Naze32 ve Simonk 30A ESC Stabil Çalışmaması

Zafer KOÇAK

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar, elimizde Naze32 10Dof kartımız, Matex PDB, Simonk 30A ESC (BLHeli DEĞİL) ve 2205 motorları ile bir drone sistemi topladık ve dronu cleanflignt programı arayüzü ile arayüz kurulumu yükledik. Kalibrasyonu cleanflight ile tek tek tüm motorları kalibre ettik. Youtube dan izlediğimiz kadarıyla kalibrasyon için biz dizi ses kombinleri ile kalibrasyon aktivitesini gerçekleştirdik. Motorları tek tek kalibre ettikten sonra gaz verdiğimizde stabil şekilde kalkış yapmakta ve çalışmaktadır.

Ancak dronumuz salıncak gibi salınım yapmaktadır. Sebebi ne olabilir ?

Video :

Kontrol Kartınız
Naze 32 10Dof
Model Sınıfı
Multicopter
Motor, Pervane ve ESC
EMAX RS2205-2300KV * 5030 * EMAX SIMON Series (30A)
Kumanda Alıcı ve Verici
Flysky FS-i6x
Extra Ekipman
YOK
Acaba sistemi tüm ESC leri ile aynı anda mı kalibrasyon yapmalıyım ?

Bildiğim kadarı ile escler zaten aynı anda kalibre edilmeli. Olmaz ise sorun büyük ihtimal ile proplardadır. Proplar değiştirmeyi deneyin.

Uçuş kontrol kartını sp f3 ile değiştirdik ve ayni salınımı orada da yapıyordu. Sonra biz esc lerden süphelendik ve tek tek kalibre ettik. Bir esc de sorun vardı. Başka çalışan bir motorla test ettik ve aynı sorunu gösteriyordur dedik ve esc yi yeniledik.

Motorları cleanflight ile tek tek kalibre edip tek tek yük bindirdiğimizde motordan ses gelmeden sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Hatta master modda senkron bir şekilde yük bindirdiğimizde hepsi ayni şekilde yük çektiği görünüyor.

Dediğiniz gibi sanıyorum bu esc lerin 4nün de bir de senkron kalibre edilmesi gerekmektedir. Ama bu konuda da kaynak bulamadım. Acaba elimizdeki esc leri değiştirmeden SİMON K 30A (BLHeli DEĞİL) senkranizasyonu nasıl sağlarız ?

Şu videolar yardımcı olabilir.
Esc :
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Prop :

Prop sorunu : dakika 8:29 ve 9:15 e bakın

Esc’lere blheli yazilimi yukleyin. Kalibrasyonlarini yeniden yapin. Daha sonra control kartinin PID ayarlarini yapin.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Sevgili Zafer

Post etmiş olduğunu videoyu izledim. Simon k firmware lı esc kullanılmış. active braking özelliği olan bir model olmaması yanında yenileme hızları da güncel modellere göre düşük. günümüz modern miniquad larda kullanımı pek az olan modeli tercih etmişsiniz. Ancak bu uçamayacağı manasına gelmez. video ya göre bana göre rate P ve I değerlenin artırılması gerektiğini düşünmekteyim. En az %10-20 artırıp deneyin osilayon kayboluncaya dek p ve ı yı artırın. artırma sonrasında bu kez daha yüksek frekanslı osilayonlar başyacak. bu durumda p ve ı yı %20 azaltın. bu sefer d değerini yüksek frekanslı osilayonlar başlayıncaya kadar artırın. sonra kabaca %20 azaltın. pid ayarı tecrübe gerektirir.

iyi şanslar
sevgi ve saygılarımla
Şakir Polay

Drone ait çalışır motor videoları ve sartıntılı uçuş

Acaba ESC/Motor Features hangisini seçmeliyim ?

Son düzenleme:
Sevgili Zafer

Post etmiş olduğunu videoyu izledim. Simon k firmware lı esc kullanılmış. active braking özelliği olan bir model olmaması yanında yenileme hızları da güncel modellere göre düşük. günümüz modern miniquad larda kullanımı pek az olan modeli tercih etmişsiniz. Ancak bu uçamayacağı manasına gelmez. video ya göre bana göre rate P ve I değerlenin artırılması gerektiğini düşünmekteyim. En az %10-20 artırıp deneyin osilayon kayboluncaya dek p ve ı yı artırın. artırma sonrasında bu kez daha yüksek frekanslı osilayonlar başyacak. bu durumda p ve ı yı %20 azaltın. bu sefer d değerini yüksek frekanslı osilayonlar başlayıncaya kadar artırın. sonra kabaca %20 azaltın. pid ayarı tecrübe gerektirir.

iyi şanslar
sevgi ve saygılarımla
Şakir Polay

Eyvallah üstadım ama PID değereri oynamak mantıklı mı ki ? esc ler kalibre olamıyor gibi.... ama tek tek kalibre ediliyor sanırım

Esc yi oneshot 125 ile konfigure ettim ama acaba açık alanda biraz daha yükselse bir metreden sonra stabil olabilir mi ? Bir de acaba barometrenin etkisi olabilir mi ? Tam yükselemediği için tuaf salınımları yapmakta olabilir mi ?

Sevgili Zafer

cli dan dump deyip parametreleri gönderin. İnceleyelim.
Tekrar ediyorum. uçuş videosuna göre p ve ı değerlerini %10-25 oranında artırıp tekrar deneyin. osilasyon azalacaktır. osilasyon kesildikten sonra da artırın. yüksek frakanslı osilayon başlayacaktır. bu durumda %10-20 p ve ı azaltın. d ye şimdilik dokunmayın. d daha sonra ayarlanır. d ayarlandıktan sonra p yine artırılır.

videoda sizinki gibi düşük p ayarı olduğunda fpv görüntüsü olan multicopter videosu var. sizinkine de benziyor. sizde p bu örnekten daha da düşüktür.

iyi şanslar
sevgi ve saygılarımla

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Esc yi oneshot 125 ile konfigure ettim. ESC leri tek tek b şekilde kalibrasyonun ardından tüm motorları aynı anda tam gazda iken 2 saniye çalıştırıp mimimum a çektim BHleli olmamasına rağmen sankı onların gibi kalibre oldu.

Denemek için de açık alana çıktım. İlk kalkışta yine aynı sorunu yaptı ama biraz yükseldikten sonra o salınım sorununu göstermiyor.