PHOENIX ALPHA Trainer 1600mm 46-55 ARF uçak

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar.Bu başlık altında Phoenix Alpha Trainer modelimin kurulum aşamalarını paylaşacağım.Bu model her ne kadar yeni başlayanlar için tavsiye edilse de yedek model olarak kurmayı düşündüm hem de modelciliğe ilgi duyan kuzenim faydalanır diye düşündüm.Aslında modeli alalı 1-2 ay oldu fakat kurmaya başlamak bugünlere nasip oldu.Ufak tefek eksikliklerim kaldı onları da halledebilirsem model uçuşa hazır hale gelecek.Bu aşamaya kadar Sümer Yamaner ağabeyime ve de Deniz Tanrıverdi ağabeyime yardımlarından dolayı teşekkürü borç bilirim.Son durum olarak yatay stabilizatör monte edilip kullanma kılavuzundaki gibi gövdeye vidalandı ve dikey stabilizatör de test amaçlı yuvaya takılıp deneme yapıldı. :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Montaj Sonrası Aileron Testleri;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

görünce çok duygulandım. çünkü benim ilk göz ağrım.. model uçurmaya bu uçakla başlamıştım. benim rahmetli aileronları ortadan tek servo ile yönlendiriyordu ve kanat vidalı değil, lastikle tutturuluyordu. sonradan takip ettiğimde fark etmiştim tasarımı biraz değiştirmişler.
bence trainer uçağın ta kendisi bu uçak. belki 5, belki 6 büyük kırım yaşadı ama yine uçtu. hatta bir keresinde kuyruk koptu, yapıştırdım yine uçtu :)
güzel seçim, hayırlı olsun..

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Dikey Stabilizatör epoxy ile yapıştırıldı ve ana iniş takımı monte edildi.En çok tekerleklerin vida bağlantıları kısmında problem yaşadım zira farklı bir vida sistemi kullanılmış ve kullanım kılavuzunda tam olarak belli olmuyordu.Sırada Rudder, Elevatör, Servo ve akabinde Motor Mount montajı var bir de ön iniş takımı montajı.Malzeme eksikliği nedeniyle bu halde bir süre bekleyecek.

Ne güzel bir heyecandır şimdi bu.... :thumbup:
Deniz abi damdan düşenin halinden en iyi damdan düşen anlar diye cümle var ya, tam olarak da bu aslında. :halay:Daha önce birçok elektrikli model kurdum hatta kendi modellerimi yapıp uçurdum.İlk yakıtlı ARF modelim Phoenix Tiger 3.Bir takım nedenlerden dolayı bir ağabeyime kurdurmuştum modelimi.Bu modelde ise acaba kurabilir miyim diye endişelenirken bir de bakmışım modeli bitirmeye yakın etmişim.Hiç de düşündüğüm kadar zor değilmiş.Daha önce elektrikli modellerde tecrübem olmasına rağmen neden böylesine gereksiz endişeye girdim ben bile inanamadım doğrusu.İlk defa Balsa ARF model kendim kuruyorum hatalarım olabilir fakat elimden geleni yapmaya çalışıyorum.Deniz abi ve Sümer abi yardımlarınızdan dolayı size minnettarım.Ne kadar teşekkür etsem azdır.Ev atölyeye döndü bu aralar, epoxy kokusu sardı fakat yapacak birşey yok katlanıyoruz.Saygılar,Sevgiler.:)

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Modelin son durumunu da paylaşmak istedim.Rudder ve Elevatör servoları montajlandı ayarları yapıldı.Motorum olmadığı için gaz servosunn montajını yapmadım.Yavaş yavaş sona doğru geliyoruz.

Gaz servosu da yerine monte edildi, yakıt tankının kurulumu yapılarak gövde içindeki pozisyonu gözlemlendi.Motor mount vidalarını da CA veya oje ile güçlendirmeli miyim acaba?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol