quad yapımı Ekipman ve soru

majoboy

Yeni Uye
Merhaba arkadaşlar. Kendime quad yapmak istiyorum fakat hangi parça ne ile uyumludur bilemiyorum
tek bildiğim kart olarak KK2.1.5 alıcam ve kumanda olarak da Turnigy 9X 9Ch Transmitter w/ Module & 8ch Receiver (Mode 1) (v2 Firmware) alacağım. geri kalanlar için bana bir liste verebilirmisiniz lütfen.
bu kumanda direkt olarak bu kartı kontrol eder mi yoksa bir alıcıya ihtiyaç duyarmıyım..yardımlarınızı bekliyorum

Burak bey merhabalar,

Liste vermenin bir çok dezavantajı var. Niye derseniz:

- Herkesin amacı farklıdır
- Herkesin doğruları farklıdır
- Herkesin bütçesi farklıdır
- Herkesin bilgi seviyesi farklıdır

Herkes, yukarıdaki donelere göre bir liste oluşturacak, sonra da size söyleyince sizinde kafanız karışacaktır. Yeterli bilgiye sahip olmadan neyin niçin önerildiğini ayırdedemeyeceğinize göre, biz size isterseniz liste değil bilgi verelim. İhtiyacınıza, bütçenize ve doğrularınıza göre gerekli listeyi kendiniz oluşturun.

- "ARA" ve "ICERIK"özelliğini kullanırsanız, bir çok sorunun halihazırda cevaplanmış olduğunu göreceksiniz. Forum yöneticilerimizin büyük çabaları sonucu, bir çok konu düzgün bir şekilde indekslenmiş durumdadır.

- Bu işi yapacaksanız, yurtdışı alışverişi sık sık kullanmanız gerekecek.

- Kumanda, bu işin demirbaşlarından birisidir.

- Piller ve şarj cihazları da öyle

- Sıra geldi multikopterler hakkındaki bilgilere

- Bu cihazlar, ne kadar teknolojik olursa olsun, kendiliklerinden uçmazlar, tam hakimiyet için simulatör ile kendimizi eğitmemiz şart.

Yukarıdaki konularda bulamadıklarınız ya da anlamadıklarınız olursa, bilgimiz ölçüsünde yardımcı olmaya çalışırız.

merhabalar,
evet bu konuları daha önce inceledim. Fakat yine de liste istememin sebebi,mesela motor alıcam kaçkv olacak, esc ler kaçlık olmalı vs gibi tereddütlere girmeden ilk tecrübemi rahat geçirmek, topladıktan sonra bunu inceleyerek öğrenmek istedim açıkcası :)

Burak bey isterseniz bu konularda okuduklarınıza göre kendi listenizi oluşturup burada paylaşın. Yardımcı olacak arkadaşlar da ona göre değerlendirsin.

Uzun zamandır bakamadım bizim hangi multide hangi kv motor kullanılır diye bir başlığımız vardı sanki diye hatırlıyorum . Hangi multinin yaklaşık ağırlığı ne kadar olmalı diyede bir başlığımız olursa thrust değerinin model ağırlığından ne kadar fazla olması gerektiğine göre rahat ve doğru seçimler yapılabilir.

İlker Sönmez' Alıntı:
Uzun zamandır bakamadım bizim hangi multide hangi kv motor kullanılır diye bir başlığımız vardı sanki diye hatırlıyorum . Hangi multinin yaklaşık ağırlığı ne kadar olmalı diyede bir başlığımız olursa thrust değerinin model ağırlığından ne kadar fazla olması gerektiğine göre rahat ve doğru seçimler yapılabilir.
Motor secimi ile ilgili olarak Zafer hocamizin hazirladigi su konumuz vardi Ilker hocam.

Q450 Glass Fiber Quadcopter Frame 450mm
KK2.1.5
Afro ESC 30Amp Multi-rotor Motor Speed Controller
Quadcopter Power Distribution Board
Turnigy D3530/14 1100KV Brushless Outrunner Motor
ve pervane.fakat pervane ne almam gerek ölçü vs bilemiyorum
kumanda olarak da Turnigy 9X 9Ch Transmitter w/ Module & 8ch Receiver - mode1 ve 2 var hangisini almalıyım

liste olarak bunları düşündüm eksik yada fazla, veyahut yanlışım varsa söylerseniz sevinirim

kumandada mode1 mod2, gazı hangi elinizle kontrol edeceğinizle alakalı. gaz kolu dikey harekette bıraktığınız yerde kalır, fakat aleron ve elevator kolu herzaman ortaya geri gelir. genellikle solda yani mode2 kullanılıyor fakat yinede solak olmakla veya başka sebeplerle mode1 tercih edilebilir.

Burak M' Alıntı:
Q450 Glass Fiber Quadcopter Frame 450mm
KK2.1.5
Afro ESC 30Amp Multi-rotor Motor Speed Controller
Quadcopter Power Distribution Board
Turnigy D3530/14 1100KV Brushless Outrunner Motor
ve pervane.fakat pervane ne almam gerek ölçü vs bilemiyorum
kumanda olarak da Turnigy 9X 9Ch Transmitter w/ Module & 8ch Receiver - mode1 ve 2 var hangisini almalıyım

liste olarak bunları düşündüm eksik yada fazla, veyahut yanlışım varsa söylerseniz sevinirim
Q450 Glass Fiber Quadcopter Frame : Tavsiye etmiyorum kolları çok kırılgan.
Turnigy D3530/14 1100KV Brushless Outrunner Motor : Spec'lerine bakınca biraz verimsiz bir motor olduğunu düşünüyorum. Forumdaki bir çok konuda, Sunnysky'ların önerildiğini görebilirsiniz. Spesifik olarak 2212 - KV980. Pervane olarak 8" - 10" arası kullanabilirsiniz.
Kumanda modları için ise "ARA" özelliğini kullanarak rahatlıkla ulaşabileceğiniz şöyle bir konumuz var.

