Muscat Tayyare Fabrikası'ndan haberler

İlgi Alanı
Uçak
Merhaba arkadaşlar, sevgili :RCKolik: ailesi!

Malum epeydir sessizim ve pek de fazla bir paylaşımda bulunmuyorum. Bu aralar pek çok faktörün bir araya gelmesi sonucu ciddi (tercümesi büyük ve hacimli) RC model inşaat/imalat projelerime belirsiz bir süreliğine ara vermiş durumdayım :) Zaten iyice artan iş yoğunluğu nedeniyle böylesine projelere girecek vakit bulmakta da sıkıntı çekiyorum. Ama bu modelcilik adına hiçbirşey yapmıyor olduğum anlamına da gelmiyor. Bir şekilde beyni soğutmak lazım, ve benim için en iyi yol da modelcilik olduğu için ufak tefek bölük pörçük işler de olsa birşeylerle uğraşmaya, birşeyler yapmaya mevcut becerileri pekiştirip yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum. Ama bu şekilde yaptığım atolye çalışmalarımda bir konu bütünlüğü olmadığı için de oturup bu işler için yeni bir konu açıp paylaşımda bulunup bu güzel forumumuzda konu kirliliği yapmaktan kaçınıyordum.

Sonradan aklıma bu konuyu açmak geldi, herhangi bir konuya bağlı kalmaksızın fırsat oldukça "Muscat Tayyare Fabrikası" çalışmalarından paylaşımlar yaparım, arada sırada birilerine faydalı olabilecek birşeyler de çıkabilir diye düşündüm. Tabi bolca sohbet, muhabbet, makara eşliğinde olmazsa olmaz bunlar :D:thumbup:

Velhasıl, Muscat Tayyare Fabrikasına hoşgeldiniz! diyerekten başlamış olalım :saygilar:

Sonradan aklıma bu konuyu açmak geldi, herhangi bir konuya bağlı kalmaksızın fırsat oldukça "Muscat Tayyare Fabrikası" çalışmalarından paylaşımlar yaparım, arada sırada birilerine faydalı olabilecek birşeyler de çıkabilir diye düşündüm. Tabi bolca sohbet, muhabbet, makara eşliğinde olmazsa olmaz bunlar :D:thumbup:

Velhasıl, Muscat Tayyare Fabrikasına hoşgeldiniz! diyerekten başlamış olalım :saygilar:
Hoşbulduk kardeşim :thumbup: Ben bir şekerli türk kahvesi alayım lütfen ;D:lollol:

Şaka bir yana harika bir fikir olmuş :yuppi: Dediğin gibi hayatımızın bazı dönemlerinde yoğunluktan dolayı devamlılık isteyen işleri ötelemek durumunda kalabiliyoruz :embarras:

Bu konu sayesinde bazen uzun süren sessizliğinin de önüne geçmiş olur, seni ve paylaşımlarını özlemek durumunda kalmayız :hoppa:

Eee bu son zorunlu sessizlik döneminde modelcilik adına neler yaptın bakalım :D

...bir konu bütünlüğü olmadığı için de oturup bu işler için yeni bir konu açıp paylaşımda bulunup bu güzel forumumuzda konu kirliliği yapmaktan...
Kesinlikle.... Şöyle bi baktım, forumu çöplüğe çevirmişsin. Bi konu kirliliği almış başını gitmiş! :lollol:???

Hoşbulduk kardeşim :thumbup: Ben bir şekerli türk kahvesi alayım lütfen ;D:lollol:

İstediğiniz kahve olsun efendim. Türk Kahvesi, arap kahvesi (hiç tavsiye etmem), espresso, kapuçino, latte ne isterseniz var :)

Kahveler üç oldu :)

Sana da iki kahve yapıyorum hemen :)

Tekrar hoşgeldin üstadım , sen kâğıttan kuş yapsan en az 10 bölümlük konu çıkar , o konuda endişeli değiliz Elhamdülillah :saygilar::thumbup:

Valla kırk bilmem kaç yıllık hayatımda, girdiğim sayısız ders ve toplantıda ve okuduğum onca kitapta hiç bu kadar kibar ve saygılı bir şekilde birisine "geveze" denebildiğini görmemiştim, klavyene sağlık abi :lollol::lol::lollol:
:saygilar:

Kesinlikle.... Şöyle bi baktım, forumu çöplüğe çevirmişsin. Bi konu kirliliği almış başını gitmiş! :lollol:???

