Mini titan ve efsane kumanda tanıtım girişimi

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
İyi geceler sevgili Komuk ailesi.Bilmeyenler için hemen kısaca anlatayım,Türker kardeşimden aldığım mini titanı ve yeni aldığım 2.el efsane kumanda Turnigy 9x'i
becerebilirsem buluşturacaz inşallah..
Ancak kafama takılan birkaç soru oldu ve bende siz heli virtiözlerine bi danışıyım dedim.
Titanın üzerinde normal bir gyro değilde , daha komplike çalışan (sanırım öyle) ace rc tg6100m gyro var.Neden komplike dedim ,normal gyrodan çıkan kablo alıcıya girer ya,bunda ise ne kadar alıcıda kablo varsa buna giriyo. :lollol:
Manuelini kıt ingilizcemle okumaya çalıştım, 2 ayrı sisteme göre bu soketlerin yeri değişiyormuş.Futaba,hitec TT sistem için başka jr için başka türlü giriş olacak.
Turnigy sistem ise başka bir muamma tabi.Ben futaba sistemi ile aynı olabilir diye soketleri öyle girdim ama o da ne,ömrümde hiç rc model kullanmadığım için kabloların arasında kayboluverdim.Şimdi resimi ekliyorum, ve siz üstadlarımdan yanlışlarım var ise düzeltmenizi rica ediyorum.
Sisteme elektrik vermedim,belli mi olur daha heliye start veremeden alıcıyı felan yakarım diye korktum.
Şimdiden teşekkür ederim.İşte resim
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: Mini titan ve efsane kumanda tanıtım girişimi

Hakan Abi öncelikle kumanda hayırlı olsun diyeyim. Orda önemli olan üniteden çıkan kabloların (ACE RC) alıcının sinyal girişine takılması. Zaten dikkat etmişsindir normalde 3 kablo olması gerekirken tektir bağlantılarında kablo sayısı o yüzden.
Ünite (ACE RC) alıcıdan sadece senin verdiğin kontrol sinyallerini alıyor servolara enerji beslemesini kendisi yapıyor. (Normalde alıcı yapar)

Öncelikle dikkat etmen gereken üniteden çıkan sinyal kablolarını alıcıda sinya kısmına takman. Yanlışlıkla enerjiye takarsan problem olabilir. Onun dışında kumandanın Turnigy olmasıyla ilgili olası kanal farklılıklarını deneyerek bulmak gerekicek. İstersen müsait bir zamanında beni ara bir konuşalım derim.

Cep No: 0532-6827093

Öncelikle tekrar hayırlı olsun Hakan'ım.

Sen becermissindir ama tabii ki emin olmadan enerjii vermemekte fayda var. Türker bir alo dersen detayları tlf konuşmak daha kolay olacaktır.

Turker'in de dediği gibi burda kumanda alıcısının markasının önemli olacağına ben de inamıyorum.

Bana göre 2 kritik nokta var.

1- "Ace rc tg6100m gyro" cıkışlarının doğru şekilde alıcı kanallarına bağlanması. Mesela Ace AILE çıkışının Turnigy alıcısının AILE girişine bağlanması

2- Turnigy AILE girişine bağlar iken +/- yönünün dikkat edilmesi. Eklediğin resmin en alt kısmında "Ace" +/- yönleri gösterilmiş. Turnigy alıcının netten araştırıp yönlerini bulursan bu işlem de tamam olur.

Sonucu merakla bekliyoruz.
Tekrar hayırlı olsun ve güzel bir pazar günü dilerim :saygilar:

Teşekkür ederim Türker kardeşim,müsait bir zaman seni ararım gerekirse daha detaylı fotolarla bu işi çözeriz inşallah. :saygilar:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Öncelikle tekrar hayırlı olsun Hakan'ım.

Sen becermissindir ama tabii ki emin olmadan enerjii vermemekte fayda var. Türker bir alo dersen detayları tlf konuşmak daha kolay olacaktır.

