Patron çıldırdı... Türbin motorlara ECU (ya da FADEC) yapıyoruz...

Bu test çalıştırmalarından birisinden... Rölantiyi çok düşürünce alev uzaması oldu. Rölantinin 25 bin devir civarlarının üstünde, aslında 32 - 35 bin civarında olması gerekiyor. Biz bugün yaklaşık 80 bin devire kadar çıktık.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Birkaç video daha...

Son düzenleme:
Yemin ederim sevinçle izledim. İnsanın yüzünde bir gülümseme olurda farkına vardığında ne oluyor yahu der. İşte aynen öyle. Rabbim yardımcınız olsun. Yerli türbin daha ne olsun..
Çok teşekkür ederim. Tabi asıl iş o motoru yapmakta. Cumhur Bey (videolarda sakallı olan) dikkat ederseniz bebeğine bakar gibi bakıyor motora. :)
Ben de kenardan kasım kasım kasılmışım o da ayrı konu.
Aslında işe başlarken bir arkadaşımız bu işin Arduino ortamında ve Atmega328 işlemci ile olamayacağını ısrarla savunmuştu. Ben de hırs yapmıştım. :D :D :D Bu aşamaya gelişimiz benim açımdan çok önemli idi. Ama gerçekten de daha profesyonal bir ürün için daha güçlü bir işlemci altyapısı kullanacağız muhtemelen.

Bugün saha testlerimizi başarıyla tamamladık. İnanılır gibi değil ama full yerli türbin çalışıyor!
Biz baştan beri bu projenin başarılı olacağına inanmıştık abi :thumbup: Yanılmadığımızı görmek gerçekten çok güzel :hoppa:

Bu kadar yol geldikten sonra olay bence bitmiştir ve sonuç çok daha güzel olacak, kesin :yuppi:

Bu arada masadaki piknik tüpü nedir abi :D ?

Abi ne kadar gurur duysanız azdır Cumhur abimin, sizin ve her kimin emeği geçtiyse ben çok teşekkür ediyorum bu sevinci yaşattığınız için. Ben eminim zaten siz bu işin içindeyseniz olabileceği en güçlü yapıya ulaşacaktır zaten. Tekrar tebrik ediyor, gururunuzla gurur duyuyorum. :bravo:

Abi ne kadar gurur duysanız azdır Cumhur abimin, sizin ve her kimin emeği geçtiyse ben çok teşekkür ediyorum bu sevinci yaşattığınız için. Ben eminim zaten siz bu işin içindeyseniz olabileceği en güçlü yapıya ulaşacaktır zaten. Tekrar tebrik ediyor, gururunuzla gurur duyuyorum. :bravo:

Çok çok teşekkür ederim bu güzel sözler için. :)

Bu arada masadaki piknik tüpü nedir abi :D ?

Motor propan start yani önce tüp gaz ile belirli bir devir ve egzost gazı sıcaklığı yakalanıyor ve sonra kerosen verilmeye başlanıyor. Kerosen ile çalışan motorlar için çok daha hassas püskürtme memeleri gerekli ve teknolojimiz henüz o düzeyde değil.

Bu arada kulaklık kullansanız iyi olur, birkaç test seansı sonra birbirinizi duyamayabilirsiniz ;D

Aslında benim üst frekanslarda ciddi bir işitme kaybım olduğu için bana hava hoş. :) Yaklaşık 40 - 50 bin devir civarında biraz rahatsızlık hissediyorum ve sonra motor durdu sanıyorum! :D:D:D

Ben hep derim, "bizim mürekkep yalamış insanımız onlara on basar" diye! Buyrun ispatı! O sevinci sizin gibi yaşamak için bir katkım olmasını isterdim. Ama bu duyduğum sevinç de yetti doğrusu! Elinize, emeğinize sağlık! :bravo::bravo::bravo:
Umarım o cnc de inconel işleyecek olan gönül arkadaşı da bulunur Sümer abi... Helal olsun, videoların hepsini gururla izledim :bravo:
Sağolun arkadaşlar. Gerçekten heyecan vericiydi... Özellikle propanın alev alması sırasındaki "şofben" sesi müthiş. :)

Bugün saha testlerimizi başarıyla tamamladık. İnanılır gibi değil ama full yerli türbin çalışıyor! Tabii ki ince ayar vs lazım ama bugün geldiğimiz nokta çok cesaret verici.
İlerleyen saatlerde videolar paylaşacağım.

İnanılmayacak ne var abi, ekip böyle sağlam olunca sonuç güzel ve başarılı olur tabiki :)
Hepinizin elinize sağlık :thumbup: