Ölü pil hücresi

gokhanalmis94

Yeni Uye
Merhabalar. Trex 500'umun 3000lik turnigy nano pilleri uçuş süresinin çok üstüne çıkmam sonucu 1 hücreleri 0.00 görünüyor. Bu şekilde uçmaya çalışsam sıkıntı olur mu? Hiç deneyen var mi?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ölü pil hücresi

Balans konnektörünün kablolarından biri ayrılmış olabilir. Pil ölse bile kolay kolay sıfır olmaz.

Ölü pil hücresi

Benim pillerde de, voltaj ölçerim bir hücreyi 5 voltun üztünde gösteriyor ama şarj aleti normal gösteriyor. Voltajölçer farklı pillerde aynı hücreyi 5 voltun üstünde gösterdiğinden pillerin değil de voltajölçerin bozuk olduğunu düşünüyorum.

Ynt: Ölü pil hücresi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Balans konnektörünün kablolarından biri ayrılmış olabilir. Pil ölse bile kolay kolay sıfır olmaz.
Pilin içini açmadan bunu anlamanın yolu var midir? Elimle yokladigim zaman kablolar sağlam duruyor. Ayrıca şarj aletiyle Nimh modunda denediğim zaman ölü hücre 1.00a kadar falan yükseliyor ama sonra yine 0 oluyor

Cahit Kaş' Alıntı:
Benim pillerde de, voltaj ölçerim bir hücreyi 5 voltun üztünde gösteriyor ama şarj aleti normal gösteriyor. Voltajölçer farklı pillerde aynı hücreyi 5 voltun üstünde gösterdiğinden pillerin değil de voltajölçerin bozuk olduğunu düşünüyorum.
Sıkıntı şu ki benim iki şarj aletim de aynı şekilde gösteriyor. Voltaj olceri ise daha yeni aldım yolda.

Ölü pil hücresi

Arkadaşlar, bu çok sık görülen bir sorun. Pilin iç bağlantılarında balan soketine giden bir kablo zamanla yerinden ayrılıyor. Normal LiPo göstergeleri o hücreyi 0 V olarak okurken bir önceki ya da sonraki hücreyi örneğin 8 V olarak okuyor. Bu da o minik göstergelerin programlama mantığından kaynaklanan bir durum.
Bir avometre alın. Ölçüm uçları yeterince ince olmalı ya da birer toplu iğne yardımı ile ölçüm yapın. Balans konnektörünün her bir komşu ucu arasını ölçün. Örneğin 3S LiPo olduğunu varsayalım. Bir uçta kırmızı diğer uçta siyah var. Arada iki kablo daha var. Siyahla komşu kabloyu, sonra komuş kablo ile onun yanındakini ölçün. Bu ölçümlerden ikisinde 0 V göreceksiniz. O iki ölçümdeki ortak kablo içeriden kopuk demektir.

ÖLÇÜMLER SIRASINDA KISA DEVRE YAPMAMAYA ÇOK DİKKAT EDİN.

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM
Ölü pil hücresi

gökhan almış' Alıntı:
Merhabalar. Trex 500'umun 3000lik turnigy nano pilleri uçuş süresinin çok üstüne çıkmam sonucu 1 hücreleri 0.00 görünüyor. Bu şekilde uçmaya çalışsam sıkıntı olur mu? Hiç deneyen var mi?

mağlesef olur, eğer balans kablosu sağlam ve pil gerçekten boş ise 6S değil 5S olarak çalıcacak ve voltaj düşük olduğu için model baygın balık gibi uçacak, kafa devri düşük olacak kuyruk kaçırmaya başlayacak

eğer becerebilirseniz , balans soketinden 0 volt olan ucu bulun ve ikitane iğne sokup krokodille pili şarja bağlayın , nimh yada nicd modda 2 amper verin 3 5 dk da 3 voltun üzerine çıktığında voltaj hemen söküp normal lipo modunda pili komple şarja başlayın , birkaç kez bu şekilde pili kurtardım

• Beğen
Tepkiler: iscender
Ölü pil hücresi

Bu şekle bir bakalım. Örneğin 4 No'lu kablo içeriden kopuk olsun. 1 -2 arası 4.2 V, 2 - 3 arası 4.2 V, 3 - 4 arası 0 V, 4 - 5 arası 0 V, 5 - 6 arası 4.2 V, 6 - 7 arası 4.2 V okunur.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• rcheli-diagram-balance_6s_wiring.png
    rcheli-diagram-balance_6s_wiring.png
    1.9 KB · Görülme: 100
Ölü pil hücresi

Mesut'cuğum dediğin gibi değil. Eğer bir hücre gerçekten öldüyse (ki o zaman bile 0 V okumaz, hiç değilse 0.5 V falan okur) ve pili kullanmaya devam edersek sorunlu hücre ters polariteye geçer. Tamamen kullanılmaz hale gelir ve yanabilir. Ölçü aleti 0 V gösteriyorsa bunun sebebi kopuk kablodur. Kablo içeriden koptuysa toplu iğne ile dediğin gibi şarj edecek olursan Connection Break hatası alırsın.
Zaten örneğin 3S bir LiPo'da bir hücre 0 V görünüyor ama tüm pil gerilimi atıyorum 11 V ölçülüyorsa yine kablo sorunu kanıtlanmış olur.

Ölü pil hücresi

Sümer Yamaner' Alıntı:
Mesut'cuğum dediğin gibi değil. Eğer bir hücre gerçekten öldüyse (ki o zaman bile 0 V okumaz, hiç değilse 0.5 V falan okur) ve pili kullanmaya devam edersek sorunlu hücre ters polariteye geçer. Tamamen kullanılmaz hale gelir ve yanabilir. Ölçü aleti 0 V gösteriyorsa bunun sebebi kopuk kablodur. Kablo içeriden koptuysa toplu iğne ile dediğin gibi şarj edecek olursan Connection Break hatası alırsın.
Zaten örneğin 3S bir LiPo'da bir hücre 0 V görünüyor ama tüm pil gerilimi atıyorum 11 V ölçülüyorsa yine kablo sorunu kanıtlanmış olur.

abi haklısın eğer gerçekten tamamen sıfır ise

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yani açıp kabloları kontrol etmemi mi oneriyorsun abi?

gökhan almış' Alıntı:
Yani açıp kabloları kontrol etmemi mi oneriyorsun abi?

Bunu doğrudan öneremem. Bu konudaki deneyim düzeyinizi bilmiyorum. Zira onu yaparken LiPo'yu patlatma ve yakma riski de var. Ama sorun bence içeriden lehiminden ayrılmış bir kablo. Ben bu gibi bir pilimi düşük akım uygulaması için ayırdım. Kabloyu hiç ellemedim. Balanssız şarj ediyorum. Elektrikli yakıt pompasında kullanıyorum. Ama pili kurtarmak için evet açıp içeriden lehim yapmak gerekiyor.

Ölü pil hücresi

Lipo pillerde hücre başına sıfır deger gösterme normaldir.
Bunun sebebi arızalı hücrede pil separatorleri arizasidir.

Olen hücrede separatorlerlede bir kisa devre veya aşırı yük sebebiyle oluşan acik devre sebebiyle sıfır gerilim gösteriyor.
Fakat arkadaş 1 volt gerilim ölçmus pili soklayip ama hucre ölü olduğundan çökmüş.
Zaten balance kablosunda bir ariza olduğunu düşünmüyorum.
Eğer oyle olsaydi charger balance cable error verirdi.

Samsung Galaxy'den Gönderildi

Arkadaşlar Benim de benzer bir problemim var. Şarj aletine pili taktığımda hücrelerden birini sıfır gösterdi. Toplam gerilimi de 8.39 gösterdi. Kablo kopukluğu olduğunu düşünerek açtım kontrol ettim kablo kopukluğu yoktu. Sonra multimetre ile hücreleri tek tek ölçtüğümde ortadaki hücre 0.42 V gerilim gösteriyor. Ölü görünen hücrede herhangi bir şişme, deformasyon görünmüyor. Pili alalı fazla zaman olmadı çok da kullanmadım. neden böyle bişey olmuş olabilir. Kurtarmanın bir yolu var mıdır?

Son düzenleme:
Mesut AKIN Beyin anlattığı yolu izledim. Hücre voltajı 3V üzerine çıktı. Şimdi şarj ediyorum. Bakalım kurtarabilecek miyim.