre bendeki piller sığıyor. Sığmasa da bir iki pil alırım. Ama sanırım tercihim 500 sport olacak. Tek çekincem gözlerimdeki bozukluk. Uzağı görmede sıkıntım var. Yorumlar için teşekkürler.
Mehmet Bey kusura bakmayın. Konunuz dağıldı biraz. Yeni fotolar bekliyorum sizden

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu arada çalışmayı ihmal etmiyoruz değil mi :)

Rasim Öztürk' Alıntı:
Bu arada çalışmayı ihmal etmiyoruz değil mi :)

Ben LOGO 800 gelmeden bunun Rescue versiyonunu bilem yapmıştım :lol:

Kışın havalar erken kararıyor, şöyle bi donanım iyi gider :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Kışın havalar erken kararıyor, şöyle bi donanım iyi gider :D
Gerçekten güzel bir çalışma olmuş :thumbup: Maiden sonrası bir ara düşünebiliriz :D

Maiden deyince. Elektronik montajda bitti. Bugün yarın FBL ayarları da biter. Aslında önümüzdeki haftasonuna hazır olur ama misafirimiz varmış, hanım öyle dedi :laugh:

Bu yüzden eğer hava şartları da müsait olursa Maiden tarihi yeni yılın ilk hafta sonu yani 03.01.16. Bununla ilgili ayrıca konu açarız zaten :)