Raptor G4 Destek

Raptor G4 Destek

Cahit Kaş' Alıntı:
Merhabalar. Geçenlerde Raptorda bir sorunla karşılaştım. Sorun ana rotorda bi boşluk oluşması. Yani ana şaft 1mm kadar yukarı aşağı hareket ediyor. Önceden bu boşluk yoktu. Söküp tekrar taktım ama değişen bir şey yok.
Sorunun neden kaynaklandığını bilemiyorum. Sorunun daha iyi anlaşılması için kısa bir video da ekledim. Çözüm için önerilerinizi bekliyorum.

Cahit Bey bu sorunun giderilmesi için aşağıdaki konuda bulunan videodaki uygulama iş görecektir.

Fakat bu durumun sonradan gerçekleşmiş olması biraz daha dikkatli olmayı gerektiriyor bence. Özellikle rulman ve rulman yataklarınızı, main shaftın içinden geçerek aşağıdan ana dişli ile sabitleyen civata ve yatağında bir deformasyon olup olmadığını dikkatli bir şekilde kontrol etmenizi öneririm. :saygilar:

Raptor G4 Destek

Türker Bey o videonuzu izlemiştim zamanında. Aslında aklıma ilk gelen de o tür bir uygulama idi. ama o halka şeklindeki parçalardan bulmam lazım. Ya da bir tornacıda falan yaptırmam lazım. Benim Aklıma ilk gelen rulmanların kaymış olabileceği.

Helikopter elime geçtiğinde tam tersi bir sorunla karşılaşmıştım. Yani boşluk değil de sanki mesafe kısa gelmişti. Montajında zorlanmıştım.

Deniz ben de anlamadım. Üstteki rulmanın hemen altında vidalı bir bilezik var. Ana dişlide de vida var. Aklıma gelen ilk şey rulmanların arasındaki mesafenin bir şekilde artmış olması. Rulmanların yuvasında sabit durmasını sağlayan nedir? ve rulman montajını yaparken rulman yuvasının içindeki yeri tam olarak belli midir?

Raptor G4 Destek

Cahit Kaş' Alıntı:
Deniz ben de anlamadı. Üstteki rulmanın hemen altında vidalı bir bilezik var. Ana dişlide de vida var. ......
Videodan rulmanın altındaki bileziğinde oynağı çok net belli oluyor :rolleyes: Müsait bir zamanda bunun manual ilgili sayfasını detaylı bir bakmak lazım ???

Raptor G4 Destek

Şayet yanlış manual bakmıyorsam, anladığım kadarı ile 3 nolu gösterilen ve loctiteli 2 vida ile sabitlenen bilezik yerinden oynamış. Benze bilezik Align alta değil üste oluyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Raptor G4 Destek

Çok teşekkürler ilginize.
Mehmet Bey o bilezik vidalı olduğundan yerinin değişmesi mümkün değil. Dişli düzeneği de vidalı onun da yeri değişmez. Sanırım rulmanların yerinde sorun vardı.
Biraz uğraştım sorun çözülmüş görünüyor. Şu an hiç boşluk yok.
Nasıl olduğunu hala anlayamadım açıkçası. Rulmanları, rulman yataklarını, dişlileri ve şaftı söküp tekrar taktım. Ve baktım ki sorun yok şimdi. Ama yine de kafamda soru işareti var.

Raptor G4 Destek

Cahit Kaş' Alıntı:
Mehmet Bey o bilezik vidalı olduğundan yerinin değişmesi mümkün değil. Dişli düzeneği de vidalı onun da yeri değişmez. Sanırım rulmanların yerinde sorun vardı.
Biraz uğraştım sorun çözülmüş görünüyor. Şu an hiç boşluk yok.
Nasıl olduğunu hala anlayamadım açıkçası. Rulmanları, rulman yataklarını, dişlileri ve şaftı söküp tekrar taktım. Ve baktım ki sorun yok şimdi. Ama yine de kafamda soru işareti var.
Resimden dişli düzeneğindeki vidalı yapının aynısının bilezikte de olduğunu anlamamıştım.
Neyse sorun çözülmüş ama siz yine de uçuşlar arasında mutlaka bir kontrol edin, benzer bir durum yeniden ortaya çıktımı diye ;)

Raptor G4 Destek

Cahit Kaş' Alıntı:
...Aklıma ilk gelen rulmanların kaymış olabileceği.

Cahit Bey fiziki olarak rulmanların yatağından kayması dışında böyle birşey olmamalı diye düşünüyorum bende. Fakat rulmanlar yatağın içerisinde civatalı bir kapak ile sabitleniyor Align kitlerinde yani oynaması mümkün değil. Sanıyorum bu durum Thunder Tiger'da da aynıdır. Aklıma birde ana rulman yataklarının main frame bağlantıları geliyor. Yataklar komple frame üzerinde kayıyor olabilir mi acaba, kayabilen bir yapısı varsa tabi. :rolleyes:

Raptor G4 Destek

Rulman yataklarının main frame bağlatı noktasında kayma olması mümkün değill. Her iki tarafta dörder vidayla sıkıca sabitlenmiş. Sorun Bence de Rulmanın zamanla kayması. Ben dediğiniz gibi rulman yatağında civatalı bir kapak göremedim ama alt tarafta rulmanın çıkmasını engelleyen daire şeklinde bir çıkıntı var. (tabi üstteki rulmanda bu çıkıntı üstte)

Raptor G4 Destek

Rulmanı yerinde tutan nedir ?
Rulman tek taraftan rulman bloguna basar diğer tarafta serbesttir, 2 bloktaki rılmanların çıkmasını önleyen altta ana dişli mekanizmasının yaptıgı baskı üstte ise ana shaft bileziğinn yaptıgı baskıdır.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Raptor G4 Destek

DenizSERT' Alıntı:
Rulmanı yerinde tutan nedir ?
Rulman tek taraftan rulman bloguna basar diğer tarafta serbesttir, 2 bloktaki rılmanların çıkmasını önleyen altta ana dişli mekanizmasının yaptıgı baskı üstte ise ana shaft bileziğinn yaptıgı baskıdır.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Parçalara ayırıp baktığımda rulmanın yuvasından çıkmasını engelleyenin ne olduğunu görmüştüm. Bundan sonra bir model alırsam kendim toplamayı düşünüyorum. Sanırım o zaman daha hakim olurum. (tabi maddiyattan dolayı bazen ikinci el daha avantajlı olabiliyor)

Raptor G4 Destek

sen tr de alabileceğin en avantajlı modeli aldın abicim :D

Raptor G4 Destek

En iyi mi bilmem ama çok seviyorum bu modeli.

Ynt: Raptor G4 Destek

Cahit Kaş' Alıntı:
En iyi mi bilmem ama çok seviyorum bu modeli.

Selam Cahit, modeli ikinci el ama daha ikinci haftasinda aldin :)

U9200 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Raptor G4 Destek

ahmet.goktas' Alıntı:
Selam Cahit, modeli ikinci el ama daha ikinci haftasinda aldin :)

U9200 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aleyküm Selam Ahmet. Haklısın. İkinci el olduğu toplanmışlığından anlaşılıyordu sadece :)