Modelde rudder kullanıyor musunuz?

Yeri gelmişken bir durum tespiti yapmakta fayda var. :laugh: Yıllar yıllar önce Mehmet abiyle böyle bir forumun hayalini kurarken kendimize bir hedef koymuştuk.
Hedefimiz; etrafında yardım alabileceği, sahaya çıkarak destek bulabileceği ve olması gerektiği gibi sosyalleşerek öğrenebileceği modelciler bulunmayan insanlara bu hobinin kapılarını açabilecek imkanı sunmaktı.

Benim modelcilikle uğraştığım dönemlerde yalnızca çok küçük bir kesimin erişebileceği son derece pahalı ve sosyal statü gerektiren bir hobiydi RC modelcilik. Daha doğrusu ben durumun böyle olmadığı organizasyonlara erişememiş ve haberdar olamamışım. :embarras:Şimdi görüyorumki o dönemlerde de çok güzel topluluklar varmış fakat ben karşılaşmamışım. ( 90'lı yıllardan bahsediyorum, evde internet yok o kadarını söyleyeyim. :laugh: )

Her neyse konudan sapmayalım. Özetle forum kurulurken benim çok karşı çıkmama rağmen Mehmet abi " Uçakçıları da kapsamamız gerekiyor! " dedi ve şart koştu, desteğimi istedi. :lollol: :lollol:

Gelelim benim yıllar önce çektiğim simulatör videolarına. 90'lı yıllarda modelci abilerimin anlattıkları ve paylaştıkları kadarıyla öğrenebildiğim, bazılarını kendim tecrübe ederek edindiğim alaylı tecrübelerimi paylaştığım videolardır bunlar. Alt yapısında teorik ve teknik bilgilerin bulunmayan sadece amaca yönelik nispeten çalışan tekniklerin, tecrübelerin paylaşımıdır. " Hiç olmamasından iyidir ! " mantığıyla yapılmış bir helici paylaşımıdır esasında. :laugh:

Bu işi bilen kişilerin eksik ve hatta yanlışlarla dolu bu seriyi düzeltmesini çok isterim. Böyle bir şey olduğu gün bu videoları yayından kaldıracağım. ;)

O zamana kadar uçakçıları zehirleyeme devam. :lollol: :lol: :lol:

Son düzenleme:
Yeri gelmişken bir durum tespiti yapmakta fayda var. :laugh: Yıllar yıllar önce Mehmet abiyle böyle bir forumun hayalini kurarken kendimize bir hedef koymuştuk.
Hedefimiz; etrafında yardım alabileceği, sahaya çıkarak destek bulabileceği ve olması gerektiği gibi sosyalleşerek öğrenebileceği modelciler bulunmayan insanlara bu hobinin kapılarını açabilecek imkanı sunmaktı.

Benim modelcilikle uğraştığım dönemlerde yalnızca çok küçük bir kesimin erişebileceği son derece pahalı ve sosyal statü gerektiren bir hobiydi RC modelcilik. Daha doğrusu ben durumun böyle olmadığı sosyal organizasyonlara erişememiş ve haberdar olamamışım. :embarras:Şimdi görüyorumki o dönemlerde de çok güzel topluluklar varmış fakat ben karşılaşmamışım, onu şimdi görebiliyorum. ( 90'lı yıllardan bahsediyorum )

Her neyse konudan sapmayayım. Özetle forum kurulurken benim çok karşı çıkmama rağmen Mehmet abi " Uçakçıları da kapsamamız gerekiyor! " dedi ve şart koştu, desteğimi istedi. :lollol: :lollol:

Gelelim benim yıllar yıllar önce çektiğim simulatör videolarına. 90'lı yıllarda modelci abilerimin anlattıkları ve paylaştıkları kadarıyla öğrenebildiğim, bazılarını kendim tecrübe ederek edindiğim alaylı tecrübelerimi paylaştığım videolardır bunlar. Alt yapısında teorik ve teknik bilgilerin bulunmadığı sadece amaca yönelik nispeten çalışan tekniklerin, tecrübelerin paylaşımıdır. Hiç olmamasından iyidir mantığıyla yapılmış bir helici paylaşımıdır esasında. :laugh:

Bu işi bilen kişilerin eksik ve hatta yanlışlarla dolu bu seriyi düzeltmesini çok isterim. Böyle bir şey olduğu gün bu videoları yayından kaldıracağım. ;)

Türker hocam sanki günah çıkartıyor...

