Phoenix Domino Trainer ARF: İlk RC deneyimim.

Servoların çoğu 4 Volt ile çalışır. Zaten 4,2 Volt alarmı o nedenle de ayarlanmış olabilir. Alarm çaldığı anda inişe geçersiniz.
Benim için çok güzel bir bilgi oldu bu. Sanırım çok detaylı düşünüyorum bazı şeyleri ama kafama takılıyor, rahatsız ediyor. Şu an çok rahatladım. Kıymetli yorumunuz için çok teşekkür ederim :saygilar:

Uzun süren bir bekleyişten sonra sonunda motorum geldi. Gün içerisinde kargo işyerime geldiği için yoğunluktan açıp da bakamadım, bir an önce eve gidip bakmayı iple çektim. Ve sonunda ilk görüş, ilk bakış... Açıkçası daha büyük bekliyordum motoru. Bir an için kutudan başka bir şey çıkacak diye de korkmadım değil. Hani şu meşhur hıyar reis var ya, bir an öyle bir manzara çıkacak karşıma diye korka korka açtım. Çünkü ilk defa bu kadar yakından model motoru görecektim, ama gerçekten de çok güzelmiş, bu kadar heyecanlanmama değdi. Sanırım bujisi de üzerinde. Bir an önce çalıştırmak istiyorum fakat henüz motor harici gerekli hiçbir ekipmanım yok, gelmelerini bekliyorum. Tabi yakıtı da henüz bulamadım, araştırıyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada batarya olarak puntalı 5li AA Nimh şarjlı pil batarya kullanacağım. Pilleri ben alacağım ve bulunduğum yerde sadece bir tane bulunan, punta kaynak yapan elektironikçiye yaptıracağım. Fakat soket konusunda anlaşamadık. Ben çok az olan bilgimle anlatmaya çalıştım o anlamadı, o bir şeyler anlattı ben anladım. Sonuç olarak tüm elemanları ben götüreceğim ve o birleştirecek. Soket seçimimde riske girmemek için, servo uzatma kablosu götürmeyi düşünüyorum. Uzatma kablosunun alıcıya takılan kısmı duracak, diğer ucu ise kesilip pillerin kutuplarına bağlanacak. Bir sorun çıkacağını zannetmiyorum ama sizlere de danışmak istedim. Bu fikir olur değil mi ?

Bu arada batarya olarak puntalı 5li AA Nimh şarjlı pil batarya kullanacağım. Pilleri ben alacağım ve bulunduğum yerde sadece bir tane bulunan, punta kaynak yapan elektironikçiye yaptıracağım. Fakat soket konusunda anlaşamadık. Ben çok az olan bilgimle anlatmaya çalıştım o anlamadı, o bir şeyler anlattı ben anladım. Sonuç olarak tüm elemanları ben götüreceğim ve o birleştirecek. Soket seçimimde riske girmemek için, servo uzatma kablosu götürmeyi düşünüyorum. Uzatma kablosunun alıcıya takılan kısmı duracak, diğer ucu ise kesilip pillerin kutuplarına bağlanacak. Bir sorun çıkacağını zannetmiyorum ama sizlere de danışmak istedim. Bu fikir olur değil mi ?
Gayet iyi bir fikir.Piller market pili ve kalitesiz olmadığı sürece sıkıntı yok.Ben de bir ağabeyime 5 li Nimh pilleri puntalayarak paket yaptırmıştım bu şekilde kullanıyorum.Servo kablosunu kullanabilirsiniz.

Nedense gönderinizi okurken dejavu oldum.İlk glow motorumu aldığımda ben de aynı duyguları hissetmiştim bu nedenle heyecanınızı anlayabiliyorum.:) Bu arada motoru nerden almıştınız? Bir de çevrenizde bu konuda deneyimli kişiler varsa onlardan yardım alarak rodaj yaptırmanızı tavsiye ederim.Motoru ilk defa çalıştırmadan itibaren bir kaç depo rodaj için çok önemlidir ve motorun sağlıklı çalışması için önem taşır.Yardım alabileceğiniz birileri yoksa rodaj talimatları kullanım kılavuzunda belirtilmektedir.:) Hayırlı olsun unutmadan.

Gayet iyi bir fikir.Piller market pili ve kalitesiz olmadığı sürece sıkıntı yok.Ben de bir ağabeyime 5 li Nimh pilleri puntalayarak paket yaptırmıştım bu şekilde kullanıyorum.Servo kablosunu kullanabilirsiniz.

Nedense gönderinizi okurken dejavu oldum.İlk glow motorumu aldığımda ben de aynı duyguları hissetmiştim bu nedenle heyecanınızı anlayabiliyorum.:) Bu arada motoru nerden almıştınız? Bir de çevrenizde bu konuda deneyimli kişiler varsa onlardan yardım alarak rodaj yaptırmanızı tavsiye ederim.Motoru ilk defa çalıştırmadan itibaren bir kaç depo rodaj için çok önemlidir ve motorun sağlıklı çalışması için önem taşır.Yardım alabileceğiniz birileri yoksa rodaj talimatları kullanım kılavuzunda belirtilmektedir.:) Hayırlı olsun unutmadan.
Teşekkür ederim Tamer Bey. Eminim bu hobiye başlayan herkes ilk aşamada bu kadar heyecan yaşamıştır.
Motoru Okmodel internet sayfasından sipariş verdim. Başka hiçbir yurtiçi hobi sitesinde bulamadım. Belki yurtdışı sitelerde daha uygun fiyata bulabilirdim ama bir an önce sahibi olmak istediğim için, en kısa sürede elime geçebilecek seçeneği tercih ettim.
Rodaj için ilk iş olarak motorun kullanma klavuzunu Türkçe'ye çevireceğim. Zaten tüm ekipmanlarım gelene kadar ancak biter çeviri. Sonrasında forumda yazılanlar ve bir kaç videoyla pekiştirip rodajı da hellederim.
Pillerim GP yeşil şarjlı 2600mAh AA NiMh pil olacak. Market pilinden kastınız bunlar mıdır? Elektronikçi yanlış hatırlamıyorsam TurboPower marka puntalı pil önerdi. Çünkü elinde ondan varmış, çok kaliteli dedi ama pek güven vermedi bana.
Çevremde tanıdığım modelci şu an yok ve sanırım tanışabileceğim de yok. Araştırdım ama bulunduğum yerde modelci grubu bulamadım. Yılda bir bu zamanlarda yapılan model uçak festivali var, onu bekliyorum. Ama belki bu sene yapılmayabilir. Şu an tek referansım RCKolik. İhtiyacım olan her şey burada fazlasıyla mevcut. Takıldığım yerlerde de sağolsun herkes elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor.
Bu arada servo kablo genişlikleri kaç mm oluyor bilginiz var mı? Ayrıca silikon kablolar bu iş için uygun mudur?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim Tamer Bey. Eminim bu hobiye başlayan herkes ilk aşamada bu kadar heyecan yaşamıştır.
Motoru Okmodel internet sayfasından sipariş verdim. Başka hiçbir yurtiçi hobi sitesinde bulamadım. Belki yurtdışı sitelerde daha uygun fiyata bulabilirdim ama bir an önce sahibi olmak istediğim için, en kısa sürede elime geçebilecek seçeneği tercih ettim.
Rodaj için ilk iş olarak motorun kullanma klavuzunu Türkçe'ye çevireceğim. Zaten tüm ekipmanlarım gelene kadar ancak biter çeviri. Sonrasında forumda yazılanlar ve bir kaç videoyla pekiştirip rodajı da hellederim.
Pillerim GM yeşil şarjlı 2600mAh AA NiMh pil olacak. Market pilinden kastınız bunlar mıdır? Elektronikçi yanlış hatırlamıyorsam TurboPower marka puntalı pil önerdi. Çünkü elinde ondan varmış, çok kaliteli dedi ama pek güven vermedi bana.
Çevremde tanıdığım modelci şu an yok ve sanırım tanışabileceğim de yok. Araştırdım ama bulunduğum yerde modelci grubu bulamadım. Yılda bir bu zamanlarda yapılan model uçak festivali var, onu bekliyorum. Ama belki bu sene yapılmayabilir. Şu an tek referansım RCKolik. İhtiyacım olan her şey burada fazlasıyla mevcut. Takıldığım yerlerde de sağolsun herkes elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor.
Bu arada servo kablo genişlikleri kaç mm oluyor bilginiz var mı? Ayrıca silikon kablolar bu iş için uygun mudur?
Bahsettiğiniz pil hakkında bilgim yok o nedenle yorum yapamayacağım.Ancak ben IKEA LADDA 2450 mAh 5 li Nimh pil paketi kullanıyorum.Kalite olarak oldukça iyi şimdiye kadar sorun yaratmadı.Bizim modelcilerden kullanan birkaç kişi var sorun yaşadıklarını duymadım şimdiye kadar.Hatta linkini de paylaşayım;

Eğer Low Self Discharge LSD olanlardan bulabilirseniz daha iyi olabilir.Kullanmadım ancak Sanyo Eneloop marka pillerin kalite açısından iyi olduğunu duymuştum.

...Bir grup endüstriyel pillerdir. Pilcilerde yeşil yeşil görürsün. Bunlar sürekli şarjda duran, örneğin elektrikli tornavida vs gibi aletler içindirler. Modelde kullanılmamalıdırlar.

Pillerim GP yeşil şarjlı 2600mAh AA NiMh pil olacak.

Gerçekten de bazen kendi kendime soruyorum. "Olm Sümer, neden oturup uzun uzun anlatıyorsun, nasıl olsa kimse okumayacak, okusa da sallamayacak?!"

Gerçekten de bazen kendi kendime soruyorum. "Olm Sümer, neden oturup uzun uzun anlatıyorsun, nasıl olsa kimse okumayacak, okusa da sallamayacak?!"
Estağfurullah hocam. Talihsizlik oldu. GP pillerin neredeyse geneli yeşil renkli :D Ben sizin demek istediğinizi anladım. Bahsettiğiniz yeşil piller tıbbi cihaz ya da şarjlı matkap/tornavida vb bataryası için olanlardan. Benim bahsettiğim, her yerde şarj cihazıyla birlikte de satılan bildiğimiz AA piller. Şu aşağıdakinden.