Görseller RC Kolik Muscat Şubesi Uçuşları

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

son zamanlardaki en kalabalık ve keyifli uçuş gününü geride bıraktık :)

Ben kobra ve hurricane ile gittim, kobra boyalı 3D baskı gövdesiyle ilk kez uçtu, toplam 4 sorti uçtum, boyamanın havadaki görünüşe katkısı epey oldu, güzel görünüyor meret.

Hurricane maiden sonrasındaki ilk uçuşunu yaptı, alet güzel oturaklı uçuyor ama çok hızlı. Yer testlerinde “güç yetmeyecek” kaygısıyla iyice arttırdığım hatveyi geri azaltmam lazım artık, yarım gazda kalkıp uçuşun çoğunu yarım gaz altında yaptım. Hatve fazla olunca koca pervanenin bile frenleme etkisi neredeyse hiç kalmıyor, yavaşlatamıyorum. 850 metrelik pistte inişi uzatıp pistten çıkmayı başararak madalya almaya hak kazandım! ??? Pantherin uçması sonrasında yapılacak ilk iş de hurricane’in flaplarının tam çalışır hake getirmek olacak. Başka türlü yavaşlamayacak bu ağır kuş :)

Luc 70cc 4 zamanlı Valach motorunun rodaj uçuşlarına devam etti, müthiş bir motor ama model havada dağılacak gibi görünüyor :)

Narayan turuncu ekstrasıyla uzun bir aradan sonra uçuşa katıldı. Motoruyla (OS 55AX) havada iki stop yaşayıp acil iniş yapınca motoruna el atip ince bir ayar yaptim, bir daha motor stobu yaşamadan uçmaya devam etti ?

Salim amca 30 kiloluk türbinli Rafale jet’i ile geldi, uzun bir hazırlık sonrası kalktı, kalkar kalkmaz modelde bir anormallik farketti ve zor bir şekilde geri dönüp inmeye çalıştı, ama iniş sert oldu, bir iniş takımı kırılıp eğildi, modelin yer kontrolü kalmadı ve pistten çıkıp çakıllı alanda takla attı. Hasar oldukça az, ucuz atlatılan bir durumdu açıkçası. Başka da kırım hasar olmadı. Saat 14 te deldiğimiz sahadan 17:30 da güneşin batmasıyla toparlanıp ayrıldık.

Masallah kalabalik güzel ve keyifli buluşma olmuş :thumbup: En önemlisi de bizim ufaklık babasını yalnız göndermemiş sahada :hoppa:

Küçük bir soru. Son resimdeki motorun markası nedir ? İlk defa böyle bir motor görüyorum, farklı geldi bana :)

Artık her uçuşa gelmek istiyor kendisi :) gecen sabah erken ciktigim icin onu uyandirmamistim, ucustan donunce epey bir sitem etti bana ??? artık ogleden sonraları birlikte gidiyoruz.

O motor 4 zamanlı 70 cclik Valach. Fotografta kafasi gorunmuyor ondan biraz enteresan gorunuyor. Kafasi sogutma kanali icinde (adam scale modelci, baffling falan biliyor ve iyi yapiyor :) )

Hurricane'i de özlemiştik ☺️

Vallahi ben de özlemişim, ip gibi uçuyor meret.

Ve inanmazsınız belki, 3 uçuş ve iniş yapmama rağmen tekerlekler yerinde kaldı ???

son zamanlardaki en kalabalık ve keyifli uçuş gününü geride bıraktık :)
Gün sonu uçuş raporlarını okumak, bizler için ayrı bir keyif :thumbup: Emek çekip yazıyorsun ve biz de zevkle okuyoruz :halay:

Salim amcaya büyük geçmiş olsun :eek: Ama anladığım kadarıyla gerçekten ucuz atlatılmış bir kaza olmuş. Peki havadaki tuhaflığın sebebi bulunabildi mi ?

O motor 4 zamanlı 70 cclik Valach. Fotografta kafasi gorunmuyor ondan biraz enteresan gorunuyor. Kafasi sogutma kanali icinde (adam scale modelci, baffling falan biliyor ve iyi yapiyor :) )
Tamam şimdi oldu ;)

Artık her uçuşa gelmek istiyor kendisi :) gecen sabah erken ciktigim icin onu uyandirmamistim, ucustan donunce epey bir sitem etti bana ??? artık ogleden sonraları birlikte gidiyoruz.
Aman aman ne güzel %pinşallah merakı ve isteği hiç bitmez

Küçük bir soru. Son resimdeki motorun markası nedir ? İlk defa böyle bir motor görüyorum, farklı geldi bana :)

Motorun kafasının da fotografını çekmişim :)

Subab itici cubukları arkada olan tek silindirli benzinli bir motor.

Luc’ta çift silindirli boxer ve 3 silindirli sıralı valach motorlar da var. Çift silindirli bir Toni Clark pitts modeli üzerinde (bizim adamın evinin önünden geçerken içerde gördüğümüz model) 3 silindir olan ise 1/4 ölçekli Hawker Fury üzerinde.

3 silindirli sıralı valach motorlar

Düzeltme, Valach 3 silindirli sıralı motor yapmıyor, sadece iki silindirli 120cc lik bir motoru var. Hawker Fury’de kullanacağı motor Kolm 3 silindirli 150 cclik sıralı motor. (Sadece 7.5 kg mış :) )

Peki havadaki tuhaflığın sebebi bulunabildi mi ?

Açıkçası olay anında ben Narayan’ın motoruyla ilgileniyordum, modelin kalkışını izledim sonra önümde çalışan motora konsantre oldum, jet de görüş alanından çıktı, sonradan yanımda az ötede oturan Luc’un sandalyeden fırlamasıyla ne oluyoruz diye bakınınca birşeylerin ters gittiğini farkettim, koca uçağın da bize doğru geldiğini görünce Deniz’i kapıp arabanın arkasına sakladım... benim gördüğüm kısım (inişe gelip inme anı) anormal birşey görünmüyordu, sonradan Salim’le konuştuğumda radyoda sorun olduğunu söyledi (spectrum) zaten 18sz almış “artık spectrum kullanmayacağım hiçbir modelimde” diye söyleniyordu...

Veya daha düzgün iniş yapmak! :lol: Yani yaklaşık 150 - 160 gram/dm2 kanat yükü olan 11.5 kg'lık Sea Fury ile 115 metre piste inip durabiliyorsam... :lol:

115 metrelik piste herkes iner abi, mesele 850 metrelik piste inebilmek :lol::lol::lol: