Görseller RC Kolik Muscat Şubesi Uçuşları

Abi şu fıkrayı bi anlatsana ,merak ettim :)
üniteler yerde iken ilk kalkış anında olur olmaz sapıtmalar yapabilir.Bu yüzden aniden kırbaçlamak bir bakıma daha faydalıdır.:RCKolik:

Abi şu fıkrayı bi anlatsana ,merak ettim :)
üniteler yerde iken ilk kalkış anında olur olmaz sapıtmalar yapabilir.Bu yüzden aniden kırbaçlamak bir bakıma daha faydalıdır.:RCKolik:

Şu yukarda bahsettiğim üç mühendis arabada gidiyormuş, yolda araba bozulmuş durmuşlar.
Makina mühendisi “sorun kesin motorda, ben anlarım bana bırakın” diyip inmiş arabadan, acmis kaputu girismis motora ama çözememiş sorunu. Elektrik mühendisi sözü almış, “sorun kesin elektrik aksamında, ben şimdi hallederim” diyip inmiş arabadan, ama o da yapamadan geri oturmuş arabaya, makina mühendisi ile elektrik mühendisi bilgisayar mühendisine dönmüşler, o da tedirgin bir sesle “şeyy, hepimiz birden arabadan inelim tekrar binelim belki çalışır” demiş :)
(Not bu fıkra arabaların bu günkü kadar bilgisayar esaretinde olmadığı zamanlardan kalmadır :) )

Üniteyi sıfırlayıp sahada en baştan kurdum sorun çözüldü :)

2200 mah lik pille toplam 8 dakika uçabildim. Tabi kısa uçuşlar halinde toplam 5 sortide bitirdim iki pili (bitti mi emin de değilim eve dönünce ölçebileceğim anca)

İlk uçuşu özellikle kısa tuttum, inip modeli baştan aşağı kontrol ettim, vidalara işaretler koymuştum, azıcık bile dönseler görebilmek için, baktım hepsi sapasağlam sonra daha uzun sortilerle uçtum. Hem modele hem de yüksekte uçmaya alışmak için yukarda sakin sakin uçtum sağa sola aşağı yukarı salına salına :) feci rüzgarlıydı gene (güney kıyımızdan bir kasırga geçiyor şu an, burayı da rüzgar olarak etkiliyor) böyle seer ve darbeli rüzgarda modeli stabil tutmak için iyi bir antreman oldu.

Bunu biliyorum, ama bu durumlar, en azından benim denk geldiklerim, daha yerdeyken bile karşıt komutla dengelenebiliyor. Bu durumda garip bir şekilde sanki pitchi arttırdıkça servolar eşit hareket etmiyor da sağa yatış ve burin aşağı komut verircesine swash yukarı hareket ediyordu. Motor çalışmazken swashın tepkileri gayet normaldi ama. İlk kalkış denemesinde aynen unite saçmalıyor yerden kesilir kesilmez düzelir diyerek devam ettim gaz ve oitch arttırmaya ama arttıkça yatış da arttı kontrol da edemediğimi farkedince hiç riske girmeden kapattım. Sonra iki deneme daha ama olmadı, en son üniteyi en baştan setup yapınca çićek gibi oldu :) muhtemelen evde kurcalarken biyerlerini bozdum aletin ama bulamadım ne olduğunu :)

Ünitelerin bilinmez ve bazen keyfi hareketlerini çözümleme ve de sonunda herhalde ünite tam arm olmadı diyerek kafalarda kocaman soru işaretleri bırakarak tamamlanan uçuşların dünyasına hoşgeldin hocam :lol:
Karanlık bölgedir , normal durumlar , günü kırımsız bitirdiysen zaten senden alâ pilot yok :lollol:
Kırımsız biten başarılı uçuşlara hocam %p:RCKolik::bravo:

Bunu biliyorum, ama bu durumlar, en azından benim denk geldiklerim, daha yerdeyken bile karşıt komutla dengelenebiliyor. Bu durumda garip bir şekilde sanki pitchi arttırdıkça servolar eşit hareket etmiyor da sağa yatış ve burin aşağı komut verircesine swash yukarı hareket ediyordu. Motor çalışmazken swashın tepkileri gayet normaldi ama. İlk kalkış denemesinde aynen unite saçmalıyor yerden kesilir kesilmez düzelir diyerek devam ettim gaz ve oitch arttırmaya ama arttıkça yatış da arttı kontrol da edemediğimi farkedince hiç riske girmeden kapattım. Sonra iki deneme daha ama olmadı, en son üniteyi en baştan setup yapınca çićek gibi oldu :) muhtemelen evde kurcalarken biyerlerini bozdum aletin ama bulamadım ne olduğunu :)

Mutlaka çok helicinin başına gelmiştir, Ben spirit kullanıcısıyım, Brain ile aynı platform, tabi yazılımda çok iş var her ünite aynı olacak diye bir durum yok.

benimde bir kaç kez başıma geldi bu durum, ben sorunu şuna buldum acele etmek.

Uniteler de artık dikkat ettiğim bir konudur enerji verirken model yerde ayaklarının üzerinde olması. elimizde pili takıp evirip çevirip yere indirirken ünite kendini kurup ve sensörleri ayarlamaya çalışıyor ve yapılan hareketler yer konumunu yanlış alğılamasına neden oluyor.

ben artık her zaman helikopter ayakları yerdeyken enerji verip üniteyi kuruyorum.

Bir diğer konuda biz uniteyi normal kurduk diyelim, stickleri kontrol ettik doğru hareketleri yapıyor mu diye en son verdiğimiz komutta ünite yere paralel olduğunu bildiği için o stick hareketinde kalabiliyor, ben genelde (unutmadığım zaman :) ) kontrol ettikten sonra tekrar swashı orta konuma gözle alıp veya tekrar arm edip öyle uçuyorum.

Dün akşam erkenden sızıp kalmışım :) videoları işleyecek fırsat olmadı, sabah bikaç tanesine baktım fena değiller. Yine kafama Gopro koyup çektim ama bu sefer megabaytlara kıyıp 1080 yerine 2.7K ile çekim yaptım, teorik olarak görüntüyü kırpıp modele zoomlama efekti sağladığım zamanki kalitenin daha iyi olması gerekir ama bakalım görücez. Bu videolarda helinin bahsettiğim kalkamama problemi de var, modelin yaptığı hareket çok net görünüyor, ama iyice zoomlayıp swashı da görüp göremeyeceğimize de bakacağım. Gerçi o hareketi yapmak için swashta gerekli hareket çok çok küçük o yüzden pek umudum yok... Fırsat bulabilirsem bu akşam videoları işler yayınlarım.

Spitfire ile gün batımında çok keyifli bir uçuş yaptım onun videosu iyi çıkarsa pek keyifli olabilir.

Dün akşam helinin pillerini ölçtüğümde, 8 dakikalık net uçuş sonrasında her ikisinin de hücrelerinin 3,7V mertebesine indiklerini gördüm, fena değil. Elimde bir de 3600 mAh lik 6S pil var, Hurricane için almıştım, ama heliye kaydırabilirim, böylece sahaya gittiğimde her birinin 3 pili olur :)

Ayrıca dün çok komik birşey oldu, kısaca anlatayım, geçen kış eşim sitede yürüyüşteyken önünden geçtiği villalardan birisinin yola bakan odasında bir model uçak inşaatı yapıldığını gördüğün söylemişti bana. (Bundan sonra villa X olarak adlandıracağım) Ben de sordum nasıl bişeydi RC mi statik mi, tabi eşim elalemin evinden içeri o kadar detaylı bakmadığını sadece uçak olduğunu sandığını söyledi. Ben de bizim grupta değil herhalde çünkü zaten grupta inşaat yapan bir ben varım bir de güney afrikalı David, o da bizim sitede oturmuyor biliyorum diyordum. Ama sonraki yürüyüşlerimizin ana teması bu oldu, villa X önünden geçerken mutlaka içeri bakıyorduk terbiyesiz bir şekilde ama hep perdeler kapalı oluyordu ve bir şey göremiyorduk. Hatta birkaç ay sonra sitenin arka tarafında da yeni bir kapı açtılar ve ben de iş dönüşü hep bu kapıdan girmeye başladım (ana kapıdaki trafiği bypass etmek adına), bu yol da villa x in önünde geçiyordu ve her seferinde ben yine utanmaz bir şekilde içeri baktım geçerken ama perdeler hep kapalıydı :) Birkaç ay sonra bir yürüyüş sırasında perdelerin açık olduğu bir ana denk geldik ve ilk kez ben de modeli o an görebildim, baya baya çift kanatlı bir birinci dünya savaşı avcu uçağı inşaatı. Bu çok özel bir alan, adamın gerçekten tutkun olması gerek. Ama RC olsa mutlaka grupta görürdük belki de adam statik yapıyor ve büyük seviyor diye düşünüyordum. Neyse sonra araya yaz girdi, yürüyüşler kesildi, arabayla geçerken baktım ama tekrar hiç denk gelemedim. Ama en kötü bir gün önünde birilerini görürsem merhaba derim diye planlıyordum, bahçe duvarına "dikkat köpek var" tabelası asmışlar, gidip kapıyı çalmak yemiyordu :D

Neyse, bu haftasonuna dönelim, perşembe günü gruba bir mesaj geldi, daha önce hiç yazdığını görmediğim bir adam, "bu hafta sonu uçuşa gitmeyi planlayan var mı?" diyordu. Ben de yazdıö, ya cuma ya cumartesi öğleden sonra gelmek istiyorum diye. Adam tamam ama ben sabah gidicem dedi ve anahtarı gidip aldı yetkililerden. Ben cuma gidecek durumda değildim o yüzden cumartesiye plan yaptım ve Cumartesi günü öğlen vakti de gruba niyetimi bildirdim, bu amcaya da anahtar hala sende mi yoksa teslim ettin mi diye sordum. Adam bende hala diyince de konuşmayı gruptan özele çektim ve "hacı bana lokasyon yolla da gelip senden anahtarı alayım" adam cevaben ben şu sitede oturuyorum diye bizim sitenin adını verdi :) süper dedim ben de ordayım, hangi ev dedim, cevap: villa X :D ya dedim demekki o çift kanatlıyı yapan sensin :) kusura bakma ama biz bir yıldır senin atolyeyi gözlüyoruz dedim adama :) neyse velhasıl adamın yanına gittim, atolyesine de buyur etti, (köpekleri de pek tatlıymış oynadık bihayli) atolyeye girince bir baktım, bir tarafta CNC router, diğer tarafta 3D printer, dekupaj testere tezgah tipi bant zımpara tezgahta bir tane duvarda iki tane inşaat halinde model. Yahu dedim birader sen neredeydin, sen deli ben deli bulduk birbirimizi :)

Hacı hacıyı Mekke' de , deli deliyi dakkada bulurmuş ama sizinkisi bir yıl gecikmeli bir dakika olmuş Evren hocam , :D
Fırsat bu fırsat eve girmişken modeli keşke fotoğraflasaydın ,Sümer abinin dediği gibi bahaneyle foruma ithal bir üyemiz olurdu :thumbup:

Aaa o “dakka” dakika olan mıydı :) ben hep yer olan “dakka” diye düşünüyordum :) bilseydim gerçekten dakikasında bulurdum da yanlış yerde arıyormuşum :lollol::lollol::lollol:

Adamı korkutmayalım zaten penceresinden içeri aile boyu bakıyoruz bir de ilk buluşmada foto falan çekip kıllandırmayayım dedim :)

Hocam spitfire'ı hangi filamentle bastınız? Bir de kaç mikron?

PLA ile ve orijinal gcodelar ile yani 0.25 mm ile bastım.