İyi ki yapmışsın bu videoları...
Keşke (ben de dahil) daha çok kişi, tekrar olacağını düşünmeden, "bunu başkası zaten yapmış" demeden, bilgilendirici, öğretici, soru soran videolar çekip yayınlayabilsek.

Benim modelcilikle uğraştığım dönemlerde yalnızca çok küçük bir kesimin erişebileceği son derece pahalı ve sosyal statü gerektiren bir hobiydi RC modelcilik. Daha doğrusu ben durumun böyle olmadığı sosyal organizasyonlara erişememiş ve haberdar olamamışım. :embarras:Şimdi görüyorumki o dönemlerde de çok güzel topluluklar varmış fakat ben karşılaşmamışım, onu şimdi görebiliyorum. ( 90'lı yıllardan bahsediyorum )

Her neyse konudan sapmayayım. Özetle forum kurulurken benim çok karşı çıkmama rağmen Mehmet abi " Uçakçıları da kapsamamız gerekiyor! " dedi ve şart koştu, desteğimi istedi. :lollol: :lollol:

Gelelim benim yıllar yıllar önce çektiğim simulatör videolarına. 90'lı yıllarda modelci abilerimin anlattıkları ve paylaştıkları kadarıyla öğrenebildiğim, bazılarını kendim tecrübe ederek edindiğim alaylı tecrübelerimi paylaştığım videolardır bunlar. Alt yapısında teorik ve teknik bilgilerin bulunmadığı sadece amaca yönelik nispeten çalışan tekniklerin, tecrübelerin paylaşımıdır. Hiç olmamasından iyidir mantığıyla yapılmış bir helici paylaşımıdır esasında. :laugh:

İnanilmaz bir emek var bu forumda ve bunu siz yapmışsınız. Çok geniş bir arşiv oluşmasına öncülük etmişsiniz ve iyi ki etmişsiniz. Tabiki eskide kalan, değişen bilgiler olabilir ama onlar da indexte olmasa bile başka konuların altinda hep güncellenmiş. Diyeceğim o ki açıklama yapmaya bence hiç gerek yok, buradan bilgiye ihtiyacı olan arayıp buluyor, isini görüyor. Aranan bilgi yoksa da soruyor.

Ayrıca bırakın modelciligi, 20 yıldan fazladır hekimlerle calisiyorum, insan sağlığı ile ilgili konularda bile sürekli yeni teknikler, yeni güncellemeler çıkıyor. 2 yıl önce uygulanan tekniğin bugün hatalı olduğu tesbit ediliyor ve bildiri olarak yayınlanıyor.

Eski videoların kaldırılmaması belki de misyonlarına devam etmelerini sağlayacaktır, nelerin tecrübe edilmiş, hatalı teknikler olduğunu gösterecektir.

Elinize, emeğinize sağlık ??

Simülatörde iniş yaparken aileron, rudder ve elevatörü aynı anda kullanınca flap kullanıyormuş gibi uçağın stol hızını düşürüyor. Rüzgâr yokken yan rüzgâr varmış gibi inmek gibi bişey. Bu üç elemanın aynı anda kullanılması nasıl flap etkisi yapabiliyor?

Soruyu bile anlamadım. "Stall hızı", "flap", "rüzgar yokken varmış gibi", "üç elemanın flap etkisi" ...
Herşey birbirine karışmış diyeceğim ama o da değil. En baştan anlatmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Eğer tanımlanmaya çalışılan şey, rudder ile burnu pist doğrultusundan saptırıp ters yöne aileron verilmesi ve bu esnada rudderin up elevatör etkisini hafif down elevatörle kompanse edilmesi ise bunun havacılıktaki adı "forward slip" olup temel manevralardan biridir ve bu şekilde aranırsa İnternet'te bolca kaynak bulunur.
Forward slipin amacı uçağa hız kazandırmadan hızlı çöküş sağlamaktır. Stall hızını düşürmez hatta artırır.

