Pixhawk OtoPilotlu Hexacopter Projesi Paylaşım ve Sorularım

  • Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

    Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

İzzet Camcıoğlu

Moderator
Katılım
14 Ağu 2017
Mesajlar
846
Tepkime puanı
1,627
Yaş
28
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese Merhaba,
5S lipo yu quad a taktım ve ESC lerden biri yandı. Ben Power Modülünün Voltajı düşürüp ESC ye uyumlu hale getirdiğini düşünüyordum. Sanırım bu düşünce tamamen yanlışmış. Benim ESC lerin hepsi 30A ve 2-4S lipo destekliyor. Bunları, 5S veya 6S lipo ile power modülü de olsa kullanamam sanırım. Power modülü sadece ArduPilot a güç sağlamak ve akım-voltaj verilerini okumak için. Yani ESC ler becli ise Power Modüle bile gerek yok. Doğru anlamış mıyım?

Bir de, bendeki 30 a yakın 30A 2-4S lipo destekli (Readytosky marka-Aliexpress) ESC leri, 5-6S lipo ile kullanma yöntemi var mıdır? Sağlıklı, stabil şekilde. İşin aksi tarafı bendeki motorlar da hep büyük, pillerde ağırlıklı 5s-6s. O yüzden cevaplarınız benim için çok önemli.

Not: Şimdiye kadar fark edemememin, ESC yakmamamın nedeni, Ar-Ge çalışmaları için hep 3S-4S lipo kullanmamdı.
Mehmet bey merhabalar,
hangi video hatırlamıyorum ama bir videomda power modül pilden gelen voltu doğrudan esclere aktarırken uçuş kartını beslemek ve pilin verilerini aktarmak için uçuş kartına giden elektriği 5V'a düşürerek gönderir demiştim. Yani esc'nizin yanma sebebi ile ilgili söyledikleriniz tamamen doğru. Onun dışında pixhawk için esc becleri ile besleme dediğiniz kadar kolay değil apm de basit bir pin ile bu sağlanabiliyordu ancak pixhawkta bunun önü kesilmiş. Bunu sağlamanın bir yolu vardı ancak şu anda nasıl olduğunu hatırlamıyorum ne yazık ki.

Diğer konu ise 4S destekli ESC 'yi 5S ile besleyerek istikrar elde etme yöntemi ben bulamamıştım. Bir ara internette belli bir güvenlik sınırları var ben bağladım çalışıyor şeklinde yorum yazan insanlar ile karşılaşmış olsamda hiç güvenilir gelmedi. Havada bir esc kaybetmeyi göze almak kolay iş değil. Bu konuda ne yazık ki işe yarar bir bilgiye bende ulaşamamıştım.
 
Katılım
2 May 2018
Mesajlar
92
Tepkime puanı
71
Yaş
39
Konum
Çorum
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese Selamlar,

Bu üç ESC den birini almayı düşünüyorum. Hepsi 6 S destekli. Gönlüm BLHeli yazılımlı ESC de kaldı. Ama, almadan önce bir bilene sorayım dedim. Benim 4108 motorlarla uyumlu olmasını istiyorum. Başka ESC önerirseniz o da olur. 6S desteklemesi ve fazla pahalı olmaması lazım. Önerilerinizi bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

ReadytoSky 40A OPTO fırçasız ESC 2-6 s
DYS YENI Sürüm XM30A XMS30A BLHeli mini 30A V2 ESC Opto

F18123/-4/-6 JMT 30A OPTO SimonK 2-6 S Lipo ESC

 
Katılım
2 May 2018
Mesajlar
92
Tepkime puanı
71
Yaş
39
Konum
Çorum
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese Selamlar,

DYS Opto 30A lik olan ESC den sipariş verdim. Umarım bir sorun çıkmaz. Şöyle bir sıkıntım var:

2212 lik motorlu quadla uçuş yaparken, inişte biraz yerde kaydı ve pervane duvara çarptı. Pervanede kırılma felan olmadı. Ancak Pervanenin duvara değip, dönemediği motorun ESC si duman alıp yanmaya başladı. ESC nin ufak bir zorlanmada(pervane kırılmadı), bu denli çabuk yanması normal midir? Yoksa benim, Readytosky 30A bec devreli ESC nin kalitesinden mi kaynaklanmaktadır.

Bu ara ESC lerden yana başım ciddi halde sıkıntıda. Bu denli ufak bir zorlanmada yanan, BEC devresi midir acaba? OPTO ESC olsa bu derece hassas olmaz mı? Onlar daha mı dayanıklı?

Kullandığım ESC budur:Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
 
Katılım
2 May 2018
Mesajlar
92
Tepkime puanı
71
Yaş
39
Konum
Çorum
İlgi Alanı
Multikopter
Arkadaşlar, ESC konusunda bilgili, tecrübeli arkadaşlardan yorum, öneri ve tavsiyelerini bekliyorum.
 

Şakir Polay

Çalışkan Uye
Katılım
26 Haz 2016
Mesajlar
259
Tepkime puanı
794
Yaş
49
İlgi Alanı
Multikopter
Sevgili Mehmet

Resmedilen esc hernekadar 2-4s lipo ile kullanılabilceği belirtilmiş ise de bu esc tarafımızdan 4s lipo ile defalarca esc yakmışlığımız vardır. Bu esc yi kullanmanızı önermiyorum. Açık konuşmak gerekirse bedava verseler bile sistemime bağlamam. Simonk firmware ı geliştirilmesi askıda olan performansı ve algoritmaları blheli blheli_s ve blheli_32 den fevkalade geride kalmıştır.

Şu anda en az blheli_s veya blheli_32 olanlardan edinmenizi tavsiye ederim. Esc seçiminde usta Joshua bardwell in usta oscar liang ın konuya emek harcayan drone mesh in incelemenizi tavsiye ederim.

Biz sistemlerimizde fvt littlebee blheli 30a ve fvt littlebee blheli_s 30a kullanmaktayız. Sağlam olmakla beraber iki yıl öncesinin escleri olması nedeni ile ilave kapasitör ile elektriksel gürültüyü önleme cihetine gittik. Şu anda problemsiz kullanmaktayız. Bu hexa, fvt littlebee blheli 30a modeli ile motorlar sürülmektedir.

Not: lowESR kapasitör kullanmak kadıyla FVT littlebee escler oldukça tatminkar sonuçlar verebilmektedir.

Sevgi ve saygılarımla

Şakir Polay
 
Katılım
2 May 2018
Mesajlar
92
Tepkime puanı
71
Yaş
39
Konum
Çorum
İlgi Alanı
Multikopter
Üstad Şakir Bey, öncelikle teşekkürlerimi bildiriyorum. Tavsiye ettiklerinizi en kısa zamanda inceliyorum.

Sizin altta bulunan imzanız da ki sistemi inceleyerek, bende yukarıda sorduğum esc lerden BLHeli 30A Opto olanını 8 adet sipariş geçtim. Yani bırakın verdiğiniz cevapları, imzanız da ki sisteminizden bile baya faydalanıyorum.

Şu an bende büyük bir rahatlama oldu. Aliexpress te o kadar olumlu yorum var ki, bende ESC ye neredeyse hiç kabahat bulmuyordum "Bir yerde hata yapmışımdır" diyordum.

Buradan tüm arkadaşları, sizin sayenizde uyaralım.

"ReadyTosky marka ESC lerden kesinlikle uzak durun. Hem çok çabuk yanıyor, hem de 2-4S Lipo yazsa da 2-3S lipo destekliyor.

SimonK yazılımlı ESC leri de mümkün mertebe tercih etmeyin."
 
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu

Benzer Konular