Otonom İHA ve Kilitlenme?

Merve G

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba,

Bir proje için otonom çalışan hatta kilitleme yapan İHA tasarlıyoruz. İHA nın manuel kontrollü hali hazır ancak otonom çalışma ve kilitlenme için hangi parçaları, yazılımı kullanmalıyız bilemiyorum. Programlama tecrübem var ancak bu konuda çok yeniyim ve bir rapor hazırlamam gerekiyor, kullanacağım sensörler, donanım ve yazılım için. Arduino ya da rasberry pi kullanılacak. Araştırmalarımda Ardupilot u buldum,sanırım kodu hazır geliyormuş ancak gelişmiş projeler yapılır mı yani iyi bir verim alınır mı bilemedim. Ya da rasberry pi ve mavlink kullanılıyormuş. Açıkcası hangisi daha kullanışlı olur ya da hangisinin kullanımı kolaydır karar veremedim.Konuyla alakalı bir çok makale buldum ancak hepsi farklı platformlar,yazılımlar kullanmış. Hangi yazılımı kullanmalıyım ve buna yönelik hangi donanımı almalıyım kaynak gösterebilirseniz çok sevinirim.
Teşekkür ederim. :)

pixhawk ve ardupilot flight controller diye geciyor ve iclerinde failsafe ozelligi barindiriyor ali express uzerinden clone olanlara bakabilirsiniz . daha once hic denemedim ama 9 farkli giris oluyormus servo motorlar ve receiver ve esc control icin. Pixchawk ve ardupilot youtube uzerinden bakarsaniz dahca iyi olur, 5 sn ichinde kendisi bir tusla havada otonom duruma geliyor Ayrica eger arduino 2yada rasperry ile yapahcaksanizda micro controller anizi tavsiye ederim . ancak ozellikle flighthcontroller bildigim kadariyla bu is icin yapilmis. ozellikle failsafe modu yani drone ve ya rc plane icin kalkis noktasina geri donme ozelligidir ki cogu dronelerde bu mevhcuttur batarya bitmesine ve ya radio dalgasinin kesilmesine karsi

Son düzenleme:
Sevgili Merve

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Ardupilot yazılımı ve bunun multikopter için olanı arducopter yazılımı açık kaynak kodludur. Yazılıma hithub dan erişilebilinir. Sanırım yazılımı istenilen farklı özellikleri gerçekleştirebilmesi için öncelikle değişkenlerin ne manaya geldiğini ve nasıl modifiye edileceğini anlamak ve müdahale etmek gerekecektir. Şahsen kodlama ile ilgili bilgim olmadığını üzülerek ifade etmeliyim. Arducopter firmware ı aktif olarak geliştirilmekte olup zaman içinde nelerin nasıl değiştiği hususunu inceleyebilirsiniz.

Öncelikle projede kullanılacak iha nın ne olması planlandığının ortaya konulması (uçak veya multikopter) daha sonra güncel yazılımıyla neler yapılabileceğinin veya wiki sinden incelenmesi isabetli olacaktır. Uçuş modlarından auto ve pc de mission planner ile radio telemetri ile mavlink üzerinden iha ya seyir halinde müdahale edebilmek mümkündür. Forumda gerek arduplane gerekse arducopter ile ilgilenen ve fekalade bilgi ve tecrübesinden istifade edebileceğiniz kardeşlerimiz bulunmaktadır.

Bilebildiğimiz kadarı ile yardımcı olmaya gayret ederiz. En azından yol gösteririz.

Sevgi ve Saygılarımla
Şakir polay

Sevgili Merve

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Ardupilot yazılımı ve bunun multikopter için olanı arducopter yazılımı açık kaynak kodludur. Yazılıma hithub dan erişilebilinir. Sanırım yazılımı istenilen farklı özellikleri gerçekleştirebilmesi için öncelikle değişkenlerin ne manaya geldiğini ve nasıl modifiye edileceğini anlamak ve müdahale etmek gerekecektir. Şahsen kodlama ile ilgili bilgim olmadığını üzülerek ifade etmeliyim. Arducopter firmware ı aktif olarak geliştirilmekte olup zaman içinde nelerin nasıl değiştiği hususunu inceleyebilirsiniz.

Öncelikle projede kullanılacak iha nın ne olması planlandığının ortaya konulması (uçak veya multikopter) daha sonra güncel yazılımıyla neler yapılabileceğinin veya wiki sinden incelenmesi isabetli olacaktır. Uçuş modlarından auto ve pc de mission planner ile radio telemetri ile mavlink üzerinden iha ya seyir halinde müdahale edebilmek mümkündür. Forumda gerek arduplane gerekse arducopter ile ilgilenen ve fekalade bilgi ve tecrübesinden istifade edebileceğiniz kardeşlerimiz bulunmaktadır.

Bilebildiğimiz kadarı ile yardımcı olmaya gayret ederiz. En azından yol gösteririz.

Sevgi ve Saygılarımla
Şakir polay
Yanıtınız için teşekkür ederim hemen inceleyeceğim.

pixhawk ve ardupilot flight controller diye geciyor ve iclerinde failsafe ozelligi barindiriyor ali express uzerinden clone olanlara bakabilirsiniz . daha once hic denemedim ama 9 farkli giris oluyormus servo motorlar ve receiver ve esc control icin. Pixchawk ve ardupilot youtube uzerinden bakarsaniz dahca iyi olur, 5 sn ichinde kendisi bir tusla havada otonom duruma geliyor Ayrica eger arduino 2yada rasperry ile yapahcaksanizda micro controller anizi tavsiye ederim . ancak ozellikle flighthcontroller bildigim kadariyla bu is icin yapilmis. ozellikle failsafe modu yani drone ve ya rc plane icin kalkis noktasina geri donme ozelligidir ki cogu dronelerde bu mevhcuttur batarya bitmesine ve ya radio dalgasinin kesilmesine karsi
Yanıtınız için teşekkür ederim :)

“Kilitleme” den kasit nedir? Meraktan soruyorum

Sevgili Merve

Sevgi ve Saygılarımla
Şakir polay
Projemiz arduplane olacak. Önceki yorumları da inceledim sanırım en iyi verimi pixhawk ile alabiliyoruz. Target Tracking ile ilgili bir makalede de Pixhawk kullanmışlar. "The hardware components of the gimbal system include the core processor, various sensors (IMU, barometer, GPS, camera), actuators (brushless motors) and wireless transceiver" şeklinde yazıyor yazıda.
“Kilitleme” den kasit nedir? Meraktan soruyorum
Havadaki diğer ihalara uzun süre bakma diyebiliriz. Kamera yoluyla, sinyali ileterek. Target Tracking diye geçiyor. Ben de yeni öğreniyorum :)

Bahsettiğiniz sistem askeri amaçlı kullanılan hedef takip ve hatırlama sistemlerini anımsatıyor . Hızlı görüntü işleme ve doğru/hassas kamera konumlandırması için akıllı gimbal sistemleri diye geçiyor . Bunun için yazılımın yanında donanımı temin etmeniz gerekir . Daha doğrusu otonom uçuş yapan iha lar ile ilgili bilgi temin etmeniz mümkün ama " target tracking " kısmı ilgili direk bilgi temini hobi amaçlı bilgi paylaşımlarının yapıldığı platformlarda çok da mümkün değil .

Daha doğrusu otonom uçuş yapan iha lar ile ilgili bilgi temin etmeniz mümkün ama " target tracking " kısmı ilgili direk bilgi temini hobi amaçlı bilgi paylaşımlarının yapıldığı platformlarda çok da mümkün değil .
Çok doğru bir tespit. Bu aralar hobi amaçlı kullanım harici çok sık soru almaya başladık. Bunu bir ara değerlendirmemiz gerekiyor.

Bahsettiğiniz sistem askeri amaçlı kullanılan hedef takip ve hatırlama sistemlerini anımsatıyor . Hızlı görüntü işleme ve doğru/hassas kamera konumlandırması için akıllı gimbal sistemleri diye geçiyor . Bunun için yazılımın yanında donanımı temin etmeniz gerekir . Daha doğrusu otonom uçuş yapan iha lar ile ilgili bilgi temin etmeniz mümkün ama " target tracking " kısmı ilgili direk bilgi temini hobi amaçlı bilgi paylaşımlarının yapıldığı platformlarda çok da mümkün değil .
Evet o yüzden onu 2. plana attım şuan otonom üzerine yoğunlaştım. Otonom iha ile ilgili o kadar çok kaynak buldum ki kafam karıştı :D Pixhawk kullanmak daha iyi olacak sanırım,daha güncelmiş. Otopilot yazılımı onu da anladım. GPS, IMU vs. kullanılıyor. Peki bunlar yeterli mi raspberry pi/arduino falan kullanmak gerekmiyor mu? Yani pixhawk ve rpi arasında mavlink ile iletişim kuruyor. Doğru mu anlamışım? rpi ya neden ihtiyaç oluyor, neden kullanıyoruz onu?

Bu alana ilgim hiç olmadı ,ve tebrik mesajları hariç yorum bile yapmadım arkadaşlarımızın o güzel paylaşımlarına....Ancak bu durum ve benzerleri kafalara ister istemez o soruyu sorduruyor, adminlerimin , bu konuyu etraflıca değerlendirip , kısa sürede bir çözüm bulacaklarına da canı gönülden inanıyorum.
Hepimiz biliyoruz , atomun parçalanması da masum bir fikirdi ama dünyanın en ölümcül silahlarından birisi oldu.:rolleyes:

Pixhawk kendisi temelde arduino temelli olup, bir modeli hobi amaçlı kullanım açısından tümüyle otonom olarak kontrol etmeyi becerebilen bir karttır. Basit görevler ve basitin biraz üzerinde görevler pixhawk ile gerçekleştirilebilir. Ancak daha karmaşık görevler için pixhawk'a komut verecek birilerine/birşeylere ihtiyaç var. Bizim açımızdan bu ihtiyaç duyulan kişi modelcinin kendisi oluyor. Tabi pixhawk derken sadece kontrol kartından değil, gps, dijital pusula, güç modülü vb eklentileri de düşünerek, bir setten bahsediyorum.

Son düzenleme:
Çok doğru bir tespit. Bu aralar hobi amaçlı kullanım harici çok sık soru almaya başladık. Bunu bir ara değerlendirmemiz gerekiyor.
Çünkü artık bu cihazların hobinin ötesinde çok geniş bir kullanım alanı oluştu. Hızla da artıyor. Aslında hobi modelciler bu tip ticari ürünleri üretmeye yönelse piyasadan 5-0 önde başlar bu işlere :)

Çünkü artık bu cihazların hobinin ötesinde çok geniş bir kullanım alanı oluştu. Hızla da artıyor. Aslında hobi modelciler bu tip ticari ürünleri üretmeye yönelse piyasadan 5-0 önde başlar bu işlere :)
İşte sorunda burada başlıyor. Burada yazılanlar herkese açık. Konuyu açan belki özel bir okul projesi için istiyor ama aylar sonra bu konuyu okuyan başka bir amaç için kullanabilir.

Neyse bununla ilgili yakında bir konumuz geliyor. Orada daha detaylı konuşuruz.

Merve kardeşimiz Teknofest teki yarışma kategorilerinden birisi için araştırma yapıyor sanırım. Ben de yapıyorum. Bu yüzden eylül ayında istanbula gidip bizzat yakından inceleyeceğim mevcut yazılım ve donanımları.