Bahsettiğim şeyi buldum.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu videoda ilk kısımda kısmen forward slip yapıyor sonrasında benim tanımlamaya çalıştığım şeyi yapıyor.

Kusura bakmayın konuyu hortlatacam ama. Ben ise sadece dönerken kullanıyorum. Örneğin sol yatış aileron yaparken sağ rudder yapıyorum. Amacım kaldırmanın bir kısmını dönüş için harcadığımızdan ötürü uçağın gövdesini bir nevi kanat olarak kullanıp gövdeye hücum açısı vererek bu kaybı telafi etmek. Hiç rudder kullanılmazsa uçak hem kayıp yaşayacak hem de gövdenin eksi hücum açısıyla daha da alçalma gösterecek. Ayrıca dönüşlerde hafiften gazı arttırmaya dikkat ediyorum ki yine kayıplar tolere edilsin. Tabi benimki biraz fantezi model uçak için. Ama hoşuma gidiyor bu şekilde kullanmak. Acaba bu kullanım mıdır esas görevi?

Son düzenleme:
Kusura bakmayın konuyu hortlatacam ama. Ben ise sadece dönerken kullanıyorum. Örneğin sol yatış aileron yaparken sağ rudder yapıyorum. Amacım kaldırmanın bir kısmını dönüş için harcadığımızdan ötürü uçağın gövdesini bir nevi kanat olarak kullanıp gövdeye hücum açısı vererek bu kaybı telafi etmek. Hiç rudder kullanılmazsa uçak hem kayıp yaşayacak hem de gövdenin eksi hücum açısıyla daha da alçalma gösterecek. Ayrıca dönüşlerde hafiften gazı arttırmaya dikkat ediyorum ki yine kayıplar tolere edilsin. Tabi benimki biraz fantezi model uçak için. Ama hoşuma gidiyor bu şekilde kullanmak. Acaba bu kullanım mıdır esas görevi?
Ben uçağın gövdesinden çok motorun itiş-çekiş yönünü değiştirdiğimiz için bahsettiğiniz irtifa kaybının azaldığı düşüncesindeyim.

• Beğen
Tepkiler: Berat Yıldırım
Ben uçağın gövdesinden çok motorun itiş-çekiş yönünü değiştirdiğimiz için bahsettiğiniz irtifa kaybının azaldığı düşüncesindeyim.
Bu etkiyi de düşünmüştüm. Ama bana gövde işi daha önemli geliyor bu olayda.
Temel uçuş dinamikleri ile ilgili bir şeyler mi okusanız???
Haklısın da abi maçam yemiyor valla, şimdi kim okuyacak o kadar şeyi :D Şaka bir yana biraz karıştırmalı abi modum gelirse.

Bu etkiyi de düşünmüştüm. Ama bana gövde işi daha önemli geliyor bu olayda.

Haklısın da abi maçam yemiyor valla, şimdi kim okuyacak o kadar şeyi :D Şaka bir yana biraz karıştırmalı abi modum gelirse.
"Coordinated turn", "adverse yaw" başlıklarını araştırıp okuyun. Ardından "aileron differential" tabirini de incelerseniz, dönüşlerde hangi yöne neden rudder verilir onu netleştirebilirsiniz.
Yukarıda Sümer abi de bahsetmiş "forward slip" ve "side slip" manevralarını da incelerseniz konu iyice anlaşılır diye düşünüyorum.

Günün sonunda kalkışta, dönüşlerde, inişlerde kısacası uçuşun pek çok fazında rudder'ın ne kadar zaruri bir kontrol elemanı olduğu sonucuna ulaşılır :)

"Coordinated turn", "adverse yaw" başlıklarını araştırıp okuyun. Ardından "aileron differential" tabirini de incelerseniz, dönüşlerde hangi yöne neden rudder verilir onu netleştirebilirsiniz.
Yukarıda Sümer abi de bahsetmiş "forward slip" ve "side slip" manevralarını da incelerseniz konu iyice anlaşılır diye düşünüyorum.

Günün sonunda kalkışta, dönüşlerde, inişlerde kısacası uçuşun pek çok fazında rudder'ın ne kadar zaruri bir kontrol elemanı olduğu sonucuna ulaşılır :):lol:
Ahmet Abim duymasıınnn :lol: