Piper Cub 3m 55cc

Günlerdir yazıcı ile cebelleşiyorum. Baskılar belirli bir aşamada extruder/nozzle sorunu nedeniyle kalıyordu. Sonunda hesapta olmayan modifikasyonlar yaptım. Nihayet çalışır hale getirdim.
Egzost cukk oturdu.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sümer abi n'olur ABG kullanıyorum deme :) Filament olarak ne kullanıyorsun? ABG'te ben de tıkanma problemleri yaşadım, Atanur da yaşadı.
Microzey ve Porima3d'den çok memnunum.

Bir de silindir kafalarında boşluklar görüyorum. Under extrusion mı yoksa layer height fazla geldi de boşluklu mu bastı o kavisli bölgeyi acaba?

Sümer abi n'olur ABG kullanıyorum deme :) Filament olarak ne kullanıyorsun? ABG'te ben de tıkanma problemleri yaşadım, Atanur da yaşadı.
Microzey ve Porima3d'den çok memnunum.

Bir de silindir kafalarında boşluklar görüyorum. Under extrusion mı yoksa layer height fazla geldi de boşluklu mu bastı o kavisli bölgeyi acaba?
Çook uzun hikaye. Eve gidince detaylı yazarım.

Devasa (bana göre) cowlingi PETG'den 240 derecede basınca benim stok hotend ile sorun yaşamayı bekliyordum. Nitekim yaşadım da. PTFE tüp soğutucu ile heat block arasındaki parçaya kaynadı. Deforme oldu. Falan filan. Her neyse tümünü dağıtıp düzelttim ve yeni bir nozzle taktım. Bir süre iyi gitti. Silindir kafalarını basabildim. Ama üçüncü denemede! Çünkü baskı belirli bir aşamaya (1.5 - 2 cm yükseklik gibi) gelince nozzle artık filament veremiyordu ve yazıcı boş basıyordu. Silindir kafalarında gördüğün artefaktlar muhtemelen underextrusion sonucu bana göre.
Pazar gününden beri de egzostları basmaya çalışıyordum ama her seferinde yukarıda anlattığım sorun çıkıyordu. O arada denemek için almış olduğum titanyum nozzle ile de denedim yine olmadı (bu bir hata da olabilir tabii).
Her seferinde extruder dişlileri arasında takılıp kalıyordu filament ama bunun sebebi extruder değil filamentin hotend içinde ilerleyememesiydi. Dişliler ileri geri çekiştire çekiştire filamenti yiyordu. Hatta bir keresinde kopmuştu filament.
Dün artık yazıcıyı dışarıya aldım ve giriştim. Elimde direct drive için X axis parçası vardı. Kafasını gözünü yara yara monte ettim. Standart bir prinç nozzle taktım. Bir de heat block ile soğutucu arasındaki iki vidayı çıkardım. Çünkü anladığım kadarıyla o vidalar nedeniyle soğutucu yeterince soğumuyordu. Muhtemelen Bowden tüp de yerine tam oturmadığı için aradan taşan filament katılaşıp kalıyordu. Direct drive'a dönüştürünce Bowden sorunu bitmiş oldu. Tabii şimdi dual Z eksen vidası modifikasyonu gerekecek mi göreceğiz ileriki zamanlarda.
Sonuçta bu gün bana göre oldukça iyi bir egzost basabildim (fotoğraftaki).
Şu an diğer tarafın egzostu baskıda ve sorunsuz başladı. Nazar almasın. :D
Bu arada full metal hotend siparşimi de verdim.

Filament konusuna gelince...
Yazıcıyı bana öneren arkadaşımın tavsiyesi doğrultusunda Uzaras3D firmasından birkaç bobin filament almıştım. Hep onları kullanıyorum. Fiyatına bakılırsa ve sizlerin telaffuz ettiğiniz rakamlar düşünülürse pek kaliteli bir filament olmadığını düşünmeye başladım. Ayrıca farklı renk filamentleri farklı davranıyor.

Abi uzun uzadıya anlatmayayım. Uzaras'tan uzak dur. Facebook gruplarında hakkında genelde kötü şeyler okudum. ABG'ye de hiç bulaşma. Microzey f/p ürünü. Porima daha premium bir ürün. Kullanmadım ama elas3d ve fkfilament için de güzel yorumlar okudum. Her ay biri iki yeni bir filament markası da çıkıyor ama takip ettiğim markalar kendini ispatlamış markalar.
Stock ptfe tüp çok kötü. Dediğin gibi radyatör kısmına kaynıyor. Ben capricorn ile değiştirdim. Sorunsuz.
Microswiss mi aldın abi all metal hotend olarak?
Teflon tüpün nozüle çok iyi basması lazım. Bunun için şöyle bir trick var. Radyatörün tepesindeki quick fit fitting azcık gevşetip teflonu dibine kadar salıyorsun. Sonra anahtarla tepeki fittingi kilitli iken sıkıyorsun. Böylece ön yüklemeli birşekilde teflon nozüle basıyor. Bir de nozülü hotend sıcak iken son kez biraz daha torkla abi. Soğukken torkladıktan sonra ısıtıp biraz bekleyip yeniden torklamak gerekiyor. Tabi teflon tüpü keserken tam 90 derece kesmek de önemli. Ben onun için ayrı bir kesme aparatı (giyotin) almıştım. Tek hamlede temiz bir kesim sağlıyor.
Dual Z benim de aklımda. Gerek var mı emin değilim ama elim kaşınıyor :))
Extruder olarak stock extruder mı kullanıyorsun abi? Ben makineyi alırken yanında klon bmg almıştım. İlk yaptığım şey stok olanı söküp değiştirmek olmuştu. Öncesinde 1 ay araştırıp sonra aldığım için modifikasyon yol haritam baştan belliydi :))

Abi uzun uzadıya anlatmayayım. Uzaras'tan uzak dur. Facebook gruplarında hakkında genelde kötü şeyler okudum. ABG'ye de hiç bulaşma. Microzey f/p ürünü. Porima daha premium bir ürün. Kullanmadım ama elas3d ve fkfilament için de güzel yorumlar okudum. Her ay biri iki yeni bir filament markası da çıkıyor ama takip ettiğim markalar kendini ispatlamış markalar.
Stock ptfe tüp çok kötü. Dediğin gibi radyatör kısmına kaynıyor. Ben capricorn ile değiştirdim. Sorunsuz.
Microswiss mi aldın abi all metal hotend olarak?
Teflon tüpün nozüle çok iyi basması lazım. Bunun için şöyle bir trick var. Radyatörün tepesindeki quick fit fitting azcık gevşetip teflonu dibine kadar salıyorsun. Sonra anahtarla tepeki fittingi kilitli iken sıkıyorsun. Böylece ön yüklemeli birşekilde teflon nozüle basıyor. Bir de nozülü hotend sıcak iken son kez biraz daha torkla abi. Soğukken torkladıktan sonra ısıtıp biraz bekleyip yeniden torklamak gerekiyor. Tabi teflon tüpü keserken tam 90 derece kesmek de önemli. Ben onun için ayrı bir kesme aparatı (giyotin) almıştım. Tek hamlede temiz bir kesim sağlıyor.
Dual Z benim de aklımda. Gerek var mı emin değilim ama elim kaşınıyor :))
Extruder olarak stock extruder mı kullanıyorsun abi? Ben makineyi alırken yanında klon bmg almıştım. İlk yaptığım şey stok olanı söküp değiştirmek olmuştu. Öncesinde 1 ay araştırıp sonra aldığım için modifikasyon yol haritam baştan belliydi :))
Filament konusu gerçekten önemli. Dediğin markalara bakacağım.
Hotend olarak Microswiss değil hakkında Microswiss'ten daha iyi olduğunu söyleyen videolar izlediğim bir AliExpress ürünü (Mellow Shop'tan) aldım.
Extruder stok.
All metal olmayan hotendler için de bir trick var aslında. Minik bir segman basıp sadece hotend içinde kalacak bir PTFE parçası kesip üstten tıkıyorsun. Sonra pnömatik konnektörü vidalıyorsun.
Yüz yıllık modelci olarak kıçı kırık bir tüpü 90 derece kesemeyeceksem bırakırım bu işleri!!! :lol::lol::lol:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Filamentten konu açılmışken sorayım, esun petg deneyen var mı?

Filament konusu gerçekten önemli. Dediğin markalara bakacağım.
Hotend olarak Microswiss değil hakkında Microswiss'ten daha iyi olduğunu söyleyen videolar izlediğim bir AliExpress ürünü (Mellow Shop'tan) aldım.
Extruder stok.
All metal olmayan hotendler için de bir trick var aslında. Minik bir segman basıp sadece hotend içinde kalacak bir PTFE parçası kesip üstten tıkıyorsun. Sonra pnömatik konnektörü vidalıyorsun.
Yüz yıllık modelci olarak kıçı kırık bir tüpü 90 derece kesemeyeceksem bırakırım bu işleri!!! :lol::lol::lol:
O minik segman zımbırtısı benim de ilk bulduğum çözümdü abi ama pla'dan basmak aklıma yatmadığı için girmemiştim o işe.
Abi bunun gibi dünya barışına katkı sağladığını düşündüğüm aletler görünce dayanamayıp alıyorum işte. ?
Extruder değiştirmeni de şiddetle tavsiye ederim abi. Çift dişli ve redüksiyonlu birşey süper olur. Filamenti daha iyi kavrıyor ve daha az hasarlıyor. Baskı kalitesine de katkı sağlıyor. Mesela stok extruder ile bir baskı almıştım. Infill kısmı çamur gibiydi. Bondtech bmg'ye (klon) geçince resim gibi oldu.
Şu hotend'e ben de bir bakayım abi. ??

O minik segman zımbırtısı benim de ilk bulduğum çözümdü abi ama pla'dan basmak aklıma yatmadığı için girmemiştim o işe.
Abi bunun gibi dünya barışına katkı sağladığını düşündüğüm aletler görünce dayanamayıp alıyorum işte. ?
Extruder değiştirmeni de şiddetle tavsiye ederim abi. Çift dişli ve redüksiyonlu birşey süper olur. Filamenti daha iyi kavrıyor ve daha az hasarlıyor. Baskı kalitesine de katkı sağlıyor. Mesela stok extruder ile bir baskı almıştım. Infill kısmı çamur gibiydi. Bondtech bmg'ye (klon) geçince resim gibi oldu.
Şu hotend'e ben de bir bakayım abi. ??

Ben de extruder linki alayım varsa.

Ben de extruder linki alayım varsa.
Ben şurdan almıştım ama stoklarda kalmamış. Bu arada rhino da mellow ürünleri getirtmiş.

Alternatif olarak da şunları buldum abi. Bu extruder'ın sol ve sağ yön tipleri var. Benim gönderdiğim linklerde yer alan fotoğraflardaki yön Ender için doğru olan yön (sağ).

Aliexpress'te TriangleLab satıcısında bunun yeni versiyonu da var. Mini olanı da var abi.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Ben şurdan almıştım ama stoklarda kalmamış. Bu arada rhino da mellow ürünleri getirtmiş.

Alternatif olarak da şunları buldum abi. Bu extruder'ın sol ve sağ yön tipleri var. Benim gönderdiğim linklerde yer alan fotoğraflardaki yön Ender için doğru olan yön (sağ).

Aliexpress'te TriangleLab satıcısında bunun yeni versiyonu da var. Mini olanı da var abi.
Tamamdır, bakıyorum.