Turker'in de dediği gibi burda kumanda alıcısının markasının önemli olacağına ben de inamıyorum.

Bana göre 2 kritik nokta var.

1- "Ace rc tg6100m gyro" cıkışlarının doğru şekilde alıcı kanallarına bağlanması. Mesela Ace AILE çıkışının Turnigy alıcısının AILE girişine bağlanması

2- Turnigy AILE girişine bağlar iken +/- yönünün dikkat edilmesi. Eklediğin resmin en alt kısmında "Ace" +/- yönleri gösterilmiş. Turnigy alıcının netten araştırıp yönlerini bulursan bu işlem de tamam olur.

Sonucu merakla bekliyoruz.
Tekrar hayırlı olsun ve güzel bir pazar günü dilerim :saygilar:

Teşekkür ederim Mehmedim,dediğin gibi yapacağım bende,alıcının yönlerini bir bulayım buradan paylaşırım,yavaş yavaş yaparız , forumun da envanterine minik bir katkı olarak kalır umarım. :saygilar:

Evet arkadaşlar , saatlerce nette araştırma yapıp basit bir şema bulamamışken birden alıcının üstünde işaretleri görüverdim :lollol:
Alıcının sol kısmı sanırım sinyal,orta sıra ( + ) sağ sıra ise ( - ) .
Yani sanırım etiketin olduğu taraf üst sıra sinyal sırası orta sıra (+) en alt sıra ( - ) oluyor.
Şimdi önerilerinizi bekliyorum.Tekrar resim ekliyorum.

Nihayet bağlantıyı yaptım sanırım.Eski bağlantı tamamen ters kutupmuş,iyi ki elektrik vermemişim sisteme
Son durum budur ustalarım.

Ynt: Ynt: Mini titan ve efsane kumanda tanıtım girişimi

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Evet arkadaşlar , saatlerce nette araştırma yapıp basit bir şema bulamamışken birden alıcının üstünde işaretleri görüverdim :lollol:
Alıcının sol kısmı sanırım sinyal,orta sıra ( + ) sağ sıra ise ( - ) .Yani sanırım etiketin olduğu taraf üst sıra sinyal sırası orta sıra (+) en alt sıra ( - ) oluyor.
Şimdi önerilerinizi bekliyorum.Tekrar resim ekliyorum.
Kardesim nette ben de az önce araştırdım. Dediklerin doğru.

Alıcıya bağlantı noktalarına karşıdan bakarken sol kısmı sanırım sinyal,orta sıra ( + ) sağ sıra ise ( - )

[attachimg=1]

Zira aşağıdaki örnekte benzer şekilde bağlantı yapmış elemanda ;)

You must be registered for see images attach
You must be registered for see images attach

KKS Board Tarafı: Kahverengi - (-), Kırmızı- (+), Sarı - (Sinyal)
Turnigy Alıcı Tarafı : Kahverengi - (-), Kırmızı- (+), Sarı - (Sinyal)

NOT:Aklında olsun Hakan'ım herhangi bir servo aldın diyelim. Kablo renkleri de farklı. STANDAR su ; EN KOYU RENK daima EKSI (-) dir. Su an bu bilgi bize lazım değil ama ilerisi için aklında bulunsun ;)

Ekli dosyalar

• turnigy9x24ghz8kanalali.jpg
    turnigy9x24ghz8kanalali.jpg
    113.6 KB · Görülme: 169
  • KK2.0 Board.jpg
    KK2.0 Board.jpg
    152 KB · Görülme: 3
  • Turnigy Receiver.jpg
    Turnigy Receiver.jpg
    137.4 KB · Görülme: 4

Hakan'ım telefonda yine konuşuruz ama özetle bağlantı su şekilde olacak

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• Turnigy-Ace Baglantisi.jpg
    Turnigy-Ace Baglantisi.jpg
    26.1 KB · Görülme: 169

Merhaba arkadaşlar,biraz geç vakit de olsa sisteme elektrik verdim.Elektrik vermeden önce önlem olarak motorun konnektörlerin söktüm ve palleri de söktüm.Ayrıca servoların nasıl bir konum alacağını bilmediğim için servo linklerini de söktüm.
Kumandayı açtım ve pili taktım.Gyro konumun belirlerken heliyi kıpırdatmadım.Sonra hazır olunca çektim besmeleyi bastım rudder 'e. :eek:
Hareket yok,anlaşılan sinyal bu kanalda değil dedik ve değişik sök taklarla (asla kutupları karıştırmadan,zira alıcıyı yakmak işten bile değil) doğru kanalları bulmayı denedim.Ama servolarda garip bir durum vardı anlamsız bir şekilde tepki vermiyorlar , sonra birden tepki veriyorlardı.
Acaba kumandanın ayarlarında mı bir sorun var derken esc ile pilin birleştiği konnektörün lehiminin kopuk olduğunu gördüm.Sanırım soğuk lehim vardı ve ben birkaç kere söküp takınca bahane ile koptu.Servoların neden saçmaladığı böylelikle anlaşılmış oldu.Yarın lehimi yaptıktan sonra tekrar deneyeceğim ve bu işi sayenizde sorunsuz bir şekilde atlatacağım inşallah.
Aldığım kumanda 2.el olduğu için hafızasında bir model yüklüydü,onu silmedim ve onun ayarları üzerinden girdim,sanırım yarın yeni bir model açıp öyle denicem.
Şimdilik resimsiz anlatımla durum bu kadar.Herkese iyi geceler diliyorum arkadaşlar. :saygilar:

Gunaydın Hakan'ım,

Bazen lehimler olmadık yerde iş çıkarabiliyorlar. :) Neyse problemi bulmuşsun en kısa süre içinde tekrar denersin. ;)

Bu arada bir daha ki denemede şunu yap lutfen : Kumanda da boş bir kanal aç, bunu HELI olarak sec.Daha sonra SWASH Tipini HR1 olarak sec. Normalde 120 der servo yerleşimi olan HR3 seciyoruz fakat burada acılar dahil tüm görevi Ace yaptığı için kumandaya pek bir iş kalmıyor. :laugh:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Gunaydın Hakan'ım,

Bazen lehimler olmadık yerde iş çıkarabiliyorlar. :) Neyse problemi bulmuşsun en kısa süre içinde tekrar denersin. ;)

Bu arada bir daha ki denemede şunu yap lutfen : Kumanda da boş bir kanal aç, bunu HELI olarak sec.Daha sonra SWASH Tipini HR1 olarak sec. Normalde 120 der servo yerleşimi olan HR3 seciyoruz fakat burada acılar dahil tüm görevi Ace yaptığı için kumandaya pek bir iş kalmıyor. :laugh:
Bak bu son dediğin mantıklı dostum,2 tip 120 derecede de olmamıştı,dediğin gibi HR1 deniyim bir de,o zaman olacak sanırım.

Merakla sonucu bekliyoruz :)

Merhaba arkadaşlar,dün akşam saat 22 den saat 00 a kadar Türker kardeşimin canlı yayın bağlantısı yaparak yaptığı yardımlar sonucunda nihayet tanıtımı başarmış durumdayız.
Türker kardeşime,bu kadar cana yakın ve mütevazı yardımlarından dolayı teşekkür etmeyi bir borç bilirim :saygilar:
Artık sadece ince ayarlara kaldı iş.Onu da halledicez inşallah. :thumbup:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,dün akşam saat 22 den saat 00 a kadar Türker kardeşimin canlı yayın bağlantısı yaparak yaptığı yardımlar sonucunda nihayet tanıtımı başarmış durumdayız.
Türker kardeşime,bu kadar cana yakın ve mütevazı yardımlarından dolayı teşekkür etmeyi bir borç bilirim :saygilar:
Artık sadece ince ayarlara kaldı iş.Onu da halledicez inşallah. :thumbup:
Benim için bir keyifti Hakan Abi, hele sonuçta alınca uğraştığımıza değdi :saygilar: