Proxxon MF 70 Mikro Freze CNC Dönüşümü

Video ile beraber bu mesajı ILK sayfaya taşıyalım da ileri de bulması kolay olsun :thumbup:
Bu gece bu parçaların montajlarını videoya kaydederek yapacağım. Çekimler ve işlemenin bitişine bağlı olarak da ya bu gece geç vakitte ya da yarın (daha yüksek ihtimal) dosyalar thingiversede paylaşıma açılacak.
Harikasın kardeşim :heartxf: Şimdiden ellerine sağlık %p:bravo:
:RCKolik: Ailesine özel olarak da fotoları ilk olarak burada yayınlıyorum :thumbup::hoppa::coolxf:
İşte :RCKolik: farkı :yuppi::hoppa:

Makinayı topladık yeniden. Video çekimlerini de yaptım ama işleyecek takat kalmadı. Anca yarın :)

Ama toplanmış makinayı görelim dimi :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tam istim koşturmaca sırasında pek çok mesajı cevapsız bıraktım, kusura bakmayın :(

Özgür bey, devrelerin bulunduğu kısımlara metal talaşı girmiş olabilir. Makinayı açınca kısa devre nedeni olan talaşta temizlenmiştir. Aklıma başka bir şey gelmiyor.

Çalışmalarınızı ilgiyle izliyorum. Profesyonel işler.

Levent bey, çok teşekkür ederim. Malesef proxxonun motor havalandırma sisteminin tasarımı biraz riskli bu konuda, içeriye talaş kaçması olası. Açtığımda birşey göremedim ama bu olmadığının ispatı da değil sonuçta. Mil ve motor modifikasyonu sırasında daha güvenli bir sistem oluşturmaya çalışacağım. :saygilar:

Özgür Bey, döktürmüşsünüz yine.:saygilar:

Teşekkür ederim :) :saygilar:

Çok şık. :heartxf: Tebrikler. :bravo: :bravo: :bravo:
Muscat teyyare fabrikasının kabiliyetlerine kabiliyet katacağına hiç şüphe yok. %p

Teşekkürler abi, vallahi en büyük motivasyonum bu zaten. 3D yazıcı ve freze kombinasyonu ile yapılabilecek fonksiynel parçalarda ufuk epey genişliyor. ELimdeki cam katkılı nylon ile, hatta karbon katkılı nylon ile fonskiyonel parçaları az biraz geniş olacak şekilde basıp sonrasında freze ile son hallerine işleyerek hem sağlam hem hassas toleranslı parçalar çıkartmak mümkün. Misal hani şu çok gizli proje olarak "tasarladığım helikopter" procesi var ya, orada swash servo bağlantılarında belcranklar var mecbur (daracık gövde, siz anladınız onu :D ) o belcranklar için bu kombinasyon ideal işleme. Keza biraz iddialı ama swash'u da aluminyumdan kendim işleme niyetim var. bakalım makinayı yeterince hassas hale getirebilecek miyim :) Uçaklar içinçok daha fazla fikir var aklımda ama sen onları sevmiyorsun diye yazmıyorum :p

Tek kelimeyle harika olmuş %p:bravo::thumbup:

Harikasın kardeşim :heartxf: Şimdiden ellerine sağlık %p:bravo:

Teşekkürler Adminim :) İnşallah videoyu da en kısa sürede bitireceğim. Hem uzun, 50+ dakika, hem de ilgili yerlere açıklamaları koymak falan zaman alıyor, el oyalıyor.

Şimdi bu hali için kaç para abi bu :laugh:

Admine beleş :lollol:;D:saygilar:

Makinayı topladık yeniden. Video çekimlerini de yaptım ama işleyecek takat kalmadı. Anca yarın :)

Ama toplanmış makinayı görelim dimi :)

Abi valla süpersin bu hassasiyeti yakalamana çok şaşırdım ayrica 3 mm caki ile nasil 1 mm ya da 0.5 mm paso veriyosun neymis o çakı merak ettim marka falan var mi bn büyük freze 1 mm verince makine mala bağlıyor

Abi valla süpersin bu hassasiyeti yakalamana çok şaşırdım ayrica 3 mm caki ile nasil 1 mm ya da 0.5 mm paso veriyosun neymis o çakı merak ettim marka falan var mi bn büyük freze 1 mm verince makine mala bağlıyor

Aluminyum işlediğim çakı Speed Tiger marka, aluminyuma özel 3 kanallı.

Yeni bir güncelleme yapalım...

epeydir işler yoğun sessizim, iş yerinde bilgisayara bakmaktan gına gelince evde de ekranlardan uzak duruyordum, kendimi de plastik maketlere vurdum zaten, instagramdan takip edenler farkındadır :)

Frezenin motorunda yaşanan sıkıntı sonrasında ne olur ne olmaz diyerek temkinli davranıp frezeyi kullanmadım bu dönemde. O arada sipariş verdiğim ER11 collet ve şaft ve çeşitli aluminyum kütükler elime ulaştı. Özellikle aluminyumlar çok şanslı bir şekilde, dün öğleden sonra tam postane haftasonu tatiline girmeden geldi, hemen gidip topladım hepsini :)

İlk iş olarak da hem makinayı fırçasız motora çevirip hem de ER11 sistemini kullanmak için kafamda olan işe giriştim, sabah tasarımı yaptım, öğlene kadar ESTLCAM yazılımında iş yollarını oluşturdum, sonrasında da parçayı makinada işledim.

İşleme stratejimde eskiye göre ufak bir değişiklik yaptım. Aslında daha olması gerektiği gibi bir strateji benimsedim diyelim :) İşlemeyi “kaba” ve “bitirme” olarak iki aşama halinde tanımladım. Kaba işlemede 1mm paso ve 300mm/dk ilerleme hızlarıyla kesecek şekilde tanımladım. Bu kesimlerde ölçüsel olarak hassas toleransları olan yerlerde 0.2 mm ile 0.5mm arasında değişen paylar bıraktırdım. Kaba kesim tamamlandıktan sonra aynı çakı ile “bitirme” işine başlayıp daha 0.5mm paso ve 200mm/dk ilerle hızı ile kaba işlemenin geride bıraktığı fazlalıkları temizlettim. Bu sayede makina hem hızlı iş çıkardı hem de hassas tolerans gereken rulman yuvası gibi yerlerde gayet düzgün ve hassas kesimler yapabildi.

İlk deneme olarak giriştiğim parça çöp oldu çünkü tasarımda bir hata yaptığımı farkettim, ama kesme hızlarının doğrulanması ve ince ayar yapabilmem için faydalı oldu. Yarı yolda da Z ekseni arabasının rayını sıkan vida gevşedi, kacikliklar olmaya basladi. Bahaneyle o sorun da giderildi...

Tasarımdaki hatayı giderip parçayı yeniden işlemeye başladım.

İlk adımda delikler ve yuvalar işlendi:

Sonra sogutma kanallarını işlettim:

En son aşamada da parçayı kütükten ayırma kesimini yaptım:

Parçanın son hali:

Ve makinadaki yerindeki görünümü:

Motor da yuvasına güzelce oturdu:

Bundan sonra tornada hem motor hem de kafa tarafına oturacak kasnaklar işleyeceğim. Motor ve freze mili 2:1, 1:1, ve 1:2 oranları seçeneği ile birbirine V kayışla bağlı olacaklar. Böylece 1mm den 7mm ye kadar değişik çaptaki kalemler ve değişik materyaller için gereken farklı devirlere ulaşabileceğim (0-30k). motorun esc’sini sürmek için arduino ile bir kontrol devresi yapacağım mecbur, o arada bir takometre ve LCD ekran eklemek de sünnetten olur herhalde :) hatta otomatik devir kontrollü bir sistem bile olabilir bu bir sonraki yazılımsal adım ile...

Velhasıl, an itibariyle orjinal motorun tekrar ptlama ihtimaline karşı hazırlıklı olduğum için epey rahatladım diyebilirim :) bu yeni sistemi kullanmak yerine makinanın orjinal haliyle bir süre daha devam etmek niyetindeyim ama, bu haliyle neler yapabiliyor görmek istiyorum. Şu ana kadarki aluminyum işleyebilme kapasitesi bile benim beklentilerimin çok üzerinde, gayet memnunum o yüzden de :thumbup:

Orjinal motorla çalışırken, özellikle uzun süreki ve zor kesinlerden sonra soğutma için iş bitiminde asla motoru hemen durdurmuyorum, hatta elektrik süpürgesini yandaki hava deliklerine dayayıp diğer yandaki hava deliğini de elimle kapatıp motor en düşük devrinde çalışmaya devam ederken bir 3-5 dakika daha bu şekilde üstteki deiklerden hava çekip tam motorun üzerinden geçmesini sağlayarak ilave bir soğutma sağlıyorum. Aynı makinayı kullanacaklara tavsiye edilir :saygilar:

Son düzenleme:
epeydir işler yoğun sessizim, iş yerinde bilgisayara bakmaktan gına gelince evde de ekranlardan uzak duruyordum, kendimi de plastik maketlere vurdum zaten, instagramdan takip edenler farkındadır :)
Ne zaman ortadan kaybolsan bizde ayni şeyi düşünüyor ve işlerin normalle donmesini bekliyoruz kardeşim :)