Pixhawk 4 - QGroundControl - Mission Planner

Emeğiniz için çok teşekkür ederim, vakit ayırıp göstermişsiniz.

Aynı şekilde bende maviler arasında yani Pixhawk 4 üzerindeki I/O PMW OUT ---> Board üzerindeki FMU-PMW in arasında bağlantı yaptım. Yine belirtiğiniz şekilde kırmızı ile işaretlenen pinlere 1-4 arası esc bağlantısı yaptım.

Mission planner veya Qgroundcontrol arayüzlerinden de kalibrasyon yaptım. Kumanda kalibrasyonu da tamam ama hala her motor kendi havasında. Tabi tamam diyorum ama kalibre etme yöntemlerini hep videolardan izleyerek yaptım belki hata yapıyorum.

Bu gece sabaha kadar kalibrasyon üzerine gideceğim. Gelişmeleri ileteceğim.

Gerçekten çok teşekkür ederim.
Rica ederim ? gelişmeleri dört gözle bekliyorum ?

Ertuğrul Bey, sistemde GPS modülü var mı? Varsa, GPS üzerinde güvenlik swich düğmesine basmadan motorlar hareket mi ediyor. GPS var ve güvenlik swich düğmesine basmadan motorlar hareket ediyorsa kalibrasyon dışı ve daha büyük bir sorununuz var demektir.

Şayet yukarıda ki gibi bir durum söz konusu değilse, bağlantıları aşağıdaki şemaya göre yapıp yapmadığınızı tekrar kontrol edin. Motor sıraları doğru mu?

Kumandayı fabrika ayarlarına döndürün.

ESC leri, Pixhawk sız, kumanda alıcısının 3 numaralı gaz giriş portuna bağlayarak ve kumandayı PWM çıkışını ayarlayarak tek tek kalibre edin. (Ama bunu zaten en başta yapmışsınızdır. Ben olurya gözünüzden kaçtı ise tekrar edeyim dedim.)

Pixhawk a sabit kanat veya heli yazılımını yükleyin. Açıp kapatın. Tekrar Quad yazılımı yükleyin.

Daha sonra, Power modülünde lehimlemeler de problem var mı? Avometre ile kısa devre kontrolü yapın. Hatta imkan varsa tüm motorları sökün tek tek motorları lehimleyip, motor testten test ederek, kademe kademe lehimleme yapın.

Elinizde başka marka ESC varsa bununla motorları Power modüle bağlayarak deneme yapın. Mevcut ESC lerin yeri değişince, ESC ile birlikte problem de diğer motora aktarılıyor mu? Bunu mutlaka kontrol edin.

Kademe kademe hata ayıklayarak gitmeniz gerekiyor. Bunları yaptınız hatalar düzelmedi Kumanda, motor ve ESC leri başka FC de test etmeniz gerekiyor.

Power modül de arızalı olabilir.

Kakute F7 AIO li sitem topladım. Arducopter yükledim. SDA , SCL pinimsi şeyleri hemen koptu. Pusulalı GPS bağlayamıyorum. GPS li uçuş modlarını kullanamıyorum. Ardından:
Pixhawk 4 Mini li bir sistem topladım, Daha test uçuşu bile yapmadan, çalışan barometre çalışmayı durdurdu. 1000 tl lik otopilot çöp. Harici barometre bağlayamazsam. O yüzden Holybro ürünlerine tövbe ettim.

You must be registered for see images attach

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ERTUĞRUL KIRAÇ
ESC niz "Şekil İtibarı" ile boyle bir şeyse BLHELİ donanımına sahip BLHeli ESC dir.

Şayet Şekil İtibari ile böyle bir şeyse, Şakir Bey Üstadımızın da dediği gibi, BLHeli yazılımı itelenmiş SimonK ESC dir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
ESC niz "Şekil İtibarı" ile boyle bir şeyse BLHELİ donanımına sahip BLHeli ESC dir.

Şayet Şekil İtibari ile böyle bir şeyse, Şakir Bey Üstadımızın da dediği gibi, BLHeli yazılımı itelenmiş SimonK ESC dir.

Mehmet Bey, zaman ayırıp detaylıca açıklama yaptığınız için teşekkür ederim. Pixhawk 4 ile ilgili yerli yabancı çok paylaşımın olmaması veya olan paylaşımların çok yüzeysel kalması zamanımı çok aldı.

Birçok şeyi denemek istedim ama kart ve diğer ekipmanlar (Pixhawk 4 ve yanındakiler: power modul, gps, telemetri ) hem pahalı olduğu için hemde yanması durumunda yurt dışından gelmesi zaman alacağı için endişe ile hareket ettim.

Şakir Hocamın ve yukarıda sizin belirttiğiniz gibi BlHeli yazmasına rağmen aşağıdaki ESC nin öyle olmadığını anladım. Araştırmalar sırasında sizlerin paylaşımları sayesinde öğrendiğim bilgiler neticesinde ön görü de bulunarak farklı motorlar, farklı iletişim protokollerine sahip esc ler ve diğer ihtiyaç duyacağım parçalardan farklı modellerde ve markalarda 2 şer 3 er sipariş vermiştim.

Çünkü acemiydim ve denemeler esnasında zarar verebilirdim. Hem maddi hemde kargo takibi açısından sıkıntılara girmiştim.

Yukarıdaki ESC ile hiçbir netice alamadım. Sizlerin dediği gibi BLHeli değilmiş. Belirttiğiniz gibi frame tipi değiştirip yazılımı yeniden yükledim, esc, kumanda kalibrasyonlarını tüm metodlar ile gerçekleştirdim ama sanırım sorunu çözmek için bilgimde yetersiz kaldı.

