Ne Olacak Bu RcKolik'in Hali ?

Rezerve (3 gün içinde)

Herkese selamlar saygılar sunuyorum, arkadaşlar kimimiz helicopter, uçak drone vs hobby miz var.Bu zamanda internet her cepe girdiği zamanda hemen hemen herkesin az çok belli bilgi birikimi var. Unutmayalımki ne kadar usta pilotajlık bilgi en kaliteli model ve ekipmanımız olsun paylaşmadan anlam kazanmaz. Burda forum devreye giriyor, tabi şimdilerde face vb gibi sayfalarda gurup yapıp forumu ikinci planda görenlerde oldu bir zaman bunun mücadelesini verdim. Forum aile gibi sevgi saygı kimseyi kücümsemeden ki forumum bu konuda tutumu ilkesi çok iyi bence. Forum herzaman canlılığını korur ha tabi burda adminler e çok iş düşünüyor, zira herkesin eskiden olan yaşanmış örnek alınacak çok forum var. İşte kardeş forumun hali, birileri burnundan kıl aldırmıyordu bu konuda çok örnek verilebilir. Şahsi kanaatim sevgi saygı ve ilkelerden taviz verilmeden devam eder gider burda bir ailemiz var bence iyiki var.

C6602 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hadi bu konuyu canlandıralım... Aradan yaklaşık 1 yıl geçmiş..

Akşama ben de yazayım fırsat bulduğumda :)

Mehmet Özer kardeşim 28 Ağustos 2016'da üç gün sonrası için mesaj rezerve etmiş. :) :) :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Neredeyse hergün birileri tanışma konusu açıyor, açıyorda ne oluyor? alacağını alan gidiyor, ne paylaşım, ne tek bir mesaj sırra kalem basılıyor.

Bence WhatsApp forum kültürü öldürüyor. Satış, ilanlarıma koyduğum telefon numarasından kaç kere ilanla alakalı olmayan sorular aldım, foruma sor kerdeşim ordan cevaplarız dedim ok işareti attı. Ne konu var ne herhangi bi konuda sorulan bişey, muhtemelen başkasına sordu, alacağını alıp uzadı.

2. Tehlike facebook grupları.

Forum, a konu açmak soru sormak zor geliyor insanlara resmen.

Ben uzun zamandır foruma pek takılamıyorum ama artık daha aktif hissediyorum foruma karşı kendimi. Eski telefonum ile foruma girmek çok sıkıntı oluyordu. Ama ben bu günlerde bir kaç konu açacağım [emoji4] özellikle kırım korkusu olan arkadaşlarımız için (yedek parça üretimi ile ilgili ) [emoji106]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Mehmet Özer kardeşim 28 Ağustos 2016'da üç gün sonrası için mesaj rezerve etmiş. :) :) :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlahi Sümer abi tebesüüm ettirdin bana akşam akşam :D KPSS Dönemlerimdi sanırım 3 gün içinde yazmayı unutmuşum bile derslerden,şimdi görünce vay be dedim :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Hadi bu konuyu canlandıralım... Aradan yaklaşık 1 yıl geçmiş..

Akşama ben de yazayım fırsat bulduğumda :)
Bu konuyu canlandırınca aklıma benzer bir konu daha geldi ;D

"Ne olacak Bu R....'in Hali" diye :laugh: Ama açıp açmama konusunda hala tereddüt içindeyim :lollol:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu konuyu canlandırınca aklıma benzer bir konu daha geldi ;D

"Ne olacak Bu R....'in Hali" diye :laugh: Ama açıp açmama konusunda hala tereddüt içindeyim [emoji38]lol:
+++[emoji16] [emoji28]

Ne olacak bu forumun hali yerine ne olacak bu ekonominin hali diyorum.Dolar ateş gibi, paypal yok, pil almak sıkıntıdan öte eziyet. Gümrük sınırı 75 avrodan 30 avrolara çekilmiş.Memlekette hobi yapmak neredeyse survivor oldu.
Haliyle katılım oranı düşük,devam edenlerde nasıl ediyor az çok biliyoruz.İnşallah işler güçler ve ekonomi düzelir,toplumsal depresyon iyileşir , eski neşeli günleri görürüz diyeceğim ama....aması var işte......

Devir ekonomi devri , eldekilere iyi sahip çıkmak lazım. Piller için fastladdan UPS , iki üç kişi birleşerek almak tek çözüm. Paypal hesabı paypal.co.uk den açtım kullanıyorum , sıkıntısız geliyor malzemeler. Tek derdim kurlar , ona bir çözümüm yok.

Çok kısa bir süre rc helikopterler ile haşırneşir oldum ve 3 senedir yarış quadcopterleri ile ilgileniyorum.
Gördüğüm izlediğim kadarıyla rc helikopterler artık tamamen zengin hobisi. dolar 1.5-2 tl iken yine kıt kanaat insan diğer şeylerden kısıp helikopter vs edinebiliyordu ama şimdi bakıyorum kaliteli bir helikopterim olsa sadece pili 2x 150$ = 1000küsürTL.

Belki bazı arkadaşlar bana katılmayacak ama bu hobinin Türkiye de sürdürülebilir olması yeni insanlar kazanması gerçekten çok zor.
Belki bitmese bile yeni başlayan insan sayısı çok az olacak sanırım.

Size tavsiyem gelin Racer drone toplayın; Kendimce olan nedenlerini size açıklayim.

THSF destekli İHA spor branşı oluşturuldu. 2018 de milli takım oluşturulup sporcular yurtdışında yarışmalara katılacaklar.
Türkiyede çok hızlı olmamakla beraber Dünyada inanılmaz yaygınlaştı. Dünyanın her yerinde yarışma ve organizasyonlar yapılıyor.
Türkiyede bile 2017 de 5-6 tane yarışma düzenlendi. ( yıl sonuna kadar +3 daha olacak)
Uçurduğunuz cihaz parçalar ve yazılımlar güncel ise en ucuzu da aynı işlevi görecektir en pahalısı da. Bu hobide %80 pilotaj önemlidir.
Kullandığımız cihazlarda GPS, geri dönme vb yoktur. Çoğunlukla 6 kanal mantığı ile çalışır.
Artık Türkiyenin çoğu şehirinde gruplar halinde arkadaşlarımız her hafta toplanıyor ve yarışıyor.
Pratik oluşu bağajınızda dursun tatile gidin. üstüne biri otursa bile bişey olmaz.
Toplamak ve ayarlar artık çok basitleşti PID ayarları çok yakın zamanda sona erecek. Bütün RC piyasası bu sektör üzerine yoğunlaştı.
Çok keyiflidir. gözlüğü taktığınız an dış dünya ile irtibatınız kesilir.

Maliyetini merak edenler için açıklıyorum;
(Bu verdiğim ürünlerin fiyatları tamamen şahsımca test edilmiş olup, en ucuzundan en pahalısına kadar çoğunlukla aynı işlevi görmektedir, pahalı ürünler çoğunlukla tercih meselesidir (Hız,menzil vsvs) ( Hazır kitler kesinlikle kullanılmamalıdır. En pahalısı olsa bile!)

Demirbaş olarak;
1 kumanda s-bus veya ibus veya sat olan 40$-200$ arası
1 gözlük kutu şeklinde veya goggle şeklinde 40$- 400$ arası
Şarj aleti 30$- 300$
Uçan kısım :laugh: ;
1 quadcopter gövdesi 10$ - 100$
4 motor ve 4 blheli destekli esc 60$ - 200$
1 kontrolcü betaflight destekli 10$-50$
4 adet pervane 1$-4$
1 yüksek c değerli pil 25$-40$
1 video verici ve kamera 50$ - 100$

Yani bu hobiye 350$ ile de başlayabilirsiniz 1500$ ile de.
İnsanlar uzun süreli hobi arayışında bence 1500-2500tl harcayabilir.( şahsi düşüncem )
Çimlik alanda öğrenirseniz kırım maliyetiniz sadece pervanedir.

malesef ki hala meskun mahal ihtiyacımız var. İnsan üzeri veya çevresi uçmak yine çok tehlikeli!

Not: bahsettiğim cihazlar motordan motora 130-250 milimetre olan toplama quadcopterlerdir. Kesinlikle DJI veya başka marka cihazlar ile karıştırmayın
RCKoliK.com u da bu şekilde daha güzel ayakta tutabiliriz

Alınma gücenme olmasın ama, bu forumu ayakta tutanların önemli bölümü heliciydi, hala daha bundan tam sıyrılmış değil. Son zamanlarda uçakçı abilerimizden önemli paylaşımlar var, ilgiyle takip ediyoruz :saygilar:

Diğer branşlardan arkadaşlara, veya heliciler içinde belli bir kesim (sayıları 10-15) harici diğer arkadaşlara rica minnet paylaşım yaptırabiliyorduk, yeni ürün tanıtım, uçuş, tecrübe aktarımı konuları olarak...

Paylaşım yapan herkesin eline emeğine sağlık, hep birlikte ayakta tutuyoruz, güzel bir aile olduk da... Mehmet abi, Türker abi, Emre abi, Sümer abi gibi isimler paylaşımlarını bitirse heliteknikten farkı kalmaz, tek farkı daha düzenli indeksli bir forum kalır elde..

Rasim Öztürk' Alıntı:
Alınma gücenme olmasın ama, bu forumu ayakta tutanların önemli bölümü heliciydi, hala daha bundan tam sıyrılmış değil. Son zamanlarda uçakçı abilerimizden önemli paylaşımlar var, ilgiyle takip ediyoruz :saygilar:

Diğer branşlardan arkadaşlara, veya heliciler içinde belli bir kesim (sayıları 10-15) harici diğer arkadaşlara rica minnet paylaşım yaptırabiliyorduk, yeni ürün tanıtım, uçuş, tecrübe aktarımı konuları olarak...

Paylaşım yapan herkesin eline emeğine sağlık, hep birlikte ayakta tutuyoruz, güzel bir aile olduk da... Mehmet abi, Türker abi, Emre abi, Sümer abi gibi isimler paylaşımlarını bitirse heliteknikten farkı kalmaz, tek farkı daha düzenli indeksli bir forum kalır elde..

Kendi adıma ben burayı bir arkadaş ortamı olarak görüyorum. O nedenle paylaşımlarımı bitirmem ancak bu hobiyi bırakmamla söz konusu olabilir. Ayrıca birbirimize takılırken tabii ki helici, uçakçı gibi ayrımlar yapıyoruz ama aslında temelde böyle bir ayrımımız olmadığını da biliyoruz. Burası RCKolik ailesi. Bu kadar basit. Herkes hoşuna giden işle uğraşır, paylaşır.
Ama söylediğin de inkar edilemez bir gerçek. Bugünden itibaren bu forumu paylaşıma kapatsak ve read only moduna alsak bile inanılmaz düzenli bir kaynak kalır geriye. Çok büyük bir emek var... Mehmet ve Türker helicidir ve kendilerinden pek hazzetmem ama haklarını yemeyeyim! :lol: