Görseller RC Kolik Muscat Şubesi Uçuşları

Super bir rastlanti olmus :) Ben de surekli bakinirim, hatta heliyi gectim ucakciya da raziyim, ama henuz sansim tutmadi bu konuda. Komsularin buyuk kismi modelleri ilk gorduklerinde oldukca ilgileniyorlar, ama isi ciddiye bindiren cikmadi su ana kadar. :)

Videolar gelmeye başlasın

Önce Spitfire uçuşları:

Uçuş 1:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Uçuş 2:

Uçuş 3:

Son düzenleme:
Hayvan gibi pist olunca enine kullanmak yetiyor heralde Evren abi :D Kalkışlar şip şak :)

Aynen öyle Rasim, pist eni 45 metre :) fazlasıyla yeterli. Ama şaka bir yana, uçuş disiplini açısından ben normalde rüzgar yandan da gelse pisti pist doğrultusunda kullanma konusunda ısrarcıyımdır, ama bu model fazla hafif ve cücük gibi bir rudderı var, tam komut bileyetmiyor bu rüzgarda, ben de akışına bıraktım, rizgar nereden gelirse o tarafa kalkıyorum :D

Arkadaş alınan keyfi fazlasıyla arttıran birşey bu hobide. Senin adına çok sevindim, mahallenin tek delisi olmak zor. :laugh:

Uçuşlar gayet keyifli olmuş, videolar da öyle ellerine sağlık. :RCKolik:

Teşekkürler :) bizim hobimizin sosyal bir hobi olduğu konusunda hemfikirim :)
bakalım ilerleyen haftalarda birlikte uçuşa gideriz amcayla, deli ama aynı frekansta bir deli mi yoksa farklı frekansta mı görürüz :)

eyse velhasıl adamın yanına gittim, atolyesine de buyur etti, (köpekleri de pek tatlıymış oynadık bihayli) atolyeye girince bir baktım, bir tarafta CNC router, diğer tarafta 3D printer, dekupaj testere tezgah tipi bant zımpara tezgahta bir tane duvarda iki tane inşaat halinde model. Yahu dedim birader sen neredeydin, sen deli ben deli bulduk birbirimizi :)
Vay süper haber. Tam kafa dengi bir modelci bulmuş gözüküyorsun Evren hocam :thumbup:

Kalkışlar şip şak :)
Evet kalkışların daha gerçekci olmasını istiyoruz ;D Inişler gayet başarılı ama :thumbup:

Evet kalkışların daha gerçekci olmasını istiyoruz ;D Inişler gayet başarılı ama :thumbup:

Havalar düzelsin şu kasırga geçsin, rüzgar normale dönsün size Hurricane ile gerçekçi kalkışlar sunacağım :) umarım inişler de bunlar kadar başarılı olur, tekerlekler yerinde kalsa yeter aslında :)

Heli uçuşlarının da videosunu işleyebildim sonunda :) Tecrübeli heliciler için pek sıkıcı iki video geliyor :D:D

İlk video, Maiden uçuşu:

İkinci uçuş:

İkinci uçuş sırasında bir "Pist İhlali" durumu yaşandı, aralardan ufak kısımları çıkarmam gerekti, kusura bakmayın lütfen :)

Son düzenleme:
Kalkış için motor devir aldığında ben komut vermesem de model yavaş yavaş sağa ve öne doğru yatmaya başlıyor, swashın da bu şekilde hareket ettiğini görebiliyorum hatta. Ben düzeltme komutu versem bile yetmiyor harekete devam ediyor. Haliyle throttle hold açıp motoru durduruyorum havalanmadan hiç. Normalde swashın hareketleri normal, unitenin elle verdiğim yatış, pitch ve yaw hareketlerine verdiği düzeltme komutları da doğru yönde (swashı yere paralel tutabiliyor)
BT üzerinden üniteye bağlandım ayarlarda falan bir anormallik yok. Neden böyle bir şey yapıyor olabilir sizce?
Biraz geç oldu ama şu gecici sorun ile ilgili 1-2 sorum olacak Evren hocam:
1- Bu sorun olduğunda ünite kendini doğru kurmuş muydu ? Yani ilk enerji verdikten sonra Swashplate 3 defa yukarı - aşağı hareket etti mi ?

2- Yerde iken RESCUE çekince, swashplate Yukarı doğru hareket etti mi ?