Şakir Hocamın yorumundan sonra "Neden bu ESC ile uğraşıyorum başkasını denemiyorum" diyerek Dhsot600 kurulu ama dhsot1200 destekli "racerstar rs40a v2 40a" esc dolaptan çıkararak lehim işlemlerine de dikkat ederek kullandım. Nihayetinde 4 motor senkron olarak çalıştı.

Aşama aşama gps, pervane, telemetri, fpv vs ilerleyeceğim ve Quad ı inşa edeceğim. Frame kısmen kurulu tak sök yapmamak için biraz dağınık çalıştım.

Bağlantılar da aşağıdaki gibi.

Tabi "racerstar rs40a v2 40a" esc de BEC yok. Bir önceki ESC de BEC olduğu için Power module üzerindeki FMU-pWM out üzerindeki 1-2-3-4 nolu pinlere ESC takılı iken 5-6-7-8 nolu pinlerden 5v çıkış alabiliyordum,

Sitesinde 5V çıkışı aşağıdaki gibi göstermiş. Tabi oradan da direk 5v alamıyorum.

Gimbal, camera vs için gerekli olan 5v çıkışlara ihtiyacım olacaktır. Boşta kalan esc bağlantı noktalarından (M5 yanından mesala) Power module üzerindeki FMU-pWM out un 5. pinine yukarıda kullanamadığım ESC ile 5V versem ve 6-7-8 nolu pinlerden 5v çıkış alsam nasıl olur?

ESC ler için kart üzerindeki I/O PWM OUT ---> modul üzerindeki FMU PWM out bağlantısı ile FMU PWM ın den kumanda komutları gidiyor. Halbuki KART ÜZERİNDEKİ FMU PWM OUT - modul üzerindeki FMU PWM IN ile FMU PWM OUT dan auxlara komut gidiyor. Ben FMU PWM IN' i esc ler için kullandım. Esc soketini kesmek istemedim. Sanırım vide çeksem iyi olacak:(

Teşekkürler.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN
Ertuğrul Bey sorununuzun düzeldiğine sevindim. Geçmiş olsun.

5v Output yazan yerden neden 5V çıkış alamıyorsunuz anlamadım. ESC lerin soket uçlarını neden kesip lehimlemediniz bunu da anlamadım. ESC nin soket ucunu kesip şemadaki gibi lehimleyin. Sokette ki GND ucunu da Motor pinin altındaki GND pinine lehimleyin. Ben böyle yapmıştım. Kakute F7 de. 5V tan da rahatça çıkış alabildim. ESC soketlerini tekrar kullanmanız gerekirse tekrar lehimlersiniz olur biter.

• Beğen
Mehmet Bey çok teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde yapacağım. Şuan kullandığım ESC de 2 kalın kablo + ve - module lehimli. Soketteki iki ince kablodan biri beyaz (sinyal) diğeri (-) gnd. Beyaz kabloyu şemadaki ilgili yere lehimleyeceğim. "Sokette ki GND ucunu da Motor pinin altındaki GND pinine lehimleyin " burayı anlamadım. Acemi oluşuma verin.

Örnek bir çalışma buldum.

Bir de aşağıdaki gibi yapan var ama ben sonuç alamadım.

Teşekkürler.

• Beğen
İkinci resimden hiçbir şey anlamadım. İlk resimde ki, ESC nin soket kısmındaki GND ucunun bağlantısını yapmamış. Belki gerekmiyordur, bilemem. Ancak benim kast ettiğim
Tam olarak burada ki gibi Ertuğrul Bey:
Sadece ESC - Power Modül bağlantısı için dikkate alın.

Son düzenleme:
  • Beğen
İkinci resimden hiçbir şey anlamadım. İlk resimde ki, ESC nin soket kısmındaki GND ucunun bağlantısını yapmamış. Belki gerekmiyordur, bilemem. Ancak benim kast ettiğim
Tam olarak burada ki gibi Ertuğrul Bey:
Sadece ESC - Power Modül bağlantısı için dikkate alın.

Görsel için çok teşekkür ederim. Aynı şekilde yaptım. GND boşta kalmasın diye P.Modul üzerindeki GND ye lehimledim. Bu aşamayı yardımlarınızla geçtim şimdi diğer kısımlarda.

5V luk output u BEC devresi olmadan alamayacağım sanırım. Pinlerde güç yok maalesef.

Teşekkürler.

Rica ederim. iyi çalışmalar. 5 voltluk output pinlerinde güç olmaması da enteresan. Avometre ile ölçüm yapmışsınızdır gerçi...

• Beğen
Ertuğrul Bey, o kadar teknik bilgim yok maalesef. Ancak, o pin bölgesinde bir sorun olduğu için pek sağlıklı olacağını sanmıyorum.

Ertuğrul Bey, o kadar teknik bilgim yok maalesef. Ancak, o pin bölgesinde bir sorun olduğu için pek sağlıklı olacağını sanmıyorum.
Mehmet Bey, tekrar teşekkür ederim.

Biraz önce yükledim sandım ama yüklenmemiş. Belki ileride birilerine lazım olur diye son bağlantı halini ekliyorum.

Teşekkürler.

Alt gövde ile Power Modül ün yalıtımını sağlam yapın, kısa devre olmasın ileride. Gayet iyi duruyor. Kırımsız uçuşlar.

• Beğen
Alt gövde ile Power Modül ün yalıtımını sağlam yapın, kısa devre olmasın ileride. Gayet iyi duruyor. Kırımsız uçuşlar.
Çok teşekkürler. Tek endişem o aslında. Metal aralayıcı kullandım ama module üzerinde özel delikleri mevcuttu. Biraz ona güvendim. Düşünmüşlerdir diye.

• Beğen