Proxxon MF 70 Mikro Freze CNC Dönüşümü

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.
İlgi Alanı
Uçak
Abi bnce de dene bakalim ama cihaz biraz sesli çalışıyor
Kesinlikle gürültülü, CNC yapmadan önce yani manuel olarak aluminyumla çok çalıştım, kesmeye kesiyor, ama ilerleme hızları ve pasolara karşı çok hassas. çok dikkatli çalışılması gerekiyor yani.

ancak hobi amaçlı özgür abi sende katilirsin dedigime muhtemelen
Bu zaten en temel şey, yola çıkarken herkesin bunu bilmesi gerek, bu makina küçük bir makina ve pek çok konuda sınırları var, o yüzden hobi amacı dışında bir kullanım düşünülemez. Öte yandan bu aluminyum işleyemeyeceği anlamına da gelmiyor :) doğru ayarlarla küçük hacimli işleri yapabilir, ama yine de kapasitesi çok sınırlı olacaktır. İş dahta, plastik, delrin, PCB veya ince fiberglass levha kesmeyegelince gayet yeterli bir makina.

Fotoğrafınızda eksen kaplinlerinizin esnek olduğunu görüyorum, Açıkçası benim tercihim esnek kaplin kullanmaktan yana olmazdı. Eğer kızaklar biraz olsun fazla sıkıldıysa bu esnek kaplinler yön değiştirmelerde boşluğa neden olabilir.

Tablayı elle tutup sağa sola veya ileri geri oynattığınızda hissedebildiğiniz bir boşluk var mı? eğer böyle bir hareket varsa o zaman vidalı millerin iki tarafında yer alan somunlar gevşemiş olabilir.

Bu makinanın orjinal halindeki en büyük sıkıntısı bu somunlarla sıkıştırma yöntemi bence. Basit ama çok fazla sürtünme var. boşluksuz olsun diye somunları sıktığınız zaman da fazla kasıyor bu sefer. Benim dönüşüm tasarımında en çok kafa yorduğum kısım buydu, çözüm olarak da her iki uca birer "baskı rulmanı" (thrust washer bu muydu yahu :D ) ekledim, bu sayede gayet güzel bir şekilde somunları sıkıp boşluksuz hale getirebiliyorum ve sistemi de kasmıyor bu sıkma hareketi.