Heli uçuşlarının da videosunu işleyebildim sonunda :) Tecrübeli heliciler için pek sıkıcı iki video geliyor :D:D
Bence gayet başarılı, daha ne olsun %p:bravo::thumbup::thumbup:

Sadece ilk kalkışta devir ani şekilde arttı ama 2. ve 3. kalkışlar sorunsuz. Bu durumda 1.kalkışta idle-up biraz erken geçildi diye düşünüyorum :)

Biraz geç oldu ama şu gecici sorun ile ilgili 1-2 sorum olacak Evren hocam:

Estağfurullah Adminim, sizlerin de çok meşgul olduğu bir döneme denk geldi :)

1- Bu sorun olduğunda ünite kendini doğru kurmuş muydu ? Yani ilk enerji verdikten sonra Swashplate 3 defa yukarı - aşağı hareket etti mi ?

Evet, ünite doğru kuruluydu, zaten evde testleri de yapmıştım. Modeli yerde ayaklarının üzerinde duruken pili takıyorum ve swashın o aşağı yukarı hareketini görmeden dokunmuyorum. Cumartesi günü de açma kapamalardan sonra bu sorunsuz kurma sinyali geliyordu. Ve motor hold konumundayken tüm swash hareketleri doğru yöndeydi. Ünite kurulduktan sonra modeli elime alıp havaya kaldırıp ileri geri sağa sola yatırdığımda ve burnunu sağa sola çevirdiğimde ünitenin verdiği düzeltme komutları da doğru yöndeydi hep.

2- Yerde iken RESCUE çekince, swashplate Yukarı doğru hareket etti mi ?

Rescue özelliğinden korktuğum için :lol::lol::lol: aktif hale getirmedim, ne rescue ne de auto level aktif değildi…

Aklıma gelen bir şey daha var, güncellemeyi yapmadım ve BT ile bağlanıp yeniden setup yapmaya başladığımda da bu uyarıyı verdi, ama böyle bir sorunla bağlantısı olmasa gerek, zira o firmware ile uçtu daha önce ve sonrasında da sağlıklı bir şekilde uçabildi.

Bence gayet başarılı, daha ne olsun %p:bravo::thumbup::thumbup:

Sadece ilk kalkışta devir ani şekilde arttı ama 2. ve 3. kalkışlar sorunsuz. Bu durumda 1.kalkışta idle-up biraz erken geçildi diye düşünüyorum :)

Teşekkürler :)

Idle up da yok ki geçeyim :lollol::lollol::lollol:

O ilk kalkışta gaz açıp da esc soft starta geçtikten sonra muhtemelen yanlışlıkla gazı geri çektim az bir miktar, ESC de soft starttan normal moda geçti, sonra tekrar itince de o ani devirlenmeyi yaptı.

O zaman uçuş öncesi herşey doğru ve düzgün yapılmış :rolleyes:

Aklıma gelen bir şey daha var, güncellemeyi yapmadım ve BT ile bağlanıp yeniden setup yapmaya başladığımda da bu uyarıyı verdi, ama böyle bir sorunla bağlantısı olmasa gerek, zira o firmware ile uçtu daha önce ve sonrasında da sağlıklı bir şekilde uçabildi.
Cepte yüklü yazılım ile ünite üzerindeki firmware versiyonları farklıydı, doğru mu anladım acaba ? Cepte kurulu olan ile ünitedeki versiyonlar nedir ?

O zaman uçuş öncesi herşey doğru ve düzgün yapılmış :rolleyes:

Açıkçası acemisi olduğum bir iş olduğu için hiçbir şeyi aceleye getirmeden ve talimatlara tamamen uyarak ilerlemeye çalışıyorum…

Cepte yüklü yazılım ile ünite üzerindeki firmware versiyonları farklıydı, doğru mu anladım acaba ? Cepte kurulu olan ile ünitedeki versiyonlar nedir ?

Ezbere bilemeyeceğim. Bir ara kontrol eder yazarım. Veri kayıtları bir işe yara mı acaba?

İlk kaklış teşebbüslerinin de videolarını modele iyice zoomlayarak işledim, birazdan onları da yayınlarım.

Ezbere bilemeyeceğim. Bir ara kontrol eder yazarım. Veri kayıtları bir işe yara mı acaba?

İlk kaklış teşebbüslerinin de videolarını modele iyice zoomlayarak işledim, birazdan onları da yayınlarım.
O zaman bir kontrol edelim her ikisindeki versiyonları.

Loglar mevcut ise, kesinlikle onlara da bir göz atmakta fayda var. Onları da paylaşabilirsen güzel olur.

Bakalım videodan bir şey çıkarabilecek miyiz ?