Mesleki deformasyon abim ne yapacaksın idare ediverin işte. Dua edin ki mesleğimin diğer kısmını devreye sokmadım! :lollol::lol::lollol:

Eee bu son zorunlu sessizlik döneminde modelcilik adına neler yaptın bakalım :D

E başlayalım o zaman çaylar kahveler soğumasın :)

Bu aralar, hemen hemen tüm pandemi boyunca olduğu gibi, ağılıklı olarak plastik maketlerle ilgilenmekteyim çoğunlukla... Ama uçuş sezonu sonunda geldi, havalar makul seviyede serinledi, biz buharlaşmadan durabiliyoruz birkaç saat, ve daha önemlisi uçaklarımız onları havada tutmaya yetecek yoğunlukta hava geçirebiliyor kanatlarının altından ve üstünden :lollol: İki veya üç hafta önceydi sanırımilk kez uçuşa gittim, Hurricane ile 3 keyifli sorti uçarak sezonu açmış bulundum. Bundan sonra da daha sık uçuşa gidilir diye umuyorum, o yüzden Pantheri rafından indirip kapsamlı bir sezon öncesi bakım/kontrolü yapma vakti geliyor. Bu haftasonunu pas geçip takip eden haftasonunda Pantheri sahaya ve gökyüzüne geri döndürmek Ekim ayı hedeflerim arasında :)

Plastik maket cephesine gelirsek, bu aralar üzerinde çalıştığım 3 maket var. Bu söylediğime inandınız mı? Tabii ki çok daha fazla :lol: ama en çok üzerine eğildiğim 3 maket var diyelim isterseniz :).

Bunlardan ilki 1965 model bir Ford Mustang Fastback 2+2 maketi. Revell marka, 1/24 ölçeğinde. Bu maketi yapmaya başlamam sanırım 6 sene önce falandı. Bu tarafa taşınma işi çıkınca yarım kalmıştı. Bir ara getirmişim yanımda, artık tamamlanma vakti geldi giriştim yakın zamanda. Eşim tam bir mustang hayranıdır, bu maketteki tüm renk seçimlerini de o yapıyor. Ama maketin başına gelmeyen de kalmadı diyebilirim. Zaten 1985 kalıplı bir maket, hayli sıkıntılı. Dahası benim de bazen tutunca tutan mükemmel yapma hevesim nedeniyle 3 kere tüm boya baştan aşağı söküldü makette! En sonunda ilk seçtiğimiz boyayla (Model MAster Acrylic) bir yere ulaşamayacağımızı farkedince de adam gibi kaliteli bir boya kullanmayı teklif ettim (Tamiya Laker serisi) ve eşim de bu rengi seçti. Bu sefer araba kabul edilir bir seviyede boyandı. Aşağıdaki fotoğraflar boyamanın ilk aşamalarından kalma, henüz hiçbir vernik ve parlatmaya tabi tutulmadan önce. Şu anda kaportanın decalleri ve verniği tamamlandı, nihai pasta cila aşamasını beklemekte :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ne derler bilirsiniz, bela yalnız gezmez... Tek sorun boya da değildi. Artık nihai montaja yaklaşırken camların kaporta ile oturmasını test ediyordum ki arka camda ufak bir çizik olduğunu farkettim. Kabul edilemez! hemen o çiziği giderme prosesine başladım, 600-800-1000-1200-1500-2000-2500-3200-4000-6000-8000-12000 numara zımparalarla sırasıyla cama giriştim, ilk kaba zımparalaralamalar ile çizik giderildi, cam eski parlaklığına ve şeffaflığına kavuşturulması için de ince zımparalarla (2000 ve sonrası) parlatmaya girişildi. Tabii ki, tam olmasıgerektiği gibi, son anda, 12000 numara ile çalışırken, çat, cam ortadan kırıldı!!!

Baktım başka çare yok, bu bana bahane olsun diyerekten zaten uzun zamandır aklımda olan termoforming, yani vakumla plastik şekillendirme işine girmenin vakti geldi dedim...

Bir yandan 3D yazıcıyla basmak içinbasit ve küçük bir vakum kutusu ve tablası tasarlarken bir yandan da kırılan camı kalıp/mastar olarak kullanabilmek için gerekli işlemlere başladım.

İlk olarak cama dahtadanbir çerçeve yaptım:

Sonra bu çerçeveyi kabaca bir zımparalayarak şekillendirdim.

Vakumun gücü altında kırılmaması için de alt tarafı 30dk lık epoksi ile doldurdum:

Malum, epoksinin kürlenme reaksiyonu egzotermiktir, yani kürlendikçe ısı yayar dahası sıcaklık da reaksiyon hızını arttırır, yani ısındıkça daha hızlı olur, e hızlandıkça da daha çok ısı yayar, daha çok ısı yaydıkça daha da hızlanır... bu böyle gider. Camın içine doldurduğum epoksiyi kendi halinde bırakırsam fazlaca ısınıp camın şeklinin bozulmasına yol açacağı için de bir şekilde sıcaklığı kontrol altında tutmam gerekliydi. Bunu da parçayı küçük bir kabın üzerine koyup reaksiyon boyunca sürekli olarak kaba pipetle soğuk su ekleyerek sağladım.

Bakınız aşağıdaki fotoğrafta karıştırma kabının dibinde kalan epoksi ile camın içindeki epoksi arasındaki renk farkı net bir şekilde görülmekte. Bu sararma epoksinin kürlenmesi sırasında sıcaklığın çok artmasından kaynaklanmakta. Camda da tam hacmin ortasına yakın bir yerde, yani soğutmanın etkisinin ulaşamadığı bölgede ufak bir sararma oldu, ama genel olarak herhangi bir şekil bozukluğu olmadan kürlenmeyi tamamlayabildim.

Mastarla ilgili çalışmalar devam ederken vakum kutusunun da tasarımı ve baskısı tamamlandı:

Tablayı 2mm lik delikler ve kanallarla tasarladım. Aslında bu proses için 3D baskı bir kutu, en azından tabla kullanmak hiç akıllıca değil, zira sıcaklığa maruz kalacak, ancak bu kutu ve tabla çok küçük (100x100mm) olduğu için çok sorun olmaz diyerek ilk deneme amacıyla baskı kullandım.

Tabla, elektrik süpürgesi ve mastar bir arada.

Mastarın dış yüzeyi de iyice tesviye edildi, sanırım 4000 numaraya kadar zımparalmıştım, hatırlamıyorum :)

Ve ilk deneme, beyaz ince polisitiren levha ile denedim. Yine üşengeçliğimden adam gibi dahta çerçeve yapmak yerine ABS ile basılmış bir çerçeve yaptım. Şu aşamada ısıtma işlemini sıcak hava tabancası ile yaptığım için bu çok büyük sorun çıkarmadı ama nihai olarak yapacağım özel ısıtma tertibatında ahşap veya metal çerçeve kullanmam şart. Yine bu plastik levha küçük olduğu için sıcak hava tabancası iş görüyor ama kesinlikle doğru yöntem değil :) ısınmanın tüm levha boyunca uniform olması en önemli gereklilik.

İLk denemedeki ince plastik mastarın üzerinde bırakılarak bu sefer ilk şeffaf parça denememi yaptım. Ancak vakum altında mastar esneyerek camdaki çatlağı yeniden aktif fay hattına dönüştürdüğü için tam orada sağlam bir iz çıkardı.

Bu sorunu çözmek için mastarın altına 6 mm kalınlıklı sert balsadan bir kaide yaptım, yüzeyi tekrar temizledim ve parlattım ve bu sefer daha kalın plastiklerle (0.6mm vivak/ PETG) yeni denemeler yaptım:

Sonuç şekilsel olarak çok daha iyi oldu, ama görüldüğü üzere camda tam bir uniform şeffaflık söz konusu değil. Bunun nedeni de kullandığım ısıtma yönteminin, yani sıcak hava tabancasının bu işe uygun olmamasından kaynaklanıyor. Evdeki eski bir tost makinasının ısıtıcılarını kullanarak daha derli toplu ve düzgün bir ısıtma sağlayacak bir kutu yapma hedefindeyim, beraberinde yapacağım dahta çerçeve ile birlikte daha düzgün parçalar üreteceğimi düşünüyorum. bu aşamadan sonra da daha büyük bir vakum kutusu ile artık RC uçakların pilot camlarını falan da yapabilecek hale gelmek hedefindeyim.

Modelin kendisi kadar zevk alarak okuyorum yazdığın tüm hikayeleri kardeşim :heartxf: :hoppa:

Ne mutlu bana :)

Fakat bu Bf-108 Taifun konusu başlı başına konu olmalı diye düşünüyorum kardeşim. Burada kaynamasın :D
Sence de uygun ise ilgili mesajları STATIK bölümüne taşıyarak yeni konu açıyorum, ne dersin ?

Açın sayın Adminim :) ama iki hatta üç mesaj rezerve edin lütfen oraya da yapım ve boyama detaylarını eklerim ben :thumbup::saygilar:

Açın sayın Adminim :) ama iki hatta üç mesaj rezerve edin lütfen oraya da yapım ve boyama detaylarını eklerim ben :thumbup::saygilar:
Yeni konu olarak taşınmış ve rezerveler ilave edilmiştir :saygilar:

Ford Mustang’de mevcut durum da şöyle:

Kaporta boyaması ve decaller tamamlanıp son kat vernik atıldı. Motor bölmesi de uygun tenklerde boyandıntan sonra gövdenin 3 kademeli pasta sonrasında da cila uygulanıp ışıl ışıl parlar gale getirilecek ve krom trimlerle camlar yerlerine yapıştırılacak.

Kabin büyük oranda tamamlandı gibi, son detay boyama dokunuşları yapılacak ve vites kolu yerine yapıştırılacak. Motor kısmı şu aşama için tamamlanmış durumda (motor ve şanzumanı İstanbulda iken yapmıştım) Kaporta ile şasi birleştikten sonra radyatôr, hortumlar hava filtresi şasi destekleri falan eklenecek.

Konsolda da sadece direksiyonun yerine yapıştırılması ve birlaç düğmeye detay boyama yapılması kaldı.

Yürüyen aksam ve aktarma da zaten buraya gelmeden önce İstanbul’da tamamlanmıştı.