Konudada belirtildiği üzere Türkiye'de yaygın olarak Mod2 kullanılır. O yüzden Mod2 almakta fayda var.

Gene forumdaki ARA ve İÇERİK özelliklerini kullanarak rahatlıkla uşalışabilien aşağıdaki sayfalarımız da var.

Spesifik olarak temel bir Quadcopter toplamak için aşağıdaki sayfamız da bulunuyor.

Multiler çok ekipman, alet edevat ve bilgi gerektiriyor. Bu işte en baştasın heralde. Ben ilk 3 ay sadece bilgi birikimiyle geçirdim.

kk 2.1.5 kontrol kartı başlangıç için iyi ve ucuz.
sunnysky marka motorlar kaliteli ama pahalıdır. En çok x2212 kv980 modelleri gidiyor bunu tercih edebilirsin.
turnigy plush 30a esclerde çok tutuyor.
en az 2 adet pil al. 1 tanesi ile 10-15 dakika anca uçacaksın. Şöyle bi kaç pil ile uçuşa gidersen uçuşa doymuş halde eve dönersin.
pili 4 e bölecek power dist. kartı
2 tane saat yönünde 2 tanede saat tersine dönecek bolca pervane. ilk başlarda bolca oraya buraya çarpacağın için pervaneler devamlı kırılacak. o yüzden plastik ucuz pervaneler al. ekstra olarakta güzel bir karbon markalı pervane al. uçurmayı sökünce bu karbonları takar rahatça uçarsın.
pervaneyi balanslamak için balans aparatı
pilleri güvenle saklamak için pil çantası
Kablo (esc, motor, pil v.s parçaları birbirine bağlamak için gerekecek. tabi kabloların değerleri var ona göre seç fazla kalın olursa boşa ağırlık yapar ince olursa havada kablolar tutuşabilir üreticinin önerdiğinden al.)
servo kabloları (alıcı ve kart arası bağlantılar için gerekli)
connectorler (esc, motor v.s uçları olmadan geleceği için gerekli. 3.5mm gold connector ve xt60 connectorler v.s nerelere kullanılır youtube dan bak)
makaron (bunlarıda konnektörlere yalıtım için kullanacaksın araştır)
kk 2.1.5 kart için üretilmiş buzzer ve light var. bunlarıda karta takacaksınki kartta ayarladığın gerilimin altına düşen pil olunca seni ses ve ışıkla uyarsın.
ayrıca bu ikazları kullanmak için pili taktığın power dist kartından direkt karta servo çekeceksin. kart gerilimi görmeli.
kumanda ve alıcıda lazım.
pil için şarj aleti ve şarj aleti içinde power gerekli. ac/dc sahip şarj aletleride var bunları direkt prize takıp çalıştırıyorsun.

sakın şunu unutma ilk önce yaz çiz, uçuş sürelerini ağırlıkları falan iyice hesapla. mümkün olduğu kadar hafif birşey yapmalısın ki iş sonunda tatmin olabilesin. çoğu insan hesaplarla uğraşmadan gelişigüzel parçaları alıyor sonra alet yerinden kalkmıyor aylarca uğraş boşa gidiyor.

pil seçimide çok önemli. kapasite arttıkça ağırlıkta artıyor. ona göre en ideali neyse almalısın. pilin gücünü v.s hesaplamalısın. güçsüz bir pilde aleti havalandırmaz, pili zorlar hatta patlamasına neden olur.

son olarak lehim nasıl yapılır iyice öğren. işe girişmeden önce 1-2 yeri lehimle elini alıştır. lehim aleti ve lehim telin kaliteli olsun. 3-5 tl ye alacağın bişeyle lehim yapman çok zor olur.

hk ya gir tek tek satılan parçaları incele ne işe yarıyor nasıl kullanılıyor öğren siteyi hatim et. zira yeni başlayan için hiçde kolay bişey değil emin ol çok fazla araştırma istiyor. bu böyle uzar gider.

keşke zamanında bende bu soruları sorsaymışım iyi kötü araştırdım ettim parçaları sipariş ettim geldilerde, şimdi ben quad a bakıyorum quad bana bakıyor :) quad da servo olmadığı için kablosunada gerek görmedim :) dolayısı ile alıcıyı bağlayamadım şimdi sağdan soldan konnektör arıyorum :)
ilk başlangıcı cok pahalı, bi parçayı atladın mı geri dönüşü 15-30 gün gibi bişi oluyor buda en iyi ihtimalle,
kabloları 5 gün sonramı ne sipariş etmiştima ama hala gelmedi şarj aletide öyle tüm parçaları iyice analiz et eksik bırakma aynı gün sipariş vermeye çalış parçaların çoğu çinden geldiği için çininde kargo anlayışı çok farklı 1 gün ile 30 gün fazladan bekleme ihtimalin var. benim gibi tez canlı isen işin citten zor

neyse şimdiden hayırlı olsun. şevkini kırmak istemem yurt dışı alışverişler biraz böyle peşin peşin haberin olsun diye söyledim.