Pixhawk Kartı ile Hekzakopter Yapım Serisi

İzzet Bey, izninizle size bir soru sorabilir miyim?
Tek telemetri girişi olan PX4 kartına, birden fazla telemetri girişi olan cihaz bağlayabilir miyim? Telemetri girişlerini çoğaltmanın bir yöntemi var mıdır?

Merhabalar Yasin bey, kullanım amacı tam olarak nedir bilemiyorum ancak benim iki farklı tecrübem oldu, pixhawk tx portunu çoğaltmak suretiyle birden fazla cihaza sorunsuz bir şekilde çıkış sağladım. Rx portu üzerinden ise telemetri bluetooth ve wireless modülü bağladım çalışmadı bluetooth wireless bağladım çalışmadı. Ancak telemetri yanına wireless veya bluetoothtan birini bağlayınca sorunsuz çalıştı. Bu konuda doğrudan kabloları uç uca bağlayarak sistemi kurmuştum. Umarım soruyu doğru anlamışımdır :)

İlginiz için teşekkürler,

Elimde 3DR veya wifi veya BT telemetri, Frsky yapuu Telemetri, mavlink LED'leri aynı anda uc uca bağlayıpta telemetri bağlantı portundan kullanabileceğimi mi anladım? Ya da bunları I2C portundan kullanabilirmiyim.(CTS RTS bağlantısı olmadan) (FC PX4 mini)

İlginiz için teşekkürler,

Elimde 3DR veya wifi veya BT telemetri, Frsky yapuu Telemetri, mavlink LED'leri aynı anda uc uca bağlayıpta telemetri bağlantı portundan kullanabileceğimi mi anladım? Ya da bunları I2C portundan kullanabilirmiyim.(CTS RTS bağlantısı olmadan) (FC PX4 mini)
Yasin bey şöyle özetleyeyim çift yönlü veri akışı olan bir taneyi ele alalım örneğin 3dr telemetri bunu normal bir şekilde bağlıyoruz. Sadece pixhawktan veri alacak diğer iki seçeneği ele alalım mavlink led ve kumandanın telemetri sensörü, bunların sadece rx pinlerini pixhawk üzerinde bulunan tx pinine bağlıyoruz. Pixhawk tx pini mavlink verisini dış bağlantılara vermeyi sağladığı için üç sistemde ihtiyacı olan veriyi elde edecektir. Pixhawk in rx pinine ise sadece 3dr modülü bağlı olduğu için o kanalda da hatalı veri girişi olmadığı için güvenle kullanabilirsiniz :) I2C üzerinden mavlink akış imkanı var mı o konuyu bilmiyorum doğrusu bir incelemek gerekir ama bu üstte anlattığım şemayı hem apm hem pixhawk kartında sorunsuz kullanıyorum diyebilirim.

Seri için teşekkürler İzzet Bey

2 tane 16000mah bataryayı sisteme nasıl entegre edebiliriz ? 2 bataryayı birleştirecek yardımcı bir ekipman varmı ? Bu kadar yüksek amperi dağıtabilecek güç dağıtım kartı var mı ?

Yağız bey merhabalar,

İlk olarak ihtiyaç duyulan akim ile pilin sunabileceği akim farklı kavramlar. Verdiğiniz verilerde sadece lipo pilin sunabileceği akim ile ilgili bir öngörü yapabiliriz. Ancak sistem yük altında ne kadar çekecek bunu tahmin etmek mümkün değil. Bunun dışında bu pillwr seri mi paralel mi bağlanacak o kısımda önemli. Ekstra bir aparata ihtitaxınız her iki durumda da olmayacaktır. Basit konnektörler ve lehim ile yapabilirsiniz. Lipo kısmı biraz tehlikeli ve hafif karışık bu kısma çok cevap vermeden kaçacağım çünkü bu haftadan başlayarak önümüzdeki 5 hafta lipo piller ile ilgili video paylaşacağım. Bu sorularınızın detaylı cevabını orada bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Güç dağıtım kartına gelecek olursak piyasada bir çok farklı kart mevcut ben şu ana kadar ihtiyaç duyduğum akımı sağlayan buldum ancak sorun şu pixhawk power modüle sınırları belli. O kısımda sorun yaşanabilir bu durumda power modül olmadan kullanmanız gerekebilir. Son olarakta kendi modülünüzü kabloları birbirine lehimlemek suretiyle yapabilirsiniz. Bu durumda size yardımcı olabilecektir diye düşünüyorum.

Seri için teşekkürler İzzet Bey

2 tane 16000mah bataryayı sisteme nasıl entegre edebiliriz ? 2 bataryayı birleştirecek yardımcı bir ekipman varmı ? Bu kadar yüksek amperi dağıtabilecek güç dağıtım kartı var mı ?
Zaten İzzet bey yazmış.
Sizin pilinizin yüksek mAh değerini düşünerek yardımcı ekipman bakmaktan ziyade. Sistemin ortalama kaç mAh çektiğine göre bakmanız gerekir.
Pilin çok çok mAh değeri olması sistemden çok akım geçecek anlamı taşımaz. Sistem ne çekiyorsa o kadarı geçer.
Her pil paketinin voltajı sisteminize uygunsa ve iki pil eşdegerse pilleri parelel bağlayıp ( + lar biribirine / - ler birbirine irtibatlayacak ve tek +, tek - çıkış alacak şekilde) 32000 mAh yapabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yasin bey şöyle özetleyeyim çift yönlü veri akışı olan bir taneyi ele alalım örneğin 3dr telemetri bunu normal bir şekilde bağlıyoruz. Sadece pixhawktan veri alacak diğer iki seçeneği ele alalım mavlink led ve kumandanın telemetri sensörü, bunların sadece rx pinlerini pixhawk üzerinde bulunan tx pinine bağlıyoruz. Pixhawk tx pini mavlink verisini dış bağlantılara vermeyi sağladığı için üç sistemde ihtiyacı olan veriyi elde edecektir. Pixhawk in rx pinine ise sadece 3dr modülü bağlı olduğu için o kanalda da hatalı veri girişi olmadığı için güvenle kullanabilirsiniz :) I2C üzerinden mavlink akış imkanı var mı o konuyu bilmiyorum doğrusu bir incelemek gerekir ama bu üstte anlattığım şemayı hem apm hem pixhawk kartında sorunsuz kullanıyorum diyebilirim.

İzzet bey çok teşekkür ederim, bilgilerinizi paylaştığınız için.