Piper Cub 3m 55cc

  • Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

    Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.
Katılım
30 Kas 2014
Mesajlar
3,181
Tepkime puanı
12,518
Yaş
42
Konum
Muscat / Umman
İlgi Alanı
Uçak
Son düzenleme:

Sumer Yamaner

Moderator
Katılım
17 Eyl 2013
Mesajlar
6,086
Tepkime puanı
14,471
Yaş
57
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Konu sonuca bağlanmış gibi görünüyor ama ben yine de fikrimi beyan edeyim :)

Ben olsam 1. yöntemin bir varyasyonunu uygulardım. Mevcut boruyu klavuz olarak kullanıp bir kılıf üretirdim. O anki psikolojime göre fiberglass veya kağıt yöntemlerinden birisini seçerdim.
Sonra boruyu kanattaki yerine geçirip kalın bir marker kalem ile borunun etrafından sinirlere bir çizgi çizerdim. BU çizgi doğal olarak borudan daha kalın olurdu. Çizgi kalınlığını da elimdeki kılıfın kalınlığına göre ayarlamaya çalışırdım olabildiğinde.
Sornasında sinirlere dremel ve bulabildiğim en büyük çaplı zımpara silindiri ile girişir bu çizgileri referans alarak mevcut delikleri dikkatlice genişletirdim. Yapılmış kanadın içinde nasıl çalışıcaz yahu derseniz, dremelin 90 derecelik kafa adaptörü derim, çok işe yarıyor, iyibir yatırımdır, edinin :)

Tüm sinirlerin delikleri genişletildikten sonra boru bu sefer kılıfla birlikte yerine yerleştirilir, kanat doğru dihedral açısında mı diye kontrol edilir, gerekliyse deliklerde genişletme yapılarak ince ayar yapılır, herşey tamam olunca da kılıf tercihen kıvamı arttırılmış bir epoksi karışımı ile sinirlere yapıştırılır, kafalar rahat bir şekilde inşaata devam edilir :)

Eğer olur da düzeltmeler ayarlamalar sonrasında sinirlerle kılıf arasındaki boşluklar çok fazla olur ise Ömer Bey'in tavsiyesindeki gibi kontraplaktan "pullar" kesilerek ilgiliyerlere destek olarak yapıştırılırlar.
Allah'tan ben sen değilim... :D :p
Şöyle bir çözüm ürettik... Borunun sinirlerden geçtiği yerlere iki taraflı takviye kontra halkalar yerleştireceğiz. Bu halkalar bir tür kılıf ve kılavuz görevi görecek. Sonuçta teknik olarak boru kılıfının ana görevi kılavuzluk yapmak ve borunun takılıp çıkarılma aşamasında yardımcı olmak. Boru her durumda içinden geçtiği sinirleri tutacak. Dolayısıyşa böyle bir kılavuz sistemi yeterli olacak diye düşündük. Ayrıca bu uçak bittikten sonra anormal bir durum olmadıkça sökülmeyeceği için bu sistem işimizi görür gibime geliyor.
Eğer bu olmazsa 30 mm aluminyum boruyu dilimleyip kılıf olarak kullanır, içinden 28 mm karbon kanat borusu geçiririm ileride.
Yukarıda anlattığın şeyi yapmaya kalkarsam bir kanadın +2 diğer kanadın -3 derece dihedrali olması kaçınılmaz! :D
 

Benzer konular