Quadro Toplama Rehberi : 1- Malzeme Secimi

Teşekkür ederim faydalı olduysa ne mutlu bana :RCKolik:

• Beğen
Tepkiler: Ramazan SAYIM

Yayınladığınız Quadro Toplama Rehberini adım adım takip ediyorum bu hobide yeniyim bütün parçaları aldım gps konunuzu gözden kaçırmışım gps nin yönünü nasıl buldunuz bendeki gps in yönü belirtilmemiş.

recep sıkı' Alıntı:
Yayınladığınız Quadro Toplama Rehberini adım adım takip ediyorum bu hobide yeniyim bütün parçaları aldım gps konunuzu gözden kaçırmışım gps nin yönünü nasıl buldunuz bendeki gps in yönü belirtilmemiş.

recep sıkı' Alıntı:

GPS in baktığı yön önemli değildir. Gps veriyi kontrol kartına x y ve z eksenlerinde verir yanı enlem, boylam ve yükseklik. Kart üzerindeki pusula aracılığıyla yönünü, baktığı tarafı bulur.

recep sıkı' Alıntı:

Harun'un da dediği gibi pusulanın yönü önemlidir, GPS'in yönü yoktur. Fakat benim kullandığım GPS modülünde pusula da mevcut ve sanırsam sizin de bu şekilde. Bu nedenle kit üzerinde pusula için gerekli olan bir yön işareti bulunmalı. Eğer bu işaret yok ve kullandığın kart ardupilot ise şu şekilde yönünü bulmaya çalışabilirsin; mission plannera ardupilotu bağladığın zaman orada pusulanın açısını görürsün ve telefondan bir pusula uygulaması ile kullandığın pusulanın açısını ekrana bakarak eşleştirmeye çalışabilirsin. Bu durumda telefonun yönü ile ardupilotun yönü aynı olmalı. Telefonun gösterdiği açıyı mission plannerda görene kadar kiti döndürürsün ve aynı açıyı ekranda gördüğün zaman oraya bir işaret koyup yönü bulmuş olursun. Ama yine de işareti olan bir pusulayı tavsiye ederim. Çünkü uygulama çok doğru veri vermeyebilir :)

çok teşekkürler sağolun

Diler Öz' Alıntı:
1.4.Lipo Pil:

Lipo pil seçimini kullanacağımız motorlarda istediğimiz thrust’ı yakalayabilmemiz için motorların beslenmesi gereken voltaja göre yaparız. Lipo piller hücre sayılarına ve enerji depolama kapasitelerine göre adlandırılırlar ve hücre başı gerilim 3,7V’tur. Kullandığım motorların datasheet’inde 830gr thrust için motorların 12V ile beslenmesi gerektiği söylenmektedir ve bu nedenle 3 hücreli (3S) bir pil seçilmiştir (3,7x3=11,1V). Lipo pil tam doldurulduğunda hücre başı gerilimi 4,2V’a kadar çıkmaktadır. Ayrıca lipo pillerin akım verebilme kapasiteleri ve deşarj katsayısı (C değeri) bulunur. Deşarj katsayısıları da continuous discharge rate (sürekli verebileceği akım değeri) ve burst rate (anlık verebileceği akım değeri) olarak 2 tanedir. Kullandığım pil 5200mAh’tır (5,2Ah) ve 35C sürekli verilen akım değerine sahiptir (burst rate’i: 45C). Bu da bu pilin saatte 5,2x35=182A verebileceği anlamına gelir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

- Kullandığım pil (5200 mAh 11.1V 3S Lipo Battery)

Bu konuda kafama takılan küçük bir yer oldu aydınlatırsanız sevinirim;

Kullandığınız motorlar 12V ile besleniyor ve 3S pil yeterli oluyor demişsiniz, bu 4 motor içinde geçerlimi acaba? Yani her motor için ayrı bir 5200mah lık pil takmamıza gerek yok heralde değil mi?

caner ulucay' Alıntı:
Bu konuda kafama takılan küçük bir yer oldu aydınlatırsanız sevinirim;

Kullandığınız motorlar 12V ile besleniyor ve 3S pil yeterli oluyor demişsiniz, bu 4 motor içinde geçerlimi acaba? Yani her motor için ayrı bir 5200mah lık pil takmamıza gerek yok heralde değil mi?
Tabiki caner kardeşim tek pil ile kartlar dahil hepsi besleniyor.

Diler Öz' Alıntı:
1.1.Motorlar:

Öncelikle yapacağımız quadrotorun toplam ağırlığını yaklaşık olarak hesaplarız ve motorların itki kuvvetine (thrust) bakarak motor seçimini yaparız.

Quadrotorun ideal ağırlığı motorların ürettiği toplam itki kuvvetinin yarısı diyebiliriz.
Örneğin; benim seçtiğim motorlardan birinin itki kuvveti 830gr ve toplam itki kuvveti 4x830=3320gr. Bu motorların kullanıldığı quadrotorun toplam ağırlığı yaklaşık olarak 3320/2=1660gr olmalıdır.

Motorun thrust değeri arttıkça çektiği akım da artmaktadır ve bu da akım verme kapasitesi daha yüksek bir pil (daha ağır bir pil) kullanılması zorunluluğunu ortaya çıkartır.

Malzemeler bir birine bağlı olarak seçildiği için malzeme seçimi yaparken bütün parçalar bir arada düşünülmeli ve optimum seçim yapılmalıdır. Ayrıca insansız hava araçlarında kullanılan motorlar verimliliğinin iyi olmasından dolayı 3 fazlı fırçasız motorlardır.

- Kullandığım motorların datasheet’i: Thrust değerlerine göre kullanılması gereken pervane özellikleri, motorların çekeceği akım ve motorların voltaj değerleri belirtilmiştir.

- Kullandığım motorlar (Emax XA2212 820KV Brushless Motor)

diler bu motorları kullanıyormusun, yoksa kullanacakmısın? data sheet lere göre fiyat gayet iyi, hatta bedava kargo fiyatına.

rafet odabaş' Alıntı:
diler bu motorları kullanıyormusun, yoksa kullanacakmısın? data sheet lere göre fiyat gayet iyi, hatta bedava kargo fiyatına.

Modeli burada bahsettiğim malzemelerden yapmıştım, yani evet kullanıyordum. Fakat askere gitmeden önce model parçalandı ve ilk fırsatta tekrar toparlayacağım :)

Diler Öz' Alıntı:
...Fakat askere gitmeden önce model parçalandı ve ilk fırsatta tekrar toparlayacağım :)
Geçmiş olsun Diler, inşallah en kısa zamanda daha güzelini toplarsın. :thumbup:

Diler ustam çalışman için teşekkür ederim emeğine saglık bir sorum olacak F550 hexa topluyorum kontrol kartı olarak apm 2.8 tercih ettim ama kartı parça parça topladım gps modülü ve telemetry için senden tavsiye almak istiyorum güç modulu XT60 tercih ettim lipoyuda buna göre sipariş verdim bu konuda yardımlarını bekliyorum saygılar.